Embelsirat

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Never Alone, 11 Nov 2002.

 1. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  Un di si hahen per vete!
  yammmmmmmyyyyyyyyyyyyyy!
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  ...i zbuloj talentet pjese-pjese un, zemra!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  eehhhh, me provoi, po nuk cirrem mjaftueshem me tha... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  Linjen e kam flame fare!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  :eek:

  Kishe ba n'men me m'hang me crepe ti mu ereeeeee?!
  Po rash un te met crepe that /pf/images/graemlins/tongue.gif

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  pranej te ra vilani ty, se kishe dy on top of the crepe!
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Mendova se s'ishte ceshtje soje, po lengu!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  Dhe ku ajo asht e shpifme, t'met vetem vera dhe uji!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. Ema

  Ema Goddes

  Re: Embelsirat

  Creepes per Salon:
  (palacinkat):

  Kto une i boj me sy pa permasa,shif ime te orientohesh icik vete:
  Merrnja 300 gr miell,perzieji me sode dhe shtoje ka icik ne 500 ml qumesht,shif te bohet si leng as i trashe as i holle fare...me i holle se i petullave /pf/images/graemlins/laugh.gif !Duhet perzi mire e mire qe mos metet me kokrriza.

  Shtoji i maje luge krype dhe merr tiganin e lyje me gjalp.Kur te jete shkri gjalpi e te nxehet(jo shume, sa per ta ly teneqen /pf/images/graemlins/tongue.gif ),hudh brumin e holle ne gjithe siperfaqen e tiganit!
  Masnjej si xhongler,hudhe perpjete ene ktheje ka ana tjeter:
  Hiqe,hudhe ne pjate kur te jete zverdh shume dhe lyje me nutella,hudhi siper akullore,ose ca t'kesh qef,edhe mblidhe ne forme roleje.
  Hajt t'boft mir,po pate morre vesh gjo! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: Embelsirat

  They say the way to a man's heart is through his stomach. Once you offer your Adam a bite of your forbidden fruit, he will come begging for more. The idea is to entice the man into your nest and gain control over him /pf/images/graemlins/laugh.gif

  *akulloren e duam vetem me qershi!
   
 11. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Embelsirat

  te pergjerohem me jep adresen se vdiqa nepsit sapo lexova,mu me kish shku menja per haxhimakulle,ose sheqerpare e paska vu ema receten,po une do ju sjell petullat me kos nese me gjen kush shandetline embelsiren qe behet me mjalte.
   
 12. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Embelsirat

  dhjamit te derrit ne italisht i thote STRUTTO,
  ne dialekt ushunj derri,ne fakt gurabijat mund te behen me tlyen njesoj si me ushunj,per ata qe nuk mund ti hane,si psh une,qe gjithckaje i lexoj etiketen.
  strutton e gjeni kollajt fare mendoj ne macelleria,te kasapi dmth,ose ne supermarket nese i bini pas kerkimit te punonjesve aty.
   
 13. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Embelsirat

  Du dhe Una ....
   
 14. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Kurabie
  Take 1 cup of yogurt, 3 eggs, 1 cup of sugar, half a cup of melted (or solid) butter, 1 teaspoon of baking soda, 2 packs of vanilla or the peel of half of a lemon and about 1 kg (about 35 ounces) of flour.

  Mix the baking soda in the yogurt, add the above mentioned products one by one and prepare the dough. With hands covered with melted butter take pieces of the dough and shape into ovals about the size of a walnut, then place them on a butter covered baking pan and leave spaces in between each piece of dough. From above cover the pieces of dough with beat eggs, sprinkle sugar and cook in a medium-heat oven.
   
 15. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Embelsirat

  E kam patur shumë qejf dhe e bënim shpesh se kishim bletët tona (aaaaaah mjaltë /pf/images/graemlins/smile.gif ) - do përpiqem ta gjej e ta sjell këtu
   
 16. DriniS

  DriniS Ecejak

  Re: Embelsirat

  Miell tre gota uje, (flasim per 25 cope)
  sheqer nje gote uje,
  mjalte dy deri tre luge gjelle,
  veze dy kokrra,
  sode nje maje luge kafeje,
  arra dy filxhane kafeje,
  gjalp dy filxhane kafeje,
  pak vanilje,
  dhe mund te shtosh prape mjalte ose veze per tu bere brumi me tamam (qe te mos behet elastik).

  Perziji mire te gjitha keto bashke, dhe ne fund fare do shtosh miellin. Brumin vendose ne nje tave te lyer me yndyre, rrafshohje me dore, lyje siperfaqen me te verdhe veze, bej disa viaska me pirun dhe piqe per 30-35 minuta 180 grade (ose 160 grade). Pas pjekjes lere te ftohet dhe prite ne copa ne forme rombi, dhe hidhi shurupin e vaket te aromatizuar me vanilje. Mjjaaaammmmmmmmm....

  P.S. (mos harroni te ruani nje cope per mua)
   
 17. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Embelsirat

  ti e bëre mundimin që gjete recetën, gatuaje tani dhe na bëj ftesë të hamë nga një copë
   
 18. DriniS

  DriniS Ecejak

  Re: Embelsirat

  ehu, po e bera, do e ha per vete te teren, kusurin do e shes ne treg, se ju jeni aaaaaaq larg saqe derisa te vinit ketu, do skadonte embelsira e shkrete /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Jo vetem 10-11 ore me avion, aq eshte, na thuaj se e preva bileten ..... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 20. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Embelsirat

  Kush di si behet Pudingu?
   

Shpërndajeni këtë faqe