Fjale shkodrane me shpjegim

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga shkodrani80, 29 Nov 2004.

 1. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Fjale shkodrane me shpjegim

  kasavet - kujdes
  kastan - enkas
  kojshi - fqinje, gjiton
  hallk - njerezia, bota, njerezit
  tami [theksi bie ne fund] - hamendje
  nur - hijebukur
  perri - e bukur [perdoret dhe si emer per femrat]
  nadje ose sabah - mengjes
  taksirat - rrezik, fat i keq
  zylyf - tufe flokesh, cullufe
  nalla:) - papuçe me take derrase dhe me llastik
  rrem - vije ose rrip i holle qe dallon ne ngjyre.
  xhevap - pergjigje
  çajre - rrugedalje
  gajle - kokeçarje, hall, shqetesim
  avlli - mur qe rrethin oborrin
  pullaz - çati
  çardak - pjese e hapet, e rrethuar zakonisht me parmake dhe e shtruar me derrasa, ne katin e dyte te shtepive te vjetra.
  safallek - hapsire
  sheher - qender
   
 2. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  lakamic-a /pf/images/graemlins/wink.gif - hinke
  tamel - qumesht
  mollatart - domate
  karabush - miser
  buke kallamoce - buke misri
   
 3. mostro

  mostro Putraku

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  NUk pi mice kos...se c'eshte nji shprehje e tille..
   
 4. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  1 her bjen daci ne kos, asht shprehja.


  Bushiq - tullumbac /pf/images/graemlins/smile.gif
  Kastravec - sallator

  Shendet e pare
  SH10
   
 5. nikson

  nikson Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  çarranik - Rafti i guzhines ku vendosen pjatat,luget,pirunjt etj,etj.

  Kusi - Tenxhere
  Penxhere - Dritare
  Fturk - Sfurk
  Trapazan - Eshte ajo dhoma e vogel qe ndodhet krejt lart shtepise dmth nen çati.
  Degërmi - Eshte ajo lecka e bardhe qe vejne plakat ne koke
   
 6. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  bubajk - bizhdollan
  bubrrec - milingone
  mushkaj - mushkonje
  mic - mace
  dac - maçok
   
 7. alma-milano

  alma-milano Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

   
 8. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  gicilim - gudulisje
  gergamje - ngacmim

  feltere - tigan
  akllagi - shkop per te hapur petet e byrekut, pec
  ujti - hekur per kekurosje
  qyrek - kacie
  shis - fshese

  kolinoz - paste dhembesh /pf/images/graemlins/wink.gif
  milva - ilaç rrobash /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. Marjeta

  Marjeta Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  hahaaa...shume tem interesante....ngjason me gjuhen e gjyshes sime, besa edhe me t'kosovareve n'pergjithesi :thumbsup:
   
 10. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  hyri - vajze ose grua shume e bukur
  hajat - shesh prane deres se nje ndertese
  kujunxhi - argjendar
  kjafet - fytyre, pamje
  jallanxhi - i rreme jo i vertete, genjeshtar
  ujdisje - rregullim, ndreqje
  shot -nje lloj roset e madhe qe mbanin shkodranet neper shtepite e veta
  sut - femra e drerit, drenushe
  sojak - brisk xhepi, biçak
  sebep - shkak
  selamet - shpetim nga nje gjendje e veshtire
  putina - papuçe te lehta e te sheshta zakonisht prej leshi ose stofi te qendisura persiper
  peshtaf - kuti e vogel e zbukuruar dhe e veshur me cope ose me kadife
   
 11. qwert

  qwert Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Kto jane fjale turke mor zotni! Ndryshoja titullin tems, vene fjale turke ** perdoren ne Shkoder.
   
  scadarsko likes this.
 12. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Kto jan fjal q1 perdoren ne kanget qytetare shkodrane. Per shembull; kanga 'Per mue paska ken kismet' - Fjalet e muzika Paloke Kurti.
  Mos asht zotnija jote ma i zoti se zoti e ksaj kange?
   
 13. Mysterium

  Mysterium Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  shume teme interesante !
   
 14. nikson

  nikson Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

   
 15. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  urth - gllenjke
  rrige - vizore
  brush - furçe
  shporet - sobe
  sqoll - lavaman prej guri qe perdoret ne shtepite e vjetra shkodrane
  saf [sa:f] /pf/images/graemlins/smile.gif - sapllak
  konop - litar
  pece - lecke
  celefon - plasmas

  bakam - buzekuq /pf/images/graemlins/smile.gif
  tesha - rroba
  xhup - triko
  xhakovento - xhup
  dorca - dorashka

  partagal - portokall
  [ v+e me dy pika lart (persoret ne te njeten forme si ne njejes ashtu dhe ne shumes* - veze

  bib - pule deti
  biban - gjel deti
   
 16. neta

  neta Forumium praecox

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Shum teme e lezetshme /pf/images/graemlins/smile.gif

  zhele - lecka
  bakal - uturak
  sahat - ore
  kazan - tenxhere e madhe (kusi extra large :tipsy: )

  Kush din me i perkthy kto, se un s'po di shkarravin -
  lagamic-
  trume (theksi te u)- ajo qe nxjerr ujin
   
 17. qwert

  qwert Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Shkodrani80, shkodrant jane shqiptar dhe flasin shqip dhe shume fjale ** keni pru ktu jane turqisht. Paloka edhe te tjere kan perdor ato fjale, por se i kan perdor ata/ato nuk mund te thuhet se jane fjale shkodrane. Une pata hall se po ju vjen keq edhe turqve.
   
 18. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Dakort!
   
 19. shkodrani80

  shkodrani80 Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  zavall - i shkrete, i mjere

  burrofresko - gjalpe /pf/images/graemlins/smile.gif
  dramca - therrime

  llaç - balte
  zabullim - zagushi
   
 20. alma-milano

  alma-milano Primus registratum

  Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  alma se kam dite qe edhe ne shkoder qenkan dialekte te ndryshme /pf/images/graemlins/laugh.gif ne te pakten i themi penxhere,pixhere i thone fmijet e vegjel

  Le e rrit ne shkoder.......nuk kam ni ndaj her tuj i than pixheres penxhere.....ndoshta edhe gabohem eeeee
   

Shpërndajeni këtë faqe