Formula 1 2007

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga ALTIN, 8 Jan 2007.

 1. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Formula 1 2007

  [​IMG]


  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 2. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  DATE COUNTRY CIRCUIT

  18/03/2007 Australia Melbourne
  08/04/2007 Malaysia Sepang
  15/04/2007 Bahrain Sakhir
  13/05/2007 Spain Barcelona
  27/05/2007 Monaco Monaco
  10/06/2007 Canada Montréal
  17/06/2007 USA Indianapolis
  01/07/2007 France Magny-Cours
  08/07/2007 Great-Britain Silverstone
  22/07/2007 Germany Nurburgring
  05/08/2007 Hungary Hungaroring
  26/08/2007 Turkey Istanbul
  09/09/2007 Italy Monza
  16/09/2007 Belgium Spa-Francorchamps
  30/09/2007 Japan Fuji speedway
  07/10/2007 China Shanghai
  21/10/2007 Brazil Interlagos
   
 3. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="blue">2007 Drivers Teams</font>

  <font color="red">Renault</font>

  Giancarlo Fisichella
  Heikki Kovalainen
  Nelson Piquet Jr
  Ricardo Zonta

  <font color="red">Ferrari</font>

  Felipe Massa
  Kimi Raikkonen
  Luca Badoer
  Marc Gene

  <font color="red">Honda</font>

  Jenson Button
  Rubens Barrichello
  Christian Klien
  James Rossiter

  <font color="red">BMW Sauber</font>

  Nick Heidfeld
  Robert Kubica
  Sebastian Vettel
  Timo Glock

  <font color="red">Toyota</font>

  Ralf Schumacher
  Jarno Trulli
  Franck Montagny

  <font color="red">Red Bull</font>

  David Coulthard
  Mark Webber

  <font color="red">Williams</font>

  Nico Rosberg
  Alexander Wurz
  Narain Karthikeyan
  Kazuki Nakajima

  <font color="red">Toro Rosso</font>

  Vitantonio Liuzzi
  Scott Speed

  <font color="red"> Spyker </font>

  Christijan Albers
  Adrian Sutil

  <font color="red">Super Aguri F1</font>

  Takuma Sato
  Anthony Davidson
  Giedo Van der Garde
  Sakon Yamamoto
   
 4. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="blue"> Kimi Raikonen përvesh mëngët!
  Sporti Shqiptar


  Pas përgjegjësve teknikë, Aldo Kosta dhe Zhill Simon, ka qenë radha e Kimi Raikonenit për t'iu nënshtruar pyetjeve të mediave të pranishme dje pasdite në territorin e kokëkuqes. Kjo ka qenë e para konferencë shtypi për finlandezin në Fiorano, pas debutimit të javës së kaluar me skuderinë Ferrari Marlboro në Madona di Kampiljo. "Sapo e pashë F2007-n në sallën e montimit, ishte shumë e bukur dhe do të jetë shumë emocionuese për ta parë duke garuar në pistë", - shpjegon piloti finlandez. Modest, Raikonen përcakton objektiva të mëdha, duke e ditur që ende asgjë nuk ka filuar. "Mezi pres të fillojë sezoni i ri që pres të jetë i ashpër, por mendoj se do të jemi në garë për kampionatin", - pranon finlandezi.
  Ata që e pyetën për të krahasuar Ferrarin me McLaren-in, skuadrën që sapo ka lënë, Raikoneni përgjigjet: "Më kanë pritur shumë mirë këtu dhe kam përshtypje të shkëlqyera. Është bukur të jesh te Ferrari dhe nuk dua të bëj krahasime me të kaluarën, sepse është komplet tjetër histori. Le të themi që Maranelo është tamam ashtu siç prisja."
  Kimi Raikonen nuk mund të marrë pjesë në provat e fundvitit të Ferrarit, kështu që e ka shijuar më së miri pushimin e detyruar, pas të cilit mezi pret të kthehet në timon. "Koha e lirë në këto muaj është gjithmonë pozitive, edhe pse pushimi i detyruar nuk të ndihmon për të gjetur me lehtësi ritmin. Tani do të provoj makinën dhe do të filloj periudhën time të ambientimit. Duhet të punojmë të bashkuar dhe të japim maksimumin, - thekson Raikonen. - Nesër do të jem këtu për F2007-ën në pistë. Është gjithmonë interesante të shohësh një makinë të re kur bën xhirot e para. Gjëja më e rëndësishme për të qenë të shpejtë, është një ndjesi e mirë me makinën. Këtu gjithçka është ndryshe nga ç'kam parë deri tani në karrierën time, ishte një ekip që diti të më presë mjaft ngrohtë. Mendoj se kam bërë zjgedhjen e duhur që vendosa të vija te Ferrari". Raikonen di si t'i fitojë zemrat e tifozëve dhe ka zbuluar objektivin e parë për 2007-n: "Do të mundohem të mësoj italishten patjetër, sepse është shumë e rëndësishme për t'u klimatizuar dhe kuptuar më mirë ambientin. Si gjithçka, edhe kjo do të kërkojë kohë, por pak nga pak them ta mësoj. Gjithsesi, nuk është ndonjë problem i madh në skuderi, sepse këtu te Ferrari të gjithë e flasin edhe anglishten".

  Todt: Do të jetë një vit ndryshe
  Gjatë prezantimit të djeshëm të F2007-s, administratori i deleguar i Ferrarit, Zhan Todt, ka dalë në një konferencë për shtyp, ku midis të tjerave tha: "2007-a do të jetë ndryshe për një sërë faktorësh. Zakonisht prezantimin e kemi bërë të Kampiljo, por vendosëm të qëndrojmë në Fiorano për të festuar me njerëzit që po vazhdojnë punën. Ky fakt është simbol i një cikli të ri që po hapet te Ferrari. Shumakeri dhe Ros Braun nuk janë më dhe të bën përshtypje të shohësh Kimin të veshur me të kuqe." Më tej, francezi u shpreh: "Kampionati i ardhshëm do të jetë një betejë e vështirë, sepse kemi përballë kundërshtarët të fortë dhe ambiciozë. Por ne jemi mësuar gjithmonë të luftojmë për që qenë më të fortët. Nesër, nëse moti na e lejon, Masa do të fillojë punën me makinën e re."

  Felipe Masa: Eshtë një mrekulli
  Felipe Masa është entuziast për Ferrarin e ri dhe këtë e shpreh gjatë konferencës për shtyp të dhënë dje, pas prezantimit të kokëkuqes në Fiorano. Piloti brazilian ka folur për makinën që do të ketë mundësinë të provojë, duke filluar nga dita e sotme. "Makinën e kisha parë edhe përpara vitit të ri, - saktëson Masa. - Dua të them që kam një ndjesi të mirë. Makina është shumë e bukur estetikisht dhe ka disa të reja që shihen me sy të lirë, por shumë të lehta për t'i ambientuar." Më pas, piloti në vitin e tij të dytë te Ferrari vazhdoi: "Duhet të provojmë shumë në këtë periudhë për ta kolauduar si duhet, por kjo makinë është zhvilluar në bazë të shumë informacioneve nga e kaluara. Eshtë e kotë t'ju them se e pres me padurim garën e parë, ashtu si ditën e nesërme, kur ta ndez për herë të parë këtë mrekulli." </font>
   
 5. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red"> Ferrari i ri, emri është F2007
  Sporti Shqiptar


  Skeda teknike
  Këto janë të dhënat e F2007-s
  Telajo: Meterial i përbërë me rrjeta fibrash karboni.
  Motori: 8 pistona në formë "V"-je me bllok alumini. "V"-ja është 90-gradëshe, 32 valvula me shpërndarje pneumatike.
  Cilindrata: 2.398 centimetra kubikë. Pesha: 95 kilogram.
  Injeksioni: Elektronike dixhitale prej Magneti Marelli.
  Kambio: Vertikale Ferrari me diferencial në varësi të kontaktit të gomave. Numri i marsheve: 7+R.
  Frenat: Me disk vetëfreskues karboni.
  Amortizatorët: Të pavarur me sustë të përthyeshme.
  Gjatësia: 4.545 metra.
  Gjerësia: 1.796 metra.
  Lartësia: O.959 metra.
  Boshti: 3.135 metra.
  Pesha: 600 kg së bashku me pilotin.
  Gomat: Të përparmet dhe të pasmet, 13-she.


  Quhet F2007 njëvendëshja e re, me të cilën Ferrari do të zhvillojë kampionatin e radhës të botërorit të Formulës 1. Me këtë zgjedhje, Ferrari bën divorcin nga F2005-a, një makinën pak a shumë zhgënjyese. F2007 është Ferrari i 53-të për botërorin. Sigla e brendshme është 658. Pika e fortë është siguria, me teste ballore dhe anësore më progresivë dhe përdorimi i një strukture me materiale të përbëra në krahët e pilotit dhe në lartësi, për ta mbrojtur sa më mirë atë. Kjo solli një rritje jo të vogël të peshës, thuajse 10 kg. Telajoja është modifikuar ndjeshëm krahasuar me 248F1-shin, duke i ndryshuar amortizatorin e pasëm, çka përbën një novacion të rëndësishëm aerodinamik. Janë prekur format e foleve të ajrit në bazë të modifikimeve në sistemin mbrojtës. Makina është më e gjatë; pjesa para është më e ulët dhe kutia e kambios është realizuar prapë në karbon. Qëndron në pozicion për së gjati dhe me marshe më të shpejta (shtatë plus "indietro").
  Amortizatori i pasëm është i ngjashëm me 248F1-shin, por planifikohet një program i rëndësishëm evolues për të shfrytëzuar në maksimum progresin e gomave 2007. Pasqyrat qëndrojnë lart si në 2006-n; e njëjtë edhe vendndodhja e tubave të shkarkimit. Në bazë të rregullores, struktura bazë e motorit qëndron e pandryshuar në njësitë e homologuara me fundin e sezonit të kaluar. Motori 056 ruan formën për së gjati. Modifikimet kanë prekur brenda rregullores dhomën e djegies, valvulat dhe konduktorët e ajrosjes dhe shkarkimit, për të rritur çiftin motorik për kufirin e fiksuar prej 19 mijë xhirosh në minutë.
  Ky është sezoni i parë i Ferarrit të ri për epokën pas-Shumi. Edhe pse drejtuesit pretendojnë se do ta nisin të barabartë garën, supozohet që Masa të jetë më i favorizuar, duke parë që e njeh më mirë makinën dhe ka më tepër përvojë me sjelljen e kokëkuqes. Ferrari shpreson të dominojë duke parë që ka lidhje më të ngushta me Bridgestone se skuderitë e tjera, që u kthyen te kjo markë gomash jo nga dëshira apo besimi, por të detyruar nga largimi i Michelinit. </font>

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 6. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red"> Raikkonen: “Alonso, harroje titullin kampion në 2007”
  Piloti i ardhshëm i Ferrarit, Kimi Raikkonen ka paralajmëruar Fernando Alonson se ditët e gëzimit të titullit kampion i ka të numëruara dhe sezonin tjetër beteja për kurorën e kampionit do të bëhet mes pilotëve të “kokuqes”. “Rivali më i vështirë nuk do të jetë Fernando, por shoku im i skuadrës, Felipe Massa. Që nga ky moment e në vijim unë

  do ta shikoj McLaren-Mercedes vetëm nga pasqyra”, ka deklaruar finlandezi për revistën gjermane “Bild”. Raikkonen beson se Ferrari ka qenë zgjedhja më e mirë e tij, ndërkohë që spanjolli ka gabuar shumë që u transferua te McLaren. “Ka shumë arsye pse unë në pesë vite fitova vetëm 9 cirkuite. Sigurisht unë kam bërë më pak gabime se pjesa tjetër e pilotëve, por makina ime ka qenë shpeshherë jo e qëndrueshme. Ferrarin e kam zgjedhur shumë kohë para dhe jam i sigurt se me këtë skuderi do të shpallem kampion bote. Ky është objektivi im megjithëse është e vështirë ta them se kur do të bëhet realitet”. </font>
   
 7. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="brown"> Schumi zbarkon në Hollywood
  Pasi ka mbyllur karrierën e tij në botën e automobilizmit, në pritje se cili do të jetë roli i tij i ri te Ferrari, Michael Schumacher ka vendosur që t’i përkushtohet kinemasë. Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1 do të paraqitet në rolin e aktorit në filmin “Asterix”, ku do të ketë përkrahë disa prej aktorëve të mëdhenj të Hollivudit.

  Nuk është ende e qartë se cila do të jetë pjesa, të cilën do të luajë ish-piloti ferrarist po tashmë është zyrtarizuar pjesëmarrja e tij, në këtë projekt që do të realizohet nga kompania spanjolle “Città della Luce”.

  Kasta e aktorëve të roleve kryesore në këtë film, përfshin emrat e Gerard Depardieu, Jean-Claude Van Damme, Alain Delon, apo italianja Claudia Cardinale. Por, Schumi nuk do të jetë i vetmi nga bota e sportit në këtë projekt filmik, pasi përveç tij, do të ketë një rol edhe për ish-kapitenin e Kombëtares franceze Zinedine Zidane, një tjetër sportist i nivelit më të lartë që do të provojë botën e kinemasë. </font>
   
 8. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red"> Shumi, 40 minuta nostalgjie përpara F2007 s  Majkëll Shumaker si një "fantazëm" ka qenë i pranishëm ditën e diel në garazhet e Ferrarit, për të parë makinën e re. Pikërisht në pistën ku ndodheshin garazhet ka qenë i pranishëm për 11 vjet me radhë. Sipas disa fjalëve që qarkullojnë disi nën zë, thuhet se Majkëlli do të vazhdojë të jetë në këtë skuadër, në sektorin sportiv. Zhan Todt pati pranuar se ditën e shtunë ishte së bashku me të në Milano, ku blenë disa gjëra. "Majkëlli ka filluar punë që tani, ai ishte i pranishëm në një mbledhje që zhvilluam mes teknikëve". Për sa i përket vizitës së fshehtë ku ndodhej Ferrari i ri F2007, thuhet si ai ka qëndruar përpara kësaj makine për rreth 40 minuta. Thuhet se i hoqi mbulesën që të arrinte ta prekte këtë makinë. Ai bisedonte edhe me Domenikalin apo Tombazisin, ku diskutonin pse ishte bërë ajo zgjidhje dhe pse nuk ishte bërë një tjetër.
  Duket qartë se dëshira e Majkëllit është që të hipë dhe ta provojë këtë makinë, por Todti, kur është pyetur nëse Majkëlli do ta pilotojë, ka thënë: "Nëse do të ketë sërish dëshirë për të garuar, këtë gjë do ta bëjë me një makinë kart." Gjithsesi, është e qartë se nëse Majkëlli do të kishte dëshirë për ta provuar këtë makinë, askush nuk do t'i thoshte jo. </font>
   
 9. Enkelena

  Enkelena Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Merak e kam kete Formula 1 une.Ja do shkoj tek nje gare ja do plas...
  Kimi vjet s qe gjakundi sivjet doli me shpate ne dore ...do shohim ,fundi do ta tregoje...
   
