Dhe i trembesh heshtjes time.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga macia_blu, 9 Feb 2003.

 1. Blerimi

  Blerimi Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Jo
  Ajo ka flladin e mbrëmjes mrizeve të thella
  Rënduar nga dorë e pritjes
  Diku me langoj gjahu lëshuar
  Por, shpresa nuk pikë si fletëvjeshta
  edhe pse thepinë-përroi
  një pikë i mjafton heshtjes sate
  për t'mos bërë mallkimin e zhgënjimit
  m'i falë ditët e ardhjes
  dhe unë jam Kaqel si gjthë Kaqelat
  Ah Heshtja
  Kjo nënë e dyshimit
  mbi valët e saj mbytet dhe guximi
  Jo! heshtja temb dhe vlimin
   
 2. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  bardhyl...
  te falenderoj sinqerisht per vargjet,
  (dhe per perkushtimin)
  jam e lumtur qe u takuan muzat tona
  perqafime , elinda.
   
 3. Blerimi

  Blerimi Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Përshëndetje të ngroht dhe respekt për "Macia_blu"- Bardhyli


  °°°°°°°
  E pashë hyjninë e Agimit
  Kokën në prehër ia lëshova
  Ajo më mikloi me agun
  Më mbuloi me rrezet e para
  Eoja…
  Në Bjeshkët e Namuna tek Qafë e dasmorëve
  Dhe ju tremba ikjes
  Ta rrëmbej thashë si Akili Hejzën
  Dhe ju ngjita malit të guximit
  Këngës së tejngopjes
  Dhe ajo u shtri me pushtimin e vesës
  Desha t’i mikloj gushën, faqet
  Më iku diku amshimit
  Dhe thashë do e pres prap nesër
   
 4. Blerimi

  Blerimi Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Heshtja,
  një këngë e vjetër
  tradhtuar thellë mureve të Rozafës
  pengëmbajtja e moteve
  Frika dhe Heshtja
  Kjo zemër e zhbërjes
  Jo,
  Heshtjes nuk i frikohet njeri
  por shpërthimi?!!!
  Ah! kjo mbarsje e heshtjes
  Tmerron….
  këmbueshëm tmerron
  aty lind shtresi i vetmisë
  besimi ky virtyt i njerëzisë
  Mos e mbars heshtjen
  zgjoje me valën e Drinit
  aty ku Mjellma e Zana pushojnë
  në shushurimën e valës
  bardh e kaltëruar nga qielli
  Heshtjen mos e mbars
  se ajo merr vrullin e ortekut
  zbrazjen e vetvetes
  edhe mund ta bësh
  në dashurinë, me prehjen me miklimin
  dhe i trembesh heshtjes sime
  kur lypës të harruar në derën e jetës më sheh
  tek hap deriqkat e shpresës
  me flladin e serenadës Korçare
  Diku në portat e pritjes
   
 5. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  cast i rreme ne dite te rrenes....eh'


  ky cast me genjen
  diten genjeshtare te fillimeve
  te verteta.
  ndonjehere e shpesh besoj
  se genjeshtra me e vertete
  eshte jeta!

  ***Fytyre pa krye.

  Fytyra e prillit endet
  ne endjen e sytheve e te zogjeve
  te ri.
  Fytyre e harrueshme
  qe perseritet ne ardhje ikje
  fytyre e tij.

  Ndoshta keshtu jane edhe engjejt
  qe enden ne vdekje-lindje
  trupash te harrueshem
  qe perseritsin jete tona identikisht.


  caku maje

  E lidh fjalen ne djep te heshtjes
  (jo perdite)
  djepin e perkund ne krye te vendit
  (jo te cdo vendi)
  ne dhomen e pritjes
  (jo te cdo pritje)
  pa ardhjen e asnje miku
  (as armiku)
  atje tek shtepia e dhimbjes
  (pa asnje dhimbje )
  dhimbjes time te lashte
  (sa une)!


  enderrdala

  perkulen perkundshem
  shkundeshem
  endrat e mija te stervitura
  ne mosbesime te prapa
  Nuk dremit sosja e dites me
  ne pellembe te pritjemallit
  Nata i ka vetullat e trasha
  s'kam nga ta shoh
  henen e gjalle vdekatare.
  Koka ime,
  nje ene ku enderat zihen e thartohen
  pa dale kurre prej saj.
  C'corbe e keqe bota jashte !
  ...


  lirike e ikjes

  Kur ike ti
  e mbylla deren me shpine
  me shpine te dores
  i fshiva lotet
  Dhe,
  per te trembur te gjitha netet
  brenda nates
  ndeza nje zjarr.
  Edhe pse dera e mbyllur
  lotet e mbaruar
  Kam nje mik qe te ngjan
  eshte ky zjarr
  qe ndeza per te trembur naten !


  Letra qe nuk ia shkrova babit.


