cfare te bej qe njerzit mos te me gjykojne si te padjallezuar

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Fede, 9 Dec 2017.

 1. Fede

  Fede Primus registratum

  Pershendetje, jam nje vajze e rezervuar ne shoqeri por e cilter njekohesisht ne kuptimin qe,nuk ushqej intriga te kota te njerzit. Mirepo ciltersine ma marrin per naivitet dhe gjithmone tentojne te me bejne keq ndonjehere edhe kot. Ka kohe qe nuk hapem me njeri dhe mbaj distance nga njerzit. Kjo me ka bere te dal nga vetja dhe te jetoj nje jete qe nuk me pelqen e mbyllur ne vetvete. Larg edhe njerzve te afert. Tani kane filluar te me respektojne me shume dhe mbajne distance nga une.
   
 2. Aki

  Aki Paint It Black

  Do te thoja behu me selektive ne shoqeri dhe zgjidh rreth vetes njerez qe te duan e te pranojne ashtu sic je, qofte dhe nese gjen vetem nje te tille, ndersa per te tjeret hic ama hic mos te te behet vone se cmendojne per ty, behu vetvetja dhe mos u jep peshe mendimeve te tjereve, madje as mendimit tim nese ste pelqen :p
   
  MrCool and Fede like this.
 3. MrCool

  MrCool Oldschool

  Aki likes this.
 4. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Ne i mesojme te tjeret sesi ata sillen me ne. Cfaredo gje qe toleron do te thote qe e pranon...
  Shumica e njerezve jane nevative dhe toksike, kjo gje nuk eshte ndonje hata pasi kjo eshte normalja.
  Nese ke mundesi te menjanohesh dhe te shoqerohesh me njerez si vetja apo me te mire, beje.
   
 5. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Ne shkrimin me siper vec naive sme dukesh :p
  Pertej shakas.
  Seleksionimi eshte rruga.
  Shoqeria, konfidenca behet gjithnje me natyra te aferta me tenden.
   
 6. Johana

  Johana Forumium praecox

  Welcome to the club! Edhe une jam e hapur me shoqerine dhe e cilter. Edhe te me vrasesh nuk do te isha dot ne gjendje te thurrja intriga. Intrige do te thote paramendimi dhe planifikimi ne avance i ngritjes se carkut per te kapur dike. Ka patur momente qe me kane therritur naive por kjo ka qene ndoshta ngaqe mua cdo me duket normale dhe nuk ka nevoje per fshehje. Nqs ti nuk me thua se eshte sekret atehere une nuk e konsideroj si sekret dicka te tille. Kam ngjare nga babi ne ate drejtim, pervec faktit qe ai i hante genjeshtrat si karamele. Kur me fliste me bindje per dicka une habitesha me mungesen e sofistikimit nga ana e tij, per te besuar cdo gje qe i thoshin. E verteta eshte se ai i shikonte njerezit ashtu si shikonte veten. Nese nuk genjej, mendonte, edhe ata nuk genjejne. Me e bukura eshte se ndonjehere na turperonte sepse bente gafa te natyres «a eshte e mundur» duke iu drejtuar jevgjeve, komshinjve tane me fjalet : «E c'pret nga ata, jevgjiter jane» Ose psh myslymaneve qe ishin te vetmit shoke te tij ndonjehere u thoshte »E c'pret nga ata, goro jane.» Goro nga anet tona jane myslymanet. Nejse, ai ishte i cilter, i sinqerte, shume i edukuar dhe shume naiv. Prandaj te kuptoj shume mire kur thua se te keqkuptojne. Ndryshe nga shume te tjere qe duken te urte e te bute, por qe ta fusin sa krahu nga prapa shpine, as ai as une dhe asnje nga familja ime nuk thurrim intriga sepse luftojme haptasi si burrat e vertete.

  Nese ti e ke te pamundur te adaptohesh ne shoqeri me menyren si je e ndertuar zgjidhjet jane dy ose meso si t'i lash e ti lyesh ose rri vete me veten tende dhe te tjere si puna jote.

