Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Furtunë-----

  Furtunë,uragan i papërshkruar më është bërë jeta
  Meskujtimesh a jetohet vall,e pyes vetëveten
  Si sot si dje sikur ditët qe vijn në vijim,pa risi
  Enigmë më është bërë jeta,s'ja mësova të vërtetën!

  Edhe imagjinatën e humba diku,nuk e gjejë dot
  Iku nga unë edhe ajo,më la të vetmuar
  Pse ti moj e uruar,nuk më shoqërove deri në amshim
  Por ike ashtu sikur që erdhe,më le të humbur e piklluar?!
   
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Më falë----------


  Më falë,për shum gjëra që nuk ti thashë kurr
  Por një dua ta kesh në dijeni,ti ishe Ai
  Shkakëtar i asaj që e quaja,Dashuri.
  Më falë,për ca gjëra që nuk mund ti bëja dot
  Cdo gjë do të bëja kohën ta kthej prapa
  Mundohem eh sa shum mundohem,por kot!
  Më falë,që i dashta syt e tu aq shum
  Ky është shkaku i netëve të mia pa gjumë!
  Më falë,që shkruaj kaq me dhimbsuri
  Por më duhet zemër të shkruaj kështu
  Se vetëm me këto shkrime,i fshij lotët e mij!
   
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Një lutje-----

  E luta qiellin sot te me degjoj
  Marrveshje dashta te beje
  Ai vetem te vranesohet
  E une ne vend te shiut te lotoj!

  Thua se ndiu dhembje per mua
  Deshiren ma plotsoj
  Por prap me pa qe u lodha
  Filloj te bie shiu,mua t'me ndihmoj!

  U lodhem qe te dy dikur,pushuam
  Tek une mbeten denesjet
  E shiu i la prapa rete e hinta
  Edhe ato me shum u erresuan!
   
  h3o likes this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Kujtimi i hidhur------

  Tek kalaja mbi qytetin tim shiqoja me permallim
  Syt i kisha te ngulitur ne nje pike te caktuar
  Ne kete dite me shi qe bie pa pushim
  Mendja me shkoj,tek vendi ku kemi qendruar!

  Po afrohet ditendarja jone,sa shpejt
  Nuk doja t'i kujtoja keto dite pikllimi
  Eshte dicka me e fort ne shpirtin tim
  A thua me humbi edhe durimi?

  Sa mire qe u erresua,kalaja nuk po duket
  I largova syt nga ai shiqim i gjate dhe ika
  Vetevetja mu duk si zogu krahethyere
  Qe mundohet te fluturoj nga friga!
   
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Ne oret e vona----

  Ne oret e vona,kur te gjithe bijn ne gjum
  Mbetem une dhe vetmia,te ulura pran
  Mundohem ta perbij lotin,qe me rrjedhe si lum
  Nje ofsham leshoj,,Ah si s'te kam prane"

  Te rrij e vetmuar,kurr s'do me lejoje
  Lot nuk do te kisha,do isha e lumtur
  Kur s'do te kisha gjum,do me ledhatoje
  Kurr nuk do mbetesha,e gjalle por e humbur!

  Kur qielli eshte i kthjellet,me leht e kam moj zemer
  Jane yjet qe me bejn shoqeri,sme lejojn te merzitem
  Bisedoj une me ta,e ty te thrras ne emer
  E shtrati mbetet i paprekur,pa fjet fare ngritem..
   
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Nene!

  Te lutem o nene e dashur
  Nje deshir ma ploteso
  Bijen time o nene
  Nga prehri mos e largo!

  Eshte e vogel nene
  Nga terri frigohet
  Kur merr vajin nene
  E din si pajtohet!

  I kendo ninullat
  Une s'pata mundesi
  Kur n'kete bote ajo erdhi
  Isha kah mbaj zi!

  Kur ta degjon zerin
  Ajo do qetsohet
  Zeri ime nga i Yti
  Shum pak dallohet.

  Edhe Ty o nene
  Te dashta shum
  Por kjo eshte pjes e imja
  Zemren ma beri shkrum!
   
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Pse???-----

  Pse mu ngrin damaret e zemres
  Kur toka ishte zbardhua me bore
  Lotshiqimi mu ndal tek varrezat
  Ah sikur te kisha mundesi,ti mbuloj!

