Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  E pash të arsyeshme ta hap këtë temë edhe për vogëlsinë tonë, edhe që nuk jemi poetë/e, të japim kontributin tonë me atë çka dijmë!

  -------Nese.....----

  Nese me shef te perlotur
  Mos u qudit
  Kjo eshte perditshmeria
  Qe e kam cdo dite!

  Nese jame e buzqeshur
  Mos me beso
  Kjo eshte nje genjeshter
  Se zemra vajto!

  Nese ma degjon zerin
  Ky nuk eshte kendim
  Eshte denesja ime
  Thjesht eshte nje vajtim!
   
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Kujtim i hidhur!------

  Jam ulur pran nje trungu
  E kujtoj kohen e shkuar
  Iku sikur kurr mos te ishte
  Me la te jetoj e vetmuar!

  Me la te re e pa pervoj
  Me la mu atehere
  Kur asgje nga jeta
  S'dija te kuptoj!

  Ku more krih qe fluturove
  Pse nga une i fshihje vall
  Kishe krih po nuk i vereja
  Ti ishe Engjull i gjalle!
   
  Lotus and Dreamer like this.
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Nuk dija--------

  Po ta dija se c'me pret ne jete
  Shekspirin s'do e lexoja kurr
  Gadi me doli nje lloj tragjedie
  Qe nuk e kisha menduar!

  Tragjedi pas tragjedie me ndodhen
  Por mendjen e ruajta te kthjellur
  Nuk lejova askujt te me perul
  Te mbetem si nje lecke e hedhur!

  Nese dhembjen e shprehu me shkrime
  Mendjen e kam te shendosh
  Gjithmone mbeta ballehapur
  Per kete ja vlen te jetosh!
   
  Edi Edi Edi, odeon and Dreamer like this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Ëndërr dhe lot!

  Të ëndrrova si dikur
  Kur ishe në jetë
  U mundoja ngadal
  Kokën tek Ti me mbështet!

  E ofrova kokën pran
  Dhe dashta ta mbështes
  Eh, ky gjum ç'më doli
  Mbeta duke dënes!

  Syri i mbushur lot
  Nuk dinte të ndaloj
  U zgjova sot e mërzitur
  Erdha të të vizitoj!

  E mbështeta kokën
  Mbi gurin e varrit
  Mendova për veten time
  Athua mbeta kafshatë e djallit?

  Nuk po më flet zemra
  As unë zë nuk lëshova
  Loti t'i thonte te gjitha
  Putha gurin e u largova!
   
  Lotus and Dreamer like this.
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -------S'dua te genjej....----

  Po të thoja jam mirë
  Do të ishte gënjeshtër
  E për rrena të tilla
  Duhet të jesh mjeshtër!

  Të te them se nuk vuaj
  E di që s'do besosh
  Kështu shkruaj si ndihem
  Që të me kuptosh!

  E di që nuk i dëshiron
  Lot në sytë e mi
  Më thuaj si t'i ndal
  Unë s'po kam fuqi!
   
  odeon and Dreamer like this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Nëse..------

  Nëse do hesht
  Apo mërmëris në vehte
  I njejt do të jet veprimi
  Si bërtite si hesht!

  Askush kënd se dëgjon
  Askujt nuk i dhemb per ty
  Shurdhmemece të isha
  Mos të shihja as me sy!

  Asgjë të mirë s'dëgjoj
  Kam nis edhe mos të flas mirë
  Edhe syri më duket hidhërohet
  Që t'kqijat na sulen pa mëshirë!!
   
  Dreamer likes this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---LULJA E KUJTIMIT----

  Një herë dashurova me shpirt e me zemër
  Nuk do ja uli vlerën, do e ruaj at emër
  Ai është emër i shenjt, por pa ardhmëri
  Është emër që mbeti në zemër, DASHURI!