  JC
   
  Fede likes this.
 7. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Johana, tjeter gje te thuresh intriga tjeter gje te jesh naive
  Naiviteti eshte cen dhe e mete e madhe, dmth miresia ne ekstrem.
  cdo gje varet nga rrethanat por jeta eshte 'lufte'
  besimi fitohet, nuk jepet paraprakisht
   
  Fede likes this.
 8. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Naiviteti ne fakt nuk eshte thjesht miresia ne ekstrem por budallallek dhe mungese pervoje. Te jesh anetar i Akademise se Shkencave si am ate dhe ne te njejten kohe te jesh edhe aq i mire sa te mos jesh ne gjendje te kuptosh se po te genjejne tregon me te vertete se paradoksi sofistikim-naivitet ekziston.

  Per tim ate qe ishte shume i apasionuar pas gjerave te bukura si arkitektura, artet e bukura, sportet, spektaklet duke perfshire ketu edhe ndjekjen e Programeve Miss Universe (ku ai shpeshhere me goditjen e pare e gjente Misin) motoja e jetes se tij ishte «Jeta eshte qejf».

  Ti je e kunderta e Tij. Motoja jote eshte «Jeta eshte lufte» dhe do te ndihesha vertete mire nese kete «luften» tende ti do t'a zhvilloje jo nga urrejtja POR nga deshira dhe vullneti i mire per te ndrequr probleme sociale te natyres «e demshme per njerezimin».

  Kjo mund te jete edhe ndarja midis jush. Prej nga vini, ku doni te shkoni dhe kush eshte misioni juaj.

  Pershendetje,
  Eleonore
   
 9. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Po eshte e vertete i rashe pak shkurt, fiks ashtu eshte, budallek dhe mungese eksperience.
  por puna eshte nese je djegur nja dy here dhe akoma vazhdon avazin jane pisk punet.
  screw me once shame on you screw me twice shame on me

  jeta eshte lufte qe nga zanafilla e saj lufta me natyren, pasi ne xhungel, ne kenete etj nuk jetohet dot
  lufte nga kafshet e egra, lufte per te siguruar jetesen, lufte per tu mbrojtur nga fiset armike qe
  kur vijne nuk jane turiste.

  tani te vijme ne boten e sotme, kur themi lufte, ca kuptimi ka. mashkulli e ka te programuar luften
  por tani lufte konvencionale ska, te pakten jo ne perendim. pra tani lufta eshte te cohesh ne mengjes
  dhe te vesh ne pune, shkolle, te rritesh familje, te fitosh para, te kesh karriere, te kesh nje synim.
  jeta behet qejf pasi ke bere luften dmth eshte nje psh 80% lufte 20% qejf. varet sa e cakton!
  prandaj problemet e perendimit nuk jane njelloj me te lindjes.

  nese nje femije i nje miliarderi vret veten, arsyeja baze per kete eshte mungesa e nevojes per lufte.
  eshte rritur vetem per te bere qejf dhe njeriu nuk eshte programuar te beje qejf 24 ore
  prandaj dhe emigrantet shpeh here kane me sukses se vendasit pasi kane "urine per lufte"..

  dhe se fundi lufta e njeriut fillon qe ne embrion kur eshte ne gare me miliona spermatozoide
  (te cilet edhe pse jane vellezerit dhe motra tona, i kemi armiq vdekjeprures, o une o ata)
  dhe nese nuk je i shpejte aq sa duhet qe te kapesh vezen je i denuar per tu shuar pergjithmone
  lufte eshte pastaj qe tju rezitojme mijera milione bakteresesh qe nuk kane qellimin me te mire per ty
  pasi ate jane ne lufte me ty per mbijetesen e tyre.

  mendoj se eshte e domosdoshme qe te gjithe njerezit te jetojne ne xhungel ne grupe te vogla
  per nja 10 dite dhe te kene vetem ndonje cakmak, thike dhe sepate, per te kuptuar dhe vleresuar
  jeten dhe boten perendimore, pasi shume njerezve te plogesht nga rehatia e perendimit
  ulen me bythe dhe flasin brockulla, duke injektuar terma, white guilt, white prividege,
  partiachy, etj hahaha.

  por te te kthehemi tek naiviteti, naiviti eshte dhe pasiviteti per te mesuar nga eksperienca jote dhe e te tjeterve.
  edhe pasiviteti per te luftuar, dhe mbojtur parimet e tua edhe pse ato mund te mos mbeshteten nga shumica
  nje person naiv ne kuptimin e plote te saj eshte rrezik per veten dhe familjen e saj.
   