 10. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="blue"> Ljuis Hamilton, piloti i parë me ngjyrë në Formula 1
  McLaren ka thyer më në fund akullin në Formula 1 duke sjellë pilotin e parë me ngjyrë në gjithë historinë e automobilizmit. Dje skuderia britanike ka konfirmuar pilotin e dytë të saj dhe ky do të jetë Ljuis Hamilton. Britaniku, kampioni i botës në kategorinë GP2 është vetëm 21 vjeç dhe do të jetë përkrah kampionit në fuqi Fernando Alonso. “Është një ëndërr që u kthye në realitet. Pilotimi në Formula 1 me McLaren në këtë moshë është një moment fantastik. Që kur kam qenë i vogël qëllimi im i vetëm përfundimtar ka qenë garimi me McLaren”, deklaroi piloti. Konkurenti i vetëm Hamilton për vendin e dytë te McLaren ka qenë De La Rosa. Kështu i preferuari i Ron Denis shënon një revolucion në botën e Formula 1 duke u bërë i pari pilot me ngjyrë. Hamilton me origjinë karaibo-anglez ishte vetëm 10 vjeç kur u takua për herë të parë me Ron Denis në një darkë dhe e informoi atë se kishte dëshirë të pilotonte për McLaren. Pas kësaj në 1998 ai u përfshi në një program mbështetjeje për pilotët e rinj që u organizua nga McLaren dhe Mercedes-Benz. Në 2003 Hamilton ka dominuar në “British Formula Renault Championship” ku arriti të fitojë 10 nga 15 garat e zhvilluara. “Unë jam rritur me McLaren dhe Mercedes dhe nuk do të isha këtu pa mbështetjen dhe udhëzimet e drejtuesve të saj”, shtoi Hamilton, prindrit e të cilit emigruan nga ishujt e Karaibeve të Grenadës në 1950. “Megjithatë jam i vetëdijshëm që kjo do të jetë një sfidë për mua dhe tani do të më duhet më shumë kujdes”. </font>
   
 11. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="black">- Ayrton Senna accident mortal des del cotxe Michael Schumacher

  - Mass crash

  - Niki Lauda

  - Human racecar </font>

  http://www.speedyshare.com/829423516.html /pf/images/graemlins/eek.gif
   
 12. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Sa inat,
  gjith ai KIM iku tek Ferrari...pfffffff!!!

  Mu m'pelqe McLaren,sa x titull informativ /pf/images/graemlins/smile.gif .
   
 13. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red">Drivers' Championships</font>

  <font color="brown"> Year Driver
  2007 None
  2006 Fernando Alonso
  2005 Fernando Alonso
  2004 Michael Schumacher
  2003 Michael Schumacher
  2002 Michael Schumacher
  2001 Michael Schumacher
  2000 Michael Schumacher
  1999 Mika Häkkinen
  1998 Mika Häkkinen
  1997 Jacques Villeneuve
  1996 Damon Hill
  1995 Michael Schumacher
  1994 Michael Schumacher
  1993 Alain Prost
  1992 Nigel Mansell
  1991 Ayrton Senna
  1990 Ayrton Senna
  1989 Alain Prost
  1988 Ayrton Senna
  1987 Nélson Piquet
  1986 Alain Prost
  1985 Alain Prost
  1984 Niki Lauda
  1983 Nélson Piquet
  1982 Keke Rosberg
  1981 Nélson Piquet
  1980 Alan Jones
  1979 Jody Scheckter
  1978 Mario Andretti
  1977 Niki Lauda
  1976 James Hunt
  1975 Niki Lauda
  1974 Emerson Fittipaldi
  1973 Jackie Stewart
  1972 Emerson Fittipaldi
  1971 Jackie Stewart
  1970 Jochen Rindt
  1969 Jackie Stewart
  1968 Graham Hill
  1967 Denny Hulme
  1966 Jack Brabham
  1965 Jim Clark
  1964 John Surtees
  1963 Jim Clark
  1962 Graham Hill
  1961 Phil Hill
  1960 Jack Brabham
  1959 Jack Brabham
  1958 Mike Hawthorn
  1957 Juan Manuel Fangio
  1956 Juan Manuel Fangio
  1955 Juan Manuel Fangio
  1954 Juan Manuel Fangio
  1953 Alberto Ascari
  1952 Alberto Ascari
  1951 Juan Manuel Fangio
  1950 Nino Farina </font>
   
 14. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red"> Constructors' Championships </font>
  <font color="blue"> Year Constructor
  2007 None
  2006 Renault / Renault
  2005 Renault / Renault
  2004 Ferrari / Ferrari
  2003 Ferrari / Ferrari
  2002 Ferrari / Ferrari
  2001 Ferrari / Ferrari
  2000 Ferrari / Ferrari
  1999 Ferrari / Ferrari
  1998 McLaren / Mercedes
  1997 Williams / Renault
  1996 Williams / Renault
  1995 Benetton / Renault
  1994 Williams / Renault
  1993 Williams / Renault
  1992 Williams / Renault
  1991 McLaren / Honda
  1990 McLaren / Honda
  1989 McLaren / Honda
  1988 McLaren / Honda
  1987 Williams / Honda
  1986 Williams / Honda
  1985 McLaren / TAG
  1984 McLaren / TAG
  1983 Ferrari / Ferrari
  1982 Ferrari / Ferrari
  1981 Williams / Ford
  1980 Williams / Ford
  1979 Ferrari / Ferrari
  1978 Lotus / Ford
  1977 Ferrari / Ferrari
  1976 Ferrari / Ferrari
  1975 Ferrari / Ferrari
  1974 McLaren / Ford
  1973 Lotus / Ford
  1972 Lotus / Ford
  1971 Tyrrell / Ford
  1970 Lotus / Ford
  1969 Matra / Ford
  1968 Lotus / Ford
  1967 Brabham / Repco
  1966 Brabham / Repco
  1965 Lotus / Climax
  1964 Ferrari / Ferrari
  1963 Lotus / Climax
  1962 BRM / BRM
  1961 Ferrari / Ferrari
  1960 Cooper / Climax
  1959 Cooper / Climax
  1958 Vanwall / Vanwall </font>
   
 15. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="red"> All-Time Calendar </font>

