Dhe i trembesh heshtjes time.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga macia_blu, 9 Feb 2003.

 1. *drenica*

  *drenica* Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  macia_blu

  Ti thua shume edhe shqip. Une i lexova me rend poezite qe ke shkruar. Ma kenaqe shpirtin besom!

  Shendet
   
 2. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Muret

  Nuk mi la ti prishja
  Muret e avllise se vjeter,
  Te lutem - me tha-
  Me dhimbsen trendafilat e eger.
  Dhe ashtu harlisur lulezuan nga mot trendafilat,
  Avllia rrenohej,
  Mua me shtoheshin thinjat,
  Ndersa ajo kendonte ne nate me bilbilat,
  Deri kur iku me la,
  Iku cau ferrat,
  Si pelqeja me shume se te tjeret.

  Qe nga ajo dite kam nisur ngre mure,
  Te larte sa,
  Te forte sa;
  Mure pa dyer,
  Mure me gishtat e mia te hekurta kryqezuar mberthyer,
  Mure pa dritare,
  Mure ne zemer,
  Mure ne te cilat s'hyn kurre me nje femer.
  Mure, mure, mure, mure,
  Ah sa te desha moj kercure.
   
 3. katana

  katana Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  do ti qe me paska marri malli per ty. e se di per te saten here po i lexoj disa prej tyre dhe po me ngrohin si nje mace qe te ulet ne preher, e te lejon ta ledhatosh.

  ah macja ime blu.
   
 4. Zani

  Zani Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  mace pse ike nga forumishqiptar?cjane ato fjale largimi per ty atje?
   
 5. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  sa kurioz je o zan' lol
  nuk kam ikur, nuk me lene te hyj.
  katka cate them une ty , u skuqa(besome)
  el_jote


  ti murengritese im....
  po mreh dhembet te ti ha muret
  me gjithe trendafila
  (vertete une i ha petalet e trendafilave
  dhe atyre te egerve)
  megjitheta, dita vec 24 ore ka
  me shume se dy tre dite te duhen per muret
  hej , o mos harro
  se nuk kemi dite shume.
  ngushtoje gjumin ngushtoje
  dhe vrite, mos te te dhombest
  as mos i beso symbyllje....
  do vij vetem kur te me sjellesh fjale
  por, mos me thuaj
  se isha si gjumi, kur te me shohesh.
  perqafime, el_macia!
   
 6. Bora*

  Bora* Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Per ty katana:
  llafi i mire e guri ne traste
  ............
  ke gjet vendin e gabuar per ti bere nderimet e fundit maces, ik atje ku macia_blu lindi dhe i dha shume atij forumi dhe shpreh mallin tend dhe pronesine mbi macen ( me e pakta qe mund te besh eshte te hapesh nje teme per te shpreh indinjaten per largimin e nje talenti te tille si macia_blu)

  tregojeni veten qe nuk jeni vec transportuese te mendimeve sic ju ka cilesuar dikush ( te cilit nuk preferoj ti permend emer pasi ai do ishte egzemplari i nje njeriu shurdh-memec nese nuk do te kishte material per te mbllacitur nga cmenduria shqiptare)

  per ty mace:
  asnje gjaknxehtesi nuk te jep te drejten morale te perdoresh emra te vecante ne nje vend publik...
   
 7. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  bora, ah bora....
  jam ne bore qe te te pergjigjem
  sa te dale dielli te premtoj se do me zere malli per boren e zene se tepermi ketij vit,
  e do te te pergjigjem
  .... ashtu macia_blu
  ....keshtu macia_blu
  dhe prap blu se blu dhe vec mace!!! :sleep:
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  macja_blu,

  Se pari dua te te uroj mireseardhjen dhe te falenderoj qe ndan keto emocione kaq te kendshme me kete forum.

  Se dyti, do desha qe t'i permbaheshit temes dhe t'i beni te mundur te tjereve te kalojne vemendjen tek postimet tuaja rreth temes, ne vend te sqarimeve per pikepyetjet e rastit.

