Dhe i trembesh heshtjes time.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga macia_blu, 9 Feb 2003.

 1. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Dhe i trembesh heshtjes time.

  Dhe... i trembesh heshtjes time?!!!

  Te gjitha zanat e Fishtes
  kane vdekur pa e mberritur mrizin.
  U thinj zeri i poetit
  duke i thirrur te vinin,
  pa besuar se edhe zanat vdesin.
  Tani ne vend te tyre mrizoj vetem
  duke e perlotur pritjen e tij
  e duke thirrur shpresen time te pakthyeshme.
  Kalojne cobanet e ikjeve ketej
  e me kujtojne te cmendur.
  Vetforcohem duke thene
  se as mendja, as zanat, as shpresa
  nuk kane c'me duhen.
  Ndersa poeti,
  rri zgjuar ne kujtesen tone te vonuar.
  Sot ne mrizin e zanave te munguara
  zanoj me nje qen perdore
  zagarin i modes!

  Eshte qeni i zonjes,
  he ate e shitofte zana e shitofte!

  ?!?

  Ka tash dy jave e dy dite
  qe nje deshire e re
  mi hyp megjesit kalikoc
  e do te dije" ku e ka ferrin zoti?"
  I thashe -"zoti ferrin e ka ne Ne,
  ndersa parasja jone
  eshte genjeshter e vjeter
  qe duhet te bejme
  sikur e besojme.


  Tri pasionet e stines
  se pabere
  rane!
  Si dikur Roma per nje Helene
  iktare!.
  Tani bie stina pa asnje pasion.
  Kam hequr dore nga parimet dhe doktrinat
  kam hequr dore nga pasionet dhe stinet
  nuk jam e merzitshme
  jam e merzitur!

  ...
  dhe ne fund minus tre.


  Ziheshin per vdekje
  Dimri me Pranveren.
  Shkurt'
  dilet dielli
  binte bore.
  Shiu si shkues i paqes
  ndermjet.
  Dorezat e dimrit , dy
  njera kepuce e pranveres
  shpesh shkurti tri dite
  me pak se te tjeret.
  Mua cdo shkurt ne shkurt
  qellon te me humbe nje corap.
  ...


  Eshte trashur kaloresi
  e kali trishtohet nen shale
  e midis shaleve te tij.

  Ne mbremje kali eshte princ i bardhe
  e kaloresi dicka me pak se kale plak i murrme.


  C'me paska marre malli per lendinen e kuajve
  atje...ne fshatin pa kalores e shalues kuajsh.


  diten me te pare qe do te shihem me nje mik
  do ta lavderoj duke i thene "kali im "
   
  guest17 likes this.
 2. Zani

  Zani Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  pershendetje mace,
  e gjete rrugen edhe per ketu eee?
   
 3. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  o zani, pershendetje, te ndoqa ty, ndaj e gjeta.
   
 4. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Kur ti kalove për atje,
  Blerimi të njomi sytë dhe nuk më pe,
  Unë prisja të më lëvdoje "kali im"
  Por zap mua më bëre në kalërim.
  Prej teje freri im po turfulloj,
  Dhe si në dashuri mbi vargje fluturoj.
   
 5. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Casti i gurit

  brenda meje shpertheu
  nje lule malli
  nje lule ndjenje
  nje lule sy
  nje lule uji.

  e vetmja gje prej guri
  qe kam
  heshtjen e menduar
  mpiksen lulet
  dhe ...
  shperthjene prap
  ne qenien time
  te gur'uar.
  ..........................................................


  keshtu.


  loja ime ne instrumentin -"heshtje"
  pa derigjimin e zerit tend
  eshte thjesht nje zhurme
  e keqe!
  ................................................................


  fund.


  tani pertoj te merrem
  me kenaqesine e te vertetes
  nje trill ma zbukuron gjumin
  pa nevojen e enderres.
  ................................................................
  e inatosur,
  e zemruar,
  vetem.
  (pa
  ndryshue
  sh'merite)


  .................................................................
   
 6. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  ------------------------------
  pa
  ndryshue
  sh'merite.
  ...
  vetem nje cast te gurit
  nuk e ndryshoj dot
  brenda castit
  ndersa gurin...
  mund ta ve ne nje mur'
  ose per ta lartesuar murin
  ose per ta bere murin me te forte
  se koka ime
  e ti bie me te sa te mundem
  pastaj...
  te filloj prap nje cast te ri
  duke imituar gurin
  ne heshtje
  ne durim
  e ne dobi.
  .................
  qe nje dite pertej meje
  nje gur i vetem
  te me rauje koken e varrit
  dhe timen teksa behet
  kafke-gure!
   
 7. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  .....***.....


  Naten, nje lakuriq vjen
  e ma rreh dritaren
  me valvitje te zeza.
  Me tregon kengen e korbit
  per idhullimin e erresires


  Kur zbardh dita kulmin e vet
  Thone;
  Te vetmit shpend qe i njohu nata
  ishem Ne, korbi dhe lakuriqi.


  Ndersa shpendet e tjere
  mbajne ne sqep te tyre
  nje fije dielli
  per te gjitha ditet.

  Lakuriqi ende e valvit naten
  si flamur te se keqes!
  Minjte i brejne bishtin flamurit

  Ndersa zogjte flene me engjejt
  e kompozojne kengen e re
  te dites tjeter.
   
 8. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Kodet e fundit


  Mekatari eshte i vyrtytshem
  Gjenerali me grada eshte ZOT
  Qeverite edhe pas renies se tyre
  Ve-japin tituj
  Ndersa popujt...
  Ore...t'iu pyes
  -cfare jane popujt
  pervecse....?


  ***

  Dielli eshte hakmarresi i enderrave
  te frikshme
  dhe varroses i nates.

  Germucen tregtaret me arken e
  fitimit te kufamave ne kurriz.
  Nderlidhen kuptimet e fshehta
  Mizat e plehut ose vdesin
  ose rrojne duke mizuar kufomat
  ne arken e tregatrit.

  Poet i syrgjynosur,
  prej teje pritet kodi i shpirtit!
  Ne cilin shekull te kemi harruar???

  (macia_blu = elinda marku.)
   
 9. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Tepri...


  dje...
  nje dje'he
  I shkundi vjeshta te gjitha gjethet
  me to thur sot '
  nje dite pune,
  te plote.
  I mbledh me grapuje
  disa te nxira, si trupa te harruar
  pa varre,
  te vrame pabesisht
  tinzisht.
  disa te tjera zverdhonin ende
  ne ndonje vije uji.
  Keto gjethe
  te kesaj vjeshte
  qe une i mbledh me diten time te punes
  e i bashkoji me grapuje
  jane gjethe lisi!
  Po po bash gjethe lisi jane.
  Ka qene dikur
  ne nje dikur jo te larget
  atje ne maje
  ne secilen maje te secilit lis
  fillimisht si syth,
  me vone te jeshilta
  e kane jetuar ne harmoni
  me ajrin, me deget e trungun
  sakaq u mbaron jeta
  me nje te shkundur
  te eres
  eres qe perdridhet ne sfilaten
  e stines tjeter.
  terhiqen prej seciles fryme
  ose rryme
  uji,
  kur ka uji burimi nenperafer lisit.
  Keto maje-jete-baruarat
  ne mos mblidhen,
  shkilen
  prej seciles kembe te secilit kalimtar
  sadokembesh qofte.
  Nuk e di pse po i bie kaq gjate
  punes se gjetheve
  se nuk po me dhimben kaq shume,
  jo!
  -Po...
  keqia e te mires se keqe
  eshte se po me duket vetja gjethe!
  Vecse ...
  nuk e di , e rene a ne dege jam?!
  Kudo qofsha... e gjethe ne mos qofsha
  di se moshen e mbarueshme te gjethes kam
  e kam me u shkund e me ra.
  si ata!
  Kisha dasht me dite
  "cfare moshe ka lisi ma i mocem e ma?!!"