  A nuk ishte i mjaftueshem dheu
  Qe i kishte mbulua ka mot
  Po edhe ti moj e uruar,pa pertes
  Te tera i mbulove,i rëndove edhe me fort!

  Nuk mundem te shkoj me afer
  Mallin nuk po mundem ta shuaj
  Edhe te behem zog qe fluturon
  Kjo zemer e piklluar,per ju do te vuaj!
   
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Gjumi tradhetar!------

  Edhe Ti o gjum i uruar
  Fillove te luash me mua
  Kur dua te jame e zgjuar
  Me vjen pa te ftua!

  Syt kur i kam te lodhur
  Me lotet e mij i freskoj
  Por mbrem ky gjum mashtrues
  As kete nuk ma lejoj!

  Doja te flej me boren
  Te behem mike me te
  Por nuk me dashti as bora
  Me tha:Edhe ashtu si bora je!..
   
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----PC-s----

  Ti kuti e shemtuar
  Qe me vjedh kohen e lire
  M'u bere e merzitshme
  Kurr s'u tregove e mire!

  Nete te tera pa gjum
  Me lot rreke neper fytyr
  Pse kurr nuk u mundove
  T'me thuash nje gje te mire!

  Edhe kur s'dua te qaj
  Shum gjera m'i perkujton
  Nisi e shkrehem ne vaj
  As ti nuk me kupton!

  Nuk te adhuroj fare
  Por kohen me ty e kaloj
  Shum shpejt do te braktisi
  Pa ty dua te vazhdoj!
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Perkujtim--------

  Pran pllakes se mermert qendrova
  Shkurt shum shkurt
  Me gjate nuk mund durova
  Gjaku nga zemra dhe loti
  U shendrruan ne gjendje te ngurt
  Duart mu shtanguan
  Ne trup nuk me mbeti fuqi
  Mezi arrijta zemer
  Ne ball ta puthi at fotografi!
  Si ta kthej shpinden
  Si te le ne vetmi,me thuaj
  Une se gjeje pergjigjejen
  Zemer shuum po vuaj!
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----------A i mban mend fjalet e fundit??-------

  Nje keshille--Ruaju-------Do te ruhem..
  Nje lutje---Mos ndrysho-------Jo kuuurr!
  Nje deshire----Mos me harro----As ne enderr nuk te harroj,
  Nje genjeshter--Nuk te dua dhe..---Kjo vertet ishte genjeshter
  Nje e vertet---Shum me mungon!----
  Pasi shum me mungon...
   
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Engjëllushë!

  Çdo vit t'blej dhuratën
  S'kam si ta dërgoj
  Kur marr t'shkruaj adresën
  Më kthehet,se e gaboj...

  Do i mbledhi të gjitha
  Dua t'i mbajë kujtim
  Kur të jamë e mërzitur
  Me to gjejë ngushllim..

  Në këtë vit mi zemër
  Kukullat s'të shkojn shum
  Do ishe më e rritur
  Dhuratë ke një parfum...

  Kur t'shpërndajm dhuratat
  E të kaloj viti i vjetër
  Prap aty pran bredhit
  Mbetet një dhuratë më tepër...
   
  Dreamer likes this.
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---------Vuajtja.....-----------

  Me shiqonte,e une fshihesha
  Me kerkonte,e une ikja
  Nuk doja te me gjej
  Nuk doja me me helmua
  E tani nuk kam me ku
  Me gjeti
  Me mbyt ngadal
  Por nuk vdes
  Ekzistoj,por veshtir e perjetoj
  Dhe kur te gjithe te harrojn
  Une do te jame aty
  Te te kujtoj pa frig
  Pasi qe nga vuajtja qe kam
  Nuk mundem as me ik!
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Eh bora.....----------

  Keto rreze dielli qe shkelqejn mbi bore
  Me peshperisin dicka,nuk i kuptoj dot
  Me duket qe me thone:Afrohu,por pa lot!

  Une e pervuajtur ne shpirt,murmuris dicka
  Si ta ndaloj kete t'shkret loti,me thuaj si ta hedh..
  Une me e ndal mundohem,ai me shum po rrjedh..

