Copëza shkrimesh.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga dr love, 4 Jul 2013.

 1. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  People say to you, ''you've changed'', or something like that, well, I hope, for the sake of God that you have changed, because I don't want to be the same person all my life.
  I want to be expanding. I want to be changing. Because animate things change, inanimate things don't change.
  Dead things don't change. And the heart should be alive, it should be changing, it should be moving, it should be growing, its knowledge should be expanding.
   
  Hope likes this.
 2. Hope

  Hope dans ton coeur

  e di se thahen edhe dashnitë,
  si pa u ndi,
  në majën e ditëve si manikyr
  por syve t'mi, iu merren kambt, gjithmonë
  kur t'ecin nëpër ftyrë.
   
  abs likes this.
 3. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  We are what we wish we were, we are. We wait and watch others and waste wishes with wanting without seeing that we were always what we wished, if only we stopped wasting the wishes on what we've always been.
   
  Hope likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nuk e kuptoja
  heshtjen tende
  derisa pashe
  mjegullen e mengjesit.
   
  Hope likes this.
 5. Hope

  Hope dans ton coeur

  Beauty is not the appearance of someone, but, it is their personality and how they are on the inside, as well as their heart. Even the most beautiful of people can have the most ugliest of hearts. While, even the most ugliest of people can have the most pure and wonderful of hearts. Sometimes beauty is just a mask to hide the ugly inside them
   
  TinkerBell likes this.
 6. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Indeed :)
   
  Hope likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  me te tjeret bej gjoja se luaj
  por dita eshte e gjate dhe me duket derrmim.
  Sa rraskapitese eshte pritja per te dashuruarit!
  O diell, hene, do te doja me shpesh
  t'ju mungonte drita.
   
 8. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Ndaj është e rëndësishme që të heqësh dorë nga disa gjëra. T'i lesh ato të ikin. Të çlirohesh. Njerëzit duhet ta kuptojnë që askush nuk luan me karta të hapura, disa herë ne fitojmë, disa herë humbim. Mos prit të të kthehen të mirat mbrapsh, mos prit vlerësim për përpjekjet e tua, mos prit që gjenialiteti ytë të zbulohet apo dashuria jote të kuptohet. Mbylle ciklin! Jo nga krenaria, paaftësia apo arroganca, por sepse thjesht, nuk është më pjesë e jetës tënde. Mbylle derën, ndrysho të dhënat, pastro shtëpinë, fshiji pluhurat. Lere atë që ishte pas dhe bëhu ajo që je!
  ~ Paulo Coelho
   
  joetisti_ and Hope like this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  po qe se puthja ime te ofendon
  po qe se te duket denim
  me ndeshko edhe ti ...
  ma fut me puthje buzeve !
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  So zärtlich wie ein Trampeltier,
  so eiskalt wie der Mond,
  unschuldig wie der schwarze Teufel,
  der in der Hölle wohnt.
  So temperamentvoll wie die Schnecke
  und störrisch wie ein Vieh,
  so eingebildet wie ein Filmstar,
  so bist du ...................................... NIE!!

  Autor unbekannt

  PS: kshu motla, ne merre me krahe te lehta, se frymezimin e lejme ne audiencen tjeter.

  Chapeau.
   
 11. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  She doesn't say 'I love you' like a normal person. Instead, she'll laugh, shake her head, give you a little smile, and say... You're an idiot.
  If she tells you you're an idiot, you are a lucky man. xD
   
  joetisti_ likes this.
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sipas ketij shkrimi, do te kishte sens nje dialog i tille:
  -pse qenke kaq i lumtur?
  -po si te mos jem, ajo me tha idiot ! :p

  I bukur shkrimi, por sikur te ishte: 'idiot i embel' apo dicka e tille, do te ishte me mire :)
   
  TinkerBell likes this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  s'duhet te kem frike
  qe te me shkelin
  bari i shkelur
  behet nje shteg.
   
 14. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Nëse do thuhej fjala I Embël, atëherë nuk do duhej fare fjala Idiot, se do të kuptohej më :p
   
  Hektor12 likes this.
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  mashkulli qe do nje femer rri e degjon nga a-ja te zh-ja perfshi "idiot" dhe nuk thote gje. Sepse ka sigurine qe eshte shprehje dashurie nga ana e saj dhe shume rralle s'e kupton. Por ti... Ti s'paske frike fare se humbet mashkullin tend...! :)

  (tema)
  Sado qe vala
  e fjaleve
  na e kalon
  thellesite tona
  jane perhere te heshtura.
   
 16. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Peshtjelluese keto ndjesi. E, ne fund te fundit, cdo syresh eshte e tille. Nuk ka asnjëherë qartesi ne to, e ndoshta ky eshte dhe sekreti i pushtetit qe kane mbi ne. Se ja, po t'ia dija sekretet ndjenjes sic ja di logjikes, atehere po qe do e beja zap. Do shnderrohesha ne zot, ne ate figure qe e krijoj dhe e vdes me qindra here ne dite. Do e mbaja ne pellembe te dores e do i qeshja ne fytyre. "Palaco ndjenje," do tallesha me te. "Jam une yt zot." Por e verteta eshte tjeter ne kete nate ku qielli eshte i qartë, ndersa shpirti gjithe mjegull. E, kundrejt cdo arsyeje, mjegull eshte ajo qe dua. Te hedh nje hap te pasigurt, me duart lëshuar perpara, ne kerkim te dickaje qe eshte gjithmone aty, por qe per ta bere jeten sa me shume interesante, ia nderroj vendin. Ti je gjithmone ketu. Eshte loje e universit fakti që je atje.
   
  joetisti_ and TinkerBell like this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Do te te shoh?
  S'do te te shoh?

  Mua me intereson
  vetem dashuria jote.

  E ke akoma buzeqeshjen e dikurshme
  dhe po ate zemer?
   
 18. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Shume è bukur si è ka titullin kjo kenga?
   
 19. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Heshtje......

  Sonte ne kete nate serish i heshtur
  duke vizatuar gjoksit nje drejtez tangente
  lotet nen qerpik si pema rrenjet fshehur
  mesuese heshtja me endrra me tundonte

  Heshtja.. qe flet te gjitha gjuhet e botes
  harruar e ka serish pranveren tone
  por fal saj.. nuk frikesohem me me veten
  e perball qendroj ne timin horizont

  Heshtja trung.. une si levorja saj
  ajo mendimet mi mbin si kerpudhat
  dhe falenderoj zotin e s'djehem ne faj
  Oh dhe heshtja ime..vizaton ende rrudhat

  Cfare ben ende... Ne tempullin ndertoje me fjale perhap terbimin o ere e papershkrueshme fjalet qe rrjedhin te ju.. ku jane valle na jep deget tona.. fjale te mrekullueshme

  Keshtu qe ne mund te shpallim me eren
  gjithe dashurine me aromen e luleve
  te jete ulerites deti dhe valet te perkulen
  dhe ne serish te dy ta jetojme pranveren

  Le te prishet rendi i ketij planeti
  ne dreq heshtja qe mes nesh mbeti.....
   
  TinkerBell likes this.
 20. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Te lutem MOS ma mere urrejtjen eshte e vetmja gje qe mka ngelur nga gjithcka....!
   

Shpërndajeni këtë faqe