  Liri e lidhur.

  Te paret qe e shpiken lirine
  qene te lidhurit
  e arratisur.
  Pastaj liria u be mode
  e u shpiken betejat,
  luftrat.
  Fitoret me vdekje
  u shperblyen.
  Tash eshte vjetruar moda
  nuk ka as te lidhur
  as arratises.
  Vecse te vdekurit pertypin
  qeillin e permbysur.
  Liria ime e lidhur kembe e duar,
  nuk ankohet.
  Edhe pse une e lire shetis gjithe diten
  madje me makine.
  Po shijoj zinxhiret e mije te keputur
  duke me lene e lidhura ime
  kembe e duar.
  Jam krejt e lire,
  vecse malli per trojet e mija te matshme
  me rrin rreth qafes se shpirtit
   
 10. Guest

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  ... Dhe i termbem heshtjes tende?!
  Aspak!!!
  ...Ndodhem krejtesisht esell, ... i vetmuar, dhe ... nen shoqerine e bezdisshme te vetvetes.
  I hedh nje veshtrim siluetes te fosforte te imazhit tend, verdalloset rreth mendimeve te mija te vakta per ty - ndjehem i lodhur.
  Ende mbi trupin tim paralkalojne kontigjente te terra, te panumurueshme prej puthjeve te veshtrimeve te tua - cigarja peshperin vesheve tim liturgji te pafundme, sesi ... ti-
  ... Dhe nuk i trembem heshtjes tende, dhe ... shprehem, dhe ... hap dyert e kopeshtit zoologjik, ... ben zhurme perbrenda meje, zvaraniket-ndjenja, shpendet-nerva, gjitaret-sensacione, levizin magjishem drejt teje.
  ...Tani, po!!! ... E vetedijshme heshten, sepse sic u shprehe edhe vete, te hengra gjithe fjalet me nje urri te papare dashurish. ...Tani, po!!! ...Ti vetem hesht, sepse s'je vecse nje Troje e dyte nen zgjedhen e kraheve te mija.
  ...Hesht dhe ... mos fole me kurre - me mjafton frymemarrja jote, syte e tu, fytyra jote, trupi yt - gjithcka pjese e seciles jam edhe une!!!
  ***
  Tani, hesht po deshe!...
   
 11. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Bre burre!

  Brenga brenda meje, bredh
  per te gjitha mendjet e tua endacake.

  Breshka bren qe ne femijerine tone te ndryshueshme
  fundet e cdo te marte, e cdo te shtune.

  Mbremjeve dal te mbaroj cigaren e fundit
  nga paketa e fundit,
  ne fund te rrugices.

  Kur kthehem, shkel nje
  bretkose te zene nata jashte hurdhes.

  Gjithe naten e pambarueshme
  fle ne nje uje te zi
  te tepruar nga trendafilat
  qe vdiqen ne krevatin tim.

  Nese te dielen dielli del,
  mbi nje oborr diku...
  do te shoh se si
  nje peme do te jete thare!

  Bre burre!
  Brenga brenda meje bredh!!!

  Pertej mallit qe nuk te besohet!!!
  !(nR)!

  Pasha kete dite, e ate nate
  qe mund te prishim bashke
  Pasha kete qiell pa harta
  e kete toke te ndame,
  ne toke te tyre, dhe tonen.
  Pasha kete zog te malit te huaj
  e pasha shipen e maleve te mija
  Pasha Kishen e Sh'Pjetrit
  e pasha te gjitha lutjet e neneva
  dhe lutjet e heshtura te nenes time.
  Pasha varret e pasha jeten
  Pasha emrin tend te shkruar
  tashme ne drite te shikimit verbanjak
  pasha emrin tim te harruar ne shperfilljet e shpifura
  Pasha emrin e zotit
  e pasha gurgullimen e lotit!
  Pasha fjalen- fjale tjeter nuk di
  Heshtja shpesh'here,
  eshte dashuri!!!

  po me rreh zemra
  po me cmendet dita e tersit
  mosmundesia per ta blere
  mundesine e zerave.
  Sot jam e burgosur shtatefish.
  po me prit...
  se nuk te dua vec per nje dite...
  te dua per te gjitha ditet
  dua te te dua ne te gjitha
  dit'net -jetet!
  Sikur te te therrisja vetem nje here
  ne emerin tend-timin
  Sikur...
  te besoje c'ka ende nuk ti kam thene
  hej nR,
  me ka marre malli
  ai me flet porosine te te them
  Te dua!!!!!!!


  1. "Intrige e thjeshtuar"

  Ne lojen e fatit
  send ndihem
  Ne lojen e engjejeve
  ndihem shpirt.
  Ne lojen e djajve
  njeri.

  Fjala shpirtin perkedhel
  perkedhelja deh ndjenjen
  Vizionet fallso te deshires
  me genjejne dhe...
  dehem.
  Dehem me asgjene
  qe asgjekund s'u gjend
  kjo zbrazetire e zbrazur
  me dhemb, oh' me dhemb.


  2.rinia ime

  Rinia ime plake
  Rrudhur , thinjur
  ne 24 shkurtra
  O zot,
  kesaj kam per tiu bindur
  thua?!

  Rinia ime plake
  e etur per jete
  sikur ne duar e sy mban
  vec, 24 vjet!


  3. Fatalitet
  Bente frour
  kur une erdha
  Dikujt me jeten i shembelleve
  Nenes me lumturine
  me quajten "E linde"
  Gabim!!!
  Kur linda,
  qesh dhimbja
  qe, dhimb!!!

  4.
  C'kam bere


  Miqte shnderuar ne gjykates
  te dashurit shperbere ne hic
  engjejt udhetojne mekatesh
  fatkeqesisht!!!

  5.Kur te vish
  (vella Nolit)

  Pi mushtun e kesaj dite prilli
  Dua te dehen,
  te dehem
  Ne muzgun e mbremjes
  te prehem
  Ne lumin e lteve te mallit
  te lahem
  Vella, me ka marre malli,
  Kur do te vish?
  Dita e bardhe e prillit
  me dehu
  Muzgu i mbremjes
  me qetesoji
  Lotet ...
  me filtruan
  por...
  Pritjen dhe pyetjen
  "Kur do te vish vella?"
  nuk mi shuan.