  Per c'do sqarim jashte teme, perdorni PM.

  Uroj te me keni mirekuptuar.

  Shkrim te kendshem ne AF.
  Kordelja /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Muret

  Të vetmit mure që mund të rrëzojë njeriu
  Janë muret që ngre në vete.
  Në ja rrëzofshin të tjerët,
  Nga brenda a nga jashtë
  Ky është shkatërrim.

  Në s'më beson mua, poete
  Patjetër që ti beson perëndinë,
  Unë për këtë rast kam Homerin,
  Që shkroi për murret e lashta të Trojës,
  Për Helenën e Bukur, për dashurinë.
  Vërtet muret u shëmbën,
  Nga brenda,
  Por nën vete e zunë dashurinë,
  Dhe në atë vazhdim,
  Më e shtrenjta ishte Itaka,
  Për një burrë nuk ka tjetër kthim.
  Në Trojë sot ka vetëm rrënoja,
  Nën gërmadhat e saj askush nuk gjeti dashurinë,
  Kur njerzit thonë "Ja Troja!"
  Muret e rrënuar tregojnë me gisht.

  Shumë vepra ndërtoi njeriu ndër shekuj,
  Me ar dhe mermer,
  Me bukuri dhe shkëlqim,
  I ngritën ata që kjo botë i quan të fuqishëm,
  I ngritën të adhuronin perëndinë,
  Si strehë për veten dhe dashurinë,
  Historia na tregon:
  E vetmja gjë që nga ato mbetet,
  Është pluhur, rrënim.
  Në gjithësi një ditë kur të ngjitesh,
  Do shohësh e habitur,
  Se nga të gjitha ato që ndërtoi njeriu
  Vetëm Muri i Madh Kinez,
  Me sy të lirë duket,
  Beso gjithësinë, ai mur nuk vdes.

  Po Murin e Berlinit e kujton,
  Një mur me dy mure në të,
  I pari brenda në vete, në Gjermanë,
  E bënë copë e çikë, copat rrëfejnë në muzeume.
  I dyti muri që ndante dy botë,
  Një mur i menduar,
  Një mur gjëmëmadh,
  Pa gurë, tulla, beton.
  Me gisht hijen e tij tregojmë përditë,
  Për sa kohë do rrojmë mbi këtë glob,
  Hija e atij muri llahtarë na shoqëron.
  Është hija jonë, hija e kohës sonë,
  Që do zhduket kur ta marrim nën të.
  M'u përgjigj sinqerisht:
  Më do mua pa mure? A na do bashkarisht!

  Unë mure të larta vazhdoj të ngre përditë,
  Për gurë kam fjalët, për llaç mendimin,
  Vetveten kam blatuar në themele,
  Për qoshe kam latuar nderin, besën, zemrën, dashurinë.
  Lartimi nuk më tremb se do bie,
  Ditë e natë me çekan e mistri,
  Ndijimet më kanë zënë kallo si dora,
  Natë e ditë me plumçe mbaj drejtim,
  E gjitha ç'ka shikoj është toka,
  Nuk më duhen as therrore as vetëflijim.
  Patjetër stërgjyshja jote ka qënë Rozafa,
  Dhe kështu e gjitha merr kuptim.
  Mbas vitesh një këngë do dëgjohet rrënojave:
  Tok hanin petalet e trëndafilave të egër,
  Por muret e mposhtën dashurinë.
   
 10. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  M'u përgjigj sinqerisht:
  Më do mua pa mure? A na do bashkarisht!

