"Back for a Better Future"

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga Erind, 1 Jun 2006.

 1. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: "Back for a Better Future"

  .: fatkeqsisht librat shqip nuk e di pse nuk me ngjisin me, nuk harrij ti lexoj, nuk perqendrohem dot, prandaj lexoj e shkruaj ne forume po nuk funksionon :.
  Nejse desha me te vertet te dija ndonje te dhene mbi keto praktikat se shume zhurme u be, po ndonje opinion do ishte mese i mirepritur.
   
 2. Fioralbina

  Fioralbina Primus registratum

  Re: "Back for a Better Future"

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  E keni vene re veten kur ktheheni ne shqip? Sapo arrini ne rinas ju duket nje vend germadhe...shikoni prinderit te plakur dhe qe ketu demoralizoheni.rruges per ne shtepi nuk i veni rendesi asgjeje. Degjoni se duhet te degjoni dhe pergjigjeni. jeni shuuume te shokur nga cdo gje. Diten e pare flisni vetem kur ju pyesin. Diten e dyte te gjithe ju degjojne me shume vemendje. Diten e trete ju hedhin surratit cdo gje qe keni thene diten me pare. Cdo gje qe ke thene eshte mburrje. Sepse ata njerez dine shume me mire se ty se si behen gjerat.
  Diten e katert edhe ti behesh si ata dhe cdo enderr merr fudn...fillon frekuenton lokalet dhe nga mengjesi e ne darke ke pire aq shume kafe sa te dridhen duart.

  Une shpresoj qe nje dite te kthehem dhe te kem edhe kolege te tjere. Ambjenti ku pretendoj te punoj esht enje nga me te korruptuarit. Kam provuar te integrohem qe tani dhe me kane treguar deren.
  Ama kjo gje sduhet te me pengoj te shpresoj qe femijet e mi sdo vuajne me si une per te marre nje vize apo skane pse ta kene problem se vendelindja e tyre eshte shqiperia. Per mua do ishte me lehte te integrohesha ne boten ku po formohem por deshira ma ka te ve nje tulle ne vendin tim. Ama nuk mund te behet me nje tull duhet qe secili nga ne te sjelli frymen e re. Mbi te gjitha mos e bejne sikur jashte shtetit i kane cdo gje u serviret me pjate argjendi..te tregojne edhe sakrificat qe bejne per ti arritur.

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/thumbsup.gif jam shum shum shum dakort me ty...duket sikur me ke mar fjalet mua...
   
 3. Fioralbina

  Fioralbina Primus registratum

  Re: "Back for a Better Future"

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  fatkeqsisht librat shqip nuk e di pse nuk me ngjisin me, nuk harrij ti lexoj, nuk perqendrohem dot, prandaj lexoj e shkruaj ne forume po nuk funksionon

  [/ QUOTE ]

  e njejta gje me ndodh edhe mua...

  Vintage,
  mund te jet e leht per ty te flasesh, edhe se nuk e di si esht jeta jote prandaj nuk mund te gjykoj, por nese jeton perdita ne nje ambient ku nuk flitet shqip, ku te gjith shoqerin e ke te huaj, ku studion perdita mbi libra qe ti shpjegoin konceptet ne nje gjuhe te huaj esht e per me shum studion gjuhe te huaja ne nje vend te huaj (si persh, studion anglisht e gjermanisht dhe perkthimin e ben ne italisht e kur mundohesh te perkthesh ne shqip, truri duhet te bej nje proces nga anglisht ne italisht e pastaj ne shqip /pf/images/graemlins/confused.gif ) prandaj te siguroj qe esht shum shum e veshtire ti kthehesh rutines e te lexosh pa ndier veshtiresi libra ne shqip!! /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 4. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: "Back for a Better Future"

  Jo nuk e kuptoj dot. Une kam kusherirat e mia te vogla qe kane lindur ne Itali: njera prej tyre, ne fillim fliste vetem italisht, kur ishte 3 vjec kuptonte shqip kurse tani qe eshte 10 flet sh mire shqip. Nuk ka pare apo lexuar ndonjehere shqip, po per ta folur flet goxha mire. Pak a shume te gjithe nga ne qe shkruajme ketu kemi bere te pakten 8 vjet shkolle ne Shqiperi, me prinderit flasim shqip, internetit e ka secili sot dhe site shqiptare ka sa te duash : te thuash e kam harruar shqipen " PA DESHIREN TIME " me duket absurde. Sinqerisht mu me vjen turp nganjehere kur shoket e mi per te me vene ne prove me pyesin per ndonje fjale shqip qe nuk perdoret shume dhe mua s me kujtohet per momentin. Asgje s'eshte e pamundur: vetem deshira per te bere dicka eshte veshtire te stervitet.
   
 5. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: "Back for a Better Future"

  Ke te drejt shume shpesh me mungon deshira ... ndodh.
   
 6. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: "Back for a Better Future"

  Deshira sna mungon por na pengon mundesia ...
   
 7. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: "Back for a Better Future"

  Cila mundesi? He, mos na thoni tani se dhe mendimet ne koke i mendoni ne gjuhen e huaj ku jeni atje... Mendoj se eshte me shume pertese nga ana juaj, sesa te thuash kam harruar te flas shqip. Ciao!
   
 8. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: "Back for a Better Future"

  Me duket se Caliente e flet (shkruan) sh mire shqipen. Se kuptoj ate lloj "nderhyrjeje". /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 9. Mortal

  Mortal Guest

  Re: "Back for a Better Future"

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Scorpion</div><div class="ubbcode-body">Cila mundesi? <u>He, mos na thoni tani se dhe mendimet ne koke i mendoni ne gjuhen e huaj ku jeni atje</u>... Mendoj se eshte me shume pertese nga ana juaj, sesa te thuash kam harruar te flas shqip. Ciao! </div></div>

  Kjo ndodh. Arrihen dhe momente kur une perkthej nga English ne Shqip dhe e kam bere pa vetdijen time por me kane terhequr vemendjen miqte e mi. Kur shkruaj ndodh me ndryshe. I jap me shume kohe vehtes dhe per rrjedhoje shkruaj relativisht shume mire, por per te folur e bej me pengesa. Duhet te perqendrohem dhe shpik fjale te reja. Nje profesor me ka thene ndodh pasi une nuk kam shkuar per shume kohe mbrapsht ne Shqiperia (7 vjet) dhe ata me te cilet shoqerohem jane njesoj si une ne Shqip. Fjalorin ne Shqip e kam shume te varfer. Po mundohem ta ujdis. Ju qe jetoni ne Shqiperia apo keni kaluar vetem pushime jashte nuk mund te kuptoni dike qe jeton jeten e tija ne nje vend te huaj. Kjo ndodh ne c'do aspekt, duke filluar qofte dhe nga gjuha e folur dhe e shkruar. E shikoni si tangerllik, e nderkohe nuk eshte e tille. Une kam hequr dore se shpjeguari vehten per mangesite ne Shqip. Nqs me kupton, mire; nqs nuk me kupton- me pak per ty.

  Ne lidhje me temen
  Une nuk do te kthehem mbrapa ne Shqiperia.
   

Shpërndajeni këtë faqe