Copëza shkrimesh.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga dr love, 4 Jul 2013.

1. Hope

Hope dans ton coeur

I whispered, 'I am too young,'
    And then, 'I am old enough';
    Wherefore I threw a penny
    To find out if I might love.
    'Go and love, go and love, young man,
    If the lady be young and fair.'
    Ah, penny, brown penny, brown penny,
    I am looped in the loops of her hair.

O love is the crooked thing,
    There is nobody wise enough
    To find out all that is in it,
    For he would be thinking of love
    Till the stars had run away
    And the shadows eaten the moon.
    Ah, penny, brown penny, brown penny,
    One cannot begin it too soon.

gurax and TinkerBell like this.
  2. Hope

Hope dans ton coeur

Goodbye to the Sun
    Out the sky it came
    Darkened my sun, crippling my light
    Eclipsed my day, created my night
    Black holes swallow everything in sight
    My heart included.

3. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

I no longer have patience for certain things,not because I've become arrogant,but simply because I reached a point in my life where I do not want to waste more time with what displeases me or hurts me.
    I have no patience for cynicism,excessive criticism and demands of any nature. I lost the will to please those who do not like me,to love those who do no love me and to smile at those who do not want to smile at me.
    I no longer spend a single minute on those who lie or want to manipulate. I hate conflict and comparisons. I believe in a world of opposites and that's why I avoid people with rigid and inflexible personalities.
    I do not get along with those who do not know how to give a compliment or a word of encouragement. And on top of everything I have no patience for anyone who does not deserve my patience. ~ M Streep.

gurax likes this.
  4. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

Nje dush i mire, thone
    heq gjithcka.
    Une prej vitesh lehem
    _ _ _ _ _ _ ferkohem
    _ _ _ _ _ _ sa skuqem
    dhe nuk kam mundur t'i shqis
    _ _ _ _ _ _ duart e tua.

abs, brenatohyseni and gurax like this.
  5. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

She was too quiet, or she was too loud.
    She took things too serioulsy, or not seriously at all. She was too sensitive, or too cold-hearted. She hated with every fiber of her being, or loved with every piece of her heart. There was no in-between for her. It was either all or nothing. She wanted everything but settled for nothing.

Hope likes this.
  6. SyZeza

SyZeza Grupi i të moçmëve!

I can bear this no longer. You pierce my soul. I am half agony, half hope. Unjust I may have been, weak and resentful I have been, but never inconstant. I offer myself to you again with a heart even more your own than when you almost broke it, eight years ago. I have loved none but you. For you alone, I think and plan. Have you not seen this? I can hardly write. I must go, uncertain of my fate. A word, a look, will be enough. Tell me not that I am too late, that such precious feelings have gone forever.

Last edited: 22 Nov 2016
  7. abs

abs nuk e di...

Don't believe those thoughts, please.
    Hurting come from believing thoughts!