  6. Tete Mars

  Marsin e fundit
  babai te dhuroji
  per festen tende
  nje kokerr te madhe loti
  Dhe, qau burri pa shkak
  dhe qau babai naten e festes
  Na numeroi te katertve
  iu dukem pak!
  Tha se i mungoje Ti.
  S'te puthi
  as "gezuar grua " s'te tha
  Ti zgjodhe zjarin e prillit
  dhe u dogje!
  Ti zgjodhe majin e luleve
  e te diellit
  dhe i le!

  ...
  Nuk ia pashe me lotin babait
  ia numerova
  Tetembedhjete kokrra loti
  te medha.
  Pranverat sjellin tetembedhjete
  lule me pak.
  Vellait te vogel, Nest pellumbit
  tetembedhjete thinja ne balle
  Ke munguar gjate nene
  Erdha tek ti cdo tete mars
  me lotet e babait ne sy
  me thinjat e vellait ne floke
  me kukullat e mia , te thirrura
  ne emrin tend
  e, ti solla dhurate!
  Nuk erdha te te marr sic beja dikur
  kur isha sa kukullat
  si kukullat
  Nuk erdha as te rija me ty,
  se kam ende c'te te sjelle.
  Do te vij, kur ti kem mbaruar te gjitha
  deri edhe shkronjat e emrit tim
  Erdha vetem te te flas e te te them
  se...
  cdo dite e me shume te ngjaj!!!

  Perpara varrit tend
  nuk me vjen thjesht te qaj
  por
  me vjen te besoj e te cudis
  "Prej ketu kam dale
  prej teje e prej varrit tend
  e per ketu do te vij"!!!


  7. Une, nje perralle krejt e besueshme.

  isha dikur nje une
  kam qene
  tani s'jam!

  Nje cope akulli
  qe asnje stine perveluese
  s'me shkriu
  Edhe zjarri tentoi ta bente
  po...s'mundi
  (jo se u shua, po u zgjenjye)
  Njeriu beri proven e fundit
  Me gdhendi. dy gropa si sy
  dhe une pashe dy gropa te lageshta
  Me gdhendi dy buze
  dhe une fola dy fjala te ngrohta
  fatkeqesisht fjale te bukura
  Me gdhendi dy veshe
  dhe une degjova ze pa tinguj
  !!!
  Njeriu u kenaq me mua
  Ne stinen perveluese
  copa e akullit i rreshqiti
  prej duarsh.
  E gropat e syve mu mbushen
  me balten e dhimbjes
  Vrimat e vesheve me llumin e tingujve
  Goja, me rere te felliqur thatesisht!


  8"Braktisje"

  Bie shi!
  Ndoshta nuk bie.
  I bindem instiktit roberues
  Mendja dhe shpirti me braktisen
  bashke me to edhe gjumi
  edhe vargjet
  edhe udhet.
  Brenda tyre edhe deshirat
  vetem ikin
  ...Une kufome mbi te cilen
  jeton vetem instikti.
  ...
  e kam frike veten
  mos me ha instiktivisht!


  9. Politikani
  Verdhacuk,
  si gjethja e fundit e vjeshtes
  qe s'di ku do ta sos
  era e perbaltur e shekullit
  Si dac i vonuar
  i shkurt -marsit
  kur macet i jane
  mbarsur te gjitha
  kujt t'ia hedh faren
  e te dalurve fare???!
  Daci ne prill,
  do te perdhunoje
  nje miushe te ngordhur
  e rracat...
  do te perzihen shkerdhyeshem!
  Yjet perkedhelin gjinjte e thate
  te diteve...
  qe nuk mekuan dot
  nje, politikane te ndershem!
   
 12. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  The pieces of me

  The pieces of me speak of you.
  Pieces of me stumble down,
  like statues of us
  erected on the stagnant air
  wanting to disappear.

  Pieces of me have ruins
  of cities ancient and beautiful,
  realities of cruelty
  and oceans of tears.

  Pieces of me are homeless birds
  that shiver to the cold of winters
  gone by.

  Pieces of me sleep
  like corpses beastly mutilated,
  and hate, be submissive.

  Pieces of me live in deep wells
  like fallen angels and cursed.

  Pieces of me speak of you
  and blind my eyes with tears
  and I can't see,
  they tumble down
  and I can't hate.

  Pieces of me speak of you
  that hammered on my fate
  but now they aspire
  and can't be afraid.


  Innosence

  ohh! don't breathe on me
  the sounds of waters of wintery night
  piercing like thousand plagues,
  scattering the rose petals
  on the lush meadows of my soul.

  Don't clench my heart
  with your claws of hatred
  subduing the soul
  to the fearful hurting flesh.

  'cause you can't...

  release the grip
  on the edge of the rocky abyss
  I have been fearing,
  and have screamed for the peck of breath.
   
 13. Guest

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  Real innosence is expressed with silence...
   
 14. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  moj po qenke INTERESANTE ti
   
 15. Guest

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  hahahahahaha /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  yahh I know /pf/images/graemlins/laugh.gif

  shshhh it's a secret /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 17. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  pamund'... Postimi #1

  po kalojne mieteret edhe ketej
  shen Meria gjithe naten fle me demonet
  diten virgjerohet besimeve tona
  (birit te saj ia herrojme emrin, dhe fytyren)
  Greminat na shfaqen te kala'shme
  dy ishuj mbas dallgeve
  si dy gjinj, qe nuk mekuan asnje ullij
  Im ate na i dergon porosite me nje zog plak
  qe gjyshja e quan "shpirti",
  nuk shikohet , ndjehet.
  vjen ne te filluar nata...dhe gjithome afer shtepise
  ku i lamtumiri permendet
  Ne pellemben time, ne secilin gisht numeroj
  5 fshatrat qe me rriten
  ne 5 pleqeri te panevojshme.
  sa te rende e ndjej pellemben
  e shpirtit tim sonte!


  ...
  ma dha nena nga jeta e vet' e sosur dhimbjeve
  te rende e ka peshen ky emer
  te rende.
  e mbaj si te kem nje gur vrri ne shpine
  per te cilin nuk gjej asnje vend ta pushoj
  nje grime.

  im ate mbiemrin e tij pergjysem me mua
  e ndau.
  (u lehtesua?)
  ...
  me dy varre ne balle
  e jeta me behet me e forte
  kurre e pamundur
  gjithmone e padrejete

  kur te ndalem atje, nga kam ardhur
  me suguri do ti kem mberritur te mundurit.
  e gur- emerin, mbi gur te varrit do ma ngarkojne prap
  sa te rende e ndjej pellemben e mendjes
  kete nate!


  ...hem!


  ...(me kane tepruar dy kafshatat e fundit te endrres )


  sot nuk eshte si perdite
  as e kremte nuk eshte sot
  e kercej kushedi per te saten here
  kete ure, qe ma quajne prag
  te ngushte, pakthyshmerisht.
  isha pertej tij...dhe erdha
  per te treguar merine e te vdekurve
  protestimin e statujave
  ...
  c'virgjerohen shikimet e nje te verberi.
  numeroj syte e mije te harruar erresirave.
  thyej statuja enciklopedike.
  lumenjt e vonuar i le
  lirisht ne ikje.!


