Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga sonora, 18 Dec 2002.

 1. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  ahahhaha
  unicorm
  je njish vallai..pse ke inat mer ? pse ke inat?une nuk e shava kadarene por dicka duhet te dish: Kadare ka shkruar:
  Por shoku Enver Hoxha mendje mprehte
  Me pishtar zbulon armiqte e shqiperise....etj etj
  (pashallaret e kuq)
   
 2. disku

  disku UNI

  Re: KADARE apo AGOLLI

  e ke nigju ate ti e ha qeni qepen????
  e ha tha se po se hongri ja dh*** besen....

  ai xhaxhi spyste ca ishe ti po ta kundershtoje ose po ta shaje te kalbte ne burrel..ose te varroste te mali me gropa..
  harrove ku ja hudhi eshtrat fishtes??
  harrove sie la te vdiste ne mizerje poradecin...

  ps::mos na kalo te politika se dolem jashte teme...
  le te flasim per kadaren edhe agollin...ti vejm ne kanar edhe te shofim kush pesho ma shum??
   
 3. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  he he ok unicorm nuk po te kundervihem kete rradhe se kemi dale jashte teme shume /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Mire pra, meqenese e paski kuptu vete se ku keni dale, nuk po ju qortoj, por do t'ju lutesha te mos bojme kush sha me shume dhe me fort, OK??!!

  Hajt tashi diskutim te mbare.... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. receli

  receli Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  -Edituar sipas Pikes 2 te Rregullores se AF-se-
   
 6. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Guri, me qete te lutem. Nese per ty tema eshte idiote, mos shkruaj.
  Me falni per nderhyrjen jashte teme.
   
 7. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  teoria e relativitetit ne shperthim :rolleyes: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. Guest

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Prometheu tani qe space out II e tha e rishkruajti ate mesazhi tat e lexova,seme kishte shpetuar pa pare.Shife ketu ti qe thua se AGOLLI eshte poet partie,lexoje kete te Kadarese:
  -Enver Hoxha syri i tij i mprehte
  Ishte i pari qe dyshoj per ta
  Dhe atehere ne themele te shtetit
  Zbriti si ne balada te medha
  ...
  Ecen klasa pas partise ne dite epike
  Populli pas klases derhet oqean
  Dhe m'u mbledhte prape Byroja politike
  Mesdite a mesnate gati te gjithe jane.
  ______
  He mer ju Kadare medhenjte? E moret vesh se ku peshtyhet nuk lupihet apo jo? Kadare e ka takuar Enver Hoxhen 7 here e keni te tere takimet ke Gazeta Shqiptare,e premte 15 mars 2002 Nr2128
  Edhe lereni kete teme se u bete si femite ok? Se shkrimtaret jane krejt te kundert nga ana e gjinise letrare dhe nuk mund ti krahasojme ok?

  Edhe lereni kete teme se u bete si femite ok? Se shkrimtaret jane krejt te kundert nga ana e gjinise letrare dhe nuk mund ti krahasojme ok?
   
 9. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Ok, lexoje dhe ti kete poezi te Agollit

  MJEKRA E ZOTIT

  Shume vjet me perendite
  Kam jetuar bashke i zbathur
  Kemi qene tok perdite
  Por aspak nuk jemi dashur

  Dhente tok kemi kullotur
  Arat tok kemi leruar
  Kur une isha i perlotur
  Zoti qeshte i harbuar.

  Kur me ngordhnin bejkat malit,
  Zoti tallej si i marre
  Une gure merrja zallit
  E goditja per ta vrare...

  Eh, c'te grindur , eh c'te therur
  Me terbim e me potere!
  Mjekren zotit s'ia kam krehur,
  Mjekren zotit ia kam cjerre.

  Dhe pastaj me dru ne dore
  E kam ndjekur e perzene
  Permbi malet me debore
  Asnje fron nuk i kam lene

  I kam thene: hajde, zhduku,
  Fundi yt nje fund te jete,
  Ku te duash shko e struku,
  Jam i zoti te rroj vete!

  Krishtit kryqin ia kam hequr
  Pa trokitur ne kembane
  Muhametit ia kam djegur
  Callmen , xhyben dhe kurane..

  Dhe nga kjo i deshperuar,
  Papa, balli i Vatikanit,
  Me ka nemur e mallkuar
  Mua, tersin e Ballkanit.