  E di?
  Jam bere te te shkruaj nje leter
  nje leter te gjate
  shume te gjate,
  sa jeteshkurta jone!
  Kam shkruar aq shume letra
  e di, sa shume e per sa te tjere
  me pak te dashur se ti
  me pak te urryer
  me pak te ndjeshem
  e me pak te forte.
  Ndersa ty, vec tani po e kuptoj
  se nuk te paskam shkruar
  nuk po kuptoj, pse nuk...
  as nje rrjesht per ty.
  Aq shume beso , te kam dashur
  sa te kam kursyer nga letrat e mija
  harame.
  Aq shume urryer te kam
  sa ti kam fshehur theniet vrasese
  te shpirtvrarit
  Te kam ndjere e lenduar po kaq shume
  sa ngjare te kam.
  Tani , jam kaq e lodhur nga mungesa jote
  sa me vjen te ti shkruaj te gjitha.
  Po ne c'leter?
  ne c'kohe?
  me c'fjale?
  ???
  me duhet nje engjell sonte
  nje engjell krejt i bardhe
  Ndoshta njeri prej fqinjeve te tu
  te tanishem atje tek ikja e fundit'
  e te ti rreshtoji te gjitha deshperimet
  ne krahet e tij.
  Do tia shkruaj me lot krahet engjellit
  me lotet e shbere gri
  Bishtin e kesaj reje te nendiellte
  qe na ndan
  do te perdor si pende
  e engjellin tone te perbashket
  do ta ngarkoje rende
  ...
  Ti je mesuar te me durosh
  une jam mesuar te dhimbem
  Mos ma vono engjellin pra
  nisma...!


  1 prill, 2003.
   
 6. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Te thashe pra se ti prap harrove
  ohh! akoma se ke kuptuar...
  vertet lotet jane te rende
  ... shkembinj te shkeputur
  nga rremire e gremines
  he de pra atje me drejtove
  si qengji i bute, i paditur
  nuk di c'i premtove
  qe aq larg prej se emes e mashtrove

  qengj i bute, i heshtur
  njeh dashurine e perendis
  e joshe me maska karnavalesh

  sepse fytyren e vertete te mrydhur
  qe kelthet si bishe e terbuar
  se cfar eshte, se cfar dije te beje s'ja tregove.

  Mos ishte sakrifice ajo qe peshperite
  ajo qe qe gjemove nder hone malesh hej hej
  e degjova...me frikesove lot kam derdhur
  te rende, te hidhur po jo nuk gjemove
  se une nuk jam rozafa... e shekujve te humbur
  une nuk jam krishti i perendise se bekuar
  une jam njeri..si qengj i bute
  ne dore te zotit nuk kam frike.

  Nuk besoj une ne perralla madheshtore
  pjelle e fantazise se gruas se semure
  qe akoma kelthet sakrifice...sakrifice te jemi
  te behemi...edhe krishti u kryqezua
  po tani eshte vdekur, akoma ska bere nga ju besimtar te hekurt....
  ka bere ju ju dhe shume nga ju
  qe kelthisin per zerin e forte
  qe trembin duke menduar te jene figura mitologjike
  akili, helene...jo ju nuk jeni
  sakrifica jote eshte JU po akoma se ke kuptuar
  se vuajtjet e bijne njeriun me prane zotit
  se nuk me tremb me hymne zanash dhe trimash
  se nuk me tremb perse nuk me therret ne emer
  mbi te gjitha nuk me tremb asgje

  Provome tashme di cdo gje
  se nuk me tremb AS EDHE NJE GJE
  se vertet te thashe dicka ke harruar
  ndoshta e din, ndoshta se pranon..
  a e din ti sa Ty bashke kam kaluar
  dhe sa shume dashuri kam ne brendesi
  ju nje grimce sa jam une nuk i qendron
  as nje kohe me shi...
  keshtu mos mallko te eturin per uje sepse uje s'te lypi
  mos mallko te lumturin se ty s'ta vodhi
  mos mallko me oshetime se oshetime nuk je
  mos mallko thjesht mos mallko
  se me keq eshte per ty moj zonje

  provome tashme di,
  ...aq shume di
  sa as edhe nje gje nuk me tremb tani
  jam aq shume zhytyr ne ate rruge
  ...aq shume jetoj me frymen e tij
  sa ajo fuuu e frymes tende se nxjerr dot
  kam mundur dhe bishen me te eger...
  kam mundur edhe boten me te felliqet
  ndoshta nuk jam cfar ti me mendon
  po jam aq lart sa ti s'me duron.

  Keshtu mos ngri zerin se te bukur se ke
  vec gric veshet me tinguj te vjedhur
  nga mbreter te vdekur, figura non egzistente.
  se ti je si flladi i ftohte kur lypet per mire
  shkelmon si dhia, nderron me kohet dhe shekujt qe vyshken...
  me thuaj sa here i ke nderruar idealet
  sa per mua jane po ato qe pata
  jame resistente ndaj ty dhe shume epoka si ty...
  jam si lule e brishte ne behar dua te rri
  as tufani yt i plakur s'mi shkul me rrenjet
  se aq fort jane futur ne PERJETESI
  dhe ZOTI, e dashur eshte dhurusi i tij
  Andaj mos me flit per rozafa dhe zana
  per heronj dhe trima luftetare
  sepse jam me teper se aq sa ti mendon
  se kam me shume se sa ti zilon
  sepse kam mundur me bishen qe ti se mendon
  kam mundur TY. :wave:
   
 7. ala

  ala Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Macja-blu komplimenti,me pelqyen poezite
  DD sigurisht dhe poezite e tua ishin shume te bukura...te te gjitheve ju qe keni shkruar,por kisha nje pyetje:po e drejta e autorit?Se keto mund ti lexoje gjithkush dhe ka nga ata (uroj te mos ndodhe se dhe une shkruaj)qe paturpesisht i quajne prone te tyre...?? :confused:
   
 8. tahox

  tahox Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Macia_blu,

  Duke i shfletuar faqet e ketij forumi, rastesisht me dolen perpara ca vargje dhe thashe me vete "kjo duhet te jete macia"... koincidence apo fat? Une them se eshte fat.
  Vargjet i ke te mrekullueshme, mikeshe...
   

Shpërndajeni këtë faqe