  Unë mure të larta vazhdoj të ngre përditë,
  Për gurë kam fjalët, për llaç mendimin,
  Vetveten kam blatuar në themele,
  Për qoshe kam latuar nderin, besën, zemrën, dashurinë.
  Lartimi nuk më tremb se do bie,
  Ditë e natë me çekan e mistri,
  Ndijimet më kanë zënë kallo si dora,
  Natë e ditë me plumçe mbaj drejtim,
  E gjitha ç'ka shikoj është toka,
  Nuk më duhen as therrore as vetëflijim.
  Patjetër stërgjyshja jote ka qënë Rozafa,
  ....


  rozafat
  dashurite
  i murosim cdo dite
  ka mure e mure... e mure...
  disa i emertojme kala
  disa troja te rena
  disa mure fare te thjeshta
  per te ven njeri tjetrin me shpatulla pas tyre
  ...
  here me duket vetja pasardhesja e nje mjeshtri te madh muresh
  here me duket se jam pasardhesia e mbrojtesi
  trim muresh
  here me duket se jam e bija e se muruares, sic edhe e the
  ...keshtu qe ato qe i gjeta te ngritur
  nuk dua te rezoj
  (prej atyre te renuarve , mendohem-mendoj)
  te rinj mure as nuk dua te ngre
  eshte krejt tjeter gje ajo qe
  kerkoj
  dhe sidomos ajo qe ngre une
  ka emer tjeter
  ...eh' mik i dashur, te te tregoj sinqerisht ashtu si me pyete
  eshte histori e hstorise se vjeter.
  ...
  faleminderit!


  oj ti kordele, e beson ti se nuk te kam kuptuar fare?
  Aty ke poezia e zhak prebvertit nuk e di pse je ngaterruar, une thjesht postova nje poezi te tij qe me pelqeu dhe e kam thene merin e autorit...
  ...se c'ke dashur te me thuash e mbylla se mbylla kushtezimin e kohes e njejta teme , shume fjale per hicmosasje.
  ( me fal te dyshoj per informacione te jashtme....)
  ndersa kjo tema , se cili koment te ka detyruar te me keshillosh nuk e di.
  megjitheate ke vemendjen time.... dhe vemendjen tende dua si shperblim.
  pra, pershendetje!!!!
   
 11. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Heshtja

  Unë i trembem heshtjes,
  Heshtjes që vret,
  Unë trembem ta mendoj të heshtur këtë planet,
  Të mos dëgjoj zogjtë të sjellin erën,
  Të mos dëgjoj shiun të zgjojë lulet,
  Të mos dëgjoj foshnjën në gji të përkundet,
  Dhe ninullat e nënës,
  Dhe këngët e meloditë,
  Dhe vajet edhe dollitë,
  Kush nuk trembet si mua.
  Më thuaj.
  Unë trembem kur trimat heshtin,
  Kur tokën puthin,
  Kur gjoksin xhveshin,
  Kur e zenë topin nga gryka,
  Hesht topi,
  Hesht Mic Sokoli,
  Hesht unë me respekt.
  Unë trembem të fle me budallanë,
  Që zemrën do të më çajë përmatanë,
  Të shohë çfarë ngjyrë e kam gjakun,
  Se ndryshe nuk e nxjerr merakun.
  Por unë nuk i trembem heshtjes tënde,
  Sepse ti nuk hesht, por flet papushim,
  Ti ke frikë të heshtësh,
  Të dëgjosh kumbimet e zemrës në gjoks,
  Të dëgjosh vetveten të të thotë "mos"
  Të dëgjosh zërat e ndryshëm të jetës.
  Dhe për hir të së vërtetës,
  Për aq hir sa i ka mbetur të vërtetës,
  Nga hiret e bukura,
  Hi,
  Në gojët e politikanëve tredhur,
  Unë nuk i trembem heshtjes tënde,
  Ti nuk ke heshtje, ti nuk hesht,
  Provoje njëherë, botën mbaj vesh,
  Bëje këtë për aq hir sa i ka mbetur të vërtetës,
  Dhe do ta kuptosh,
  Nuk ka asnjë
  Histori të historisë së vjetër.
  Ka vetëm një,
  Që kur heshtim na duket si tjetër.
   
 12. mostro

  mostro Putraku

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Nese naten vij
  te futem ne shtrat
  ti mos u frikesooo
  vij dhe iki prape vij dhe iki prape /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  diabolis....
  po i bindem keshilles tende
  per heshtje...
  sido qe me eshte dukur
  po i bindem.
  ....
  flm prej nga heshtja!
   
 14. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Macet nuk jane engjej,
  Ne i engjezojme per te mbrojtur shtepite
  Nga felliqesite e minjeve.
  Te gjithe minjt e mendimit tend’
  Po i vras nje e nga nje
  Si nje mace engjellore
  E po ta mbush shtepine me shprese te re
  Njerezit nuk jane te barbarte
  Edhe pse njesoj, njerezit njerez bejne.


  "kaprolli i kapicove" Postimi #1

  Me nerva te vuajtshme
  per vogel'imin tend te dukshem.


  Me ka mbire urrejtja kunder ndjenjes
  dhe dashuria ndaj vuajtjes
  Qenkam e mbarsur me te ardhme!!!

  Te djeshmen dhe shiun
  ti kam dhene pike per pike
  me gjithe bekimin e loteve
  te asaj.

  genjeshtra si nevoje jetese
  eshte njera nga tiparet me te tmershme
  qe ngjan me secilen fytyre femre
  (edhe me timen , nese nuk e ke harruar )

  Te dua meqe e do
  gjene e zene e te pamundur
  pasi kjo eshte simptome e forces!
  E nese te shijoj me dashamiresi
  apo te stolis ne heshtje
  mos me thuaj se une i perkas te dobtes.
  Jooo!
  Se..,edhe heshtja eshte padi-deshmi e forces!
  he he he...shume ironike
  shume e shume,
  e gjithe te keqjat....
  vetem e dashur nuk jam sonte
  Dashuri per te bukuren nuk eshte vetem
  kerkimi i saj , apo krijimi...
  ---" Edhe paaftesia
  per te bere e pare e patur
  nje gje te bukur
  mund te jete dashuri ndaj saj!"


  puf!
  mashkullore..e shpifur...
  lavdi qe nuk me dhemb!


  Pesedhjetenente vargje pa parafjalet dhe titullin. Postimi #1

  ...Paralelizem
  Paradoks
  Paragjykim
  Pararojë
  Parapritë
  Parafjalë
  Parabolë
  ...
  Parashtrim
  Parapergatitje
  Paranojë
  Parashutë
  Paralajmerim
  Paraqitje
  Para'ardhes
  Parafine
  Paradite
  ...
  Para xhepi
  Para gjaku
  Para *****...
  PARAKALOJNE.........

  ...Mbrapa
  Mbrapa teje , qeni
  Mbrapa dites , nata
  Mbrapa diellit, hena
  (dhe disa yje te mezidukshme)
  Mbrapa reve, qielli
  (i shyqer me dhembe edhe qielli i atij)
  Mbrapa meje, nje gomar i kuq
  Mbrapa botes , hiçi
  ...
  Mbrapa te gjitheve te parashuarat.
  Gjuha e gishtave.
  Shkruajme me te gjithe gishtat
  (edhe ato te kembeve)

  Gishti me i madhe se te njezetet
  varet dhi'mshem
  that'shem
  brek'shem.
  ...
  me njerin nga gishtat e mesit
  te njeres dore
  here kruajme prapanicen tone
  here ****** e te tjereve lakmojme
  ...Fatkeqë edhe gishtat!
  Paradoks i paragjykuar paraditen.


  pune M edhe puna e shpirtit. Postimi #2

  (SHPIRTI...
  thjesht nje mbiemer i huazuar nga bibla)


  Shpirtbukur,
  shpirtlire,
  shpirtarti,
  shpirtgjeri,
  shpirthapur,
  shpirtbute,
  shpirtbujar,
  shpirtndjeshem,
  shpirtpaqe,
  shpirtdrite,
  shpirtheshtur,
  ....shpirshpirti.