  Shenjteri, o rrenje e vjeter,
  Mbaj pak vesh e pak veshtro,
  C'po te flet nga bregu tjeter
  Nje apostull Dritero:

  "Skam qeder se psall nje pape
  me karroce apo veture
  Po te ngjallet zoti prape,
  Une prape e ze me gure"

  Per mua nje nga poezite me pa vlere e komunistit Dritero
  Ke ndonje koment per kete poezi AlbaUnion?
  Mik i mire.. memorien e ke xham fare /pf/images/graemlins/smile.gif , por nuk e kuptoj se ku e mbeshtet ti AlbaUnion te qenit e kesaj fabule te thjeshte, nje kryeveper ..
  Mjere letersia per kryevepra te tilla
   
 10. bel-ami

  bel-ami Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  A mund te krahasohen poezite e Driteroit me Laookontin e Kadarese?
   
 11. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Asnjeri! Ata qe vertet ja vlenin kushedi ne c'gropa i kalbi partia.
   
 12. Eni_883

  Eni_883 Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Nuk hidhet poshte vepra e nje shkrimtari se beri poezi per partine. Fundja edhe ne benim ne klase te pare (kishim talent a jo) apo ju te zjarrtet harruat qe nuk botoheshin librat ne ate kohe pa patur nje dedikim apo nje poezi per partine.
  Sa per kush eshte me i mire. Bashkohem me parafolesit qe thone se ata te dy nuk shkruajne ne te njejtin nivel prandaj dhe nuk krahasohen.
   
 13. McByrek

  McByrek Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Natyrisht qe nuk shkruajne ne te njejtin nivel. Niveli i Kadarese eshte me i larte se ai i Agollit. Jo me kot edhe tema titullohet Kadare apo Agolli. Pra ne fillim Kadare, pastaj, po teperoi gje, edhe Agolli.
  bye
   
 14. McByrek

  McByrek Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Dikush kerkoi ndonje veper te Kadarese qe te jete me madheshtore se "Arka e Djallit"? Ok atehere! Une e pranoj qe zgjedhjet jane subjektive, por ketu poshte kam nje liste me ato vepra te Kadarese qe une i konsideroj shume me te mira, te shkruara shume me bukur, te perkthyera ne shume me shume gjuhe dhe me ndikim shume me te madh ne Shqiperi.

  Gjenerali i ushtrise se vdekur
  Dimri i Madh
  Koncert ne fund te dimrit
  Keshtjella
  Kronike ne gur
  Dosja H
  Piramida
  Nentori i nje kryeqyteti
  Emblema e dikurshme
  Prilli i thyer
  Kush e solli Doruntinen
  Eskili ky humbes i madh
  Nata me hene
  Ardhja e Migjenit ne letersine shqipe
  Perbindeshi
  Ura me tre harqe
  Ftese ne studio (e preferuara ime)
  Nga dhjetori ne dhjetor
  Enderra mashtruese (novela)
  Pesha e kryqit
  Tri kenge zije per Kosoven
  Dialog me Alain Bosquet
  Ikja e shtergut
  Spiritus
  Breznite e Hankonateve
  Kusheriri i engjejve
  Perballe pasqyres se nje gruaje
  Lulet e ftohta te marsit
  Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut

  Shume nga ju ndoshta i lexojne keta libra duke kerkuar ne to therrime ndikimi politik. Une i lexoj thjesht si letersi. Dhe i krahasoj pastaj me ato te Agollit. Dhe bindem qe jane te shkruara shume me letersisht dhe shume me madherisht se gjithcka tjeter e shkruar ndonjehere ne shqip.

  Nuk dua te harroj pa permendur pastaj nje liste te pafundme poezish dhe poemash brilante duke nisur nga e famshmja "Mall", duke vazhduar me "Kristal", "Laookonti", "Vallja shqiptare", "Mesueset e fshatit", "Edhe kur kujtesa", "Ne parkun qe mbuluan fletet" e shume te tjera qe 'si mbaj mend.

  Ndersa dicka tjeter thelbesore qe Kadare ka me shume se Agolli apo cdo shkrimtar tjeter qe vendoset ne kandar me te, eshte shpirti i fuqishem kombetar. Agolli i kendon jetes se fshatit, burokrateve te zyrave, dashurive rinore te mbetura ne orvatje etj, ndersa Kadareja eshte shume me madheshtor dhe ka trazime shume me universale. Ndoshta nuk e keni degjuar ndonjehere "E hidhur vjeshte e ketij viti", por mua nganjehere me pelqen ta perseris me mendje ndonjehere kete poezi te tij. Per mua, ajo eshte ndoshta ndjenja me e fuqishme te vellazerimit qe nje shqiptar nga Shqiperia mund t'i kushtonte shqiptareve te Kosoves:


  E HIDHUR VJESHTE E KETIJ VITI

  Ne memorje te demonstratave studentore
  ne Prishtine ne vitin 1981  E hidhur vjeshte e ketij viti
  Kosoven gjeti nen terror
  Korba te zes mbi te ja mbriten
  Hetues,gjykates,prokurore.