  <font color="blue"> Date Event
  2007 21 Oct Brazilian GP (Race #785)
  07 Oct Japanese GP (Race #784)
  30 Sep Chinese GP (Race #783)
  16 Sep Belgian GP (Race #782)
  09 Sep Italian GP (Race #781)
  26 Aug Turkish GP (Race #780)
  05 Aug Hungarian GP (Race #779)
  22 Jul German GP (Race #778)
  08 Jul British GP (Race #777)
  01 Jul French GP (Race #776)
  17 Jun United States GP (Race #775)
  10 Jun Canadian GP (Race #774)
  27 May Monaco GP (Race #773)
  13 May Spanish GP (Race #772)
  15 Apr Bahrain GP (Race #771)
  08 Apr Malaysian GP (Race #770)
  18 Mar Australian GP (Race #769)
  2006 15 Dec Death of Clay Regazzoni
  03 Dec Death of Len Sutton
  05 Nov Death of Oscar González
  22 Oct Brazilian GP (Race #768)
  12 Oct Death of Eugène Martin
  08 Oct Japanese GP (Race #767)
  01 Oct Chinese GP (Race #766)
  10 Sep Italian GP (Race #765)
  31 Aug Death of Mike Magill
  27 Aug Turkish GP (Race #764)
  06 Aug Hungarian GP (Race #763)
  30 Jul German GP (Race #762)
  16 Jul French GP (Race #761)
  02 Jul United States GP (Race #760)
  25 Jun Canadian GP (Race #759)
  11 Jun British GP (Race #758)
  03 Jun Death of Doug Serrurier
  28 May Monaco GP (Race #757)
  Death of Johnny Servoz-Gavin
  14 May Spanish GP (Race #756)
  07 May European GP (Race #755)
  23 Apr San Marino GP (Race #754)
  02 Apr Australian GP (Race #753)
  29 Mar Death of Bob Veith
  19 Mar Malaysian GP (Race #752)
  12 Mar Bahrain GP (Race #751)
  2005 16 Oct Chinese GP (Race #750)
  13 Oct Death of Wayne Weiler
  09 Oct Japanese GP (Race #749)
  25 Sep Brazilian GP (Race #748)
  11 Sep Belgian GP (Race #747)
  04 Sep Italian GP (Race #746)
  21 Aug Turkish GP (Race #745)
  31 Jul Hungarian GP (Race #744)
  24 Jul German GP (Race #743)
  11 Jul Death of Jésus Iglesias
  10 Jul British GP (Race #742)
  03 Jul French GP (Race #741)
  19 Jun United States GP (Race #740)
  12 Jun Canadian GP (Race #739)
  29 May European GP (Race #738)
  22 May Monaco GP (Race #737)
  08 May Spanish GP (Race #736)
  25 Apr Death of John Love
  24 Apr San Marino GP (Race #735)
  15 Apr Death of Art Cross
  07 Apr Death of Cliff Allison
  03 Apr Bahrain GP (Race #734)
  20 Mar Malaysian GP (Race #733)
  06 Mar Australian GP (Race #732)
  13 Feb Death of Maurice Trintignant
  2004 24 Oct Brazilian GP (Race #731)
  10 Oct Japanese GP (Race #730)
  26 Sep Chinese GP (Race #729)
  12 Sep Italian GP (Race #728)
  Death of Jack Turner
  29 Aug Belgian GP (Race #727)
  15 Aug Hungarian GP (Race #726)
  25 Jul German GP (Race #725)
  11 Jul British GP (Race #724)
  05 Jul Death of Rodger Ward
  04 Jul French GP (Race #723)
  20 Jun United States GP (Race #722)
  13 Jun Canadian GP (Race #721)
  30 May European GP (Race #720)
  23 May Monaco GP (Race #719)
  09 May Spanish GP (Race #718)
  03 May Death of Ken Downing
  25 Apr San Marino GP (Race #717)
  04 Apr Bahrain GP (Race #716)
  21 Mar Malaysian GP (Race #715)
  07 Mar Australian GP (Race #714)
  20 Jan Death of Alan Brown
  2003 27 Oct Death of Johnny Boyd
  19 Oct Death of Nello Pagani
  12 Oct Japanese GP (Race #713)
  28 Sep United States GP (Race #712)
  27 Sep Death of Jean Lucas
  14 Sep Italian GP (Race #711)
  24 Aug Hungarian GP (Race #710)
  03 Aug German GP (Race #709)
  20 Jul British GP (Race #708)
  06 Jul French GP (Race #707)
  29 Jun European GP (Race #706)
  15 Jun Canadian GP (Race #705)
  01 Jun Monaco GP (Race #704)
  21 May Death of Alejandro de Tomaso
  18 May Austrian GP (Race #703)
  04 May Spanish GP (Race #702)
  20 Apr San Marino GP (Race #701)
  06 Apr Brazilian GP (Race #700)
  23 Mar Malaysian GP (Race #699)
  18 Mar Death of Karl Kling
  10 Mar Death of Ottorino Volonterio
  09 Mar Australian GP (Race #698)
  26 Feb Death of Christian Goethals
  2002 13 Oct Japanese GP (Race #697)
  29 Sep United States GP (Race #696)
  15 Sep Italian GP (Race #695)
  01 Sep Belgian GP (Race #694)
  29 Aug Death of Lance Macklin
  18 Aug Hungarian GP (Race #693)
  06 Aug Death of Jim Crawford
  29 Jul Death of Renato Pirocchi
  28 Jul German GP (Race #692)
  21 Jul French GP (Race #691)
  07 Jul British GP (Race #690)
  23 Jun European GP (Race #689)
  09 Jun Canadian GP (Race #688)
  26 May Monaco GP (Race #687)
  12 May Austrian GP (Race #686)
  28 Apr Spanish GP (Race #685)
  14 Apr San Marino GP (Race #684)
  13 Apr Death of Desmond Titterington
  09 Apr Death of Pat Flaherty
  31 Mar Brazilian GP (Race #683)
  24 Mar Death of Bob Said
  17 Mar Malaysian GP (Race #682)
  13 Mar Death of Bayliss Levrett
  03 Mar Australian GP (Race #681)
  07 Feb Death of Jack Fairman
  27 Jan Death of John James
  07 Jan Death of Geoff Crossley
  2001 02 Dec Death of Bruce Halford
  14 Oct Japanese GP (Race #680)
  30 Sep United States GP (Race #679)
  16 Sep Italian GP (Race #678)
  02 Sep Belgian GP (Race #677)
  28 Aug Death of Phil Cade
  19 Aug Hungarian GP (Race #676)
  13 Aug Death of Otto Stuppacher
  01 Aug Death of Jay Chamberlain
  29 Jul German GP (Race #675)
  15 Jul British GP (Race #674)
  01 Jul French GP (Race #673)
  24 Jun European GP (Race #672)
  10 Jun Canadian GP (Race #671)
  27 May Monaco GP (Race #670)
  26 May Death of Vittorio Brambilla
  13 May Austrian GP (Race #669)
  05 May Death of Bill Homeier
  29 Apr Spanish GP (Race #668)
  25 Apr Death of Michele Alboreto
  24 Apr Death of Josef Peters
  15 Apr San Marino GP (Race #667)
  01 Apr Brazilian GP (Race #666)
  29 Mar Death of George Connor
  18 Mar Malaysian GP (Race #665)
  04 Mar Australian GP (Race #664)
  28 Feb Death of Charles Pozzi
  26 Feb Death of Duke Nalon
  23 Feb Death of Sergio Mantovani
  04 Feb Death of Ernie McCoy
  14 Jan Death of Vic Wilson
  2000 22 Oct Malaysian GP (Race #663)
  08 Oct Japanese GP (Race #662)
  24 Sep United States GP (Race #661)
  10 Sep Italian GP (Race #660)
  27 Aug Belgian GP (Race #659)
  13 Aug Hungarian GP (Race #658)
  30 Jul German GP (Race #657)
  16 Jul Austrian GP (Race #656)
  05 Jul Death of Dorino Serafini
  02 Jul French GP (Race #655)
  29 Jun Death of Rodney Nuckey
  18 Jun Canadian GP (Race #654)
  04 Jun Monaco GP (Race #653)
  21 May European GP (Race #652)
  07 May Spanish GP (Race #651)
  23 Apr British GP (Race #650)
  13 Apr Death of Arthur Owen
  09 Apr San Marino GP (Race #649)
  26 Mar Brazilian GP (Race #648)
  12 Mar Australian GP (Race #647)
  01 Feb Death of [ndaluar] Rathmann
  17 Jan Death of Carl Forberg
  1999 31 Oct Japanese GP (Race #646)
  18 Oct Death of John Cannon
  17 Oct Malaysian GP (Race #645)
  26 Sep European GP (Race #644)
  12 Sep Italian GP (Race #643)
  29 Aug Belgian GP (Race #642)
  24 Aug Death of Roberto Bussinello
  15 Aug Hungarian GP (Race #641)
  01 Aug German GP (Race #640)
  25 Jul Austrian GP (Race #639)
  11 Jul British GP (Race #638)
  27 Jun French GP (Race #637)
  22 Jun Death of Guy Tunmer
  13 Jun Canadian GP (Race #636)
  30 May Spanish GP (Race #635)
  16 May Monaco GP (Race #634)
  02 May San Marino GP (Race #633)
  01 May Death of Brian Shawe-Taylor
  11 Apr Brazilian GP (Race #632)
  07 Mar Australian GP (Race #631)
  15 Feb Death of Billy Garrett
  06 Feb Death of Umberto Maglioli
  1998 01 Nov Japanese GP (Race #630)
  04 Oct Death of Tony Shelly
  02 Oct Death of Olivier Gendebien
  27 Sep Luxembourg GP (Race #629)
  13 Sep Italian GP (Race #628)
  30 Aug Belgian GP (Race #627)
  16 Aug Hungarian GP (Race #626)
  02 Aug German GP (Race #625)
  01 Aug Death of Len Duncan
  28 Jul Death of Consalvo Sanesi
  26 Jul Austrian GP (Race #624)
  12 Jul British GP (Race #623)
  28 Jun French GP (Race #622)
  16 Jun Death of Fred Wacker
  07 Jun Canadian GP (Race #621)
  24 May Monaco GP (Race #620)
  10 May Spanish GP (Race #619)
  Death of Cesare Perdisa
  26 Apr San Marino GP (Race #618)
  12 Apr Argentine GP (Race #617)
  29 Mar Brazilian GP (Race #616)
  08 Mar Australian GP (Race #615)
  1997 26 Oct European GP (Race #614)
  12 Oct Japanese GP (Race #613)
  28 Sep Luxembourg GP (Race #612)
  21 Sep Austrian GP (Race #611)
  07 Sep Italian GP (Race #610)
  04 Sep Death of Chuck Arnold
  24 Aug Belgian GP (Race #609)
  Death of Luigi Villoresi
  16 Aug Death of Jacques Pollet
  10 Aug Hungarian GP (Race #608)
  27 Jul German GP (Race #607)
  13 Jul British GP (Race #606)
  29 Jun French GP (Race #605)
  15 Jun Canadian GP (Race #604)
  06 Jun Death of Eitel Cantoni
  25 May Spanish GP (Race #603)
  19 May Death of Troy Ruttman
  11 May Monaco GP (Race #602)
  27 Apr San Marino GP (Race #601)
  13 Apr Argentine GP (Race #600)
  30 Mar Brazilian GP (Race #599)
  09 Mar Australian GP (Race #598)
  06 Feb Death of Roger Laurent
  1996 13 Oct Japanese GP (Race #597)
  22 Sep Portuguese GP (Race #596)
  08 Sep Italian GP (Race #595)
  25 Aug Belgian GP (Race #594)
  13 Aug Death of Willi Heeks
  11 Aug Hungarian GP (Race #593)
  06 Aug Death of Emilio Zapico
  28 Jul German GP (Race #592)
  14 Jul British GP (Race #591)
  30 Jun French GP (Race #590)
  16 Jun Canadian GP (Race #589)
  02 Jun Spanish GP (Race #588)
  19 May Monaco GP (Race #587)
  05 May San Marino GP (Race #586)
  29 Apr Death of François Picard
  28 Apr European GP (Race #585)
  07 Apr Argentine GP (Race #584)
  31 Mar Brazilian GP (Race #583)
  10 Mar Australian GP (Race #582)
  19 Feb Death of António Creus
  01 Feb Death of Ray Crawford
  23 Jan Death of Cliff Griffith
  22 Jan Death of Bill Cantrell
  1995 27 Nov Death of Giancarlo Baghetti
  12 Nov Australian GP (Race #581)
  06 Nov Death of Bill Cheesbourg
  29 Oct Japanese GP (Race #580)
  22 Oct Pacific GP (Race #579)
  01 Oct European GP (Race #578)
  24 Sep Portuguese GP (Race #577)
  10 Sep Italian GP (Race #576)
  27 Aug Belgian GP (Race #575)
  21 Aug Death of Chuck Stevenson
  13 Aug Hungarian GP (Race #574)
  30 Jul German GP (Race #573)
  17 Jul Death of Juan Manuel Fangio
  16 Jul British GP (Race #572)
  02 Jul French GP (Race #571)
  14 Jun Death of Bobby Grim
  11 Jun Canadian GP (Race #570)
  28 May Monaco GP (Race #569)
  25 May Death of Élie Bayol
  16 May Death of Red Amick
  14 May Spanish GP (Race #568)
  30 Apr San Marino GP (Race #567)
  26 Apr Death of Willi Krakau
  09 Apr Argentine GP (Race #566)
  26 Mar Brazilian GP (Race #565)
  19 Mar Death of Trevor Blokdyk
  01 Mar Death of Jackie Holmes
  11 Feb Death of Harry Merkel
  28 Jan Death of Aldo Gordini
  1994 18 Dec Death of Henry Banks
  13 Nov Australian GP (Race #564)
  06 Nov Japanese GP (Race #563)
  16 Oct European GP (Race #562)
  25 Sep Portuguese GP (Race #561)
  11 Sep Italian GP (Race #560)
  28 Aug Belgian GP (Race #559)
  14 Aug Hungarian GP (Race #558)
  05 Aug Death of Alain de Changy
  31 Jul German GP (Race #557)
  10 Jul British GP (Race #556)
  03 Jul French GP (Race #555)
  27 Jun Death of Sam Hanks
  16 Jun Death of Georges Raph
  12 Jun Canadian GP (Race #554)
  29 May Spanish GP (Race #553)
  15 May Monaco GP (Race #552)
  13 May Death of Duncan Hamilton
  01 May San Marino GP (Race #551)
  Death of Ayrton Senna
  30 Apr Death of Roland Ratzenberger
  17 Apr Pacific GP (Race #550)
  27 Mar Brazilian GP (Race #549)
  14 Jan Death of Myron Fohr
  1993 27 Dec Death of André Pilette
  18 Dec Death of Helmut Glöckler
  28 Nov Death of Joe Kelly
  07 Nov Australian GP (Race #548)
  24 Oct Japanese GP (Race #547)
  23 Oct Death of Innes Ireland
  26 Sep Portuguese GP (Race #546)
  12 Sep Italian GP (Race #545)
  29 Aug Belgian GP (Race #544)
  15 Aug Hungarian GP (Race #543)
  25 Jul German GP (Race #542)
  13 Jul Death of Leslie Thorne
  11 Jul British GP (Race #541)
  08 Jul Death of John Riseley-Prichard
  04 Jul French GP (Race #540)
  15 Jun Death of James Hunt
  13 Jun Canadian GP (Race #539)
  23 May Monaco GP (Race #538)
  09 May Spanish GP (Race #537)
  07 May Death of Duane Carter
  25 Apr San Marino GP (Race #536)
  11 Apr European GP (Race #535)
  28 Mar Brazilian GP (Race #534)
  14 Mar South African GP (Race #533)
  13 Mar Death of Gene Hartley
  03 Feb Death of Paul Emery
  1992 26 Dec Death of Jan Flinterman
  28 Nov Death of Frank Armi
  08 Nov Australian GP (Race #532)
  25 Oct Japanese GP (Race #531)
  04 Oct Death of Denny Hulme
  27 Sep Portuguese GP (Race #530)
  13 Sep Italian GP (Race #529)
  30 Aug Belgian GP (Race #528)
  16 Aug Hungarian GP (Race #527)
  26 Jul German GP (Race #526)
  12 Jul British GP (Race #525)
  05 Jul French GP (Race #524)
  28 Jun Death of Peter Hirt
  14 Jun Canadian GP (Race #523)
  31 May Monaco GP (Race #522)
  17 May San Marino GP (Race #521)
  07 May Death of Hap Sharp
  03 May Spanish GP (Race #520)
  23 Apr Death of Ronnie Bucknum
  05 Apr Brazilian GP (Race #519)
  22 Mar Mexican GP (Race #518)
  03 Mar Death of Lella Lombardi
  01 Mar South African GP (Race #517)
  10 Jan Death of Roberto Bonomi
  1991 18 Dec Death of George Abecassis
  03 Nov Australian GP (Race #516)
  20 Oct Japanese GP (Race #515)
  29 Sep Spanish GP (Race #514)
  22 Sep Portuguese GP (Race #513)
  08 Sep Italian GP (Race #512)
  25 Aug Belgian GP (Race #511)
  14 Aug Death of Alberto Crespo
  11 Aug Hungarian GP (Race #510)
  30 Jul Death of Tom Bridger
  28 Jul German GP (Race #509)
  14 Jul British GP (Race #508)
  07 Jul French GP (Race #507)
  16 Jun Mexican GP (Race #506)
  02 Jun Canadian GP (Race #505)
  15 May Death of Fritz Riess
  12 May Monaco GP (Race #504)
  28 Apr San Marino GP (Race #503)
  24 Mar Brazilian GP (Race #502)
  10 Mar United States GP (Race #501)
  08 Mar Death of Ludwig Fischer
  07 Jan Death of Henri Louveau
  1990 28 Nov Death of Chico Godia
  24 Nov Death of Juan Manuel Bordeu
  04 Nov Australian GP (Race #500)
  21 Oct Japanese GP (Race #499)
  30 Sep Spanish GP (Race #498)
  23 Sep Portuguese GP (Race #497)
  09 Sep Italian GP (Race #496)
  26 Aug Belgian GP (Race #495)
  25 Aug Death of David Hampshire
  12 Aug Hungarian GP (Race #494)
  29 Jul German GP (Race #493)
  26 Jul Death of Giorgio Scarlatti
  25 Jul Death of Alfredo Piàn
  15 Jul British GP (Race #492)
  08 Jul French GP (Race #491)
  24 Jun Mexican GP (Race #490)
  10 Jun Canadian GP (Race #489)
  27 May Monaco GP (Race #488)
  24 May Death of Dries van der Lof
  13 May San Marino GP (Race #487)
  18 Apr Death of Bob Drake
  25 Mar Brazilian GP (Race #486)
  11 Mar United States GP (Race #485)
  27 Jan Death of Spider Webb
  26 Jan Death of Bob Gerard
  1989 16 Dec Death of Oscar Gálvez
  05 Nov Australian GP (Race #484)
  22 Oct Japanese GP (Race #483)
  13 Oct Death of Fred Agabashian
  01 Oct Spanish GP (Race #482)
  24 Sep Portuguese GP (Race #481)
  20 Sep Death of Richie Ginther
  10 Sep Italian GP (Race #480)
  27 Aug Belgian GP (Race #479)
  13 Aug Hungarian GP (Race #478)
  08 Aug Death of Brian Naylor
  30 Jul German GP (Race #477)
  16 Jul British GP (Race #476)
  09 Jul French GP (Race #475)
  18 Jun Canadian GP (Race #474)
  07 Jun Death of Chico Landi
  04 Jun United States GP (Race #473)
  28 May Mexican GP (Race #472)
  07 May Monaco GP (Race #471)
  23 Apr San Marino GP (Race #470)
  26 Mar Brazilian GP (Race #469)
  06 Jan Death of Jim Hurtubise
  1988 29 Dec Death of Mike Beuttler
  04 Dec Death of Alberto Uria
  13 Nov Australian GP (Race #468)
  30 Oct Japanese GP (Race #467)
  02 Oct Spanish GP (Race #466)
  25 Sep Portuguese GP (Race #465)
  11 Sep Italian GP (Race #464)
  28 Aug Belgian GP (Race #463)
  07 Aug Hungarian GP (Race #462)
  24 Jul German GP (Race #461)
  10 Jul British GP (Race #460)
  03 Jul French GP (Race #459)
  19 Jun Detroit GP (Race #458)
  12 Jun Canadian GP (Race #457)
  29 May Mexican GP (Race #456)
  15 May Monaco GP (Race #455)
  01 May San Marino GP (Race #454)
  16 Apr Death of Jose Dolhem
  03 Apr Brazilian GP (Race #453)
  24 Mar Death of Roger Loyer
  14 Feb Death of Cal Niday
  12 Jan Death of Piero Taruffi
  03 Jan Death of Joie Chitwood
  1987 15 Nov Australian GP (Race #452)
  01 Nov Japanese GP (Race #451)
  19 Oct Death of Hermann Lang
  18 Oct Mexican GP (Race #450)
  27 Sep Spanish GP (Race #449)
  20 Sep Portuguese GP (Race #448)
  06 Sep Italian GP (Race #447)
  23 Aug Death of Didier Pironi
  16 Aug Austrian GP (Race #446)
  09 Aug Hungarian GP (Race #445)
  26 Jul German GP (Race #444)
  12 Jul British GP (Race #443)
  05 Jul French GP (Race #442)
  21 Jun Detroit GP (Race #441)
  31 May Monaco GP (Race #440)
  17 May Belgian GP (Race #439)
  03 May San Marino GP (Race #438)
  12 Apr Brazilian GP (Race #437)
  11 Apr Death of Rudolf Krause
  01 Mar Death of Wolfgang Seidel
  12 Feb Death of Dennis Poore
  10 Feb Death of Andy Linden
  Death of Robert O'Brien
  1986 05 Nov Death of Adolf Brudes
  26 Oct Australian GP (Race #436)
  12 Oct Mexican GP (Race #435)
  21 Sep Portuguese GP (Race #434)
  07 Sep Italian GP (Race #433)
  17 Aug Austrian GP (Race #432)
  10 Aug Hungarian GP (Race #431)
  27 Jul German GP (Race #430)
  13 Jul British GP (Race #429)
  06 Jul French GP (Race #428)
  05 Jul Death of Albert Scherrer
  22 Jun Detroit GP (Race #427)
  15 Jun Canadian GP (Race #426)
  06 Jun Death of Johnnie Tolan
  01 Jun Death of Jo Gartner
  25 May Belgian GP (Race #425)
  15 May Death of Elio de Angelis
  11 May Monaco GP (Race #424)
  27 Apr San Marino GP (Race #423)
  13 Apr Spanish GP (Race #422)
  23 Mar Brazilian GP (Race #421)
  1985 23 Dec Death of Prince Bira
  08 Nov Death of Masten Gregory
  03 Nov Australian GP (Race #420)
  19 Oct South African GP (Race #419)
  12 Oct Death of Duke Dinsmore
  06 Oct European GP (Race #418)
  15 Sep Belgian GP (Race #417)
  08 Sep Italian GP (Race #416)
  01 Sep Death of Stefan Bellof
  25 Aug Dutch GP (Race #415)
  18 Aug Austrian GP (Race #414)
  12 Aug Death of Manfred Winkelhock
  04 Aug German GP (Race #413)
  21 Jul British GP (Race #412)
  07 Jul French GP (Race #411)
  02 Jul Death of David Purley
  27 Jun Birth of Nico Rosberg
  23 Jun Detroit GP (Race #410)
  16 Jun Canadian GP (Race #409)
  19 May Monaco GP (Race #408)
  10 May Death of Antonio Branca
  05 May San Marino GP (Race #407)
  21 Apr Portuguese GP (Race #406)
  07 Apr Brazilian GP (Race #405)
  03 Apr Death of Helmut Niedermayr
  07 Jan Birth of Lewis Hamilton
  1984 07 Dec Birth of Robert Kubica
  24 Nov Death of Jimmy Jackson
  21 Oct Portuguese GP (Race #404)
  07 Oct European GP (Race #403)
  09 Sep Italian GP (Race #402)
  08 Sep Death of Johnnie Parsons
  26 Aug Dutch GP (Race #401)
  19 Aug Austrian GP (Race #400)
  11 Aug Death of Marcel Balsa
  05 Aug German GP (Race #399)
  22 Jul British GP (Race #398)
  08 Jul Dallas GP (Race #397)
  24 Jun Detroit GP (Race #396)
  17 Jun Canadian GP (Race #395)
  03 Jun Monaco GP (Race #394)
  20 May French GP (Race #393)
  19 May Death of Bill Holland
  08 May Death of Gino Bianco
  06 May San Marino GP (Race #392)
  29 Apr Belgian GP (Race #391)
  07 Apr South African GP (Race #390)
  25 Mar Brazilian GP (Race #389)
  01 Mar Death of Peter Walker
  1983 28 Dec Death of Eugène Chaboud
  15 Oct South African GP (Race #388)
  25 Sep European GP (Race #387)
  11 Sep Italian GP (Race #386)
  28 Aug Dutch GP (Race #385)
  21 Aug Death of Gene Force
  14 Aug Austrian GP (Race #384)
  07 Aug German GP (Race #383)
  16 Jul British GP (Race #382)
  12 Jun Canadian GP (Race #381)
  05 Jun Detroit GP (Race #380)
  22 May Belgian GP (Race #379)
  15 May Monaco GP (Race #378)
  01 May San Marino GP (Race #377)
  24 Apr Death of Rolf Stommelen
  17 Apr French GP (Race #376)
  27 Mar US West GP (Race #375)
  13 Mar Brazilian GP (Race #374)
  07 Feb Birth of Christian Klien
  24 Jan Birth of Scott Speed
  1982 29 Dec Death of Max de Terra
  16 Dec Death of Colin Chapman
  25 Nov Death of Walt Ader
  25 Sep Las Vegas GP (Race #373)
  12 Sep Italian GP (Race #372)
  29 Aug Swiss GP (Race #371)
  15 Aug Austrian GP (Race #370)
  08 Aug German GP (Race #369)
  Death of Eric Brandon
  25 Jul French GP (Race #368)
  18 Jul British GP (Race #367)
  09 Jul Birth of Sakon Yamamoto
  03 Jul Dutch GP (Race #366)
  13 Jun Canadian GP (Race #365)
  Death of Riccardo Paletti
  06 Jun Detroit GP (Race #364)
  23 May Monaco GP (Race #363)
  09 May Belgian GP (Race #362)