  Eléonoré likes this.
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  You are all fucking screwed by the most stupid, crazy, idiotic being on the planet.
  Dhe ju jeni te gjithe frikacake. Are you all fucking insane to not be able to understand that you are killing each other and allowing the freaking beast roam free?

  Po te tregoj nje histori qe kam degjuar ne National Geographic. Nje gjarper femer shume e madhe pret te pllenohet nga miliona gjarprinj meshkuj te cilet zene rradhen per t'a kapur. Shume prej ketyre gjarprinjve meshkuj, te cilet sipas eksperteve jane shume inteligjente, arrijne edhe te kamuflohen si gay. Kete e bejne per te zene rradhe ne rradhen e gjate te meshkujve. Ata qe qendrojne ne fund te cilet e njohin mire shprehjen «I fundit ose qesh ose qan» dhe duke dashur te kalojne sa me teper kohe me gjarprin-femer lejojne keta «gay» gjarprinj te dalin para tyre ne rradhe.

  Ky gjarper femer masiv ka vetem epsh fizik dhe pasi ka orgazmuar i vret gjarprinjte meshkuj. Ata jane gati nje e qindta e trupit te saj. Ajo vret sepse ajo urren. Ajo eshte e shemtuar dhe e refuzuar dhe e perdhunuar. Ajo eshte e cmendur dhe njekohesisht e djallezuar. Ajo eshte nuhatesja me e madhe dhe merr pamje te ndryshme. Ajo eshte hacker dhe josh ushtaret e saj debile duke i paguar me orgazma.

  Po te jete per mua cdo qenie tjeter e llogjikshme, qofte edhe intriguese do te ishte miliona here me e mire se kjo qenie e ndyre qe ngjitet si muti pas kepuces. Ku te gjeja nje akrep, scorpion qe t'ja vija ne qafe e ta helmoja njehere e mire vecse te behem vete dhe le te mbytem me ndyresiren ne thellesite e oqeaneve.

  Dhe vini ketu pa pike turpi dhe beni derr-derr-derr e gerr-gerr-verr ....

  Eleonore
   
 11. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  wtf
   
 12. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Mos e ngaterro naivitetin me budallallekun Aimilius. Naiviteti eshte ne fakt shprehja me e larte e pafajshmerise. Njerezit naive, megjithate, jane shume te zgjuar dhe besojne kollaj duke vene ne rrezik vetveten dhe jo te tjeret. Budallenjte jane njerezit qe nuk kane turp. FARE. I kap me presh ne dore dhe e mohojne. Nuk e njohin sarkazmen. Nuk e kuptojne kur ua ben te qarte se jane te padeshirueshem. Ata nuk jane vetvrases. They thrive. Why do good people die Aimilius. E di ti ? Pse ndyresirat me te medhaja te historise njerezore jetojne gjate ? E di ti? Sepse ata vrasin. Te miret vetvriten. Nese eshte keshtu ne djall shkofte miresia.

  Me gjithe keto qe ke birbilosur nje gje vetem mund te them. Je naiv. Je naiv sepse vazhdon e jep nga vetvetja. Mbylleni rrugen e komunikimit.

  EK
   
 13. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  e me mire mire, ashtu eshte por rezultati eshte njelloj. ndoshta ke te drejte duhet mbyllur
   
 14. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Rezultati do te ishte njesoj nese une do te kisha mbyllur qarkun. Ajo kohe, ka kohe qe ka ikur.

