GM filloi ti shlyejë huanë Gjermanisë

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga Albforumi, 16 Nov 2009.

 1. Albforumi

  Albforumi Primus registratum

  GM filloi ti shlyejë huanë Gjermanisë

  [​IMG]General Motors tha se ka filluar tia paguajë ndihmën shtetërore sektorit të Opelit në Gjermani, dhe deri në fund të muajit do të shlyejë huanë prej 400 milionë euro.</p>


  Shlyerja e huasë së përgjithshme prej 900 milionë euro është shtyrë nga qeveria gjermane me qëllim që të mbështetet Opeli.</p>


  Kompania gjithashtu tha se ka humbur 1.2 miliardë dollarë nga koha kur kërkoi mbrojtje nga falimentimi e deri në 30 shtator, shumë më pak se sa pritej. Gjiganti amerikan i automobilave e vlerësoi këtë si shenjë se ka filluar rimëkëmbja e kompanisë.</p>


  General Motors tha se në dhjetor do të fillojë të paguajë borxhin prej 6.7 miliardë dollarë qeverisë amerikane.</p>
  </p>
  Ky artikull eshte marre nga: http://www.autolajme.com/?p=1178. Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.autolajme.com/?p=1178
   

Shpërndajeni këtë faqe