  Shpirtluftarak.
  shpirtrrejshem
  shirtfund
  shpirngusht
  shpirqen
  shpirtmace
  shpirtmut
  shpirtkeq
  shpirtkoti
  shpirtpashpirt.
  ....
  Shpirti, fjale e sajuar per
  betimet tona te rreme!!!


  bir'


  bir' nane
  bir kurve
  bir' birash
  bir'b...
  bir'banje
  bir' pa bire
  ( me bira)
  i biri i kujt je???!!!


  polici nuk mund te jete prift...
  prifti polic mund te behet!

  me te mire jane prifterinjt
  ne te dyja rastet.

  por qe i perkasin nje bote
  tjeter.

  nje grua nuk mund te jete murgeshe
  nje murgeshe grua mund te behet.

  ( a jane me te mira grate apo murgeshat?)

  jane te shenjta femrat e nje race tjeter
  edhe kur na duken shtriga.
  ose magjistare.
  (shtrigizmi dhe magjistarizmi
  eshte budalleku me i rivjeter
  nga njerezit meskin e te vegjel.)

  Mes meje e teje...(dukesha)
  (ducafele-fele)
  ka nje bukuri te rralle ndryshimi
  te pakapercyshem
  ledh' qe ty te bejne te urryeshme.
  (ku kam nerva te urrej ??!!!)
  luaj!


  thjesht ndikojne ne mua
  zakonet...
  paragjykimet ...
  autoritetet...
  dhe ligjet...
  e tuaaaaaaa.

  ndikojne sepse jane kaq ndryshe me
  zakonet e mia
  me autoritet e mija
  me ligjet e mia
  dhe me pa-paragjykimet e mia.

  kam kohe qe e kam liruar shpirtin.!!!

  Jam edhe murgeshe
  edhe grua
  edhe kurve
  madje, edhe shtrige...!
  kur te behem magjistare...
  a do te behem????

  -------------------------------
  atje ku mungoj edhe une. Postimi #1

  Ne "Krojin" e fshatit ,
  vajzat nuk kane me ke te qeshin
  vajtojne vajzat moshat e tyre
  te ik'shme , ne ikjet e djemve.

  Ne "Kodren e dellinjave"
  asnje dellinj per be nuk ka mbetur
  Pleqte e mbetur vetem
  i dogjen ne mallin e tyre
  duke u dhimbur ne jeten e shkuar
  e duke u lutur per kthimin e djemve.

  Tek "Guri i gjate" nje qyqe e nje korb
  nuk pushojne
  se qari e se ndjelluri zi.
  nuk ka jete ti trembe
  as ti vrase.
  (edhe vdekjet jane rralluar se tepermi)


  "Guri i gjate" shkurtohet
  nga shpendet e fatit.

  jeta ime shkurtohet
  nga gjatesia e kohes qe e humb
  rrugeve te botes.


  ***
  dikush me ka sjelle
  tri fotografi varresh.

  me daten shtat
  do shkoj vete ne fshat
  qe t'i c'mall varret
  me mallin tim.


  lypsari i vdekjes... (...) Postimi #1

  lypsari i vdekjes.


  sikur ..fati.
  fati te qe djale.
  do ta vrisja ne tortura
  e pastaj...
  do ta ringjallia te mbare.

  Sikur fati
  te qe vajze.
  do ta perdhunoja shtazerisht
  e pastaj...
  veten do te denoja me vdekje.
  per te rilindur serish
  Trinjake...:
  une
  fati
  dita!


  "cmendine shetitese"

  Jam bere si program qeverish,
  e parealizueshme.
  jam bere si institut qorrash
  e shkopi ndihmues me ka humbur
  ne stacionin me te braktisur.
  Jam bere cmendine shetitese
  po te cmendurit e mije jane bere te mire.
  nuk flasin, nuk qeshin, nuk qajne.
  biles as nuk ecin.
  ah te mjeret, vargjet e mije.


