Fjale shkodrane me shpjegim

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga shkodrani80, 29 Nov 2004.

 1. neta

  neta Forumium praecox

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  e ka than merita halili te kanga doli goca n'penxhere /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 2. alma-milano

  alma-milano Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  po he pra............Merita Halili nuk ma merr mendja se kendon shkodraneshe!!
   
 3. neta

  neta Forumium praecox

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  ke te drejt, un per vedi si tham as pexhere po pixhere

  megjithse shkodranishtja jeme asht pak e lodhun se mas klases tet kam ik ne usa (8 vjet ma para). e tesh me asht ba turli.

  qe edhe do qe mu kujtune.

  sahan - tas
  jebrik- ibrik
  shporet - sobe
   
 4. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  taketuke - tavell per cigaret
   
 5. nikson

  nikson Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  fjala penxhere eshte marre nga turqishtja dhe ne gjuhen turke shkruhet ''PENCERE'',kshu qe besoj e drejta eshte penxhere. :shrug:
   
 6. alma-milano

  alma-milano Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Po moj zemer ke te drejte.......penxhere ose pixhere si te duash,te thote "dritare" dhe ne si shkodrane nuk e shqiptojme si ne gjuhen letrare shqipe....apo jo????
  keshtu qe se ne turqisht quhet "pencere" nuk e ve ne dyshim....por se shkodranet e quajne penxhere pak e ve ne dyshim!!!
  Megjithate faleminderit per informacionin!!! :thumbsup:
   
 7. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  açik - troç, sheshazi,
  sokak - rrugice e ngushte
  dukat - monedhe e vjeter prej argjendi ose ari

  zeher - helm
  tej - mole
  i jap sherbet shpis - lyej shtepine /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. harap

  harap Guest

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  gjysma e ketyre fjaleve te mesiperme jane turqisht.
   
 9. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  S'na the ndoj gja t're!

  rren - genjeshter
  rrencak - genjeshtar
  bir - vrime
  paçamur - papare
  safrabez - mbulesë tavoline
  pirajk - shkop i gjate në formë luge i cili perdorej për të përzier rrobat gjatë kohes së larjes.
   
 10. neta

  neta Forumium praecox

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  me pirajk kena pa rrah edhe tapetat e qylymat ne shiroke.

  The "good" old days.

  Njat fjal e kisha harru. Flm qe na e kujtove.
   
 11. neta

  neta Forumium praecox

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  dugaj - dyqan
   
 12. Gileke

  Gileke Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Me vjen keq, por 80-90 % te fjalve nuk mundeni me ju thane Shkodrane por turke...
  Mos do thote me fole gjuhen tone duhet me e kthye ma pare ne allaturke...
   
 13. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  mrrel - cader

  facolet - shami

  burrofresko - gjalpe

  kastigim - shqetsim

  koltrine - perde

  petk - fustan
   
 14. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Qellimi i ksaj teme nuk ka ken per me gjet origjinen e ktyne fjalve por per me dhan fjal q1 perdoren n'Shkodren e sotme t'cilat mund te tingellojn t'panjohuna per veshin e ndonjenit.

  Edhe un kam pershtypjen q1 ktu mund t'ket shum fjal t'huazume. Mund te jene 80 ose edhe 90% por nuk do t'ishte keq me i vu n'dukje q1 me ken ma te vetedijshem per origjinen e tyne.

  Se sa mund te eleminohen kta fjal t'huazume nuk jam ne gjendje per me e than pasi kto fjal aktualisht perdoren prej shkodranve n' pergjithsi.

  N.q.s. ju ndjeheni t'aft ne dallimin e ktyne fjalve nga fjalt shkodrane ju lutem rreshtojini kta fjal dhe gjithashtu pasurojeni kte teme me fjal te tjera qe mund t'jen vetem shkodrane.
   
 15. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  tabare - pallto

  strajc - traste

  makare - t'pakten
   
 16. eusebio

  eusebio Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

   
 17. eusebio

  eusebio Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

   
 18. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Jan shpjegime per jugort scYroXas. /pf/images/graemlins/smile.gif
  Xhakoventja per ne shkodrant mbetet xhakovento por jugort xhakoventos i thojn xhup.
  Xhupit ton jugort i thojn triko.

  Xhakovento asht marr nga italishtja por mos kujto se jam tu ba perkthim prej italishtes. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. mostro

  mostro Putraku

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  fjale shkodrane...
  LLagap-mbiemer
  berdhel-kau me brin
  llabane-xhaket shiu
  shapk-pandofla
  morr-plesht
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  jerevi - barake
  gabel - jevg

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe