Joshja-Mjet apo natyre?

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Ema, 11 Sep 2003.

 1. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Ne fillim vjen ajo qe quhet 'social desirability'. Fjala 'joshje' per mua ka njecik tendenca seksuale ose, ose eshte tundim.
  'Social desirability' eshte pikerisht deshira e cdokujt per te qen pjesetar i grupit, per te mos qen alien apo 'weird'. Ka me teper te beje me gjendjen e individit, rolit te tij ne shoqeri pike se pari. Kur marrim aprovim pozitiv ne saje te shfaqjes sone te asaj qe eshte e pranueshme, e pelqyeshme, mund te arrime ne nje shkalle me te larte self esteem-i. Vetem pasi marrim sigurine ne vetvete mund me pas te na e mbaje e pasmja per te joshur te tjeret.
  Sidoqofte, loje fjalesh eshte gjithcka.
  :wave:
   
 2. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  çao joshuranjossa e te joshuranjosur!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Pse pershendet kaq thatas ti, e? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  ç'pytje joshese! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Edhe ne gjitarë jemi, si ata. Eshte pjese thelbesore e natyres njerezore. E keni degjuar shprehjen "Njeriu nuk eshte ishull"? Te gjithe duam te kemi lidhje dhe shoqeri me njerez te tjere, ca na pelqejne vete, ca duhet t'i joshim. Disa elemente te joshjes jane kthyer ne standarte te shoqerise, joshim duke u veshur bukur, krehur, parfumuar - qe jane tashme gjera standarte.

  Cili mendoni se ishte qellimi i tualetit tek femrat ne zanafillen e tij? Sakte! Joshja.
  Pra nuk eshte gje aq e keqe dhe alarmente, nga natyra duam te na duan, duam te na pelqejne, te na kushtojne vemendje.
   
 6. qeshem

  qeshem Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  :thumbsup:
   
 7. hatchet harry

  hatchet harry Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  robt me gjithmen t;zgjut e perdorin joshjen per te ca ne jet.per tu bo dikush.nguliteni kte n;koke o njerez.(kijeni parasysh james bondin)
   
 8. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Joshja eshte MAGJI. (pra eshte mister)

  Si cdo magji (mister), ka lidhje me demonizimin e njeriut, ai, ajo qe josh te tjeret quhet njeri i demonizuar (djall).
  Zakonisht lind i tille, por dhe mund te behet,
  Demoni trashegohet nga gjaku, por edhe mund te futet tek nje trup rastesisht,(ose me metoda mistike), ka plot SEKTE qe ndjellin demonin e joshjes sexsuale, praktikojne metoda mistike derisa hyjne ne kontakt me demonin e joshjes sexuale,(por edhe mund ta komandojne ate, per mire ose per keq)
  Sekti i dervisheve (bektashinjte) ka qene i njohur per heqjen e demoneve te ndryshem.
  Ka pas shume raste qe dervishet (sheronin, hiqnin demonet) nga vajzat e "perdala", duke i sheruar plotesisht, dervish "HATIXHEJA" njihej ne kohen e saj per heqjen e demoneve tek vajzat.
  Vajza ose djali, (demonizuar) joshin me ane te trupit, por edhe me ane te trurit,(psh. me telefon, me letra, liber, muzike, etj) dmth pa u pare.
  Ata joshin pa vetdije, (demoni komandon plotesisht veprimet),

  Ku kuptohet qe joshja eshte magji (mister)

  Joshemi me ndonje vajze te zakonshme (nganjehere dhe e shemtuar), por qe na terheq me shume se nje vajze kukull, joshemi me nje vajze qe eshte e mbuluar me pallto, dhe nuk joshemi me nje vajze te zhveshur, joshemi me idiotsirat qe flet, (dhe e kuptojme mire qe jane idiotsira) dhe nuk joshemi me nje vajze qe flet llogjikshem, etj, ka shume shembuj.
   