  08 May Death of Gilles Villeneuve
  25 Apr San Marino GP (Race #361)
  07 Apr Death of Harald Ertl
  04 Apr US West GP (Race #360)
  21 Mar Brazilian GP (Race #359)
  18 Mar Death of Theo Fitzau
  Birth of Timo Glock
  23 Jan South African GP (Race #358)
  1981 26 Nov Death of Ernesto Prinoth
  19 Oct Birth of Heikki Kovalainen
  17 Oct Las Vegas GP (Race #357)
  15 Oct Death of Philip Fotheringham-Parker
  13 Oct Death of Philippe Étançelin
  27 Sep Canadian GP (Race #356)
  23 Sep Birth of Robert Doornbos
  12 Sep Italian GP (Race #355)
  30 Aug Dutch GP (Race #354)
  16 Aug Austrian GP (Race #353)
  06 Aug Birth of Vitantonio Liuzzi
  02 Aug German GP (Race #352)
  30 Jul Death of Bud Tingelstad
  29 Jul Birth of Fernando Alonso
  19 Jul British GP (Race #351)
  05 Jul French GP (Race #350)
  21 Jun Spanish GP (Race #349)
  31 May Monaco GP (Race #348)
  30 May Birth of Gianmaria Bruni
  17 May Belgian GP (Race #347)
  03 May San Marino GP (Race #346)
  25 Apr Birth of Felipe Massa
  12 Apr Argentine GP (Race #345)
  29 Mar Brazilian GP (Race #344)
  Death of David Prophet
  23 Mar Death of Mike Hailwood
  15 Mar US West GP (Race #343)
  21 Jan Death of Cuth Harrison
  15 Jan Death of Graham Whitehead
  01 Jan Death of Mauri Rose
  Birth of Zsolt Baumgartner
  1980 05 Oct United States GP (Race #342)
  28 Sep Canadian GP (Race #341)
  26 Sep Birth of Patrick Friesacher
  14 Sep Italian GP (Race #340)
  11 Sep Birth of Antônio Pizzonia
  31 Aug Dutch GP (Race #339)
  17 Aug Austrian GP (Race #338)
  10 Aug German GP (Race #337)
  01 Aug Death of Patrick Depailler
  13 Jul British GP (Race #336)
  29 Jun French GP (Race #335)
  18 May Monaco GP (Race #334)
  04 May Belgian GP (Race #333)
  30 Mar US West GP (Race #332)
  01 Mar South African GP (Race #331)
  27 Jan Brazilian GP (Race #330)
  19 Jan Birth of Jenson Button
  13 Jan Argentine GP (Race #329)
  1979 17 Oct Birth of Kimi Räikkönen
  07 Oct United States GP (Race #328)
  30 Sep Canadian GP (Race #327)
  09 Sep Italian GP (Race #326)
  26 Aug Dutch GP (Race #325)
  12 Aug Austrian GP (Race #324)
  29 Jul German GP (Race #323)
  14 Jul British GP (Race #322)
  01 Jul French GP (Race #321)
  22 Jun Death of Louis Chiron
  27 May Monaco GP (Race #320)
  13 May Belgian GP (Race #319)
  29 Apr Spanish GP (Race #318)
  18 Apr Birth of Anthony Davidson
  16 Apr Birth of Christijan Albers
  08 Apr US West GP (Race #317)
  03 Mar South African GP (Race #316)
  04 Feb Brazilian GP (Race #315)
  Birth of Giorgio Pantano
  21 Jan Argentine GP (Race #314)
  1978 20 Oct Death of Gunnar Nilsson
  19 Oct Birth of Enrique Bernoldi
  08 Oct Canadian GP (Race #313)
  01 Oct United States GP (Race #312)
  11 Sep Death of Ronnie Peterson
  10 Sep Italian GP (Race #311)
  27 Aug Dutch GP (Race #310)
  13 Aug Austrian GP (Race #309)
  31 Jul Birth of Justin Wilson
  30 Jul German GP (Race #308)
  16 Jul British GP (Race #307)
  02 Jul French GP (Race #306)
  17 Jun Swedish GP (Race #305)
  04 Jun Spanish GP (Race #304)
  21 May Belgian GP (Race #303)
  07 May Monaco GP (Race #302)
  29 Apr Death of Theo Helfrich
  22 Apr Birth of Esteban Tuero
  02 Apr US West GP (Race #301)
  07 Mar Death of Rudolf Schoeller
  04 Mar South African GP (Race #300)
  03 Mar Birth of Nicolas Kiesa
  09 Feb Death of Hans Stuck
  29 Jan Brazilian GP (Race #299)
  15 Jan Argentine GP (Race #298)
  05 Jan Birth of Franck Montagny
  1977 07 Dec Death of Georges Grignard
  23 Oct Japanese GP (Race #297)
  09 Oct Canadian GP (Race #296)
  02 Oct United States GP (Race #295)
  11 Sep Italian GP (Race #294)
  29 Aug Death of Brian McGuire
  28 Aug Dutch GP (Race #293)
  Death of Mike Parkes
  14 Aug Austrian GP (Race #292)
  31 Jul German GP (Race #291)
  17 Jul British GP (Race #290)
  03 Jul French GP (Race #289)
  19 Jun Swedish GP (Race #288)
  18 Jun Death of Franco Rol
  05 Jun Belgian GP (Race #287)
  22 May Monaco GP (Race #286)
  10 May Birth of Nick Heidfeld
  08 May Spanish GP (Race #285)
  03 Apr US West GP (Race #284)
  18 Mar Death of Carlos Pace
  11 Mar Death of Alberto Rodriguez Larreta
  05 Mar South African GP (Race #283)
  Death of Tom Pryce
  28 Jan Birth of Takuma Sato
  23 Jan Brazilian GP (Race #282)
  14 Jan Birth of Narain Karthikeyan
  09 Jan Argentine GP (Race #281)
  1976 30 Dec Death of Rudi Fischer
  04 Nov Death of Toni Ulmen
  24 Oct Japanese GP (Race #280)
  10 Oct United States GP (Race #279)
  03 Oct Canadian GP (Race #278)
  12 Sep Italian GP (Race #277)
  11 Sep Birth of Tomas Enge
  29 Aug Dutch GP (Race #276)
  27 Aug Birth of Mark Webber
  15 Aug Austrian GP (Race #275)
  01 Aug German GP (Race #274)
  24 Jul Birth of Tiago Monteiro
  23 Jul Death of Paul Russo
  20 Jul Birth of Alex Yoong
  18 Jul British GP (Race #273)
  04 Jul French GP (Race #272)
  13 Jun Swedish GP (Race #271)
  31 May Death of Elmer George
  30 May Monaco GP (Race #270)
  16 May Belgian GP (Race #269)
  02 May Spanish GP (Race #268)
  28 Mar US West GP (Race #267)
  23 Mar Birth of Ricardo Zonta
  06 Mar South African GP (Race #266)
  14 Feb Death of Piero Scotti
  25 Jan Brazilian GP (Race #265)
  19 Jan Birth of Tarso Marques
  1975 29 Nov Death of Graham Hill
  Death of Tony Brise
  07 Nov Death of Piero Dusio
  05 Oct United States GP (Race #264)
  20 Sep Birth of Juan Pablo Montoya
  07 Sep Italian GP (Race #263)
  19 Aug Death of Mark Donohue
  17 Aug Austrian GP (Race #262)
  03 Aug German GP (Race #261)
  19 Jul British GP (Race #260)
  06 Jul French GP (Race #259)
  30 Jun Birth of Ralf Schumacher
  22 Jun Dutch GP (Race #258)
  08 Jun Swedish GP (Race #257)
  25 May Belgian GP (Race #256)
  20 May Birth of Ralph Firman
  11 May Monaco GP (Race #255)
  08 May Birth of Gaston Mazzacane
  27 Apr Spanish GP (Race #254)
  05 Mar Birth of Luciano Burti
  01 Mar South African GP (Race #253)
  26 Jan Brazilian GP (Race #252)
  21 Jan Birth of Yuji Ide
  20 Jan Birth of Norberto Fontana
  12 Jan Argentine GP (Race #251)
  1974 02 Nov Birth of Stéphane Sarrazin
  06 Oct United States GP (Race #250)
  Death of Helmuth Koinigg
  22 Sep Canadian GP (Race #249)
  08 Sep Italian GP (Race #248)
  18 Aug Austrian GP (Race #247)
  04 Aug German GP (Race #246)
  20 Jul British GP (Race #245)
  13 Jul Birth of Jarno Trulli
  07 Jul French GP (Race #244)
  30 Jun Death of Eddie Johnson
  23 Jun Dutch GP (Race #243)
  09 Jun Swedish GP (Race #242)
  26 May Monaco GP (Race #241)
  Death of Silvio Moser
  12 May Belgian GP (Race #240)
  28 Apr Spanish GP (Race #239)
  30 Mar South African GP (Race #238)
  29 Mar Birth of Marc Gené
  22 Mar Death of Peter Revson
  04 Mar Death of Bill Aston
  15 Feb Birth of Alexander Wurz
  12 Feb Birth of Toranosuke Takagi
  27 Jan Brazilian GP (Race #237)
  13 Jan Argentine GP (Race #236)
  1973 21 Oct Death of Nasif Estéfano
  07 Oct United States GP (Race #235)
  06 Oct Death of François Cévert
  23 Sep Canadian GP (Race #234)
  19 Sep Birth of Cristiano da Matta
  09 Sep Italian GP (Race #233)
  19 Aug Austrian GP (Race #232)
  05 Aug German GP (Race #231)
  29 Jul Dutch GP (Race #230)
  Death of Roger Williamson
  14 Jul British GP (Race #229)
  04 Jul Birth of Jan Magnussen
  01 Jul French GP (Race #228)
  17 Jun Swedish GP (Race #227)
  03 Jun Monaco GP (Race #226)
  20 May Belgian GP (Race #225)
  29 Apr Spanish GP (Race #224)
  28 Apr Death of Piero Drogo
  27 Apr Death of Carlos Menditéguy
  15 Apr Death of Ernst Klodwig
  05 Apr Death of David Murray
  30 Mar Death of Yves Giraud-Cabantous
  03 Mar South African GP (Race #223)
  11 Feb Brazilian GP (Race #222)
  28 Jan Argentine GP (Race #221)
  14 Jan Birth of Giancarlo Fisichella
  1972 25 Oct Death of Johnny Mantz
  08 Oct United States GP (Race #220)
  24 Sep Canadian GP (Race #219)
  10 Sep Italian GP (Race #218)
  13 Aug Austrian GP (Race #217)
  30 Jul German GP (Race #216)
  24 Jul Death of Lance Reventlow
  15 Jul British GP (Race #215)
  02 Jul French GP (Race #214)
  11 Jun Death of Jo Bonnier
  04 Jun Belgian GP (Race #213)
  23 May Birth of Rubens Barrichello
  14 May Monaco GP (Race #212)
  01 May Spanish GP (Race #211)
  20 Mar Birth of Pedro Lamy
  04 Mar South African GP (Race #210)
  Birth of Jos Verstappen
  23 Jan Argentine GP (Race #209)
  1971 24 Oct Death of Jo Siffert
  03 Oct United States GP (Race #208)
  19 Sep Canadian GP (Race #207)
  05 Sep Italian GP (Race #206)
  15 Aug Austrian GP (Race #205)
  01 Aug German GP (Race #204)
  17 Jul British GP (Race #203)
  11 Jul Death of Pedro Rodriguez
  04 Jul French GP (Race #202)
  20 Jun Dutch GP (Race #201)
  23 May Monaco GP (Race #200)
  23 Apr Death of Dempsey Wilson
  19 Apr Death of Luigi Piotti
  18 Apr Spanish GP (Race #199)
  09 Apr Birth of Jacques Villeneuve
  01 Apr Birth of Shinji Nakano
  27 Mar Birth of David Coulthard
  06 Mar South African GP (Race #198)
  24 Feb Birth of Pedro de la Rosa
  25 Jan Birth of Luca Badoer
  18 Jan Birth of Christian Fittipaldi
  10 Jan Death of Ignazio Giunti
  1970 25 Oct Mexican GP (Race #197)
  04 Oct United States GP (Race #196)
  20 Sep Canadian GP (Race #195)
  06 Sep Italian GP (Race #194)
  05 Sep Death of Jochen Rindt
  16 Aug Austrian GP (Race #193)
  02 Aug German GP (Race #192)
  19 Jul British GP (Race #191)
  05 Jul French GP (Race #190)
  21 Jun Dutch GP (Race #189)
  Death of Piers Courage
  07 Jun Belgian GP (Race #188)
  02 Jun Death of Bruce McLaren
  22 May Birth of Pedro Diniz
  10 May Monaco GP (Race #187)
  19 Apr Spanish GP (Race #186)
  07 Mar South African GP (Race #185)
  1969 29 Dec Birth of Allan McNish
  27 Dec Birth of Jean-Christophe Boullion
  23 Nov Birth of Olivier Beretta
  19 Nov Birth of Philippe Adams
  19 Oct Mexican GP (Race #184)
  05 Oct United States GP (Race #183)
  03 Oct Birth of Massimiliano Papis
  21 Sep Canadian GP (Race #182)
  07 Sep Italian GP (Race #181)
  02 Sep Death of Willy Mairesse
  03 Aug German GP (Race #180)
  01 Aug Death of Gerhard Mitter
  27 Jul Death of Moises Solana
  20 Jul British GP (Race #179)
  06 Jul French GP (Race #178)
  21 Jun Dutch GP (Race #177)
  26 May Death of Paul Hawkins
  18 May Monaco GP (Race #176)
  04 May Spanish GP (Race #175)
  30 Mar Death of Lucien Bianchi
  07 Mar Birth of Hideki Noda
  01 Mar South African GP (Race #174)
  03 Jan Birth of Michael Schumacher
  1968 20 Dec Birth of Karl Wendlinger
  04 Nov Death of Horace Gould
  03 Nov Mexican GP (Race #173)
  06 Oct United States GP (Race #172)
  28 Sep Birth of Mika Häkkinen
  22 Sep Canadian GP (Race #171)
  08 Sep Italian GP (Race #170)
  01 Sep Birth of Franck Lagorce
  04 Aug German GP (Race #169)
  27 Jul Birth of Ricardo Rosset
  21 Jul British GP (Race #168)
  07 Jul French GP (Race #167)
  Death of Jo Schlesser
  23 Jun Dutch GP (Race #166)
  09 Jun Belgian GP (Race #165)
  08 Jun Death of Ludovico Scarfiotti
  26 May Monaco GP (Race #164)
  12 May Spanish GP (Race #163)
  07 May Death of Mike Spence
  07 Apr Death of Jim Clark
  08 Mar Birth of Michael Bartels
  24 Feb Birth of Emanuele Naspetti
  13 Jan Birth of Gianni Morbidelli
  07 Jan Death of George Constantine
  01 Jan South African GP (Race #162)
  1967 17 Nov Birth of Domenico Schiattarella
  07 Nov Death of Ian Raby
  22 Oct Mexican GP (Race #161)
  01 Oct United States GP (Race #160)
  10 Sep Italian GP (Race #159)
  27 Aug Canadian GP (Race #158)
  23 Aug Death of Georges Berger
  14 Aug Death of Bob Anderson
  06 Aug German GP (Race #157)
  15 Jul British GP (Race #156)
  02 Jul ACF GP (Race #155)
  18 Jun Belgian GP (Race #154)
  Death of Geki
  04 Jun Dutch GP (Race #153)
  18 May Birth of Heinz-Harald Frentzen
  10 May Death of Lorenzo Bandini
  07 May Monaco GP (Race #152)
  02 Jan South African GP (Race #151)
  1966 30 Nov Birth of Mika Salo
  12 Nov Death of Don Branson
  23 Oct Mexican GP (Race #150)
  Birth of Alessandro Zanardi
  07 Oct Birth of Vincenzo Sospiri
  02 Oct United States GP (Race #149)
  08 Sep Death of John Taylor
  04 Sep Italian GP (Race #148)
  02 Sep Birth of Olivier Panis
  07 Aug German GP (Race #147)
  24 Jul Dutch GP (Race #146)
  16 Jul British GP (Race #145)
  03 Jul ACF GP (Race #144)
  30 Jun Death of Nino Farina
  13 Jun Birth of Naoki Hattori
  12 Jun Belgian GP (Race #143)
  11 Jun Death of Jimmy Davies
  Death of Jud Larson
  22 May Monaco GP (Race #142)
  08 Apr Birth of Mark Blundell
  07 Apr Death of Walt Hansgen
  04 Apr Death of Jimmy Daywalt
  09 Mar Death of Pablo Birger
  31 Jan Birth of J J Lehto
  1965 10 Nov Birth of Eddie Irvine
  24 Oct Mexican GP (Race #141)
  07 Oct Birth of Marco Apicella
  03 Oct United States GP (Race #140)
  12 Sep Italian GP (Race #139)
  05 Sep Birth of David Brabham
  01 Aug German GP (Race #138)
  18 Jul Dutch GP (Race #137)
  10 Jul British GP (Race #136)
  27 Jun ACF GP (Race #135)
  13 Jun Belgian GP (Race #134)
  30 May Monaco GP (Race #133)
  20 May Death of Edgar Barth
  27 Mar Birth of Gregor Foitek
  27 Feb Birth of Pedro Matos Chaves
  01 Jan South African GP (Race #132)
  1964 25 Oct Mexican GP (Race #131)
  04 Oct United States GP (Race #130)
  19 Sep Birth of Enrico Bertaggia
  06 Sep Italian GP (Race #129)
  24 Aug Birth of Éric Bernard
  23 Aug Austrian GP (Race #128)
  02 Aug German GP (Race #127)
  Death of Carel Godin de Beaufort
  20 Jul Birth of Bernd Schneider
  11 Jul British GP (Race #126)
  28 Jun ACF GP (Race #125)
  25 Jun Birth of Johnny Herbert
  14 Jun Belgian GP (Race #124)
  11 Jun Birth of Jean Alesi
  30 May Birth of Andrea Montermini
  Death of Eddie Sachs
  24 May Dutch GP (Race #123)
  10 May Monaco GP (Race #122)
  06 May Birth of Andrea Chiesa
  26 Mar Birth of Martin Donnelly
  19 Mar Birth of Nicola Larini
  18 Mar Birth of Alex Caffi
  28 Feb Death of Tim Mayer
  07 Jan Death of Reg Parnell
  1963 28 Dec South African GP (Race #121)
  28 Nov Death of Lee Wallard
  27 Oct Mexican GP (Race #120)
  06 Oct United States GP (Race #119)
  01 Oct Birth of Jean-Denis Deletraz
  28 Sep Birth of Érik Comas
  08 Sep Italian GP (Race #118)
  05 Sep Birth of Taki Inoue
  04 Aug German GP (Race #117)
  20 Jul British GP (Race #116)
  30 Jun ACF GP (Race #115)
  23 Jun Dutch GP (Race #114)
  09 Jun Belgian GP (Race #113)
  29 May Birth of Ukyo Katayama
  26 May Monaco GP (Race #112)
  24 May Birth of Ivan Capelli
  12 May Birth of Stefano Modena
  10 May Death of Franco Comotti
  23 Apr Birth of Paul Belmondo
  20 Apr Birth of Mauricio Gugelmin
  02 Apr Birth of Fabrizio Barbazza
  09 Mar Death of Jorge Daponte
  01 Jan Birth of Jean-Marc Gounon
  1962 29 Dec South African GP (Race #111)
  23 Dec Birth of Bertrand Gachot
  01 Nov Death of Ricardo Rodriguez
  07 Oct United States GP (Race #110)
  05 Oct Birth of Michael Andretti
  16 Sep Italian GP (Race #109)
  24 Aug Death of Shorty Templeman
  19 Aug Death of Jean Lucienbonnet
  05 Aug German GP (Race #108)
  21 Jul British GP (Race #107)
  20 Jul Birth of Giovanna Amati
  08 Jul ACF GP (Race #106)
  02 Jul Death of Peter Ryan
  17 Jun Belgian GP (Race #105)
  03 Jun Monaco GP (Race #104)
  02 Jun Death of Dennis Taylor
  20 May Dutch GP (Race #103)
  12 Apr Death of Ron Flockhart
  18 Mar Birth of Volker Weidler
  02 Mar Birth of Gabriele Tarquini
  12 Jan Birth of Emanuele Pirro
  1961 19 Nov Death of Al Keller
  09 Oct Birth of Julian Bailey
  08 Oct United States GP (Race #102)
  30 Sep Birth of Eric van de Poele
  10 Sep Italian GP (Race #101)
  Death of Wolfgang von Trips
  06 Aug German GP (Race #100)
  01 Aug Birth of Allen Berg
  28 Jul Birth of Yannick Dalmas
  15 Jul British GP (Race #99)
  02 Jul ACF GP (Race #98)
  18 Jun Belgian GP (Race #97)
  15 Jun Death of Giulio Cabianca
  27 May Birth of Pierre-Henri Raphanel
  22 May Dutch GP (Race #96)
  14 May Monaco GP (Race #95)
  12 May Death of Tony Bettenhausen
  23 Apr Birth of Pierluigi Martini
  20 Apr Birth of Paolo Barilla
  12 Apr Birth of Corrado Fabi
  30 Mar Birth of Mike Thackwell
  29 Mar Birth of Gary Brabham
  03 Mar Birth of Perry McCarthy
  1960 20 Nov United States GP (Race #94)
  24 Oct Birth of Joachim Winkelhock
  24 Sep Death of Johnny Thomson
  17 Sep Birth of Damon Hill
  08 Sep Birth of Aguri Suzuki
  04 Sep Italian GP (Race #93)
  14 Aug Portuguese GP (Race #92)
  20 Jul Birth of Claudio Langes
  16 Jul British GP (Race #91)
  04 Jul Birth of Roland Ratzenberger
  03 Jul ACF GP (Race #90)
  28 Jun Death of Juan Jover
  19 Jun Belgian GP (Race #89)
  Death of Alan Stacey
  Death of Chris Bristow
  Death of Jimmy Bryan
  18 Jun Death of Al Herman
  17 Jun Birth of Adrián Campos
  06 Jun Dutch GP (Race #88)
  30 May Indianapolis 500 (Race #87)
  29 May Monaco GP (Race #86)
  13 May Death of Harry Schell
  21 Mar Birth of Ayrton Senna
  27 Feb Death of Ettore Chimeri
  23 Feb Death of Arthur Legat
  07 Feb Argentine GP (Race #85)
  31 Jan Death of Harry Blanchard
  09 Jan Birth of Pascal Fabre
  1959 12 Dec United States GP (Race #84)
  13 Sep Italian GP (Race #83)
  30 Aug Death of Ed Elisian
  27 Aug Birth of Gerhard Berger
  23 Aug Portuguese GP (Race #82)
  02 Aug German GP (Race #81)
  01 Aug Death of Ivor Bueb
  Death of Jean Behra
  18 Jul British GP (Race #80)
  07 Jul Birth of Alessandro Nannini
  05 Jul ACF GP (Race #79)
  08 Jun Death of Leslie Johnson
  01 Jun Birth of Martin Brundle
  31 May Dutch GP (Race #78)
  Birth of Andrea de Cesaris
  30 May Indianapolis 500 (Race #77)
  17 May Death of Jerry Unser
  15 May Birth of Luis Perez-Sala
  10 May Monaco GP (Race #76)
  04 Apr Death of George Amick
  11 Feb Death of Marshall Teague
  Birth of Roberto Moreno
  22 Jan Death of Mike Hawthorn
  1958 16 Nov Birth of Roberto Guerrero
  25 Oct Death of Stuart Lewis-Evans
  16 Oct Moroccan GP (Race #75)
  28 Sep Death of Jimmy Reece
  22 Sep Birth of Franco Forini
  21 Sep Death of Peter Whitehead
  07 Sep Italian GP (Race #74)
  02 Sep Birth of Olivier Grouillard
  24 Aug Portuguese GP (Race #73)
  03 Aug German GP (Race #72)
  Death of Peter Collins
  19 Jul British GP (Race #71)
  06 Jul ACF GP (Race #70)
  Death of Luigi Musso
  04 Jul Death of Art Bisch
  15 Jun Belgian GP (Race #69)
  Birth of Riccardo Paletti
  14 Jun Death of George Fonder
  03 Jun Death of Erwin Bauer
  30 May Indianapolis 500 (Race #68)
  Death of Pat O'Connor
  26 May Dutch GP (Race #67)
  19 May Death of Archie Scott-Brown
  18 May Monaco GP (Race #66)
  06 May Birth of Tommy Byrne
  26 Apr Birth of Johnny Dumfries
  04 Apr Birth of Christian Danner
  26 Mar Birth of Elio de Angelis
  18 Feb Birth of Giovanni Lavaggi
  19 Jan Argentine GP (Race #65)
  10 Jan Birth of Eddie Cheever
  1957 04 Dec Birth of Raul Boesel
  27 Nov Birth of Kenny Acheson
  20 Nov Birth of Stefan Bellof
  08 Sep Italian GP (Race #64)
  18 Aug Pescara GP (Race #63)
  04 Aug German GP (Race #62)
  20 Jul British GP (Race #61)
  14 Jul Death of Bill Whitehouse
  Death of Mackay Fraser
  13 Jul Birth of Thierry Boutsen
  07 Jul ACF GP (Race #60)
  30 May Indianapolis 500 (Race #59)
  Death of Piero Carini
  19 May Monaco GP (Race #58)
  15 May Death of Keith Andrews
  12 May Death of Alfonso de Portago
  14 Mar Death of Eugenio Castellotti
  03 Feb Birth of Chico Serra
  13 Jan Argentine GP (Race #57)
  12 Jan Death of Ken Wharton
  02 Jan Birth of Beppe Gabbiani
  1956 30 Dec Birth of François Hesnault
  23 Dec Birth of Michele Alboreto
  07 Nov Birth of Jonathan Palmer
  29 Oct Death of Louis Rosier
  08 Sep Birth of Stefan Johansson
  02 Sep Italian GP (Race #56)
  05 Aug German GP (Race #55)
  14 Jul British GP (Race #54)
  01 Jul ACF GP (Race #53)
  17 Jun Death of Bob Sweikert
  03 Jun Belgian GP (Race #52)
  02 Jun Birth of Jan Lammers
  30 May Indianapolis 500 (Race #51)
  13 May Monaco GP (Race #50)
  22 Apr Death of Walt Faulkner
  31 Mar Birth of Kevin Cogan
  03 Mar Death of Ernst Loof
  05 Feb Birth of Hector Rebaque
  03 Feb Death of Johnny Claes
  25 Jan Birth of Johnny Cecotto
  22 Jan Argentine GP (Race #49)
  1955 14 Nov Birth of Eliseo Salazar
  06 Nov Death of Jack McGrath
  11 Sep Italian GP (Race #48)
  16 Jul British GP (Race #47)