  "kryevepra"
  Mendja ime ka ngecur.
  ka ngecur ajo...
  qe gjithmone ka udhetuar
  pa pertim.
  Ajo, tashme s'po leviz
  nga asnje ngacmim
  ...Me kujtohet kur mendja ime
  ka zhbiriluar vet mendimin e djallit.
  Mendja mi ka llastuar deshirat e bredhjes
  ne vendet e ideve
  ku zogj nuk kishte patur kurre.
  Katilja, gjithmone pa trupin
  ka bredhur.

  "une dhe une"

  Kthehem ne sigurine time te pasigurte
  Te shpik shmangien e hakmarrjes se padukshme.
  te vras buzeqeshjen hipokrizisht te paturpshme.
  Ne s'jam e vonuar
  jam pak strikte.
  Jam e sigurt, ne mos'sigurine time
  se jam tamam ne kohe,
  deboren e bardhe te mundem
  pa e shkrire , pa e nxire
  ta ngroh.
  Jane te panumerta gjerat per te cilat jam kthyer.
  jam ai guri, qe pika deri thelle e ka gerryer.
  dhe, prap gjej siguri ne mos'sigurine time
  te sigurt.
  se, s'jam gur!
  Ne trhyhem , ngjitem prap.
  Ne gerryhem s'thermohem.
  Ne shkaterrohem...nuk shkaterrohem.
  Krenarine e kam me krenare
  vetem duket se jam e dobet.
  kur me mungojne lotet,
  jam me e pafajshme.
  Vendimin e kthimit e kam me krenar.
  edhe e vrare , nuk kthehem per te vrare.
  Kthehem ne pasigurine time,
  te pasigurt.
  Vet'llastimin, vet'adhurimin,
  vet'quajtjen Zot, dhe demon,
  t'i ze perdore
  si bardhezine me te bardhe te asaj bore...
  qe ra parvjet.
  Zoti, Krishti, Djalli
  qaramane behen e me kerkojne mend.
  Ata qe gjithmone u shtiren
  se me deshen.
  Djalli qe djalle e me bindi...
  se shpirti s'rri aty ku rri shpirti.

  "nenes"
  Teksa e percillnim
  ne vendin e pakthyeshem
  (parajase qofte!)
  qava, aq sa ndjeva se si shpresa vdes.
  Shpresa ime shpresehumbur
  u ul buze varrit ende bosh.
  mua mu duk se u hodh...
  por..ah por....


  "shpirt i degraduar"

  Buzembremja!
  Buze te ftohta gruaje
  malli yt s'i ngroh me.
  Nate!
  pagjumesi e dhuruar
  me duar tradhetie
  dashuria jote tradheton per se dyti.
  Mesnate!
  Xhelozia derigjon mendime te liga.
  duke sajur tinguj te thate
  dhe vija.
  Mengjes!
  C'paskam bere?!!
  Cilen te varros te paren?
  Mesdite!
  Deti kerkon brigjet e vjetra.
  Dite-Nate
  as njera as tjetra.

  ""rrofte zvetnimi"

  Sfond pa reliev
  thellesi kohore
  modifikim prespektivash.
  leje mendimesh te pacipa
  gdhendje ligjesh
  gudulisje grash
  vetevrasje e menjanuar
  veprime shkaterruese
  ekuiliber i humbur
  kocke e vjeter
  kafke e re.
  ...Fito pafajsine
  per te humbur parate.
  pa dashur tia dish c'behet
  me ndrin tend kurvar.
  heshtje shurdhuese
  turp pa ngjyre
  madhesi ndryshimi
  hyrje qe del.

