Artikulli i dites: (Me terhoqi vemendjen ky shkrim...)

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Wii, 29 Jun 2011.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Vidhen katër lopë me vlerë 3000 euro.

  Ja ku ka ndodhur ngjarja

  SHPERNDAJE

  Policia e Kosovës njofton se në Komunën e Gjilanit një person ka njoftuar se nga stalla e tij janë vjedhur katër lopë me vlerë 300 euro, transmeton “Zëri.info”.

  Sipas policisë prokurori është njoftuar për ngjarje ndërsa hetimet për rastin po vazhdojnë.

  Ja njoftimi i plotë i policisë:

  Gjilan 20.06.2018-02:00. Viktima mashkull K/Shqiptar ka raportuar se nga stalla e tij i janë vjedhur katër (4) krerë kafshë në vlerë rreth tremijë (3000)€. Në lidhje me rastin është njoftuar prokurori ndërsa rasti vazhdon të hetohet.

  Shenimi im: pse policija duhet me ja u rrujte ne lopat mer...THI.
  Gjinen APET.


   
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Saber Combat: Turkey, 1436.

  The following translation of a 17th-century German text might explain why........

  One text segment is of particular interest to aficionados of sword fighting: The passage introduces “Georgius Castriotus, whom the Turks call Skanderbeg“ and a “wonderous fight at the Court of the Grand Turk Amurathis”, which occurred when Skanderbeg was 21 years old. Since the Albanian national hero Gjergj Kastrioti Skanderbeg was born May 6, 1405, this would place the event squarely in 1436.

  The 18th-century German masters called it “Circulieren” after the Pass.

  A man from Tartary came to Adrianapolis, who advertised himself as the greatest of all fencers and challenged the entire Ottoman court, if there were someone who would fight him for life and body.

  “This was the manner of fight: Each was to appear naked, with only the modesty covered, and try his luck with just the drawn sword, without shield or targe. When the Turks heard this foolish creature, nobody felt like taking him up on it, and there was much laughing that this braggart was to make off with the prize uncontested. To counter this, Amurathis brought forth royal rewards, to see if he couldn’t move someone to venture a round with the Tartar.

  But this cruel type of fighting with naked body surpassed even the preciousness of the reward. As this stranger was about to reach for the treasure, Georgius Castriotus stepped forth and called, ‘Halt, Tartar! You shall not have these jewels without blood. You will have to kill me for them first. Know that you have found the man you have been looking for.

  “And thus they were both brought before Amuranthis, and the place of combat was determined. When they had removed all their clothes, even the shirts, two sabers of equal length and weight were handed to them.

  The Tartar struck first at his opponent. Skanderbeg struck his attack aside with his left hand, with his right he cut his throat and neck half through, so that the Tartar fell dead to the floor. Then he severed the neck entirely and took the head and carried it, naked and splattered with the blood of his enemy, to King Amuranthis. The royal reward was his, and Amuranthis praised his fortitude and that he had preserved the honor of the court.

  Date 17th Century
  Author
  Christoph(er) Amberger (1505–1562)

  Shenimi im: ta dinte Gjergji ku kane perFUNDuar PASardhesit e TIJ,do ja u priste KRYET me DOREN, lere me SHPATEN e....TINA.

  U KRYE.

  Skanderbeginottomancourt.jpg   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Harta me Satelit apo saq para shekullit te 15-te,te bera nga....KLLUFAT.
  178_homman_1716-1024x895.jpg Germanic_roman_486_1923.jpg Europa-en-1360.jpg

  Harta apo te TRETEN,e kane bere iliret me....anije kozmike me...136o.
  U KRYE.
  AproPO...pas KENA ken te MEDHENJ,apo .....JESHEM.
  Do banet....APET.
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës ka pak materiale nga lufta e viteve 1998-99. Në këtë institucion kanë pranuar dokumente veç nga shtabi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në Likovc, përderisa ka material që gjendet aty e ende nuk është selektuar.

  Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë Shtetërore e Arkivave të Kosovës, Ramë Manaj në një intervistë për Ekonomia Online, tha se kanë mungesë të materialeve nga lufta e fundit në Kosovë.