  10 Jul Death of Jerry Hoyt
  09 Jul Death of Don Beauman
  26 Jun Birth of Philippe Streiff
  19 Jun Dutch GP (Race #46)
  11 Jun Death of Pierre Levegh
  05 Jun Belgian GP (Race #45)
  30 May Indianapolis 500 (Race #44)
  Death of Bill Vukovich
  26 May Death of Alberto Ascari
  22 May Monaco GP (Race #43)
  16 May Death of Manny Ayulo
  01 May Death of Mike Nazaruk
  20 Mar Death of Larry Crockett
  10 Mar Birth of Toshio Suzuki
  09 Mar Birth of Teo Fabi
  26 Feb Birth of Rupert Keegan
  24 Feb Birth of Alain Prost
  Death of Clemente Biondetti
  16 Jan Argentine GP (Race #42)
  1954 24 Oct Spanish GP (Race #41)
  08 Oct Birth of Huub Rothengatter
  05 Sep Italian GP (Race #40)
  27 Aug Birth of Derek Warwick
  22 Aug Swiss GP (Race #39)
  19 Aug Birth of Oscar Larrauri
  01 Aug German GP (Race #38)
  31 Jul Death of Onofre Marimón
  17 Jul British GP (Race #37)
  05 Jul Death of Bob Scott
  04 Jul ACF GP (Race #36)
  20 Jun Belgian GP (Race #35)
  31 May Indianapolis 500 (Race #34)
  24 Apr Death of Guy Mairesse
  17 Apr Birth of Riccardo Patrese
  27 Feb Death of Bobby Ball
  31 Jan Birth of Mauro Baldi
  24 Jan Birth of Jo Gartner
  17 Jan Argentine GP (Race #33)
  1953 26 Nov Birth of Desiré Wilson
  21 Nov Death of Felice Bonetto
  04 Nov Birth of Jacques Villeneuve (Snr)
  18 Sep Death of Charles de Tornaco
  13 Sep Italian GP (Race #32)
  31 Aug Birth of Miguel Angel Guerra
  23 Aug Swiss GP (Race #31)
  08 Aug Birth of Nigel Mansell
  02 Aug German GP (Race #30)
  27 Jul Birth of Philippe Alliot
  18 Jul British GP (Race #29)
  05 Jul ACF GP (Race #28)
  21 Jun Belgian GP (Race #27)
  07 Jun Dutch GP (Race #26)
  30 May Indianapolis 500 (Race #25)
  Death of Carl Scarborough
  24 May Birth of Lamberto Leoni
  15 May Death of Chet Miller
  11 Mar Birth of Derek Daly
  28 Feb Birth of Ingo Hoffman
  23 Feb Birth of Satoru Nakajima
  18 Jan Argentine GP (Race #24)
  15 Jan Birth of Dave Kennedy
  10 Jan Birth of Bobby Rahal
  1952 05 Nov Death of Joe James
  10 Oct Birth of Siegfried Stohr
  06 Oct Birth of Manfred Winkelhock
  20 Sep Death of Bill Schindler
  19 Sep Birth of Bernard de Dryver
  10 Sep Birth of Bruno Giacomelli
  07 Sep Italian GP (Race #23)
  31 Aug Death of Jim Rigsby
  17 Aug Dutch GP (Race #22)
  Birth of Nélson Piquet
  03 Aug German GP (Race #21)
  19 Jul British GP (Race #20)
  06 Jul ACF GP (Race #19)
  22 Jun Belgian GP (Race #18)
  20 Jun Death of Luigi Fagioli
  08 Jun Death of Johnny McDowell
  30 May Indianapolis 500 (Race #17)
  18 May Swiss GP (Race #16)
  28 Mar Birth of Tony Brise
  26 Mar Birth of Didier Pironi
  19 Feb Birth of Stephen South
  12 Feb Birth of Patrick Gaillard
  16 Jan Birth of Piercarlo Ghinzani
  1951 11 Nov Death of Mack Hellings
  29 Oct Birth of Tiff Needell
  28 Oct Spanish GP (Race #15)
  18 Sep Birth of Marc Surer
  16 Sep Italian GP (Race #14)
  29 Jul German GP (Race #13)
  Death of Bill Mackey
  Death of Cecil Green
  Death of Walt Brown
  14 Jul British GP (Race #12)
  01 Jul ACF GP (Race #11)
  17 Jun Belgian GP (Race #10)
  06 Jun Birth of Noritake Takahara
  30 May Indianapolis 500 (Race #9)
  27 May Swiss GP (Race #8)
  01 May Birth of Geoff Lees
  01 Jan Birth of Hans-Joachim Stuck
  1950 14 Sep Birth of Masami Kuwashima
  10 Sep Death of Raymond Sommer
  03 Sep Italian GP (Race #7)
  29 Jul Death of Joe Fry
  02 Jul ACF GP (Race #6)
  18 Jun Belgian GP (Race #5)
  04 Jun Swiss GP (Race #4)
  30 May Indianapolis 500 (Race #3)
  21 May Monaco GP (Race #2)
  13 May British GP (Race #1)
  01 Apr Birth of Loris Kessel
  18 Mar Birth of Larry Perkins
  09 Mar Birth of Danny Sullivan
  29 Jan Birth of Jody Scheckter
  18 Jan Birth of Gianfranco Brancatelli
  Birth of Gilles Villeneuve
  1949 24 Nov Birth of Warwick Brown
  13 Oct Birth of Patrick Nève
  02 Oct Birth of Michael Bleekemolen
  08 Aug Birth of Ricardo Londoño
  25 Jun Birth of Patrick Tambay
  11 Jun Birth of Tom Pryce
  03 May Birth of Boy Hayje
  13 Apr Birth of Ricardo Zunino
  22 Feb Birth of Niki Lauda
  04 Feb Birth of Roger Williamson
  1948 12 Dec Birth of Roelof Wunderink
  06 Dec Birth of Keke Rosberg
  01 Dec Birth of Guy Tunmer
  20 Nov Birth of Gunnar Nilsson
  07 Nov Birth of Alex Ribeiro
  03 Nov Birth of Helmuth Koinigg
  12 Sep Birth of Jean-Louis Schlesser
  31 Aug Birth of Harald Ertl
  04 Jul Birth of René Arnoux
  12 Jun Birth of Hans Binder
  17 May Birth of Mikko Kozarowitsky
  13 Feb Birth of Jim Crawford
  1947 08 Nov Birth of Giorgio Francia
  26 Oct Birth of Ian Ashley
  14 Oct Birth of Rikky von Opel
  29 Aug Birth of James Hunt
  22 Aug Birth of Ian Scheckter
  23 Jul Birth of Torsten Palm
  01 Jul Birth of Kazuyoshi Hoshino
  11 Jun Birth of Bob Evans
  09 May Birth of Andy Sutcliffe
  03 Mar Birth of Otto Stuppacher
  1946 12 Dec Birth of Emerson Fittipaldi
  Birth of Renzo Zorzi
  25 Nov Birth of Slim Borgudd
  02 Nov Birth of Alan Jones
  30 Sep Birth of Jochen Mass
  19 Sep Birth of Brian Henton
  26 Jul Birth of Emilio de Villota
  10 Jul Birth of Jean-Pierre Jarier
  04 May Birth of John Watson
  18 Mar Birth of Michel Leclère
  10 Mar Birth of Hiroshi Fushida
  23 Feb Birth of Alberto Colombo
  07 Jan Birth of Mike Wilds
  1945 13 Dec Birth of Brian McGuire
  17 Nov Birth of Damien Magee
  14 Nov Birth of Brett Lunger
  13 Nov Birth of Masahiro Hasemi
  12 Nov Birth of George Eaton
  26 Jan Birth of David Purley
  01 Jan Birth of Jacky Ickx
  1944 04 Dec Birth of François Migault
  06 Oct Birth of Carlos Pace
  22 Sep Birth of Richard Robarts
  12 Sep Birth of Eddie Keizan
  13 Aug Birth of Divina Galica
  09 Aug Birth of Patrick Depailler
  07 Aug Birth of Dave Morgan
  27 May Birth of Emilio Zapico
  26 May Birth of Sam Posey
  26 Apr Birth of Jose Dolhem
  19 Apr Birth of Jac Nelleman
  25 Feb Birth of François Cévert
  14 Feb Birth of Ronnie Peterson
  1943 25 Dec Birth of Wilson Fittipaldi
  21 Nov Birth of Jacques Laffite
  31 Oct Birth of E. Forbes-Robinson
  12 Oct Birth of Bertil Roos
  26 Sep Birth of Tim Schenken
  05 Aug Birth of Leo Kinnunen
  27 Jul Birth of Max Jean
  20 Jul Birth of Chris Amon
  11 Jul Birth of Rolf Stommelen
  14 Jun Birth of John Miles
  15 May Birth of Alan Rollinson
  27 Apr Birth of Helmut Marko
  26 Apr Birth of Tom Jones
  19 Mar Birth of Vern Schuppan
  16 Mar Birth of Hans Heyer
  13 Mar Birth of Mike Fisher
  11 Mar Birth of Arturo Merzario
  24 Feb Birth of François Mazet
  24 Jan Birth of Tony Trimmer
  1942 30 Dec Birth of Guy Edwards
  26 Oct Birth of Jonathan Williams
  01 Oct Birth of Jean-Pierre Jabouille
  25 Sep Birth of Henri Pescarolo
  31 Aug Birth of Alessandro Pesenti-Rossi
  27 Aug Birth of Tom Belso
  14 Aug Birth of Jackie Oliver
  26 Jul Birth of Teddy Pilette
  23 Jul Birth of Jean-Claude Rudaz
  27 Jun Birth of Chris Irwin
  31 May Birth of Jo Vonlanthen
  27 May Birth of Piers Courage
  Birth of Robin Widdows
  21 May Birth of Danny Ongais
  18 Apr Birth of Jochen Rindt
  12 Apr Birth of Carlos Reutemann
  16 Mar Birth of Gijs van Lennep
  14 Feb Birth of Ricardo Rodriguez
  18 Jan Birth of Johnny Servoz-Gavin
  1941 24 Dec Birth of Howden Ganley
  31 Oct Birth of Derek Bell
  06 Oct Birth of John Nicholson
  04 Oct Birth of Karl Oppitzhauser
  03 Oct Birth of Andrea de Adamich
  30 Sep Birth of Reine Wisell
  30 Aug Birth of Ignazio Giunti
  11 Jul Birth of Clive Puzey
  10 Jun Birth of Dave Walker
  24 Apr Birth of Silvio Moser
  26 Mar Birth of Lella Lombardi
  1940 02 Oct Birth of Nanni Galli
  10 Jun Birth of Peter Ryan
  23 May Birth of Gérard Larrousse
  19 Apr Birth of Kurt Ahrens
  13 Apr Birth of Mike Beuttler
  04 Apr Birth of Richard Attwood
  02 Apr Birth of Mike Hailwood
  06 Mar Birth of William Ferguson
  05 Mar Birth of Graham McRae
  28 Feb Birth of Mario Andretti
  21 Feb Birth of Peter Gethin
  29 Jan Birth of Kunimitsu Takahashi
  18 Jan Birth of Pedro Rodriguez
  1939 28 Dec Birth of Conny Andersson
  17 Nov Birth of Chris Craft
  05 Sep Birth of Clay Regazzoni
  11 Jun Birth of Jackie Stewart
  09 Jun Birth of David Hobbs
  30 May Birth of Dieter Quester
  25 May Birth of Mike Harris
  19 Apr Birth of Basil van Rooyen
  27 Feb Birth of Peter Revson
  07 Jan Birth of Brausch Niemann
  1938 25 Sep Birth of Neville Lederle
  04 Jul Birth of Ernest Pieterse
  28 May Birth of Eppie Wietzes
  26 May Birth of Peter Westbury
  25 Mar Birth of Fritz d'Orey
  22 Feb Birth of Tim Mayer
  12 Jan Birth of Alan Rees
  05 Jan Birth of Keith Greene
  01 Jan Birth of Carlo Franchi
  1937 02 Dec Birth of Chris Bristow
  11 Nov Birth of Vittorio Brambilla
  23 Oct Birth of Geki
  18 Oct Birth of Günther Seiffert
  12 Oct Birth of Paul Hawkins
  09 Oct Birth of David Prophet
  30 Aug Birth of Bruce McLaren
  26 Apr Birth of Gus Hutchison
  Birth of Jean-Pierre Beltoise
  18 Mar Birth of Mark Donohue
  09 Mar Birth of Brian Redman
  20 Feb Birth of Roger Penske
  09 Feb Birth of Tony Maggs
  02 Feb Birth of Tony Shelly
  30 Jan Birth of Bruce Johnstone
  16 Jan Birth of Luiz Bueno
  1936 30 Dec Birth of Mike Spence
  26 Dec Birth of Trevor Taylor
  09 Dec Birth of Ben Pon
  16 Nov Birth of Skip Barber
  01 Nov Birth of Jackie Lewis
  27 Oct Birth of Dave Charlton
  07 Sep Birth of Brian Hart
  25 Jul Birth of Gerry Ashmore
  07 Jul Birth of Jo Siffert
  18 Jun Birth of Denny Hulme
  05 Apr Birth of Ronnie Bucknum
  23 Mar Birth of Bruce Kessler
  04 Mar Birth of Jim Clark
  24 Feb Birth of Lance Reventlow
  1935 26 Dec Birth of Bill Brack
  Birth of Moises Solana
  21 Dec Birth of Lorenzo Bandini
  30 Nov Birth of Trevor Blokdyk
  30 Aug Birth of Gerhard Mitter
  28 Jul Birth of Massimo Natili
  23 Jul Birth of Jim Hall
  Birth of John Cordts
  26 Jun Birth of Carlo Facetti
  10 Jun Birth of Vic Elford
  28 Mar Birth of Hubert Hahne
  16 Mar Birth of Peter de Klerk
  16 Jan Birth of A.J. Foyt
  1934 25 Dec Birth of Giancarlo Baghetti
  09 Dec Birth of Wayne Weiler
  22 Nov Birth of Jackie Pretorius
  10 Nov Birth of Lucien Bianchi
  16 Oct Birth of Peter Ashdown
  18 Aug Birth of Michel May
  24 Jun Birth of Tom Bridger
  13 May Birth of Paddy Driver
  24 Apr Birth of Mike Taylor
  17 Apr Birth of Brian Gubby
  10 Apr Birth of Carel Godin de Beaufort
  20 Feb Birth of Bobby Unser
  11 Feb Birth of John Surtees
  31 Jan Birth of Ernesto Brambilla
  28 Jan Birth of Juan Manuel Bordeu
  27 Jan Birth of George Follmer
  20 Jan Birth of Giorgio Bassi
  15 Jan Birth of Mário Araújo Cabral
  14 Jan Birth of Alberto Rodriguez Larreta
  1933 08 Nov Birth of Peter Arundell
  18 Oct Birth of Ludovico Scarfiotti
  04 Sep Birth of Bill Moss
  29 Aug Birth of Alan Stacey
  29 Jul Birth of Colin Davis
  27 Jul Birth of Chris Lawrence
  23 Jun Birth of John Cannon
  27 Apr Birth of Bob Bondurant
  24 Apr Birth of Billy Garrett
  26 Mar Birth of Renato Pirocchi
  23 Mar Birth of John Taylor
  04 Mar Birth of Nino Vaccarella
  1932 16 Dec Birth of Henry Taylor
  05 Dec Birth of Jim Hurtubise
  03 Dec Birth of Gaetano Starrabba
  18 Nov Birth of Nasif Estéfano
  15 Nov Birth of Jerry Unser
  29 Oct Birth of Alex Soler-Roig
  21 Oct Birth of Cesare Perdisa
  13 Sep Birth of Mike MacDowel
  25 Jun Birth of Tim Parnell
  05 May Birth of Bob Said
  Birth of Luigi Taramazzo
  17 Mar Birth of Fred Gamble
  29 Feb Birth of Masten Gregory
  25 Feb Birth of Tony Brooks
  08 Feb Birth of Cliff Allison
  01 Feb Birth of Xavier Perrot
  1931 06 Nov Birth of Peter Collins
  24 Sep Birth of Mike Parkes
  20 Jul Birth of Tony Marsh
  19 May Birth of Bob Anderson
  18 May Birth of Bruce Halford
  14 Apr Birth of Vic Wilson
  13 Apr Birth of Dan Gurney
  06 Mar Birth of Jimmy Stewart
  1930 02 Dec Birth of David Piper
  28 Oct Birth of Bernie Ecclestone
  10 Oct Birth of Eugenio Castellotti
  07 Oct Birth of Bernard Collomb
  01 Oct Birth of Frank Gardner
  23 Sep Birth of Don Edmunds
  05 Aug Birth of Richie Ginther
  12 Jul Birth of Guy Ligier
  06 Jul Birth of Ian Burgess
  16 Jun Birth of Mike Sparken
  12 Jun Birth of Innes Ireland
  20 Apr Birth of Stuart Lewis-Evans
  11 Mar Birth of Troy Ruttman
  31 Jan Birth of Jo Bonnier
  25 Jan Birth of Heinz Schiller
  21 Jan Birth of John Campbell-Jones
  16 Jan Birth of Luki Botha
  1929 17 Nov Birth of Jimmy Reece
  17 Sep Birth of Stirling Moss
  08 Aug Birth of Jimmy Davies
  22 Jul Birth of John Barber
  15 Jul Birth of Ian Stewart
  26 Jun Birth of Rodney Nuckey
  13 Jun Birth of Harry Blanchard
  22 May Birth of Sergio Mantovani
  15 May Birth of Peter Broeker
  10 Apr Birth of Mike Hawthorn
  28 Mar Birth of Paul England
  15 Feb Birth of Graham Hill
  29 Jan Birth of Jerry Hoyt
  19 Jan Birth of Red Amick
  1928 09 Dec Birth of André Milhoux
  01 Nov Birth of Ted Whiteaway
  11 Oct Birth of Alfonso de Portago
  09 Oct Birth of Pat O'Connor
  01 Oct Birth of Willy Mairesse
  10 Aug Birth of Gerino Gerini
  04 Aug Birth of Christian Goethals
  26 Jul Birth of Don Beauman
  16 Jul Birth of Jim Rathmann
  15 Jul Birth of Elmer George
  10 Jul Birth of Alejandro de Tomaso
  05 Jun Birth of Umberto Maglioli
  19 May Birth of Colin Chapman
  18 May Birth of Jo Schlesser
  04 May Birth of Wolfgang von Trips
  01 May Birth of Desmond Titterington
  04 Apr Birth of Bud Tingelstad
  02 Apr Birth of Gino Munaron
  23 Feb Birth of Hans Herrmann
  12 Jan Birth of Lloyd Ruby
  01 Jan Birth of Hap Sharp
  1927 15 Dec Birth of Bill Mackey
  04 Oct Birth of Bob Scott
  Birth of Roberto Bussinello
  18 Aug Birth of John Rhodes
  28 Jul Birth of Heini Walter
  04 Jul Birth of Jim McWithey
  23 Jun Birth of Mackay Fraser
  12 Jun Birth of Bill Cheesbourg
  07 Jun Birth of Charles de Tornaco
  28 May Birth of Eddie Sachs
  13 May Birth of Archie Scott-Brown
  20 Apr Birth of Phil Hill
  15 Mar Birth of Al Herman
  11 Mar Birth of Dempsey Wilson
  1926 09 Dec Birth of Ed Elisian
  11 Nov Birth of Maria-Teresa de Filippis
  10 Nov Birth of Art Bisch
  01 Nov Birth of Bob Veith
  30 Oct Birth of Jacques Swaters
  23 Oct Birth of Larry Crockett
  17 Oct Birth of Roberto Lippi
  19 Aug Birth of Johnny Boyd
  08 Aug Birth of Piero Drogo
  10 Jul Birth of Tony Settember
  04 Jul Birth of Wolfgang Seidel
  30 May Birth of Chuck Arnold
  20 May Birth of Bob Sweikert
  11 May Birth of Rob Schroeder
  13 Apr Birth of André Testut
  11 Apr Birth of Pete Lovely
  02 Apr Birth of Jack Brabham
  28 Jan Birth of Gene Hartley
  Birth of Jimmy Bryan
  06 Jan Birth of [ndaluar] Rathmann
  Birth of Pat Flaherty
  1925 29 Dec Birth of Jay Chamberlain
  07 Dec Birth of Hermano da Silva Ramos
  19 Nov Birth of Eddie Russo
  02 Oct Birth of Paul Goldsmith
  26 Aug Birth of Bobby Ball
  09 Aug Birth of Len Sutton
  23 May Birth of Joe James
  25 Mar Birth of Don Freeland
  10 Mar Birth of Giovanni de Riu
  1924 07 Dec Birth of John Love
  03 Dec Birth of Roberto Mières
  28 Oct Birth of António Creus
  24 Oct Birth of George Amick
  04 Sep Birth of Bobby Grim
  28 Aug Birth of Jimmy Daywalt
  28 Jul Birth of Luigi Musso
  11 Jul Birth of Alberto Uria
  04 Apr Birth of Bob Christie
  17 Jan Birth of John Riseley-Prichard
  12 Jan Birth of Olivier Gendebien
  07 Jan Birth of Pablo Birger
  1923 23 Dec Birth of Onofre Marimón
  12 Dec Birth of Ken Kavanagh
  29 Nov Birth of Chuck Daigh
  10 Nov Birth of Oscar González
  28 Jun Birth of Adolfo Schwelm Cruz
  16 Jun Birth of Ron Flockhart
  06 Jun Birth of Ivor Bueb
  Birth of Jim Rigsby
  05 Jun Birth of Jorge Daponte
  15 Apr Birth of Ernesto Prinoth
  03 Apr Birth of Chuck Weyant
  24 Mar Birth of Brian Naylor
  19 Feb Birth of Giulio Cabianca
  10 Feb Birth of Theo Fitzau
  21 Jan Birth of Jud Larson
  11 Jan Birth of Carroll Shelby
  07 Jan Birth of Jean Lucienbonnet
  1922 05 Oct Birth of José Froilan González
  14 Aug Birth of Leslie Marr
  11 Jul Birth of Fritz Riess
  02 Jul Birth of Jacques Pollet
  12 May Birth of Roy Salvadori
  15 Apr Birth of Graham Whitehead
  09 Apr Birth of Johnny Thomson
  05 Apr Birth of Alfonso Thiele
  Birth of Andy Linden
  30 Mar Birth of Robert O'Brien
  22 Feb Birth of Jésus Iglesias
  13 Feb Birth of Willi Heeks
  05 Feb Birth of Alain de Changy
  1921 21 Dec Birth of Bernd Nacke
  Birth of Karl-Günther Bechem
  05 Nov Birth of Kurt Adolff
  20 Oct Birth of Manny Ayulo
  15 Oct Birth of Al Pease
  02 Oct Birth of Giorgio Scarlatti
  Birth of Mike Nazaruk
  22 Sep Birth of Ian Raby
  24 Aug Birth of Sam Tingle
  29 Jun Birth of Harry Schell
  12 Jun Birth of Dennis Taylor
  04 Jun Birth of Ettore Chimeri
  20 May Birth of Aldo Gordini
  11 May Birth of Geoff Crossley
  26 Apr Birth of François Picard
  21 Mar Birth of Chico Godia
  06 Mar Birth of Piero Carini
  22 Feb Birth of Marshall Teague
  19 Feb Birth of Ernie McCoy
  16 Feb Birth of Jean Behra
  10 Jan Birth of Rodger Ward
  1920 16 Dec Birth of Les Leston
  09 Dec Birth of Doug Serrurier
  08 Oct Birth of Frank Dochnal
  21 Sep Birth of Ken McAlpine
  04 Sep Birth of Clemar Bucci
  Birth of Jackie Holmes
  18 Jul Birth of Eric Brandon
  15 Jun Birth of Keith Andrews
  02 Jun Birth of Don Branson
  30 Apr Birth of Duncan Hamilton
  11 Apr Birth of Al Keller
  18 Feb Birth of Mike Magill
  16 Feb Birth of Tony Crook
  Birth of Walt Faulkner
  12 Feb Birth of Jack Turner
  03 Feb Birth of Tony Gaze
  16 Jan Birth of Alberto Crespo
  05 Jan Birth of André Simon
  1919 14 Dec Birth of Bob Drake
  20 Nov Birth of Alan Brown
  04 Nov Birth of Eric Thompson
  29 Oct Birth of Hans Klenk
  28 Oct Birth of Walt Hansgen
  15 Oct Birth of Chuck Stevenson
  08 Oct Birth of Jack McGrath
  02 Oct Birth of Jan Flinterman
  30 Sep Birth of Cecil Green
  Birth of Roberto Bonomi
  02 Sep Birth of Lance Macklin
  23 Aug Birth of Dries van der Lof
  12 Aug Birth of Shorty Templeman
  06 May Birth of André Guelfi
  10 Feb Birth of Eddie Johnson
  1918 13 Dec Birth of Bill Vukovich
  16 Oct Birth of Tony Rolt
  12 Oct Birth of Frank Armi
  06 Oct Birth of André Pilette
  Birth of Max de Terra
  20 Sep Birth of Horace Gould
  18 Sep Birth of Johnny Mantz
  14 Sep Birth of Georges Berger
  31 Aug Birth of Bill Homeier
  13 Jul Birth of Alberto Ascari
  10 Jul Birth of Fred Wacker
  04 Jul Birth of Johnnie Parsons
  16 Apr Birth of [ndaluar] Gibson
  22 Feb Birth of George Constantine
  24 Jan Birth of Art Cross
  10 Jan Birth of Harry Merkel
  1917 29 Dec Birth of David Hampshire
  07 Dec Birth of Ottorino Volonterio
  05 Dec Birth of Ken Downing
  30 Oct Birth of Maurice Trintignant
  22 Oct Birth of Johnnie Tolan
  04 Aug Birth of John Fitch
  22 Jun Birth of George Fonder
  25 Apr Birth of Jean Lucas
  12 Apr Birth of Robert Manzon
  06 Mar Birth of Oswald Karch
  26 Feb Birth of Robert La Caze
  10 Feb Birth of Danny Kladis
  30 Jan Birth of Paul Frère
  26 Jan Birth of Edgar Barth
  1916 12 Nov Birth of Paul Emery
  15 Sep Birth of Antonio Branca
  12 Sep Birth of Tony Bettenhausen
  19 Aug Birth of Dennis Poore
  11 Aug Birth of Johnny Claes
  22 Jul Birth of Gino Bianco
  23 Jun Birth of Leslie Thorne
  15 Jun Birth of Gene Force
  12 Jun Birth of Phil Cade
  01 Mar Birth of Ken Wharton
  06 Feb Birth of Cliff Griffith
  1915 17 Dec Birth of Ludwig Fischer
  29 Nov Birth of Helmut Niedermayr
  26 Oct Birth of Joe Fry
  Birth of Ray Crawford
  14 Sep Birth of Mack Hellings
  23 Jun Birth of Robin Montgomerie-Charrington
  24 Mar Birth of Eugène Martin
  21 Mar Birth of Arthur Owen
  29 Jan Birth of Johnny McDowell
  28 Jan Birth of Brian Shawe-Taylor
  1914 12 Nov Birth of Peter Whitehead
  16 Sep Birth of Josef Peters
  10 Aug Birth of Carlos Menditéguy
  15 Jul Birth of Prince Bira
  13 Jul Birth of Sam Hanks
  03 Jul Birth of Carl Scarborough
  18 May Birth of Emmanuel de Graffenried
  10 May Birth of John James
  29 Apr Birth of Cal Niday
  10 Apr Birth of Paul Russo
  28 Feb Birth of Élie Bayol
  19 Jan Birth of Bob Gerard
  1913 27 Oct Birth of Luigi Piotti
  21 Aug Birth of Fred Agabashian
  17 Aug Birth of Oscar Gálvez
  14 Jun Birth of Henry Banks
  13 May Birth of Theo Helfrich
  05 May Birth of Duane Carter
  10 Apr Birth of Duke Dinsmo
   
 16. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Alonso: McLaren in e kam marr unë në dorë


  "Kam treguar se di të marr përsipër një skuadër dhe ta çoj nga zero në majën e klasifikimit. Këtë gjë dua të bëj edhe me McLaren in," - ka deklaruar kampioni i botës, Fernando Alonso, në ditën e prezantimit të skuderisë nga Uokingu. Tashmë që Majkëll Shumaker ka dalë nga skena e garave, Fernando Alonso, falë dhe eksperiencës së madhe që përfitoi te Renault ja, është shumë optimist për këtë sezon të ri që do ta fillojë me McLaren in. Të paktën kjo gjë kuptohet nga fjalët e tij, edhe pse deri tani nuk ka zhvilluar as edhe një xhiro me makinën MP4/22 që u prezantua ditën e hënë në Valencia.
  Nuk ndihesh aspak në dilemë që keni kaluar te një skuadër, e cila në vitin 2006 nuk arriti të fitojë as edhe një garë?
  Eshtë e vërtetë që kjo skuadër nuk ka fituar asgjë në sezonin e kaluar, megjithatë mund të them se vendimi im për të ndryshuar ishte shumë i mirë. Të mos themi gjëra të kota, unë dyshime kam pasur gjithmonë edhe në dy vitet e fundit. Nuk duhet të harrojmë se sa shpesh janë ndryshuar rregullat. Gjithsesi, në ndryshim me dy vitet e kaluara, tani jam më optimist dhe mund të them se do të synoj menjëherë titullin kampion.
  Si është gjendja juaj shpirtërore në prag të kësaj sfide të re?
  Ndihem i rigjeneruar, ndryshe nga vitet e kaluara që hiqja shpeshherë dorë nga pushimet. Tani më duket sikur do të futem për herë të parë në Formulën 1 dhe pres me padurim ta provoj këtë makinë.
  Ashtu si Majkëlli, edhe ju u larguat nga skuadra e Briatores, pasi kishit fituar dy tituj kampionë, për të kaluar në një skuadër që nuk fiton prej kohësh.
  Shpresoj që të mos më duhen 5 vjet, siç iu deshën Majkëllit për t'u rikthyer kampion.
  Mendoni se tani gjërat janë më të thjeshta?
  Mund të them se nëse Ferrari do të tregohet menjëherë i shpejtë dhe agresiv, ashtu si në 2006 n, mungesa e Shumit nuk do të vihet re, pasi Raikoneni dhe Masa janë dy pilotë që mund të arrijnë te fitoret. Nëse makina do të ketë probleme ashtu si në 2005 n, edhe nëse do të ishte Shumi në timon, nuk do të bënte dot asgjë.
  Po ish skuadrës suaj Renault, çfarë do t'i uronit?
  Fat të mbarë. Me ta kam kaluar momente shumë të bukura. Nëse nuk do të arrija ta fitoja unë titullin kampion, do të më pëlqente që ta fitonin ata.
  Keni prerë flokët, pse e keni ndryshuar "look" un?
  Nuk ma kanë detyruar te McLaren i, një gjë të tillë doja ta bëja që në verë, por më pas kisha vendosur të prisja fundin e sezonit.
  Duket sikur McLaren i i ka sytë vetëm te ju.
  Ndihem nën presion.
  Kundërshtarët?
  Super Auguri. Bëj shaka, mbeten të njëjtë. Gjithsesi, do të doja të shtoja këtu edhe Hondën bashkë me Toyotën.
  Objektivi kryesor?
  Testimi i parë që zhvillova me McLaren in e vjetër ishte pozitiv. Në këtë skuadër qarkullon një frymë pozitive dhe kjo gjë do të na ndihmojë humë. Besoj se do të jemi me 100% të forcës sonë në Melburn.