TinkerBell likes this.
  8. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

Djali : babi, mund te te bej nje pyetje?
    Babai: Po. Per cfare behet fjale bir?
    Djali : mund te di sa pará fiton ne dite?
    Babai : Nuk eshte pune per ty. Per cfare arsye me ben nje pyetje te tille?
    Djali : Thjesht dua ta di. Te lutem me thuaj sa pará fiton ne nje dite?
    Babai : Nese vertet do ta dish , fitoj 100 $ ne dite.
    Djali : Oh (ule syte poshte ne dysheme i pikelluar). Mund te me japesh borxh 50 $ te lutem?
    Babai nxehet .
    Babai : dmth arsye perse me pyete sa pará fitoj ne dite ishte per te me kerkuar pará per te blere ndonje loder apo ndonje gje pa kuptim? Vrap ne dhomen tende dhe direkt ne gjume. Dhe mendo sa egoist je treguar . Une punoj shume cdo dite per mireqenien tuaj dhe ti ma shperblen me nje sjellje te tille.
    Djali i vogel i heshtur iku ne dhomen e tij dhe mbylli deren.
    Babai i merzitur u ul ne divan. Ishte akoma i nxehur. Mendonte : " si guxoi te me bente nje pyetje te tille vetem e vetem per te me kerkuar pará"?.
    Mbas 1 ore qe u qetesua mendoi : " po sikur ti duheshin vertet per dicka te rendesishme paráte? Se nuk me kerkon shpesh pará."
    Babai shkon ne dhomen e djalit dhe hap deren :
    Babai : bir po fle?
    Djali : jo babi jam zgjuar.
    Babai : ndoshta qepare u tregova teper i ashper me ty. Ka qene nje dite e veshtire dhe tere stresin e shkarkova tek ty. Urdhero 50 $ qe me kerkove.
    Djali u cua menjehere , u ul mbi krevat dhe duke buzeqeshur tha : ohhh babi faleminderit.
    Pastaj futi doren poshte jastekut dhe nxori pará te zhubravitura. Filloi ti numeronte. Babai u nxeh perseri. Mbasi i numeroi te tera djali pa babain ne sy.
    Babai : perse me kerkove pará kur ti paske.
    Djali : nuk kisha mjaftueshem. Tani kam fiks 100 $. Babi urdhero merri , te lutem mund te ble kohen tende me 100$? Te lutem dua te ble nje dite tende qe te rrish me ne , te drekojme darkojme se bashku si familje. Te lutem mund te ble diten tende per neser?
    Babai shtangu. E perqafoi djalin fort duke e puthur dhe duke i kerkuar qe ta falte.
    Kjo eshte nje histori per te na treguar te gjitheve ne qe nuk eshte nevoja te punojme kaq fort ne jete. Na rreshqet jeta nder gishta pa e kuptuar qe harrojme njerezit tane te dashur dhe ata qe kemi ne zemren tone.
    Mendon se ja vlen 100 $ per te ndejtur me njeriun qe do? Nese do te vdisnim neser, punen tone shoqeria do e zevendesonte me punen e dikujt tjeter,por familja miqte qe do linim pas do ta ndienin mungesen tone tere jetes. Ne ja kushtojme tere kohen me shume punes dhe paráse sesa familjes dhe njerezve qe duam.
    Duhet te reflektojme.

TinkerBell likes this.
  9. Eléonoré

Eléonoré Valoris scriptorum

upload_2016-12-1_14-18-19.png

Hektor12 likes this.
  10. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

Eléonoré likes this.
  11. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

You are the books you read, the films you watch, the music you listen to, the people you meet, the dreams you have, the conversations you engage in. You are what you take from these. You are the sound of the ocean, the breath of fresh air, the brightest light and the darkest corner. You are a collective of every experience you have had in your life. You are every single day. So drown yourself in a sea of knowledge and existence. Let the words run through your veins and let the colours fill your mind.

Hektor12, abs and Hope like this.
  12. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

Po errësohej dhe ajo ende vazhdonte të qëndronte atje. Natën presin vetëm hajdutët dhe të dashuruarit.
    Kështu që, në mos si i dashuruar, ajo shpresonte se ai do të vinte si hajdut, si rrëmbyes i zemrës së saj.

~ I Kadare

abs likes this.
  13. Eléonoré

14. Airbourne

Airbourne Papirus rex

Dera ishte e mbyllur.Llozi i brendshem nuk ishte i forte dhe me nje te shtyre me sup une mund ta thyeja.
    Zherom!!!!Ti je?
    Duke e degjuar te me therriste keshtu,emocioni qe me mbertheu qe kaq i forte sa me detyroi,te bija ne GJUNJE(EKSTRA me te MADHE).
    ANDRE GIDE.

Ishte BONUS....
    FORZA JUVE.
    Ende.

abs and TinkerBell like this.
  15. Eléonoré

Pervec asaj qe kam nenvizuar (intensifikuar), the rest of the quote is BULLSHIT!

16. Eléonoré

upload_2016-12-11_9-32-59.png

Hajdutet dhe te Deshperuarit presin naten! Dashuria kur eshte RECIPROKE njihet, dallohet! Zemrat nuk vidhen por FALEN!

17. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

Ajo që mund të duket ''Bullshit'' për ty, nuk do të thotë që edhe unë mendoj ashtu :) Më pëlqeu dhe e shkruajta! Kaq mjafton besoj, të më pëlqej mua.

Airbourne likes this.
  18. TinkerBell

TinkerBell Papirus rex

P.s Ishin ndarë përsëri keta :D Nuk ka vend fjala bashkë, më këtu.

Airbourne likes this.
  19. Eléonoré

20. Airbourne

Airbourne Papirus rex

GJIGANDET e LETERSISE BOTERORE jane RUSE.
    Hulumto...komb me plehra te importuara.

Shpërndajeni këtë faqe