  EK
   
 15. Fede

  Fede Primus registratum

  Shume e sakte!
   
  Eléonoré likes this.
 16. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Sipas kesaj i bie qe njerezit e padjallezuar te jene idiote dhe te trashe dhe padjallezia vete te jete ves.
  Sipas kesaj i bie qe djallezia te jete virtyt dhe zgjuarsi.

  EL
   
 17. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  pak a shume ashtu i bie.
  cdo gje me mase & gjerat shkojne mire
   
  Eléonoré likes this.
 18. Artin

  Artin Papirus rex

  Natyra ka bere te ndershem, si dhe dinake e te djallezuar, por ajo ka ditur pse i ka bere dhe natyra nuk gjykohet.

  Këta plotësojne njëri-tjetrin. I djallezuari ka nevoje te jetoje mes te ndershmëve, qe te perfitoje e te jetoje ne kurriz te tyre, kurse te ndershmëve u duhen te djallezuarit, që të forcohen e përmirësohen. Por permiresohen vetem pasi e kane pësuar.

  Natyra nuk mund te bente vetem te ndershem, e t'ua bente ketyre te lehte, fushe me lule.
  Keto jane rregullat e evolucionit. Çdo qenie e ndershme ka dhe armiq, kundershtare e parazite.
   
  Last edited: 5 May 2018
 19. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Nje njeri ne paraqitje i ftohte eshte nje njeri shume i nxehte dhe vrases. Final.
  Nje njeri ne paraqitje i nxehte eshte nje njeri shume i ftohte (cool) dhe shpetues. Final.

  Nje njeri i djallezuar eshte nje njeri qe ve ne rrezik jeten e mijrave. Ai ka debulese te madhe trupore qe i jep avantazhin e perdorimit te trurit ne shkallen me te larte. He is very calculating. Ai nuk e nxjerr vete fytyren e tij te shpifur por perdor budallenj te cilet jane masha e tij. Qellimi dihet. Shfaros budallenjte qe jane edhe deshmitaret e krimit te tij si dhe shfaros te vetmen qenie qe mund te pilotoje. Motoja e tij: Nese une mbytem do t'ju marr te gjitheve me vete.

  Nje njeri i djallezuar eshte i destinuar te shfaroset. Final. Energjia qe do te me duhej per t'a nxjerre jashte anijes toke dhe t'a dergoje ne atmosfere te shpertheje eshte shume, shume e madhe qe une te marr mundimin te bej nje gje te tille tani. Fakti qe i mbyll cdo shprese do t'a beje te nxjerre turirin over and over again. Qellimi i kesaj te fundit eshte te pakten te identifikoje budallenjte e tij dhe t'i shpetoje.

  Nje pickpocket eshte me i ndershem se sa nje maskara i tille i siperpermendur. Te pakten kur e pyeten njehere hajdutin e xhepave nese ai ishte kunder nudizmit ai u pergjigj PO. Arsyeja, tha ai, eshte se personat nudo (qe ofrojne gjithe informacionin) nuk kane xhepa ku te fus duart dhe t'i vjedh.

  Natyra nuk nxjerr djallezi. Eshte njeriu ai prej te cilit lind djallezia. Duhet nje perkufizim per kete.

  Pse delja, kjo kafshe kaq e bute dhe e ndershme dhe e padjallezuar mbijetoi per miliarda vjete? A keni nje pergjigje per kete?

  Jo mua nuk me duhen te djallezuarit per te formuar njerez te ndershem. Ekzistenca ime eshte prove per kete. Keto sharlatanizma dhe budallallaqe jane thjesht justifikim per ekzistencen e palacolliqeve te nivelit me te larte.

  Une i quaj IDIOTIZMA.

  EL
   
 20. Artin

  Artin Papirus rex

  Idiote jane ato qe nuk dine te marrin pjese ne nje teme, e vetem grisen e mundohen te fyejne te tjeret.
  Keto nuk duhet te kene te drejten e te shkruarit, se e keqperdorin..
   

Shpërndajeni këtë faqe