Embelsirat

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Never Alone, 11 Nov 2002.

 1. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Embelsirat

  Lol, Erule vazhdo me kete ritem se kulti mistik i hasudese po mbulon si nje re e zeze gjithe hapesiren e Kuzhines /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 2. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: Embelsirat

  po sherbeti si behet reeeeeeeeeeee amani :confused:
   
 3. dolce_vita

  dolce_vita Primus registratum

  Re: Embelsirat

  une nuk di me bo sherbet se jam e embel vete /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: Embelsirat

  ska gje dolce_vita po te mar ty e le sherbetin une :wub: :kiss:
   
 5. dolce_vita

  dolce_vita Primus registratum

  Re: Embelsirat

  :lol: :lol:
   
 6. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: Embelsirat

  :kiss: :wub: :kiss:
   
 7. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Receten se si behet keku me sherbet a e di kush,them se eshte e lehte m.q.s. vetem mjell dhe sheqer do.
  Ose te sheqerpares.
   
 8. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: Embelsirat

  mos thu per ato tortat qe u boshin te pasticeri
  Bilbili e ??????
   
 9. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: Embelsirat

  jo do uj dhe sheqer!!!
  Pershembull do hedhesh 4 gota uji me 4gota sheqer kjo eshte e gjitha
   
 10. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: Embelsirat

  JU BEFTE MIREEEEE!!!!!
   
 11. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  ... :eek: e gjitha per te bere çfare ? ujin me sheqer.Po une nuk dua te pi uje me sheqer,une pyeta si behet keku ose sheqerparja dhe jo si behet uji me sheqer.Po kekun ta blej te gatshem.

  Me siguri qe ti ke kujtuar se une pyeta:si behet sherbeti per kekun. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  sultepliç-sultiazh-oriz me tamel/qumesht kush me jep dozat ka nje liter reçel kumbullash shume i mire te bere nga mami ime :thumbsup:
   
 13. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: Embelsirat

  mir pra kujtova se the si behte sherbeti !!!!
  Si behet sheqerparja ta tregoj kur te kem kohe okay ????
   
 14. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  juhuuuuuuuuu
   
 15. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  O Arbri po ti ne fillim the nji liter pse e ndrrove me nji kavanoz,jo per gje po po interesohem te gjej receten une.
   
 16. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  lol mos e ki merak eshte kavanoz litersh :lol:
   
 17. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Nuk doli njeri t'me tregoj si behen keku dhe sheqerparja.

  Arbi sultjashin bleje ne dyqan /pf/images/graemlins/laugh.gif ,se lire kushton 0.30 €.Hidhi dhe pak kanelle dhe e di si bohet lere mos e pyet,ja tani po shkoj ti fus nji sultjash.
   
 18. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Embelsirat

  Receten e sheqerpares e ka postuar ximi tek Guzhina Shqiptare :book: sa per kekun di qe ka shume variante /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  o mistrec receta:zihet(shume)orizi me pak uje i shtohet sheqeri dhe qumeshti gjithashtu edhe pak niseshte qe te trashet e fut neper pjata,tasa apo ça te duash dhe e le te ftohet po te duash i hedh ca kanelle siper e kaq.dozat me sy sipas qejfit mua me pelqen me pak oriz, jo teper sheqer dhe orizi te jete i zier shume per me e ftoh e vendos ne filxhana kafeje amerikane se neper pjata dalin racione teper te medha. Faleminderit M. qe me dha receten dhe me dha te shijoj sultepliçin e saj /pf/images/graemlins/tongue.gif :lol: :lol:
   
 20. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Embelsirat

  arbi, orizi zihet me pare me ca uje, sa te mbulohet nje dy gisht dhe hiqet pa u shterrur uji te cilit i ke shtuar edhe pak gjalpe gjate zierjes, zihet si makaronat per pasticen, te dyja me pas (ne parim) perzihen me qumesht.


  Mistrezi, nje gote me uje me oriz per 1 liter qumesht eshte mese mjaftushem, mund t'i shtosh edhe pak niseshte, psh gjysem luge gjelle sa per te trashur lengun.Pasi e ke zier orizin sic thashe me lart (al dente dmth /pf/images/graemlins/laugh.gif ) ne tenxheren ku ke hedhur qumeshtin, niseshtene (perzieje mire kete qe te mos dale me korriza /pf/images/graemlins/laugh.gif ) dhe sheqerin dhe u ke dhene nje vale te mire, shto orizin dhe lere te zieje mire derisa kur ta prekesh kokrren e orizit te jete e bute, mos e ler te shterroje shume.Ndaje ne tasa, hidhi kanelle ne siperfaqe dhe lere te ftohet ne frigorifer.

  Te befte mire /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe