Embelsirat

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Never Alone, 11 Nov 2002.

 1. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Embelsirat

  Une akoma mbaj mend shijen e ca embelsirave qe kam ngrene ne vere /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif sidomos ajo sfogliata ishte :thumbsup:
   
 2. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Paskan plas embelsirat ketu,duket qe po afrojne festat.Do shqepemi me embelsira.A thu nuk jam tu ngron per dite(yyy mos u ngopsh /pf/images/graemlins/laugh.gif ) dhe mezi po pres festat.
  A doni nonji cop bakllavë ? /pf/images/graemlins/tongue.gif Dihet ajo qe nuk doni ,po e ha vete.

  [​IMG]

  Hë mo se u talla se ka per te gjithe,ja merrni.

  [​IMG] [​IMG]

  Ik Mistrec se boll u jargavite tek kjo tema.
   
 3. qeshem

  qeshem Primus registratum

  Re: Embelsirat

  brrrrrrr sa tunduese kjo tema ...
   
 4. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  imagjino pak homer simpson kur thote donut ndersa jargavitet keshtu me ke dhe mua tani para pc aaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhh
   
 5. edda

  edda Primus registratum

  Re: Embelsirat

  do provoj te bej te shtunen nje bakllava, meqe me vjen nje mike virtuale nga Torino e meqe kam ditelidjen. Do Zoti me del e mire :angel:
   
 6. insane

  insane Guest

  Re: Embelsirat

  je penduar qe i ke ngrene ato embelsira?
   
 7. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Embelsirat

  Penduar?? Vetem per faktin qe me kane shendoshur.... :shrug:
   
 8. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Opo hani,fene lujani mos ja kurseni vetes.Kur do hani po nuk hengret tani,kur t'ju bin dhomet.
   
 9. insane

  insane Guest

  Re: Embelsirat

  ndoshta...
   
 10. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Pershendetje!

  Jemi ne prag te Kershendellave dhe desha qe ne kete rast te shkruaj nje recet tradicionale daneze qe e bejne ne rast te kesaj feste.

  RISALAMANG ( apo ne shqip mund ta pershtat sytjash me badema dhe recel vishnjesh)

  Ne fakt receten nuk e di me masa te caktuara, por dic e mire del edhe po ta provoni pa gram e mililitra etj etj

  Keshtu , ziejm sytjashin ( ne n'Kosove i thome tomeloriz) dhe e ftohim, pastaj i shtojme ajk te embel me pare te tundur dhe badema te grire imte.
  Kete mase e perzini mire dhe pastaj kur ta servoni kete ngrohni recelin e vishnjave pak dhe e dekoroni me te sytjashin.

  Kjo ishte e tera, ju befte mire

  Ne kete lloj sytjashi danezet vendosin nje kokerr te plot te bademit dhe kush e gjen ate, dmth kuj i bie fati te kete ne ene kokrren e bademint fiton nje dhurate.

  Gjithe te mirat!
   
 11. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: Embelsirat

  Smile, mos e vrit mendjen shume, beje dhe bakllavane virtuale... :lol:
   
 12. insane

  insane Guest

  Re: Embelsirat

  [​IMG]
  vetem nganje here ama!!!
   
 13. Geti M.

  Geti M. Primus registratum

  Re: Embelsirat

  SHOKE E SHOQE KAM NEVOJE TE DI SI BEHET REVANIA :book: ---DUHET TE BEJ FIGURE ME VJEHRIN E ARDHSHEM :angel: , CA TE BEJ VDES PER TE BIRIN... :wub: :kiss: E DI NJERI ???
   
 14. Guest

  Re: Embelsirat

  Fruity Ice At The Handle

  Ingredients for 10 pieces:
  1 EL or 1-2 infusion bag fruits tea
  currant red 100 g
  200 ml of red Johannisbeernektar
  evtl. 1-2 Teel. Sugar

  Preparation:

  Pull let water bubbling cooking fruits tea with 200 ml aufgießen, 6 minutes. Completely cool off let fruits tea. Currants with a fork of the Rispen rove. Give respectively some currant into the Eisförmchen. Mix cold fruits tea with Johannisbeernektar, as required with sugar of sweet. Fill into the Eisförmchen, lock forms and freeze at least 4 hours until the ice completely froze.
  [​IMG]
   
 15. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Embelsirat

  Di gjo njeri si bohet Hashurja?
   
 16. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Embelsirat

  Hashurja e thjeshte apo ajo me 40 elemente?

  Zgjidh /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 17. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Embelsirat

  mundsisht nga ajo qe do vetem uj e sheqer
   
 18. Alba Palushi

  Alba Palushi Primus registratum

  Re: Embelsirat

   
 19. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Embelsirat

  Capuno /pf/images/graemlins/laugh.gif teorikisht kjo receta qe vijon eshte e komplikume por ti mund te provosh variantin vetem me grure /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Hashure

  100 gr grurë, 150-200 gr sheqer, 20 gr kokrra misri, 20 gr fasule të bardha, 1 lugë niseshte, kanellë, arra të grira.

  Vendosim grurin dhe fasulet në një tas me ujë dhe i lemë një natë të zbuten. Pastaj i ziejmë për disa orë. Pasi të jenë zbutur i shtojmë sheqerin, kokrrat e misrit (të ziera më parë ose të konservuara) dhe 1 lugë niseshte. I përziejmë dhe i lemë në zjarr për disa minuta. E lëmë pak të ftohet dhe e ndajmë në tasa. I hedhim përsipër arrat e grira dhe kanellën. E servirim të ftohtë.

  Te bofte mire (pertova ta shkruj dhe e gjeta ne Internet nga kjo Faqe ku ka dhe receta te tjera shume te mira /pf/images/graemlins/smile.gif )
   
 20. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Embelsirat

  :goofy: :goofy: Korde m'a ngrefe nervin e degustimit /pf/images/graemlins/laugh.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe