Cfare keni gatuar/ngrene sot?

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga katsune, 4 Oct 2015.

 1. Anabell

  Anabell Forumium maestatis

  per momentin ....akullore me karamel .
   
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  Ndryshimi: shkruesi ne vend te rucola perdor rigon.
  Ne vend te mishit te pules,proshute.
  Ne vend te gjalpit vaje ulliri.
  Qepe.
  Dhe ne vend te domates,salce(hungareze ne fakt tek mua)
  Gatuhet: vajin e ullirit ne tigan e nxeh,hidhen qepet sa te marrin ngjyre,pastaj kungulli ne forma sipas deshires+salcen dhe i perziene.
  Pastaj uje te vaket+proshute dhe u ....krye.
  Rigonin pese min.perpara mbarimit.Sipas deshires edhe hudhra.
  Nje gote apo shishe vere nuk ju demton....si shoqerim.
  Kaq.
   
 4. Artin

  Artin Papirus rex

  Turli me mish dhe perime.
  Do ta ha më vonë...
   
  Airbourne likes this.
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  Kte kremin Airbourne e kursen apo mundimin dhe korrentin apo energjine elektrike, sepse duhen 20minuta....pra e blej per 0.89 cent ne dyqan apo shtepine perkatese shitese....ne forme te ngurte dhe me uje behet e lenget.
  Perberesit.
  4 fileta nga gjoks pule(mund te perdorni dhe kofshe).
  Kripe dhe piper.
  Vaj(vetem ulliri perdor vete)
  Domate(cironka si perdor)
  Mozzarella
  Basilikum(vete perdor rigon).
  Resti apo djatherat e tjera jane te tepruara(por sipas deshires).
  Mishi i pules,skuqet per 5 minuta nga te dyja anet(natyrisht mbase e ke lare).
  Muzika ne sfond te ngre nervat,dhe derisa te piqet....

  Temperatura e sobes duhet te jete 175-200° sepse ne video nuk jepet.
  Mund ta shoqeroni me pilaf,makarona,patate e si tju pelqeje....dhe nje gote vere ose shishe birre,uje apo qaj(sipas takatit).
  Ju befte mire Juve dhe MUA.
   
  Last edited: 29 Nov 2017
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  Mund ta shoqeroni me oriz apo pilaf KINEZ,makarona,kore BUKE apo si tja u ...KELLCASI
  Ne poznajem niti jednog muškarca koji ne voli ovo jelo!
  Thote UDHEZUESI.
  Ne Shqip une e KUPTOJ: dashurria fillon ka barku apo plonci.
  PS: njoni ka FATIN qe ska ...mundime.
  Apropo...100 % e dardaneve e ZOTEROJNE...serbishten.
  Na albaqeneria 90% ...anglo-saksonishtaYllirishten.
   
 8. Artin

  Artin Papirus rex

  Sot vetëm kos dhe domate.
   
  Last edited: 17 Jul 2018
  Airbourne likes this.
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Si pas ksaj...

  VETE i BERA me vaj ulliri,piper,rigon,kripe dhe paprika hungareze,si pulver.
  Nje shishe VERE as nuk DISKUTOHET nga beteja ne AMSEFELDER(Kosovsko Vino).
  QASHTU....tashti Juzni ose Severni,mua nuk me intereson.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Meny e thjeshte dhe pa shume mundime(se ku e kemi pare me duket)...  Mund ta shoqeroni me vere,birre,uje apo dhe Vodka ......

  090780211a7b736b7240873ff56f689f.jpg
  Derisa te piqen mund te ndiqni dhe...  Vetem mos u vrisni.

  Tungi.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex  Ne FAKT e kisha ne plan,por pertoja.Keshtu qe e bleva tek arrnautet per 8.50 euro.Shije mire dhe tash qetesi...Airbourne.

  Download.jpg

  PS....disa femaruce se kane kuptuar akoma,qe kur LLAPIN shume behen jo interesante.
  Fshatare.....EBEN.
  LG.
   
 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  TANI do asgjesohet nje pizze me vere gjermane,qe do ti EKZEKUTOJE nje kamunist ka TIRONA.

  PS....vera 18 muajshe por per 2.49 euro ja VLEN.Perse KETO?
  Sepse me bejne SHUME MIRE per rriMARJEN e FORCAVE per NESER,se sa te RRISH apo te meRRESH me PARAZITE si DARI bardhyl ne JEVGU mandQUKAPIKic.
  Naten e mire.
  IMG_20191016_200422[1].jpg IMG_20191016_200447[1].jpg
   
 13. Auburn

  Auburn Primus registratum

  Tani do ha dy biskota caji te bera me kakao.
   
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sipas KESAJ recete...  NUK e dija qe hudhra e paqeruar,shmang eren e padeshiruar,por Baby im se ka problem.Me te vetmin ndryshim nga KY gatim, qe Airbourne salcen e ka te kombinuar apo te perzier me piper te zi.Pastaj RIGON persiper.

  Dhe me cfar SHOQEROHET.

  Plotësia e fuqishme e Rieslingut te zi dhe butësia mahnitëse e së kuqes prej kadifeje, kombinohen...... me ëmbëlsinë e thart> të balancuar në mënyrë optimale për =harmoninë e përsosur.

  • Prodhuesi: Lauffener Weingärtner
  • Vendi: Gjermani
  • Rajoni: Württemberg
  • Adresa e prodhuesit: Lauffener Weingärtner eG, Im Brühl 48, 74348 Lauffen, Gjermani
  Sa te maroje gatimi po degjojme...  Dhe PO....SHIJOJME...

  2014 LAUFFENER WG im Fasskeller_aufgestellt.jpg IMG_20191019_161808[1].jpg IMG_20191019_161816[1].jpg

  DANKE.
   
  Artin likes this.
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Lesht e pupit kam ngrene. Hic Asgje.


  Adea
   

Shpërndajeni këtë faqe