Cilit/ciles nga anetaret/anetareve te forumit do ti dedikonit nje kenge ose poezi??

Diskutime tek 'Antarët e forumit' filluar nga Sweety el, 30 Dec 2010.

 1. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Me poezitë nuk jemi dhe aq mirë Joetisti, por meqë do të pëlqente, dhe si opsion është dhe kënga (shyqyr zotit) :p kjo për ty <

   
  joetisti_ likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Me pelqeu! Si tekst, ku ngaqe anglishten s'e njoh mire disa fjale me shpetuan, dhe si ze. Si perzgjedhje gjithashtu. Flm!
  Une do te shikoj te te bej nje poezi, per te te kthyer nderin :) Sepse per pershendetje me kenge nuk ia them.
   
  TinkerBell likes this.
 3. gin-gin

  gin-gin Forumium praecox

  Per te gjith ata qe do e lexojne...


  Dalngadalë vdes ai që bëhet skllav i zakonit,
  që përsërit të njëjtat gjëra çdo ditë,
  që nuk ndryshon rrugë,
  që nuk rrezikon,
  që nuk ndryshon ngjyrën e veshjeve,
  që nuk i flet atij që nuk e njeh.
  Dalngadalë vdes ai që nuk përmbys tryezën,
  që është i pakënaqur nga puna,
  që nuk rrezikon sigurinë nga pasiguria për të ndjekur një ëndërr,
  që nuk i lejon vetes asnjëherë në jetë të thyejë rregullat e vendosura.
  Dalngadalë vdes ai që nuk udhëton,
  që nuk lexon,
  që nuk dëgjon muzikë,
  që nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
  Dalngadalë vdes ai që shpërfill krenarinë e tij,
  që nuk i lë të tjerët ta ndihmojnë,
  që i kalon ditët duke u qarë për fatin e tij të keq,
  që ankohet për shiun që nuk pushon.
  Dalngadalë vdes ai që i shmanget projektit para se të fillojë,
  që nuk pyet për gjërat që nuk i di, dhe
  që nuk përgjigjet për gjërat që di.
  E shmangim vdekjen me doza të vogla,
  duke kujtuar gjithmonë se të jesh gjallë
  kërkon një përpjekje shumë më të madhe
  se thjeshtë fakti që marrim frymë.
  Vetëm durimi i paepur
  do të na bëjë të arrijmë
  lumturinë më të madhe.
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  (une do ta lexoj heres tjeter/ kete radhe s'eshte edhe per mua ngaqe s'e lexova :))

  ja ta mendoj...
   
  gin-gin likes this.

Shpërndajeni këtë faqe