  ...i perditshem.


  loti, gur me eshte bere
  rrotulliset e mbetet ne mjeker
  sa per te pritur rrokullisjen e
  nje loti tjeter.

  kur ta varros dhimbjen
  tek te qenit "e forte"
  varrit te dites
  do tia shkruaj emrin
  ne kete gur'dianmant'lot

  ne faqen time nje grope,
  dy gropa.
  aty i paska rruzullosur
  vitet- mosha.!!


  Mëri.

  e permbysa kete dite
  u ngopa me eshtrat e mija
  te nenshtruara mishrave
  Mbi malet, luginave
  gjallojne popujt e kujtimeve
  e nuk dalin fare.
  Ne kopshtin e faljes
  kam grumbulluar gjitha ferrat
  e inatit
  e, po iu ve flaken.
  ne pranvere, vec shperthimeve
  kthimeve te zogjve neper pushimet e shiut
  kam dashur ditien e mbledhjeve
  te hardhive te krasitura
  djegieve te te cilave
  ne fund te oborrit
  u ndoqja tymin e bardhe
  u shkilja hirin e zi
  teksa ua ktheja rrenjeve.
  ...
  ne vjeshte zili-oja
  faljen e pemeve.


  ...zbukuruese.

  Nje re, nje dallge dhe Ti
  flini brenda meje
  me gjymtyret e malit ia kreh floket
  stuhise.
  buzet e nxira ia lyej me diell.

  pastaj dallga ben paqe me mua
  une me ty i bej te gjitha
  ca sy bosh pleqsh me pergjojne
  dritaren ...
  dhe durojne borxhet e rifillimive.

  .......


  shkronja , shifra, bibles i zverdhen fjalet
  tingujt rrezojne burgje hapsirash
  te pamberrishme.


  majat, brigjet, druret
  ligjet, miresite, interesat


  zanat na kane harruar burimeve
  te turbullta
  shenjtet asnje shenje
  per shenjat tona te ngjashme
  s'na shenjteruan.

  te mencura bletet,
  shirat dembele
  gushti, nje plak i lene mendje.
  ...ngaterrohem,
  amin!


  "N"uk

  nje yll eshte ulur kembekryq
  ne preher te botes.
  ka ndezur cibukun e zerit
  dhe shfleton dashurine time
  shtatefleteshe.

  magjistaria e shtreterve
  dergon mesazhe per djemte.


  te nenta duart e nates
  me terheqin zvarre prej flokesh
  ndersa ylli im thith cibukun
  ne preher te botes
  duke shfletuar shpirtin tim
  njeqindfletesh.


  Tani me duhet te fle
  ylli im, vecse eshte ne preher
  te botes,
  jo me kembekryq.
  Mbas shfletimit fundshem te shpirtit
  eshte ngritur e rend...
  mbi hallakatjen e fleteve
  duke kerkuar vend
  e shpirt te ri...
  packa se preheri i botes
  eshte vjetruar shume.
  ...
  Ne ndryshimet e perditshme
  te gjesteve dhe te puneve
  Vetem Ylli eshte Yll!
  Bota -bote me preher
  te vjeter.
  ...Sot jami qethur tullac
  une dhe e merkura
  e fundit e gushtit.
  Ndihemi te pabukura e te parendesishme
  Sot ne te dyja, jemi krejt "NDRYSHE"!!!

  888


  yjet nuk jane fate,
  nuk jane as ndjenja
  as enderra nuk jane yjet.
  yjet, jane ndjekja jone e deshiruar
  dhe e pamberritshme.
  Ndaj une dhe e merkura e fundit
  e gushtit jemi kaq te parendesishme
  ne tullacllekun tone te patrazuar
  nen lekuren ku fle mendja jone e marre.
  ...

  E fshehur, dhe aspak e qete...


  Kumbulla ne fund te kopshtit
  nuk ma harron ditelindjen
  kam frike ta harroj borerave
  te shkurtit shpirtdhenes e kembezbathur
  Trendafilat e eger per'rreth gjithe rrethimit
  te shtepise se lene
  i kembej me te shkuaren time
  te njecastshme.
  Tri tjegullat e thyera te catise
  se shembur, me presin te rrezuara
  der themelet qe dikush mi ka raujtur
  si testament te vetem.
  Ndersa deget e tejrritura
  te Manit durues, jane bere me sy
  e ruajne rrugen nga do te kthehem
  e kry per kry me qiellin
  bejne thashetheme per avionet.
  Cdo dite e filloja jeten prej se pari
  ndersa Nena Dil i mbaronte ditet
  duke qendisur kemishen e vdekjes me vaje
  te kendueshme,
  e me shpirt neper dhembe.
  Vajet e saj nuk jane me kenge!
  E perciell diellin cdo mbremje
  pa me marre malli per te nesermen
  E gjithepushtetshme dhimbja
  asnje post' nuk kam per premtimet
  e gezueshme.
  Gjykimet me kane mesuar te dyshoj!
  Ngazellehen mortet e fundit
  ne tri tjegullat e thyera
  As Nena Mari, nuk sheh t'ia ngjis
  fillin gjiperes se holle e te keputur.
  Kemisha e vdekjes e veshur
  duarve te mija krijon pamundesi.
  Ulem ne gjunje, i ve veshin gurit
  qe nuk e shkul kurre nga themeli
  Fatbardha, ime moter kish pyetur mbreme,
  ;"Kur do kthehet Eli.......
  nda"?


  (te gjitha ikjeve sot ne mengjes iu binda.
  per te fituar kthimin me te pare.)


  sa per ti kutuar vetes se jam gjalle (pergjys me vdekjen)

  nje drite e shpuar tej per tej
  ma gris kete dritare te shpirtit
  dritat e shendosha shetisin andej
  nga une nuk i shoh.
  Dal te blej nje ambazhur
  si hene e perdorur,
  qe m'i zverdh te gjitha
  mjetet rrethanore.
  Ne xhepin e brendshem te xhaketes
  kam fshehur nje adrese te pasakte
  qe nuk e vesh se me rri e madhe ne supe
  Xhepin nuk e shpoj,
  se me humb kureshtja kerkuese.
  Dhembet me rriten perbrenda nofullave
  te lehta dhe buzeve
  te sosura nga thirrja pa pergjigje
  Fytyra ime fiket para ambazhurit "hene e lodhur"
  ora e engjejve nuk e mat kohen time
  hena plaket ne mengjes.
  flutura i hakmerret lules se fundit te drites
  ndizet nje ambazhur i verdh ne shpirt
  si te jete nje diell i ndezte'

  qorrohet erresira e pare


  18 Gusht dhe Ankth

  Te gjitha ditet i kam palosur
  ne fund te cantes "kujtim"
  Sendet e tepruara te humbjes
  i kam vendosur rremujshem
  ne ketine e kartonit "varferi"
  Dhimbjen me te lashte
  me gjithe dhimbjen me te re
  i kam vene ngushtesisht
  ne kutine "zemer"
  "Thesin jete" e kedh krahut
  koken e statuar nga e nesermia
  nisem.
  Diku ne nje cope te rruges
  me dridhen gjunjet
  dhe shfry;
  "-sa i rende ky dreq thesi,
  si nuk e gjeta nje njeri te me ndih'-"
  Matane, ne copen tjeter te rruges
  mendohem...
  -"sikur ta hedh ate kutine me gjithe c'ka brenda!"-
  mbase lehtesohem.
  ...
  Ndersa shpirti...
  Sot nuk kam kohe,
  te merrem me Te,
  jam per rruge!