 9. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Anna Oxa, qesh me ironi? e di qe me josh keshtu??
  Shpirt, nuk e ke provuar ti si femer kete?
  Psh, te gjitha vajzat e klases tate, (shoqet), te josheni me te njejtin mashkull??
  Ose te josheni me nje femi (5-7 vjec),nuk mund ta them joshje sexuale, por nje gje shikohet kjarte, ta merrni hopa, ta puthni, etj.
  Dhe kjo nuk ndodh me te gjithe femijet, por me disa te "vecante".
  Apo te marrim anen e kundert, vajza shume te bukura, qe nuk joshin,(sbesoj te jesh nga keto)
  Ndaje menjen JOSHJA eshte e lindur, zbukurohu, vishu ne menyre provokuse, perdridhu sa te dush, nuk mund te joshes neqoftese nuk e ke ne gjak DEMONIN. :devil:
  Kam njof nje vajze ( e cila ankohej tek une se i vinin meshkujt nga mbrapa), thoshte ajo;
  -nje shikim ti hedh (normal) dhe meshkujt me vardisen nga mbrapa, kam ra n,hall thoshte, nuk di cfare te bej, ;
  Ajo kujtonte se e kishte kete ngaqe kishte syte e bukur, (ne fakt kishte sy normal)
  I thashe une, mbaj suze dielli te erreta, keshtu beri,
  mbas ca kohesh e pyes, pati rezultat puna e syzeve?, me thote;
  - avazi vazhdon , edhe me syze dielli te erreta me qepen nga pas.
  E theksoj se nga veshja ishte jo provokuese, edhe nga levizjet, veprimet.
  Ma shpjego ti mu tashti.
   
 11. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Edhe kjo puna e te qeshures qenka si puna e joshjes, edhe kur une qesh me te madhe se me qeshet ty te tingellon me ironi :rolleyes: Leji komentet personale se ndalohet vleresimi i anetareve ne forum /pf/images/graemlins/laugh.gif

  PS: Meqe ra fjala, edhe une mendoj se joshja eshte natyre, dhe fatmiresisht e kemi te gjithe ne natyre te joshim, secili eshte origjinal ne menyren e vet te joshjes dhe secili josh persona te ndryshem!
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Anna, mos ia moho Liiiiirit tani qe joshja eshte mister :rolleyes: te pakten kaq t'ja atribuojme pa hile /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Guest

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  joshja eshte pershtatje ndaj natyres. dhe kjo tashme eshte treguar nga ndryshimet ndermjet kormozomit X dhe atij Y. Keto dy kromozome kane disa gjene te quhen "housekeeping" qe jane te njejte ne te dy kromozomet.Pjesa tjeter nuk eshte e ngjashme.Dhe tek kromozomi Y ,i cili percakton seksin mashkullor tek njeriu ,pjesa tjeter e gjeneve jane gjene te percaktojne permirsimin e fitness-it mashkullor. Ky ndryshim midis dy kromozomeve ka nje periudhe prej rreth 350 milion vjetesh. ky ndryshim ka sjelle eliminim e shume zonave te ketj kromozomi duke i lene perparesi Asaj cka quhet joshje per te fituar ate cka Darwin quajti "lufte per ekzistence"
   
 14. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Po une nuk qesha me Lirin, perkundrazi me pelqen kur lexoj mendime e kendveshtrime te cuditshme e origjinale :cool: . Une e kisha me dervishen Hatixhe qe ju hiqte demonet vajzave te perdala. Kushedi ca leku do kishte bo Hatixheja ne ditet tona :tipsy:
   
 15. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Un tashti kam frike te avancoj temen sepse me paralajmeroi moderuesi.(mos kaloj ne teologji)

  Joshja eshte sugjestion,sugjestioni eshte praktike magjike ( mister), prap ketu dalim.