  Me 5 vjet burg,me 8,me 7
  Me 12 denojne diku.
  Keshtu mes jush shekullin ndani
  Dhe mijevjecarin ndani ju.

  Keshtu e prekni historine
  Mbi supe e bartni JU serish
  Prangat ne shkolle qe i mesonit
  Ne duar ndjete befasisht.

  Dhe pate se koha e Mesjetes
  S'qe larg dhe vec ne endra s'qe
  Dh'u kthye nata e Prishtines
  Ne naten Shen Bartoleme

  U ngritet Ju vigane, fisnike
  Me korrektese e madheshti
  Ngaqe kerkuat *Republike*
  U shtypet si ne Monarki.

  Por koha kurre s'vjen pergjysme,
  Nat' e masakres vetem s'mberrin
  Se pas Dushanit car te frikshem
  Rrufeshem Skenderbeu arrin.

  S'kish deshmitare, TV nuk pati
  Zinxhir i tankut kur ju griu.
  Por rete e globit vec ju pane
  Ndergjegje e botes tek ju mberriu.

  Keshtu ne vorbull te epokes
  U ngritet Ju si monument
  Ju qe e preket historine
  Dhe n'histori u kthyet vete.


  Tumirembetshi
   
 15. ADRIA

  ADRIA Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Nuk eshte puna atje se titulli i temes fillon me Kadare. LOL Aman edhe ti, mos ja fut kot! E di qe e the me humro ama, apo jo?! Nejse... Nuk mendoj qe eshte ajo arsyeja pse Kadare eshte me i mire /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Eshte e vertete nuk mund te hidhet poshte vepra e askujt nga ketyre shkrimtaresh shume te mire e te mirefillte te Shqipes. Secili eshte shume i mire, (mos ju dal nga haku dhe respekti qe ju takon) lol. Megjithate Ismail Kadare mua me duket nje gjeni. Ndoshta prandaj edhe ai eshte i vetmi shkrimtar Shqiptar i koheve moderne qe eshte perkthyer ne tere boten dhe lexohet me shuuume pasion dhe kenaqesi nga njerez qe vertet dine ta çmojne Artin e Bukur dhe Letersine e Mrekullueshme, ashtu si vetja ime LOL /pf/images/graemlins/tongue.gif (sa modeste une, hmm?!) Shaka...

  Nejse, mendoj qe "Gjenerali i Vdekur" per shembull ishte vertet nje veper geniusi per mendimin tim qe u realizua edhe ne nje film shume te mire. Edhe poezite i ka HATA. P.sh. : "Ca pika shiu rane mbi qelq/ e une per ty seç ndjeva mall/ jetojme te dy ne nje qytet/ por rralle shihemi sa rralle... " Sa te thjeshta por kaq vertet te bukura keto vargje qe i dine te gjithe tashme e qe kendohen edhe ne nje kenge te "Elita 5" -es.

  S'dua ta hedh fare poshte Dritero Agollin ama se i shkon shume dialekti qe perdor ne veprat e tij, dialekt jugor (siç flasim ne nga Korça per shembull). Ka edhe ai stilin dhe orgjinalitetin dhe shume talent ne ato ato veprat e tij qe ka shkruar Agolli!

  Te mos qahemi fare, pasi Letersise Shqiptare s'i kane munguar asnjehere Shkrimtaret e sidomos Poetet e Mire sidomos qe nga shekulli 19 e ketej ne vazhdim! Vazhdojne te shtohen madje! Akoma edhe sot e kesaj dite dalin ne botim libra te rinj sidomos me poezi nga emra ende te padegjuar por me shume talent. Emra keto qe shpresoj dhe jam e bindur qe do te behen mjaft te famshem e te adhuruar nje dite, nga ata qe lexojne veprat e tyre. Mbase edhe une vete nje dite, papritur do te botoj librin tim te pare poetik qe do pasohet nga nje i dyte, i trete, novele, romana e keshtu me rradhe. Le te jetojme me shprese te pakten apo jo?! LOL

  E ZGJATA PAK SI SHUME, ME FALNI! KESHTU ESHTE KUR JE GAZETARE E SHKRUAN DITE PER DITE! LOL

  ADRIA :cool:
   
 16. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Dhe Kadareja vetë do mërzitej ti përmendej çdo rresht i shkruar si kryevepër. Ai është shkrimtar e jo profet siç e nxirrni.
  Po rishkruaj se me ngacmoi të qënit më shumë kombëtar të njerit se tjetri.
  Mjafton të lexosh vetëm titujt e të nxjerrësh se Kadareja është shkrimtar i gjërave që vijnë dhe ikin, në lëvizje pambarim, fut dhe vetë autorin, e lëvizja magjeps këdo. Agolli është shkrimtar i gjërave më të palëvizshme, disa s'lëvizin kurrë, dhe mbas vdekjes bile, e kjo ne na mërzit.
  Nëse kemi bërë mirë që ja dhamë botës prozën e Kadaresë, jemi mjeranë që nuk ja japim botës dhe poezinë e Agollit.
   