  "danga e drites"

  me forcon forca ime
  bindjet e mia me bindin.
  me vrasin tragjiket e ndergjegjshem.
  te vetvarurit ne degen e shtatorit
  tek e diela e trete.
  Pusi i hapur i vjeshtes me pin
  Qeni i ngordhur te marten e shkuar
  me kafshon ,
  e nje dange te keqe mi shkakton drites.
  Arsyeja, qe shtyn karrocen e vet
  eshte vetmitare.
  Deshira jote nuk me deshiron.
  Zoti nuk eshte i gjithpushtetshem.
  perpjekja logjike e mendimeve
  eshte varur ne nje shprese te thate
  dhe jeton ne litarin e bere
  me lesh gomari te ngordhur
  para pesembedhjetevjetesh
  qe qelb gjithe guximin e botes!!!

  "kisha nje..."
  Kishe nje gjyshe.
  gjyshja vdiq
  pa e injektuar vaksinen
  kunder plakjes.
  Kishe nje nene.
  nena vdiq pa u bere
  gjyshe.
  kishe nje moter.
  motra vdiq pa u bere
  nene.
  isha ....pa qene
  jam ...pa mundur te jem.


  "Te gjykosh , do te thote te tallesh"

  vet ia njoh gabimet vetes.
  denoj doktrinen time me vdekje
  ustem te mesoj
  perdorimin e logjikes ne analizen e gjerave.
  deshirat e mbrapshta
  t'i permbaj mundem disi.
  dhe shpall vet'amnisti.
  Guxoj te propagandoj hyjni te rinj.

  "loje"
  enderra ime!
  nje mjelme e pluhurosur
  larg liqenit.

  Sa keq !
  mjelme e pluhurosur.
  Sa i mjere!
  liqeni pa mjelme!


  "qeshin ulerimat "

  qeshin ulerimat prej dhimbjes
  te mpire krahet prej mosperqafjes se larget
  e djeshmia zgerdhihet
  se me vrau te sotmen.
  e sotmia trishtohet
  se s'e lind dot te nesermen.
  e nesermia mpihet , thermohet.
  une cmendem me dite-netet.

  "***"
  ererat e shiut,
  masat perveluese
  te mallit
  shkretine ma bene
  shpirtin.
  ah sikur ta dija
  netet qe shkuan
  a ishin?!!!

  "lumturi"

  arratisem prej vetmise time
  per tu bere vetmia jote.
  arratisem per te mberritur
  atje ku mbaron vetmia.
  Atje ku me e mira nuk vlen asgje.
  ...keshtu e ka kjo bote.
  nga koti ne kot.
  Kam shpirt!
  mekatesisht pak besoj ne te.
  ndergjegjesisht besoj me shume
  ne asgje.
  Arratisem prej vertetesise time.
  Per tu bere vertetesia jote.


  "ti iken gjithmone kur vjen shiu"


  Ti luan me pritjen time
  sikur te qe vetem pritje.
  Luan me oret e mija
  sikur do te rroj aq sa
  vetem mua nuk mi numeron
  oret vdekja.
  Te me duash edhe pak me shume.
  sa per te mesuar se pritja eshte dhimbje.
  dhe vdekja eshte ikje.
  Te dhashe edhe shpirtin.
  Po ti iken gjithmone kur vjen shiu.
  Dhe shpirti im, ne xhepat e ndjenjes tende
  krijon besdi.
  ti e hedh ne rruget e lagura te dimrit.
  Shiu nuk eshte gjithmone
  vetem shi!

  "dite te veja"

  perralla qe me tregon
  varri i nenes
  cdo mbremje ne enderr
  je TI.

  te buta dhe mizore duart e tua
  si zemerimi im.
  E paksahapur.
  Me e paksadashur
  dashuria jote
  Prej dasmes se erresires
  qe ben dashuri me hijen tende
  dhe te veten.
  Syri yt!
  i vetmi shteg qe me lidh
  me qiellin e marsit.

  Perralla qe me tregon
  varri i nenes
  cdo mbremje ne enderr
  ka ngjasa te reja.
  po ditet, mi vjetron
  te veja.