  Nuk jap aspak dakort me ata qe thote Anna O , qe te gjithe joshim persona te ndryshem , e ke fjalen tek "pershtatja" jo jo jo,,
  Ai, ajo qe JOSH njerin i josh te gjithe, dhe ai, ajo qe nuk josh njerin nuk josh asnje.
  , Sa here qe gjuaja ndonje vajze qe me tehiqte fort, joshte, (ne gjuanim femrat ne kohen tone, tani gjuajne femrat), veja re ne pallatin e saj, ne shkolle, i vinin verdalle shume zagare, te njejtes femer, dicka kishte kjo vajze e zakonshme, :devil:
  Tani kemi kategori joshjesh, une flas per joshje te fuqishme.
  Une flas nje ore telefon me nje vajze te embel dhe nuk joshem, nje tjeter me thote vetem "mirmengjes" dhe cmendem fare, nuk i thu magji kesaj, dhe kjo tjetra ka te njejtin efekt me te gjithe.
  Jemi disa shoke, kemi perpara nje album fotografik vajzash, i them zgjidhni nje vajze qe do deshironit ( ti kepusni nje tegel) dhe cuditerisht zgjedhim te gjithe te njejten vajze (afersisht), ci thu ksaj. :confused:
   
 16. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  asaj qe i referohet fjalia e funit e Lir111 mund ti vehet nji shumllojshmeri perkufizimesh, ku futet dhe joshja. kam pershytpjen se ne mentalitetin e pergjithshem joshja ka te beje me menyre shprehuri te nje personi te caktuar. shprehje fytyre, trupi, fjalesh. ajo ç'ka josh personin perballe jane menyrat e tua te te berit te gjerave. ne varesi te faktit qe personi ne fjale eshte i interesuar ndaj atij qe ka perballe i gjendet pergjigja e "joshjes si natyre apo si mjet".
   
 17. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  ka njerez qe joshin ne menyre natyrale, madje ndonjehere se kuptojne . kjo eshte vertet mister, vetem se nuk mendoj te jete mister alla ilir111, dmth nuk mendoj te hy djalli (nese ekziston nje i tille, nejse se po dal dhe une ne teologji pastaj). para ca kohesh po degjoja ne tv nga nje seksuolog/psikolog qe ka njerez qe mund te joshin ne menyre natyrale pa qene e nevojshme te perdorin taktika joshjeje dhe pa kuptuar qe po joshin.

  vetem se ne kohet tona (mgjth besoj se ka ekzistuar perhere) jane konfermuar elemente qe "joshin", dmth paraja, fuqia (il potere), popullariteti etj. pra do dilja pak jashte limiteve te pyetjes se temes duke thene, qe jo vetem joshja mund te jete mjet per te arritur objektive, por mbi te gjitha jane disa "mjete" te cilat ndihmojne "te joshes" dike.

  prandaj mendoj qe pyetja me e sakte do ishte "joshja, diçka e natyres njerzore apo rezultat i faktorve te jashtem?", te pakten do ishte me aktuale si pyetje. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. Guest

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Mos e ngateroni joshjen me influecen qe kushtezon ambjenti.
   
 19. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  dotte joshje eshte dhe ajo. "kushtezim ambienti" :confused:
   
 20. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Joshja-Mjet apo natyre?

  Shume kush mundohet ta perdori kete dhunti sipas synimit dhe aftesise.
  Joshja eshte pjese ne jeten e perditeshme,por te luash me te duhet dhe pak talent te cilin jo shume e kane pervetesuar.
  Mendoj se ka disa kategori me ate qe ne e perkufizojme ,joshje:
  Jane nje pjese e shoqerise te cileve u eshte dhuruar qe ne vogeli kjo shqise ,dhe per fat te keq ushtrohet si nje arme ndaj abuzimit.
  Ne anen tjeter kemi dhe pjesen me te mire te shoqerise,te cilet nuk ja kane idene se cfare do te thote "te josh" dhe pa e ditur e ushtrojne ne jeten e perditeshme.
   

Shpërndajeni këtë faqe