 17. McByrek

  McByrek Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Ok Diabolis!
  Une e vleresoj jashte mase shijen tende ne letersi. Di se je shume i dhene pas saj. Por habiten sesi e cmon aq lart poezine e Agollit (i cili e pranoj se midis mijera e mijera vargjeve qe personalisht i konsideroj pa pike vlere, ka edhe ndonje tek tuk qe te ben te mendosh). Ti thua qe jemi mjerane qe nuk i japim botes poezine e Agollit. Une me vete them, shyqyr qe s'ia japim te teren se do beheshim gazi i saj (pra i botes), nese se bashku me pakon e poezive te tij te mira do i jepnim edhe poezi te tipit:

  DIALOG ME BEJTE NË ARË

  O moj vajza lule
  që vilni fasule
  vilni,vilni,vilni
  vilni por mos vidhni

  Jemi vajza lule
  dhe vjelim fasule
  vjelim,vjelim,vjelim
  ka edhe që s'vjedhin

  O moj vajza bejka
  që vilni piperka
  vilvi,vilni,vilni
  vilni por mos vidhni

  Jemi vajza bejka
  duhemi si shqerka
  vjelim dhe nuk vjedhim
  piperkat na djegin.


  A ka gje me te palevizshme, qe s'lëviz kurrë, dhe mbas vdekjes bile, e qe kjo ne na mërzit, si kjo poezi?

  Diabolis, mos me bej te qesh me zor, te lutem.
   
 18. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Ajo më sipër është një fabul, e autori ta thotë që është bejte. Më duket se dhe sot e gjithë ditën ajo që nuk lëviz në Shqipërisë është vjedhja.
  Midis poezisë dhe prozës nuk mund të bësh raportin libër me libër por titull me titull.
  Kemi njëqind romanet më të mirë dhe njëqind poezitë më të mira.
  Në një postim më lart tërheq vëmendjen se nuk është e lehtë të vesh në kandar Kadarenë apo Agollin e të thuash ky peshoi më shumë.
  Kadareja ka sjellë artistikisht në letërsi një Shqiptar ideal legjendash, të përkryer pa një grimë faji, ashtu siç nuk mund të ketë qënë vërtet, Agolli një Shqiptar të zakonshëm, me huqe, shkërdhatë dhe gallof, ashtu siç është vërtet.
  E vërteta është se ne jemi të fundit e Europës, e kjo është fshehur tek vepra e Kadaresë.
   
 19. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Jane te pakrahasueshem, jane aq te ndryshem ssa me s'behet. Po jane te 2 te medhenj. Dhe kane shkruar te 2 per Partine qe ju bofte shpirti drite ishallah /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :tipsy:
  Meqe Kadare ka qene kandidat per NOBEL, une po votoj per te.
  Meqe ra fjala, KAdare ka me te bukur librat qe ka shkruar nen diktature ( shih Gjeneralin, Perbindeshi, Palllati i Endrrrave, Dimiri i MAdh etj.) ndersa kam pershtypjen se Agolli kryeveprat ( pervec Zylos ) i ka " leshuar " mbas 1990
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: KADARE apo AGOLLI

  Ka kohe qe nuk s'shihemi dhe ndiej
  Si te harroj un dalngadal
  Si vdes tek une kujtimi yt
  Si vdesin floket dhe gjithcka

  tani kerkoj une poshte e lart
  Nje vend ku ty te te leshoj
  Nje strofe a note a nje brilant
  Ku te te le, te puth, te shkoj

  Ne s'te pranofte asnje varr
  Asnje mermer a morg kristal
  Mos duhet vall prap te te mbart
  Gjysem e vdekur gjysem te gjalle

  Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  Te gjej nje fushe a nje lulnaje
  Ku butesisht porsi polen
  Gjithkund , gjithkund te te shperndaj

  Te te mashtroj ndoshta keshtu
  Dhe te te puth e t'ik pa kthim
  Dhe nuk di te dime as ne , askush
  Harrimi ish ky , a s'ish harrim

  (I Kadare)

  pS: Wall sei grande /pf/images/graemlins/laugh.gif Azzie.
   

Shpërndajeni këtë faqe