  E humbur e futur atje thell nën tokë
  Dashuri e pangopur e ruajtur me lot
  Asgjë nuk më lë prapa përveç mallëngjimit
  Dhe një lule të tharë që e quaj,,Lulja e kujtimit''
   
  tropojanja and Dreamer like this.
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -------Dritë-terri------

  Të shkruaja me dritë të qiriut
  Tani edhe ai ngadalë po fiket
  Apo nuk don t'mi shoh lotët
  Nga unë filloi të mërzitet!

  Pse o i bekuar nuk ndriçon?
  Pse ma shuan edhe këtë dritë?
  Të lutem, mos më le në gjysmë
  Shkrimin dikush është duke prit!

  Unë do shkruaj edhe në terr
  Por kam frig mos po gaboj
  Po shkruaj diçka që nuk duhet
  Kam frig mos po i lëndoj!

  Edhe pak dritë të lutem shumë
  Nuk kërkoj të rrish i ndezur gjatë
  Vetëm edhe ca fjalë më mbetën
  T'ju them: S'e i deshta shuumë!


  Ju që më ikët e më lat në këtë botë
  Po Ju them të drejtën, prore jam me lot!
   
  SNAP and Dreamer like this.
 9. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  tropojanja and e panjohura like this.
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Kërkim mes yjesh----

  Më shkuan sytë në qiellin e lartë
  Sytë m'u mbushën me lot
  Pse nuk je me mua zemër
  Lotin ta ndalivetem sot?!

  Në mes yjesh të kerkoja
  Asnjë në Ty s'më ngjan
  Iu ofrova varrit shpirt
  E dija që atu të kam!

  Ti ujita lulet mbi varr
  Me lot që më shkonin rrëke
  Ani që je nën tokë o shpirt
  Dije që me mua je!


  Asnjëerë nuk u mundova
  Nga vetja të të largoj
  Se te dashta shumë
  Gjithmon do të dashuroj!
   
  Dreamer likes this.
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Dreamer Flm. :)

  -----Lotsyri----

  Jam pak e mërzitur
  E me lot ne sy
  S'di a më dehu vera
  A më dehe Ti!

  I mora dy gota
  Dhe i mbusha plot
  Njërën e piva verë
  Tjetra ishte me lot!

  A thua cila më dehu
  Vera apo loti?
  S'di të përcaktohem
  Mundohem kot se koti!
   
  Dreamer likes this.
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Dhembje!


  Pse më ndjek hap pas hapi
  Ti dhembje e shëmtuar
  Asgjë borgj nuk të pata
  Që në shpirt m'ke përvëluar!

  Pse nuk ndalon hapin?
  Pse nuk më le të qetë?
  Më lesho nga ato kthetra
  Të jetoj këtë që më ka mbet!

  Pse nuk e ndal rrugëtimin?
  Pse udhëton bashkë me mua?
  Më le vetëm një moment
  Dua një çast me të harrua!
   
  Dreamer likes this.
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------,,S'ka vend per ty''

  Ditët s'i numërova fare
  Mendova te Ti të vij
  Por më kthyen moj zemër
  Thanë:,,ska vend per ty''

  Dhembje kisha shumë
  Por fare si hetoja
  Mendoja sa më shumë dhembje
  Me shpejt Ty t'u ofroja!

  Syt m'u mbyllën ngadal
  Një djersë m'a mbuloj ballin
  Athua ky çenka dhe fundi
  Që të m'a shuaj mallin?!

  Por prap hapa syt
  Dhe për rreth shikoja
  E dija që në agoni isha
  Vetem Ty të kërkoja!

  Prap s'më dashti toka
  Më ktheu në këtë botë
  Në vend të buzqeshjes
  U ktheva me lot.....
   
  ditari anonim, tropojanja and Dreamer like this.
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Ah ky diell!----

  Ky diell i prandverës
  Ngroh me rrezet e tij
  Por në zemren time
  Akullin s'mund ta shkrij!