  "Mbase, ATIJ qe ka nje KRUA brenda vetes"

  Kroi i fshehtesise tone
  e ka tradhetuar burimin
  Laj shtellungat e gjumit
  eci gjunjazi, neper ca udhe te buta
  pa asnje rrudhe
  Pres te me gjesh pa nevojen e gjurmeve!
  Ditet e zemerimeve duhen tretur si ilacet
  kur dhimbemi.
  Nuk ka si tingellon e ardhmja
  ne fryme-ze zogj te stines
  Je princi i zambakeve, jo i dashurise!
  Lulet shenjterojne virgjerine time
  te tanishme.
  Guret e shtepise me ngjajne me kuaj
  Shtepia eshte e bardhe , jo imja!
  Ligjet e mija serioze
  jane vajzat e tua te kaltra.
  Une... jam jotja
  pa e ditur c'jam?!


  ps, do kthehem prap, deri sa ta mbaroj heshtjen, e te filloj te llomotis me gjeste e lot'.
  der atehere do me marre malli per fjalen tende qe nuk me le te hesht, per heshtjen time qe nuk te tremb. Perqafime!!!
   
 18. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  shkallezim zbrites. Postimi #1

  Perralle e vjeter luhet ne mua.
  "Na ishte dikur nje njeri
  quhej
  ndoshta Hans"-ndoshta El...-
  "e floririn e kembej
  me nje lope.
  lopen me nje dhi
  dhine me nje pate
  paten me nje gur
  gurin hodh ne lume"
  ...
  te gjitha shkuan per lumin
  e lumi shkon se shkon.


  ***

  Identiteti im njelloj i qenesishem
  historia ime njellojshmerisht
  vazhdon vuajtjet
  here te kuptueshme
  here te pakuptueshme.
  Ndryshueshmeria ime
  pak e dukshme
  Berthama ime shpirteron
  ndersa shikimi buron
  andej
  nga lind dielli terrtak
  sa shume brenda
  te njejtes lindje
  te diellit jam plak.!


  ***

  Te gjitha gjerat lidhen me mua
  edhe kur nuk dua.
  Jam njera fjale qe e lexoj
  gjithnje pavemendje
  Pa vemendje e them.
  Kush prej nesh e ka pare henen
  pernate me perkushtim?
  A nuk eshte hena nje gje-planet
  qe shfaqet me shume se nje here
  Madje ajo shfaqet edhe kur ka re'
  Dikush duron
  sa te kaloje vargu
  i ngjeshur i reve
  per te pritur
  shfaqjen e shfaqur
  te henes?!
  Rete zbrazen, shterren, harrohen
  ndersa hena dobsohet,
  shendoshet
  e kthen prap,
  ne te njejtin skaj
  te pritjes
  tone te pavemendshme.
  Hena eshte zakoni i mbremjes
  shembja e pritjes se rrenuar!


  ***

  Duke u rrethuar nga rrethana
  te reja,
  regulloj rregulla te rregullta
  per te nesermen time
  qe ua le nesermtareve
  nje grime rremuje rregullash.
  Shtepia ime nuk eshte tempull
  qe i duhen shkallet e besimit e te lutjes.
  Shtepia ime eshte thjesht nje truall
  mbi te cilin shemb e ngren shtepine e tij
  "allafrenga" ardhemtari i radhes.
  Kaq e pangopur kerkesa ime
  per harmonine e te kundertave
  Fatin vetjak e pergjithesoj
  per hir te rrjedhes
  e per inat te sublimes.
  Qytetet i ngriti prapesia e tregut
  Ndersa shtepite u ngriten
  nga prapesite e dimeregerit!
  Vras mendjen...
  kush eshte me i shenjte,
  nje qytet a nje shtepi?
  Njesoj kam fjetur ngrohte ne pyll
  ne lum e ne bore!
  Qe gjumi im, pylli im e i te gjithe mbreterve
  lumi i te gjithe rrjedhave qe
  dhe bora e te gjitha reve.
  Nuk ziheshim.
  Shtepia ka oborr e oborri e ndame me peme
  ne skaj te tij mbollem pemen e aventures
  ne tjetrin skaj pemen e pushtimit.
  Te flesh sot nen catine e perqiellshme
  eshte aventure e dale mode.
  Ndersa te mos flesh nga frika
  se te pushtojne
  eshte tjeter gje.
  Per te vrare friken duhet te pushtosh i pari.
  ne kete perkohshmeri te ketushme
  c'na duhen lojrat e pushtueshme?!
  Sonte do te fle jashte.(!!!)
  kush vjen te fleme bashke?


  ***

  Duke rremuar mbi te verteten e vertete
  rrezikoj virtytin.
  Virtytin e kujt?

  ...


  Loje... e rrezikshme, harrimi. Postimi #1

  Me ke mbyllur ne harrim.
  Terheqja e deres m'i ka shuar
  te gjitha mundesite e shikimit
  Pertyp syte e mij
  qe te te vije
  goja ere'uji.
  Del, per te gjetur nje tjeter send
  nje tjeter kafshe,
  nje tjeter njeri,
  e, per ta pranuar ne jeten tende.
  Pastaj sipas ritit
  per ta mbyllur ne harrim.
  Nese te gjithe te harruarit e tu
  flene
  (per te te harruar)
  Une jo!
  madje nuk te le as te me harrosh!!!

  pra....

  ...Vritme, qe te me harrosh.

  Do me vrasesh?
  Te vrasesh nuk do te thote;
  te harrosh.
  Me heq qafe mua,
  e var ne vesh te hundes
  kujtimin e fundit
  qe te nderkembezon diten
  e te merrmendsh gjumin.
  Midis te gjitha casteve
  ca shkendija te pamberritshme
  nga kujtimet e vjetra
  bukurisht te bejne te qash
  pa u penduar.
  ...
  Nuk pendohem
  dhe ne me vrafsh!