  "kenga e loteve"

  Luaj vallen e parendsishme
  t flutures rreth qiririt te fundit.
  Jam flutura e tetorit
  e ngrica me eshte futur
  ne zemren time verore.
  Une prap vallezoj,
  derdellis, bej flirte,
  mashtrohem edhe pakez
  perpara se ti thyhem eres
  se stuhishme te ndarjes
  dhe koses se madhe te vdekjes.
  Te gjthe e kane jetuar kete
  ekzistence insekti.
  Dhe kane pandehur se u ka ...
  mjaftuar!

  "verbimi i debores"

  Mengjesi dhe mbremja
  mure te dites.
  Ku dashuria jote shkrimakeqe
  duar njollosur me kalterimin
  e pergjakur
  shkruan e fshin
  here emrine saj
  here emrin tim.
  Mbremja dhe mengjesi mure te nates.
  Une shkruaj zanoret endacake
  qe kerkojne fjalen "diell"
  Dielli, parandjenja e ngjyres se shpreste.
  Deti humb dialektin dashuror
  Marsi vershon deboren e rrugeve
  te parrugedalje.
  Prilli imiton Krishtin.
  Maji Kryqin.
  Kalterimi i debores vritet
  pa u degjuar krisma.

  "loja e stineve"

  Une isha ne vdekje.
  u ktheva serish.
  ketu ishe ti
  ti ishe jeta
  ndaj te desha.
  Dhe, kur te desha
  nata u shkri ne nje peme
  e kundermoi arome drite.
  Koha jone vdiq.
  Kur zgjoheshe ti
  ishte pranevere.
  Kur flije ,
  ]ishte vjeshte.
  Njemije here mes ketyre stineve
  dimri dhe vera benin lojen e tyre
  te zorshme.
  Po ti nuk me deshe aq shume.
  As une nuk te desha aq bukur.
  Ndaj...
  nuk ishim te perjetshem
  te pathyeshem.
  Fituam ditet
  o i embli im!
  dhe, humbem vitin e arte.


  (une vij prej jashte realizmit socialist, mik i dashur keshillues!!!!)ka vdekur poezia e moralit per te cilen po cirresh ti e te cilen po e kultivon madje me shume imponim!)
  ...............................
  flm!
   
 15. Zani

  Zani Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  hajde mace te forumishqiptar se sna shtyhet fare pa ty.Nuk na ze gjumi si komshinjte e oficerit qe perplasi vetem nje cizme ne dysheme..
   
 16. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  LODHJE

  Ndodh që s'ka nevojë për shpullë faqeve,
  Që të ndjehesh krejtësisht i dërrmuar,
  Më shumë edhe se peshë e halleve,
  Të rëndon një fjalë e pamerituar,
  Ç'rëndësi ka kush e pati filluar,
  Dorën të jap për t'u pajtuar,
  Nuk ishe ti që më shave,
  Nuk ju ze besë fjalëve,
  Të themi të vërtetat,
  Të rejat, të vjetrat,
  Për faqe, fytyre,
  Këtyre, atyre,
  Unë pres,
  Ti e di,
  Unë,
  Ti.
   
 17. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Elke! Ke pas ca vargje ne te thelle me zogj e marrezi poetesh dikur. Ato kane qene te bukura.
   
 18. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  zgalem....( qe me thua "elke")
  ma perkthe paksa kete fjaline
  "ato kane qene te bukura"=?
  dhe me tej me thuaj me holle holle per cilat vargje e ke fjalen dhe ku i ke lexuar, dhe kur.
  pershendetje.


  diabol.... hej ketu jam krejt e pajtuardhe e dashur si perhere .
  perqafime!
   
 19. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  M'i kane recituar.
   
 20. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  zgalem, e di si me je pergjigjur?
  si te kesh dashur te me rremosh -rrenosh me shume thelle kureshtjen
  lol
  po kush ti ka recituar ore?
  dhe cilat vargje, pra?
  me thuaj nje detaj qe ti ndal pyetjet, pls
   

Shpërndajeni këtë faqe