  Denis: Po ndërtojmë një të ardhme të suksesshme
  McLaren i dhe Mercedes i kanë pasur një bashkëpunim të frytshëm në 12 vitet e shkuara dhe tani, bashkë me Vodafonin, kërkojmë të formojmë një të ardhme akoma më të mirë për skuderinë Vodafone McLaren Mercedes. Ne të gjithë duam të fitojmë dhe tani po përpiqemi të gjithë për të gjetur rrugën drejt suksesit, pasi vendosmëria dhe këmbëngulja nuk na mjafton. Kemi marrë shumë të rinj të skuadër, nga të cilët presim një motivacion të ri për të realizuar ëndrrat tona," - ka përfunduar numri 1 i skuderisë McLaren, Ron Denis.


  McLaren Mercedes
  Shasia: MP4 21 prej karboni, e ndërtuar nga McLaren i
  Transmisioni: Gjysmautomatik me 7 marshe
  Amortizatorët: McLaren
  Pesha: 605 kg
  Sis. i ftohjes: Me ujë dhe vaj
  Sis. i frenimit: Me disk karboni
  Vaji: Mobil 1
  Karburanti: Mobil 1
  Disqet: Enkei
  Gomat: Bridgestone
  Motori: Mercedes V8 me kënd 108 90&amp;#61616;
  Kubikët: 2400 cc
  Blloku i motorit: Prej alumini
  Kokat e cilindrave: Prej alumini
   