  Ne plakje te vitit shkruaj te ardhmen e vdekjes time. Postimi #1

  Kur te vdes ,
  do me marre malli per vjeshten
  dhe...
  per boreshkurtrat e shkurtit.
  Prilli do me coje fjale te perfjala
  per ca rrenje maje jashte shperthyer
  lule.
  Kur te plaket vdekja ime
  si jeta mu vjetrua e harruar vjerre
  ne oborr te botes'
  e erdh'
  vjeshtemadhja
  me shkundi
  prej telit ku varesha .
  Te gjithe jetet tona ashtu jane
  te varura
  ne oborr te botes
  si tesha te perdorura ,
  te paperdorura
  te lara,me njolla,
  te medhaja te vogla.
  ...
  Kur te vdese
  edhe emri im,ne kujtesen
  e miqeve te shumte
  e ne urrjetjen e armiqeve te pakte.
  Une atje ne vdekje
  per asnjeren pale
  nuk do kem malle.
  Vec durimin per ti pritur.
  madje,mjaft edhe te panjohur.
  Njerezit takohen qofte edhe te vdekur.
  Thane...se, "vdekja eshte jeta tjeter"
  a ka vjeshte e stine atje...?
  ...thane gje...?


  mllef' Postimi #1

  Sot te gjitha mendjet i kam te virgjera
  Le ti perdore ato ekstazesisht menimi yt i vetem.
  Edhe dje mendjet e mija te perdala
  te virgjera ishin.
  Neser prap femra_mendjet do ti kem
  te gjitha!
  Do vij ne dasmen tende
  me kokeboshen
  qe te duhet per krenarine
  "te pakten kam femije"
  "te pakten kam familje"
  "te pakten kam nder"
  Dhe nje dite ma vone une mendje femra
  do te te pyes
  "hej mik , ku ke hyp?"

  Qielli njesoj dergjet
  edhe pse ne jemi ndryshe.


  "Jashtesia e brendshme!


  El'efanti vdiq duke mesuar si flutorohet
  elefanti nuk vdiq,fluturoj

  Pellumbat e dimrit
  mbi liqenin tend te ngrire
  gugasin
  emrin tim
  mungesat e mija ne ty
  emra ndjenjash
  therrasin.

  Njeriu urren per arsye te shkakut
  per shkak te qellimit dashuron
  Pozitaret dhe opozitaret
  hane sy dhe shpresa
  per qejf ego xhepash
  pa emra.


  Poete e lindur nuk behen poet
  Poetet e bere nuk jane te lindur

  ...mllefojne te gjithe,
  po jo te gjithe njesoj.


  dhe me thua:

  Mos e mallko dashurine tone me takime!
  Mos i vrit trupat tane ne orgazma!
  Mos m'i shuaj ulerimat ne pritje!
  Mos e meso c'eshte malli!
  (malli eshte, ndarja ne trajten me te re)
  Mos me prek me aroma te ngjashme femrore!
  Mos me shquaj, as mos me lako!
  Mos ma shurdho naten!
  Mos me thirr, vecse kur jam duke te pritur!
  Mos me trego se cila je!
  Mos kerko te te them se cili jam!
  Mos me burgos ne lirite e tua te perdala!
  Mos me nxirr prej duarve krijuese!
  Mos me duaj sa dashuria qe kam provuar!
  Mos me gjej si corapet mengjesesh te nxituar!
  Mos i ndiz motoret e anijes ikatare,
  nen meshiren e dallgeve te pameshira!
  Mos me kafsho ne kokat e proves!
  Mos me puth qe te zgjohem!
  Mos mi shemb dhomat e pritjes me ardhje!
  Mos i laj pjatat ku te hengra mbreme!
  Mos dil prej deshires time te pashterrshme!
  Se....
  dua te te kerkoj cdo dite!
  Dua cdo dite te te mungoj!
  Te jesh ankthi im i perhershem!
  Vetem keshtu mund te te kem,
  ne menyren me te kuptueshme timen.
  Sepse...jam krejt si ti!
  Dhe krejt YTi!
  Duhemi pa iu dorzuar njeriut egoist brenda nesh
  dreqi e mori, shyqyr qe nuk jemi njerez.!!!


  ***(...)


  Kam shurdhimin e gurit
  Kacavjerrjen e lypsarit
  Verbimin pergjysem te njohjes
  Mendjen aspak te kthjellet.
  (dashuria, eshte shoqia e ngushte e nenes)
  Ngjitem deri jashte degjimit


  dy-tri Postimi #17

  Leter Betes


  E dashur Beta,
  Po te shkruaj kete leter
  qe ta mbaj per vete
  Te c'mallem me mallin tend per mua
  me mallin tim per ty, te c'mallem

  jam larg teje
  dhe vetem, ne nje ambient plot me njerez
  te panjour
  edhe pse mund ti shoh cdo dite
  me te njejtat fytyra
  asnje nuk me njeh
  edhe pse vij cdo dite me te njejten fytyre
  asnje nuk njoh
  asnjeri nuk me buzeqesh miqesisht
  as hipokrizisht, asnjeri nuk me buzeqesh
  ndonese i pershendes
  Po me zbardhet koha ne floke
  O beta, jemi larg nje bote
  nje bote larg Beta ime
  Ndaj letren e shkrova per ty
  qe ta mbaj per vete
  ka malle letra
  ka me shume derte.


  Nenes

  Po rrezohen muret e enderres
  brenda tyre orendite bien
  simboli i ajrit po del nga te carat e kujteses
  nostalgjia e frikes po shembet
  Iki prej germadhes se dyte per te gjetur te paren
  shtepia s'ka enderra...
  ka vetem oxhake te humbur
  dhe koka te fsheura tek muzgjet

  Kerkoj qoshkun me intim te kohes
  duke e ditur se atje fle vdekja.


  Annes

  Do te rri me pritjen e heshtshme
  ulur tek pragu i mallit
  mbeshtetur ne berrylat e ankthit
  duke kerkuar blerimin e ardhjes
  tek e verteta e perralles.


  Asgje

  Vdesin pulebardhat shpresta
  tek nje grumbull fjalesh
  ajri mbledh kujtimin e flutures
  fletet e heshtjes rrezohen si gjethet
  prania thur te shkuaren
  zhys te ardhmen ne detin e mbytur
  mengjesi vajton ujrat e fjetur
  dhe........................................!


  Kthese

  mendja gjykon vetveten,
  paradokset thyejne thjeshtesine
  akrobacite i luan logjika
  kjo kthese marramendese
  me perhumb.


  Ndjekje.


  Kam lumenj ne sy
  kam edhe dy kuaj te bardhe
  Mos kalo se do mbytesh
  Kalin tend e braktise
  une bera si ti
  Lumenjt janete thelle
  Kuajt jane harlisur e s'kthehen
  edhe ti, ke lumenj ne sy.


  mikes time Juli

  te shkoka lakmia e luleve
  po lulet vyshken

  te ka zene zilia e Zotit
  po zoti nuk i do ziliqaret

  pandeh se ke kaluar ylberin
  jo nuk e ke kaluar.

  as mos e kalo,
  se tek kalimi i ylberit
  ose do vrasesh veten
  ose vetja do te te vrase
  ........................................(shkurt 2001)


  11 shtator 2001


  ky pyll, ky liqen, ky park
  i lodhur pylli
  i turbulluar liqeni
  i rraskapitur parku

  kjo vjeshte, ky shi, kjo gjethe
  e trishte vjeshta
  i ngutur shiu
  e shkelur gjethja

  ky qytet, keta zogj, keta njerez
  i rene qyteti
  te vrare zogjte
  Te ashper njerezit.


  "tokeliraime"

  Zoti token time e mban ne duar
  une ne gjak e ne shpirt e mbaj
  Nuk kane si te ma varin lirine
  Nuk kane si te ma lidhin
  Zoti i ka celur te gjithe kafezet...
  Liria ka te drejten e gjakut
  gjaku nuk humb.