  As Ty moj zemër
  Ne tokë t'zezë s'te ngroh
  Lulet mbi varr çenkan rritur
  Nga lotët mezi i shoh!

  Mbi gur të varrit tënd
  Ta lash një kujtim
  E di që s'mund ta marrësh
  Por është loti im!

  Do të rrëshqet ngadalë
  Loti im mbi fytyrë
  Të afrohem më afër
  S'po gjej tjetër menyrë!
   
  Dreamer likes this.
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  MË MUNGON....
  -----------------------

  Sa e shkurtër ishte femijëria
  Kur na mbaje fort për dore
  A thua ne u rritem shpejt
  A po nga ne ike pse u lodhe?

  Na le me mall të pa shuar
  Mbetëm të afërt plot dashuri
  Unë me vëllaun pe rdore
  Njashtu si na mesove Ti!

  Kur na kaplon malli o nënë
  Shpalosim kujtimet per Ty
  Ruhemi nga njëri-tjetri
  Lot mos t'na duken në sy!

  Nuk ishte e lehtë jeta
  U dasht me e përballuar
  Ashtu vepruam si na mësove
  Pasi të kemi premtuar!
   
  dev, Dreamer and tropojanja like this.
 16. tropojanja

  tropojanja Çike Malsie

  Jane shkrime tuat??
   
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Dashuria ime!

  Dashuria ime kishte sy
  Pse ia verbuat?
  Dashuria ime kishte vesh
  Pse ia shurdhuat?
  Dashuria ime kishte ardhmëri
  Pse ia ndaluat?
  Dashuria ime ishte e shëndosh
  Pse e lënduat?
  Dashuria ime ishte e pastër
  Pse e njollosët?
  Dashuria ime ishte e lirë
  Pse e burgosët?
  Dashuria ime nuk kishte lot
  Pse ia sollët?
  Dashuria ime nuk kishte urrejtje
  Pse ja mbollët?
  Dashuria ime donte të jetoj
  Se lejuat, do ju mallkoj


  TË MALLKUAR QOFSHI PËR JETË
  QË VRAT NJË DASHURI TË VËRTET!
   
  tropojanja and Dreamer like this.
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Po...Ketu hasa ne ca qe ishin te ,,huazuara'' nga une...por le te ngelet ne ndergjegjen e tyre...Jane vargje te pa edituara s'i duhet por nuk jame as gjuhetare as poete...Ju persh.
   
  Dreamer likes this.
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----------- NËNË....------

  Një dasëm është këto ditë
  Të martohet nipi o nënë
  Nuk është dasma ime
  Unë mbetem si më ke lënë!

  Lot nuk do të derdhi
  Të betohem o nënë
  Por në heshtje do të lutem
  Shpejt të të vij pran!

  Atje tek Ti moj nënë
  Kam dritën e syrit
  Kam gjysmën e zemrës
  Kam gjysmën e shpirtit

  Do t'i lus dasmorët
  Këngën mos ta ndalin
  Kam frikë nga lot
  Me tradhëtojnë, dalin

  As tek varri Juaj
  S'do të vij këto ditë
  Të lutem nëna ime
  Shumë mos u mërzit!

  Nënë të lutem shumë
  Afrohu bijës sime
  Përkëdhelja flokun e artë
  TI KE AROMEN TIME!
   
  Alephh likes this.
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Errësira!----

  Në këtë natë të errët
  Pa yje e pa hënë
  Më duk që dëgjova
  Një thirrje o nënë!

  Dola e përlotur
  Rrugën e vështroja
  Asgjë nuk vërejta
  Asgjë më s'degjoja!

  U ula ngadal e mërzitur
  Pritja të dëgjoj edhe një herë
  Kot mbeta duke pritur
  Ai zëri më s'më erdhë!

  Hyra ne dhomen time
  E perlotur mbeta ne vetmi
  Nuk do me vijsh Ti
  Po une tek Ti do vij..
   
  dev and Alephh like this.

Shpërndajeni këtë faqe