Brumrat

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Ema, 5 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Brumrat

  Ciao!
  Ketu do flasim se si gatuhen byreket,makaronat,pasticet,polenta,etj...
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Brumrat

  Pastico me djathe,qumesht dhe veze: /pf/images/graemlins/smile.gif

  Merret nje kile makarona(spaghetti) dhe futen ne uje te vale.Kur te jene gati te ziera(jo te ziera plotesisht) hiqen dhe shtrohen ne tepsi te lyer me gjalpe.
  Pas kesaj i hidhen lart djathe i grire(200-300 gr),2 kokrra veze te rrahura dhe 100 gr qumesht....
  Piqen ne furre me 180 grade.
  Kaq pra.... /pf/images/graemlins/smile.gif
  Byrekete me vone se marova per buke !
   
 3. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: Brumrat

  Une ne vend te qumeshtit perdor Kos, provoje njeher i jep nje shije te lezetshme. :tipsy:
   
 4. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Kanape me Ullinj.
  2-3Sardele pa hala,
  gjalp i frsket,
  feta te holla buke,
  ullinj pa berthame,
  1.domate e madhe.
  2.shtypen sardelet ne tigan me gjalpin,derisa te formohet nje mase kremoze(ose mixer).
  3.Lyhen fetat e bukes me nje shtrese te trashe nga perzierja e pergatitur.
  4.Ne mes te bukes vendoset nje fete e holle domateje pa leng dhe mbi te nje kokerr ulliri.
   
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Lazanja me spinaq.
  http://www.familie-im-web.de/familie/rezepte/s/spinat_lasagne_2.jpg
  Per4-5 persona duhen;
  250gr fileta-lazanja,
  150gr spinaq,
  250ml uje,
  250ml kos(creme fraiche),
  4-5 luge ajke,
  1qepe,
  150gr djathe,
  kripe.
  Pergatitja;Ne nje tigan me vaj,skuqet qepa e grire holle,pastaj aty vendosim edhe spinaqin per2-3min.Ne nje ene vendosim spinaqin e zier pak dhe perberesit e tjere,pra ujin,kosin,djathin,ajken dhe kripen,dhe keshtu filli do te jete i gatshem.Marrim nje tave mundesisht katrore dhe e lyejm me vaj,pastaj aty vendosim nje rend fileta-lazanja dhe u hidhet ca nga filli i punuar me pare dhe keshtu vendosim nje rend fileta,nje rend fili derisa te mbarohen.Rendi i fundit duhet te jete me fill.Nxejme furren ne 200*c dhe i pjekim per 25min.
   
 6. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Goja leng per Ravioli te mbushur me spinaq :)
   
 7. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Kujdes me gluten !italia eshte vendi i pare n bote qe vuan nga gluten, prandaj mos e teproni me guzhinen italiane.guzhina me e sigurte per shendetin eshte ajo greke, spaniole, aziatike.
   
  Al-Punk likes this.

Shpërndajeni këtë faqe