  ...

  qe te mos jem zjarr i shuar
  (sa ende pa u shuar)
  kam hi per'rreth mbulomeni
  Pas deres rri deshira e ngrohjes
  mbi ne jane rete e mbarsura me
  bore
  mbi ujevare eshte ftohtesia e mbarsur me
  akull
  jam ende zjarr.


  ....


  foshnja shpirt qan'
  ujku mall kercellen dhembet
  rosa e kalter e ka humbur ujin
  e eshte bere korb
  gjarperi deshperim me ka lidhur fjalet
  dhe shpirtin
  kaprollin e deshires ndjek
  dua te dal...................!


  kush? C'eshte? Postimi #1

  kush ma futi ....?
  kete mal...
  ne bark
  ne gjoks
  ne tru!!!

  c'eshte ky ???
  njeri..
  kjo ndjenje.
  ky Zot
  qe tallet
  me mu'

  "b'elinda" Postimi #1

  Pas nje te qare
  Besoj se, jam Njeri
  Pas nje te qeshure
  Kenaqem se jam Njeri.
  Pas nje "pse'he" (?)
  krenohem se , jam Njeri
  (pune e madhe se i pabere,
  i papjekur,
  i pagdhendur,
  i paformuar)!
  E prap...
  fund e maje
  E brenda,
  Njeri jam!
  Dhe,
  e di qe me duket vetja e bukur?!
  hahahahaha,
  Ne fund te fundit,
  c'jane njerezit e perkryer
  me shume se Skulptura???!


  Cadraxhiu.

  Bie dashuria ime
  (dmth bie shi!)
  Deri atje ku nuk e shoh
  Mbi te gjitha catite
  pa asnje timen nder to.
  Mbi te gjitha varret
  e harruar, te gjithe te mijte jane
  Mbi te gjithe barin e fjetur
  zverdhesisht
  Mbi te gjitha rruget e shkelura
  e ato te pagjeturat.
  Bie dashuria ime mbi cadra te larme
  te shumtat te zeza.
  ...E dua gjithe-gjitheckane qe e lag
  shi-dashuria-dashuria ime , sot.
  pervec ate qe shpiku cadren
  nuk e dashkam dot'
  ...
  Kush e shpiku,
  te ngreje doren!


  Pertesa e zotit. Postimi #1

  Zoti dha proven e fajit
  ate dite kur pa se kishte harruar
  ta mbillte faren e bekuar te fatit
  ne nje grusht dhe'
  qe u quajt shqipni
  e shpendit me dy krena.

  I tha vetes...
  "po pertoj me zbrit per njat grusht dhe
  e po e la djerr
  djalli le te baje c'ka te doje me te"

  Maria e bukur e pame prej zotit
  dhe prej frymes se tij e mbarsun
  kish qellu me lind ne Jeruzalem.
  E, Zoti asnjehere nuk e kthej kryet
  me e dite cka u ba me vendin e harruem prej tij.

  Vecse, do poet e ketij vendi pa fat
  krijojne do Zota te vdekshem
  sa per ta torite djallin teksa matet
  me hedh faren e keqe.

  Zoti ne fjale fliste gegnisht


  pritesit tim. Postimi #1

  Fjatore e ndrojtur pa asnje faj.Nese te mungova sot, te mungova ty dhe aspak pritjes tende.
  ...Ti tashme je leja e rilidaljes time. Te gjitha lirite e mija lidhen pas emrit tend, dhe besimit se ti je mikja ime me e ngushte e me e drejte e me e denje per te qene(une) e lire kufizisht. Krejt pak dine padronet e mije teksa thone e besojne ne miqesi. Pasi kjo fjale krejt e vogel per permbushjen e asaj qe eshte midis meje e teje, pa c'ka se une marr lirine time te lidhur pas emrit tend e shkoji gjetiu, e mbaroji lirine e kthehem pa te pare... e renduar me mungesen tende, dhe tregoje takime te sajuara ne deshiren time, pa shterngime duarsh ose pa krahaqafje.Kam nje fat kur filloje e rrefej takimet tona fantastike. Te dyja palet..une dhe padronet e mije e flasim dobet gjuhen e vendit ku jetojme emigrueshem. E keshtu qe ata besojne copeza fjalish nga ata qe fantazoji une dhe i normalizojne duke qene te bindur se kam dashur te them nje gje krejt normale po e thashe disi perqart thjesht per efeketmosdije te gjuhes.
  Nuk e kane idene as ato , mbase as ti ku e shpenzova lirine . Urave te shpuara te shiut, gjumit enderr-zhgjenderr, takimeve te rrema qe i bej vetem ne premtim telefoni. Moj, me ka zene frika nga te gjitha takimet. Cudi! Ti jo me kot me ke thene e cmendur.
  Ti nuk genjen kurre. As kesaj here nuk ke genjyer teksa e ke thene pa bindje te plote se une jam vertete e cmendur.
  Ne e kemi kapercyer uren ku varej miqesia dhe rrime te dyja ne teh te dhimbjes time fajtore dhe mallit tend te ngrire.
  ...
  Nuk kam per tiu bindur me mosecjes ...(po ti mos e merr si premtim)
  Dhe e di pse? Eshte e diela e pare qe jam e pasigurte ne te gjitha sigurite e tua.
  Me quaj si te duash deri sa te vij, vec mos me ler pa me dashur , pune e madhe se pak me pak se dje ...mjaft te me duash qe te kem arsyen e guximshme te vij.
  ............
  A te perqaf pak?


  Shtegu I harrimit

  Këtë shteg do ta harroj deri nesër
  Shtigje enderrash kurrë nuk ka patur në ty
  O gjumi im, fli pa ninull
  Ylli polar nuk del dy herë në të njëjtin sy
  Zëri yt nuk ka gjë tjetër veç ikjes
  Fjala jote s’është fjalë, veç bubullimë
  Shpirti yt banon tek e djeshmia
  Ti ecën më shpjet se çdo harrim
  Të kam vrarë shpesh, prap do të vras
  Tek iki prej teje pa vendim
  Kthimi yt s’do të më ngjallë më
  Ti nuk je det’ po lum që rrjedh drejt muzgut
  Unë nuk jam diell po , mjegull që mesova si klithet
  Më gënjeu bregu i dhimbjes, u mbyta në ty
  Ti me përplase në shkëmbinj vetmie
  …kam aq ftohtë
  sa dhëmbi i syrit, mu thye.!


  pse?

  asnje engjell nuk kam per'rreth shtepise
  sonte
  asnje demon nuk i ndal
  pse nuk vijne?


  ....e vrare


  te fundit e thashe te paren
  te paren ne fund do ta them
  kur te kem ikur
  do behem dhimbja jote
  e do me duash pa me sheruar
  do me pergjigjesh...
  kur une nuk jam me degjim
  ...do jem ndergjegjia jote e vrare.


  keto dite ndjellin
  mungesen e plote
  te shpreses.
  Kundershtimi i vazhdueshem
  ngaterrohet me doreheqjen
  doreheqja me pakenaqesine
  e ndergjegjshme
  ...(ky s'eshte trazim rinor!)