  Nese ne garë futem me boren,cila jemi me e ftoft
  Dua te jesh e bindur,une ta kaloj ty
  Ti nganjehere shkrihesh, e une tersisht ngri!

  Moj bore e uruar,sa shum ta kam lakmi
  Pa te ndalu askush,edhe varret i mbulon
  Nganjehere te xhelozoj,me ta gjate qendron!
   
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Të isha...unë----

  Po të isha nje zog mali,
  e t'fluturoja degë më degë -
  Do ndalesha në atë vënd,
  ku më së shumti shpirti m'djeg!

  Nga ajo degë ku do ndaloja,
  do ja thoja cicërrimën -
  Ti atje thelle ne tokë ke,
  zemrën tënde edhe timen!

  A thua do ma kupton gjuhën,
  kur si zog të cicërroj?
  Ah, sikur të ishte e mundur,
  të dal nga varri e ta perqafoj!

  E di që kjo s'është e mundur,
  kjo është një dëshirë
  Të ç'mallem pak me vargje,
  mbase s'mundem në tjetër mënyrë!
   
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Ku je...?----

  Jo,nuk te pyes Ty,po e pyes veteveten
  Me thane te kerkojn,po askund s'te gjeten!

  Kush me kerkon?Kujt i duhem aq shum?
  Edhe une kerkoj veteveten,nuk e gjej askund!

  Nuk dij ku te fshehem,ne kete ndrrim motmoti
  Dua te qendrojm bashk,vetem une dhe loti!

  Me thuaj ku te futem,askend mos ta merzis
  Lotin nuk mund ta ndali,e kjo do ju bezdis!

  Te vij atje tek ju, loti juaj eshte tha
  Ta pres ndrrim-motmotin,per Ju duke qa!
   
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----------Ne fakt...------

  Ne shpelle jame futur qysh moti
  Por jo ne at te dashuris
  U futa ne nje tunel pa dalje
  Mbeta ne shoqerin e vetmis!

  Lotin e kam mik,vetmin e kam mikeshe
  Jane shum te qmuar,jane shum me vlere
  Kurr s'me lene t'vetmuar,fjalen nuk ma kthejn
  I kam gjithmon pran,s'largohen asnjehere!
   
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  --Nje Enderr-----...

  Isha diku tek varret,dicka kerkoja
  Shetita gjithe at vend te gjere e t'gjate
  Ne gurvarret shkrimet me rend i lexoja!

  Isha e kembezbathur,por per qudi ftoft nuk kisha
  Askund nuk gjeja emrin qe doja ta shof te graviruar
  Atehere me doli gjumi,nuk e gjeta,pasi e gjalle isha!

  Sa shum e urrejta gjumin qe me doli aq shpejt
  Pse nuk vazhdoj ajo enderr me gjate,ta gjeja
  Ate qe kerkoja ishte:Une qe isha ende ne jete!
   
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Sa shum me mungove sonte-----

  Me mungove sonte,sa shum te kerkova
  Te jesh e ulur ketu pran meje,e ulur
  Doja dikush te me pajtoj,ah sa shum lotova!

  Askush nuk ka forcen e nenes,qe te me pajtoj
  Askush nuk ka dore te bute si nena ime
  Me nje dore t'me fshij lotin,me tjetren t'me perqafoj!

  E uritur mbeta,per keshillat e tuaja prinderore
  Ani qe mendova qe isha e rritur,por ende po ndihem
  E vogel shum e vogel,sikur te isha ne shkollen fillore!
   
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Më gjejë....-----


  Më gjejë,të lutem
  Folë me mua..
  Dua të të ndij
  Ti je drita ime
  Të cilën e përcjelli
  Dhe më përcjellë
  Je drita...
  Je shpresa...
  Po....Pse?
  Ma more gjysmën e zemrës sime
  Gjysmën ma le mua
  Të kërkoj,se më duhet zemra e tërë
  Më duhesh TI...
  Ti ishe forca ime
  Jeta ime...
  Vetëm me ty do shkoja më tej
  U ndala...
  Më ndalën...
  Erdha deri tek yjet
  Nuk ishe...
  Më gjejë te lutem
  Ti je krejt cfar dëshiroj..
  Krejt cfar dua...
  Pra më gjejë
  Më merr pranë...
  Të lutem....shum!
   

Shpërndajeni këtë faqe