 17. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  <font color="blue"> Previous Seasons </font>

  <font color="red"> Year Drivers' Champion Points Constructors' Champion Points Races

  2007 None None
  2006 Fernando Alonso 134 Renault / Renault 206 18
  2005 Fernando Alonso 133 Renault / Renault 191 19
  2004 Michael Schumacher 148 Ferrari / Ferrari 262 18
  2003 Michael Schumacher 93 Ferrari / Ferrari 158 16
  2002 Michael Schumacher 144 Ferrari / Ferrari 221 17
  2001 Michael Schumacher 123 Ferrari / Ferrari 179 17
  2000 Michael Schumacher 108 Ferrari / Ferrari 170 17
  1999 Mika Häkkinen 76 Ferrari / Ferrari 128 16
  1998 Mika Häkkinen 100 McLaren / Mercedes 156 16
  1997 Jacques Villeneuve 81 Williams / Renault 123 17
  1996 Damon Hill 97 Williams / Renault 175 16
  1995 Michael Schumacher 102 Benetton / Renault 137 17
  1994 Michael Schumacher 92 Williams / Renault 118 16
  1993 Alain Prost 99 Williams / Renault 168 16
  1992 Nigel Mansell 108 Williams / Renault 164 16
  1991 Ayrton Senna 96 McLaren / Honda 139 16
  1990 Ayrton Senna 78 McLaren / Honda 121 16
  1989 Alain Prost 76 McLaren / Honda 141 16
  1988 Ayrton Senna 90 McLaren / Honda 199 16
  1987 Nélson Piquet 73 Williams / Honda 137 16
  1986 Alain Prost 72 Williams / Honda 141 16
  1985 Alain Prost 73 McLaren / TAG 90 16
  1984 Niki Lauda 72 McLaren / TAG 143.5 16
  1983 Nélson Piquet 59 Ferrari / Ferrari 89 15
  1982 Keke Rosberg 44 Ferrari / Ferrari 74 16
  1981 Nélson Piquet 50 Williams / Ford 95 15
  1980 Alan Jones 67 Williams / Ford 120 14
  1979 Jody Scheckter 51 Ferrari / Ferrari 113 15
  1978 Mario Andretti 64 Lotus / Ford 86 16
  1977 Niki Lauda 72 Ferrari / Ferrari 95 17
  1976 James Hunt 69 Ferrari / Ferrari 83 16
  1975 Niki Lauda 64.5 Ferrari / Ferrari 72.5 14
  1974 Emerson Fittipaldi 55 McLaren / Ford 73 15
  1973 Jackie Stewart 71 Lotus / Ford 92 15
  1972 Emerson Fittipaldi 61 Lotus / Ford 61 12
  1971 Jackie Stewart 62 Tyrrell / Ford 73 11
  1970 Jochen Rindt 45 Lotus / Ford 59 13
  1969 Jackie Stewart 63 Matra / Ford 66 11
  1968 Graham Hill 48 Lotus / Ford 62 12
  1967 Denny Hul 51 Brabham / Repco 63 11
  1966 Jack Brabham 42 Brabham / Repco 42 9
  1965 Jim Clark 54 Lotus / Climax 54 10
  1964 John Surtees 40 Ferrari / Ferrari 45 10
  1963 Jim Clark 54 Lotus / Climax 54 10
  1962 Graham Hill 42 BRM / BRM 42 9
  1961 Phil Hill 34 Ferrari / Ferrari 40 8
  1960 Jack Brabham 43 Cooper / Climax 48 10
  1959 Jack Brabham 31 Cooper / Climax 40 9
  1958 Mike Hawthorn 42 Vanwall / Vanwall 48 11
  1957 Juan Manuel Fangio 40 Maserati / Maserati 38 8
  1956 Juan Manuel Fangio 30 Ferrari / Ferrari 40 8
  1955 Juan Manuel Fangio 40 Mercedes / Mercedes 40 7
  1954 Juan Manuel Fangio 42 Mercedes / Mercedes 36 9
  1953 Alberto Ascari 34.5 Ferrari / Ferrari 32 9
  1952 Alberto Ascari 36 Ferrari / Ferrari 32 8
  1951 Juan Manuel Fangio 31 Alfa Romeo/Alfa Romeo 32 8
  1950 Nino Farina 30 Alfa Romeo / Alfa Romeo 32 7 </font>
   
 18. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Raikoneni, "thembra e Akilit" për Ferrarin e 2007

  Kimi Raikonen ende nuk e ka provuar makinën e re Ferrari F2007, megjithatë Ferrarit i kanë shkuar që tani disa këshilla në lidhje me mënyrën e pilotimit që ka piloti finlandez. Këto fjalë kanë ardhur pikërisht nga dikush, i cili e njeh mjaft mirë Raikonenin. Bëhet fjalë për zviceranin Mario Ilian, i cili prej shumë vitesh ndërton motorët Mercedes që përdor skuderia McLaren në Formulën 1. Në gazetën sportive gjermane "Bild", Ilieni ka akuzuar pilotin e ri që ka marrë skuderia nga Maranelo, se nuk di ta kursejë makinën dhe e çon gjithmonë drejt limiteve. "Ferrari duhet të ndërtojë një tank për Kimi Raikonenin nëse do të fitojë titullin kampion me të," - ka këshilluar Ilieni inxhinierët e Ferrarit. Duket qartë se nuk kursehet aspak në lidhje me deklaratat akuzuese ndaj ish pilotit të skuderisë McLaren Mercedes. "Kimi kërkon ta sforcojë gjithmonë makinën, pjesa tjetër nuk i intereson aspak. Të gjithë pilotët e tjerë e trajtojnë makinën më mirë se ai. Askush nuk i mban pedalet gjithmonë në fund, xhiro pas xhiroje, dhe askush nuk hipën mbi bordurat e kthesave aq ashpër." Sipas Mario Ilienit, ka qenë stili agresiv i pilotimit të Kimi Raikonenit që ka sjellë aq shumë probleme në sezonet e kaluara për makinën McLaren Mercedes. Për sa i përket blerjes së re të skuderisë nga Uokingu, Fernando Alonsos, Ilieni thotë ai e piloton më qetë makinën atëherë kur duhet. "Për mendimin tim, mënyra e pilotimit që bën Alonso e ka çuar drejt këtyre sukseseve," - ka përfunduar deklaratën e tij inxhinieri zviceran.
  Sauber: Kimit nuk i interesojnë pjesët teknike të makinës
  "Ferrari duhet të "luftojë" për besueshmërinë e makinës në sezonin 2007, tani që ka marrë Kimi Raikonen," - ka thënë Piter Sauber. Ky i fundit ka qenë personi që në vitin 2001 i dha mundësinë finlandezit të debutonte në Formulën 1. Aktualisht, Raikoneni është 27 vjeçar dhe pasi garoi për 5 vjet me radhë me skuderinë McLaren Mercedes, vendosi të kalonte te Ferrari si zëvendësuesi i Majkëll Shumakerit. "Zhan Todt e di shumë mirë se cila është pika delikate e Raikonenit, sidomos nga këndvështrimi teknik," - ka vazhduar Sauber një ditë pas prezantimit të makinës së re në Valencia të skuderisë BMW Sauber. Më pas ai ka shtuar: "Kimi është një pilot, i cili nuk interesohet shumë për teknikën e makinës, por në ditët e sotme përmirësimi i makinave gjatë sezonit është shumë i rëndësishëm. Gjithsesi, unë dua të them se ai është një mbështetje e madhe për shokun e skuadrës, Felipe Masën." Ka qenë pikërisht Piter Sauber ai që i ka dhënë mundësinë edhe Felipe Masës të debutojë në Formulën 1, një vit pasi kishte marrë Kimi Raikonenin.
   
 19. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Alonso gati për "tris", Shumi kopshtar


  Kampioni i botës në fuqi, Fernando Alonso, ka premtuar se do të presë edhe flokët e mbetura nëse do të shpallet për të tretin vit radhazi kampion, në këtë sezon. Gjatë një spektakli që u zhvillua ditën e prezantimit të makinës së re McLaren, spanjolli shkëmbeu disa pyetje-përgjigje me të pranishmit. Njëri nga tifozët e pyeti: "Do të shpalleni sërish kampion bote në këtë sezon?" Alonso iu përgjigj: "Po". Një tjetër tifoz pyeti: "Do t'i presësh edhe ato flokë që të kanë mbetur po të shpalleni kampion?" Edhe kësaj përgjigjeje Alonso iu përgjigj shkurt: "Po". Më pas spanjolli i skuderisë McLaren foli për kundërshtarët e sezonit të ri. Për skuderinë BMW-Sauber tha se kanë mbetur në vend, ndërkohë për zëvendësuesin e tij te Renault-ja, Heiki Kovalainen, deklaroi se do të jetë surpriza e sezonit 2007. 25-vjeçari spanjoll më pas u premtoi tifozëve të pranishëm se nuk do të pësonte asnjë defekt teknik me makinën e re dhe se nuk do ta bënte veten të ndëshkohej sërish nga FIA.
  Ndërkohë, rivali i tij për titullin kampion në sezonin 2006, Majkëll Shumaker, duket se po e shijon më së miri tërheqjen nga sporti. Në reklamën e fundit të firmës FIAT, ai është paraqitur me një palë kominoshe duke i dhënë një kamioni të kuq. Në karrocerinë e kamionit shkruhej: "Majkëlli, kopshtari i shpejtë."
   
 20. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Formula 1 2007

  Haidfeld: Mos e kujtoni me Shumin!

  Nik Haidfeld beson se ka ardhur koha qe Formula 1 te hedhe pas shpine terheqjen e Mikael Shumakerit. Shtate here kampioni i botes, Shumaker, e uli siparin e karrieres se tij te pabesueshme ne fund te sezonity 2006 dhe qe atehere shume kritike kane theksuar se ky sport nuk do te jete i njejti pa yllin e Ferrarit. Por patrioti i tij gjerman, Nik Haidfeld mendon se arritjet e Shumakerit duhen vleresuar, dhe njerezit nuk duhet t'i qajne ato, sikur nuk do te perseriten me. "Njerezit duhet te kenaqen me arritjet e Shumakerit ne vend qe te merziten per largimin e tij nga Formula 1 dhe epoken e re qe do te vije ne kete sport", u shpreh Haidfeld. "Une mendoj se ai do t'i mungoje tifozeve, jo vetem ne Gjermani, por ne gjithe boten. Por, per mua si pilot, kjo nuk ndryshon asgje. Une shkoja mire me te, por nuk kalonim shume kohe se bashku. Do te preferoja qe te ishte ende ne kete sport per te konkuruar me te ne piste, gjithnje nese do te kisha nje makine me kompetitive. E them kete sepse pjesen me te madhe te sezonit te kaluar e shihja Ferrarin e tij vetem kur me linte nje xhiro pas, ose vetem ne e nisjes".
   

Shpërndajeni këtë faqe