  ***
  nuk do ta braktis shkretetiren
  dua te di,
  deri ku kam shkuar.
  (le te mos me ndihmojne kthimet
  humbja nuk eshte me pak se fitorja)


  ***

  nuk zgjohem me nen qiellin tend
  buze bregut tend nuk bie te fle
  Nuk besoj me ne mrekulli te rrezueshme
  Ne pemen e lojes vdiqen te gjitha gjethet
  sythe, s'ka per te celur kurre.
  Sonte, fle nen nje mal te thate
  pa burime
  ne pemen e vizatuar me laps,
  cicerojne zogjte e qerpikte
  gri shkuar.

  Kjo eshte marrezi!


  qeshja mesoj te me
  perqeshe.
  une tallem me te.
  vuaj.


  bindjet e mia marroke.

  njeriu eshte send'
  poezia eshte dicka
  gjitheckaja,
  nuk eshte.


  ***
  hajdut xhepat e vdekjes
  e mbledh therrima shpirtrash
  ...
  jam krenare...
  se, pas cmendurise se pare
  mbeta prap romantike.


  Histori.

  ndarja sillet keq me mua
  ikja perqafet me ty
  si miq te kahershem
  dje te zemruar
  sot te ndershem.
  ....harrohemi neser!


  (ne kerkim te fjaleve te duhura
  qe nuk me duhen me)


  ***

  fati im, kurre s'u pame.
  tutemi prej njeri tjetrit
  edhe pse e dime se jemi
  te patjetersueshem
  dhe, vetem te njeri tjetrit.

  fati im, nje grusht lesh i bardhe
  me ty do te sajoj nje zog
  e ta nis drejt vetes
  per te te pare.


  gjeagjeze


  se c'eshtenje gje
  gjysem e mbytur
  gjysem e eger
  krejt melankolike
  krejt dhimbje
  krejt "kuje"
  frymon brenda meje
  s'fle kurre.


  shkakun ...
  e bejne veprat e mija
  jo te mira,
  sinqeriteti
  dhe dashuria.


  ***
  qetesia ka ngrire sonte
  rruges se akullt s'vjen dot
  eshte nate...
  e shpresa ka vdekur
  mbi gjethet e rena.


  ***
  vajtoj e vaji im nuk shihet
  nena ime nuk ishte shtatore
  ...vdekja vuan duke jetuar ne mua.


  ***
  sec eshte nje portokalle
  buze gremines se madhe
  era ende s'e paska rrezuar
  Jeta jone e keputur
  po e mabron eren
  ...portokallet prap do...
  te jene te portokallte.!


  dikush, ngre mure....!

  (dikujt i duhet ti kaperceje ato, ti shperfilli ose ti shemb, mjaft qete vij deri tek une.)
  deri ne mbytje te plotesishme...
  dhe.............................................!
   
 19. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  What can be talked about

  Something like shiver
  and coldness I have learned.
  SOmething like hate
  where you belong.
  Something of everything
  do I deserve?

  One heart trembling
  and gnashing of teeth,
  you see...
  is that something all for me?!

  SOmeday not far away
  I'll meet you in the crossroads
  and the something you dared for me
  will be lament of yours.

  I have feared and dread
  and you have known,
  I have screamed and wept
  and you there all along.

  ...one heart
  and god that knows,
  what your filth has whored.

  And know that shining star
  I have kept for soul, and GOD
  where no reason of you abide
  where my faith even crippled hide.

  So beat as you know
  I'll be scared.
  Filth as you know
  I'll be cleaned
  Tha something you dared
  even implored...
  it's now a shadow... a whore.


  GOD!...Save me

  of doors shutting
  stone, broken, bitter
  where your reach
  can't get hold of me
  when I can't hear thee.

  I know it won't last
  but it plagues me
  any minute of it
  every excrutiating pierce
  through my skin
  into the interior
  hurting deep.

  Save me...
  ...of what--> (tomorrow) awaits me.


  My journey toward you

  I have had my soul exiled
  farther, away in dismay

  no faith...no hope

  just your light
  signaling from so far away.

  Now that my tree of faith
  has bloomed
  I seek your love and comfort.

  Make my soul the waterfall of prayers
  my eyes the windows of hope
  my heart subdued so graciously
  so humble to you.

  Give my journey toward you
  the wings of light
  to guide me through.

  In the wild and the tempest
  I hear only you GOD.

  *Make me the most humble and devoted servant


  You and the sad me

  The sad me...
  had you, but never did.

  The sad me...
  has played love, laughed, hated
  so much you and the sad me.

  I cry and cry
  heart's pulping out
  you... is it you...?
  have you ever been?!

  I am still here
  with you
  building a grave so beautiful
  for the so dead me.

  You...you...you cursing
  with heart the degraded whore of me,
  in the name of love that I hurt you,
  so not true, SO SAD perished of you.

  And you curse and curse
  and it doesn't stop, even though
  I pray GOD

  I have stopped praying...
  I have stopped!

  I am a statue cursed, standing
  your curse and curse
  and I'm not moving here from
  till you realize
  what you've done.

  That my soul has cried
  and cried and only cried
  among tears so beautiful
  and sad and broken...

  Ohh!...YOU, why not your
  fate--> a barking dog
  better mine, I'll play love
  till clock clicks old.

  I won't leave till you see
  how much you have torn
  my youth destroyed and tormented me,
  how much I'm trapped
  and you curse and curse and curse
  forever curse.

  That I believe now to be
  A virgin whoreshely cursed.

  And I cry, I cry and I cry
  and it never ends
  it never will.

  And you curse that horrible curse
  ...and I love, so much love, love
  the broken, the miserable, the lonely,
  the forgotten, the crying, the tormented
  of me out there.

  I love and love and be a virgin
  till I die, and wait that...
  till you I'll curse.


  Farewell

  Is it snowing yet?
  ...ohh earth covered
  with a white suffron of peace.
  ...ohh nature's so nurturing!
  blessed be thy works.

  Did you love me!!!
  what a question!!!

  ...I have cried my last pain
  and I have stopped.
  I have stopped to think my path.

  I'll loose the sight of it
  if I do surrender to the dark
  doomed veil of this night
  ...the night I'm wandering and
  it's not ever ending.

  You...
  Why do I think of you...
  You...
  who simmered my heart with sickeness.
  Do you know how it bleeds,
  it's poisoned and it's leaking
  bitter red juices.
  Scarred, entrapped souls
  clenching their teeth.

  You don't know or you DO!!!

  I don't cry
  I am sorry
  there is no tear
  even the oceans have dried.
   
 20. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: Dhe i trembesh heshtjes time.

  hej I aspire, te kisha me e dite e flet shqip? nese po... po per te krijuar a krijon shqip?
  Nese do t'i lexoja ne shqip poezite e tua do i shijoja me shume. (meqe per te meten time te madhe nuk me shijon poezia si ne shqip , i ka mbushur mendjen se poezia e para ne bote u shkrua shqip.... me gjithe keto desha te jem e sinqerte ne padijen time , anglishten pra.)
  me dashuri macia dhe flm .
  Mendo c'mund te te thosha po ti kisha lexuar shqip!!!
   

Shpërndajeni këtë faqe