FBI Sfidon Kompaninë Apple

Diskutime tek 'Te reja dhe njoftime teknologjike' filluar nga Agjenti_007, 17 Feb 2016.

 1. Agjenti_007

  Agjenti_007 Kujdes.Ceta.Plak.E.Mallakastres Anëtar i Shtabit

  1455722547apple.jpg

  Masakra e San Bernardinos në Kaliforni është kthyer në mollë sherri mes FBI-së dhe Apple-it.

  Byroja Federale e hetimit kërkon kodin e telefonit iPhone të vrasësit, por kolosi i teknologjisë refuzon me argumentin se një lëshim i tillë përbën një precedent të rrezikshëm.

  Të dhënat e smartfonit të autorit të sulmit, Syed Rizwan Farook, do të shkatërrohen nëse hetuesit vendosin e shumta 10 herë fjalëkalimin e gabuar.

  Një gjykatës federal e urdhëroi kompaninë Apple të ndihmojë FBI-në me zhbllokimin e telefonit të vrasësit, por shefi ekzekutiv i saj, Tim Cook u shpreh se do ta apelojë vendimin.
   
  Dreamer likes this.
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Gjenerali Michael Hayden, eshte nje ish drejtor i NSA. Eshte nje nga shume zyrtaret e larte te qeverise se SHBA i cili ne ceshtjen "FBI vs. Apple" eshte mbeshtetes i argumentave te Apple.


  [​IMG]

  Cituar nga nje interviste e M.Hayden, me Wall Street Journal:

  "Ne fokus ketu eshte enkriptimi i pazberthyeshem i komunikimit midis paleve qe komunikojne. A duhen lejuar firmat amerikane qe te prodhojne dicka te tille? Ne njeren ane kemi drejtorin e FBI (Jim Comey) i cili thote se do vuaje shume nese nuk i lexon dot emailet e Tony Sopranos. Ose nese do me duhet te pyes Tonin per ndonje kod PIN perpara se tja lexoj emailet. Kjo eshte ankesa, te cilen ne fakt e kuptoj. Ka nje ane te erret ne enkriptimin e pazberthyeshem.

  Une mendoj se Jim Comey e ka gabim. Logjika e tij eshte e bazuar ne nje ide se ai eshte kryesor dhe ne qender te vemendjes, se levizjet tuaja duhen koordinuar me te. Dhe une po ju them se kur behet fjale per hapesire kibernetike (cyber domain), nuk eshte ai kryesor. Kryesor jeni ju.

  Doni te dini edhe dicka tjeter? Edhe une po te kisha punen e Jim Comey, do mendoja njesoj si ai. Por ja qe une asnjehere nuk kam qene ne nje pune si e tij. Ajo cfare une mendoj ne lidhje me enkriptimin eshte e njejte me ate qe mendon Mike Chertoff [ish sekretar i sigurise kombetare], ose Bill Lynn [ish zv-sekretar i mbrojtjes], apo Mike McConnell [ish drejtor i NSA] i cili eshte edhe nje nga paraardhesit e mi ne kete post."
   
  Dreamer likes this.
 3. Kureshtari

  Kureshtari Forumium praecox

  Gurax, per mendimin tim eshte thjesht reklam qe amerika i ben imazhit te firmave te saj te cilat mundohen dhe luftojne per lirit dhe te drejtat thelbesore te individit gjasme. Ato biseda jane dekriptuar me kohe. Po per te mos hedhur dyshime dhe mos te humbasin besueshmerin tek klienti keto firma, luhet ky lloj teatri.
   
  Dreamer likes this.
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Tashme te dhenat e telefonit ne fjale disponohen nga FBI. Apple nuk eshte perfshire ne kete proces.
  Menyra se si u realizua leximi i te dhenave eshte duke shfrytezuar nje dobesi (vulnerablity) ne vete telefonin qe ka te beje me menyren se si telefoni ruan celsin e enkriptimit te perdorur per dekodimin e te dhenave. Sipas raportimeve kjo dobesi ishte zbuluar nga kompania izraelite Cellebrite.

  Se sa te verteta jane te tera keto ngelet e debatueshme, nese marrim parasysh reputacionin qe kane agjensite 3 shkronjore per te fshehur te verteten ne cdo moment oportun.
   
  Dreamer likes this.
 5. faustmechtilde

  faustmechtilde Primus registratum

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Çështja ime (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 200000 Lek në 15.800.000 Lek me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   

Shpërndajeni këtë faqe