  “Sa kemi material nga lufta e fundit, kemi fare pak. Kemi vetëm dhjetëra kuti të cilat ende nuk janë përpunuar dhe do të shohim sa do të mbesin, sepse ajo është sasi bruto dhe ne ruajmë sasinë neto. Këto materiale janë marrë nga ish-shtabi i UÇK në Likovc dhe kemi pak materiale, thënë drejtpërdrejt këto janë më pak sesa që duhet të kemi dhe besoj që në të ardhmen duhet të plotësohen këto fonde. Ne duhet të kemi gjithë dokumentacionin që ka vlerë arkivore, pavarësisht se ku dhe kur është prodhuar. Kur është prodhuar nga fondkrijuesit, sepse funksioni dhe misioni i arkivave të Kosovës është që të grumbullojë, që të mbrojë, të ruajë dhe të japë në shfrytëzim dokumentacionin me vlera të përhershme arkivore”, tha ai.

  Manaj kërkoi më shumë përkushtim nga institucionet përgjegjëse për të grumbulluar dhe mbrojtur dëshmitë dhe materialet nga lufta e fundit.

  “Këto janë dokumente të prodhuara nga fond krijues të ndryshëm, nga fusha e institucioneve të shtetit, nga fusha e arsimit, e shëndetësisë, fusha e ekonomisë, kulturës në periudha të ndryshme kohore. Duhet krijuar kushtet për të realizuar këtë funksion që unë e quaj të shenjtë për nevojat e qytetarëve dhe të shtetit të Kosovës, për vjeljen, për arkivimin për përpunimin, mbrojtjen, ruajtjen dhe dhënien në shfrytëzim”,tha tutje ai.

  Manaj kërkoi më shumë përkushtim nga institucionet përgjegjëse për të grumbulluar dhe mbrojtur dëshmitë dhe materialet nga lufta e fundit.

  “Këto janë dokumente të prodhuara nga fond krijues të ndryshëm, nga fusha e institucioneve të shtetit, nga fusha e arsimit, e shëndetësisë, fusha e ekonomisë, kulturës në periudha të ndryshme kohore. Duhet krijuar kushtet për të realizuar këtë funksion që unë e quaj të shenjtë për nevojat e qytetarëve dhe të shtetit të Kosovës, për vjeljen, për arkivimin për përpunimin, mbrojtjen, ruajtjen dhe dhënien në shfrytëzim”,tha tutje ai.

  Ndërkaq ai shprehi shqetësimin se më shumë dokumente gjenden jashtë arkivës, duke shtuar se historia e vendit duhet të jetë në arkiva.

  Të nevojshme Manaj po e sheh edhe shtimin e hapësirave, por edhe digjitalizimin e gjithë sistemit të arkivave të vendit në mënyrë që ruajtja dhe gjetja e dokumentacionit të jetë e qasshme edhe për qytetarët. Duhen investime më shumë që do të duhej të bëheshin në radhë të parë me kapacitete njerëzore, me hapësira adekuate të mjaftueshme, me teknologji dhe deri tek digjitalizimi. Asnjë shtet asnjë popull nuk mund të ketë të ardhme pa historinë e tij. Historia është në arkiva dhe në rastin tonë më shumë kemi dokumente jashtë arkivave se sa brenda tyre. Duhet të vijë në prioritet qeveritarë investimi për arkivat për kushtet dhe rrethanat e punës adekuate, sepse pa kushte pune dhe pa kapacitete njerëzore, pa hapësira adekuate, pa teknologji nuk mund të realizohet misioni që është përndryshe i shenjtë për shtetin dhe qytetarët e vendit”, tha Manaj.

  GAZETAEXPRESSE diel, 08 Korrik 2018 08:20.

  Shenimi IM: perse shqiptaret jane INJORANTINER(disa)?????

  Sepse historine e masin me....Bruto dhe neto.
  Qe kuptohet SADE ne gjuhen e NENES: kur nuk je i afte ta mbrosh,do ta bejne te tjeret,dhe....SHQETO.

  Tash njoni per bazen.Dobro vremena in NEMACKA.

  Zdravo....ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

  16865000_1254232151334107_459735382719346190_n.jpg
   
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  M.q-se mediat shqiptare jane te ngazelluara nga fitorja e Kroacise si dhe te tifozave te tyre,sidomos per ata ne Vien.

  Ausschreitungen nach Kroatiens WM-Spiel in Wien-Ottakring, Schwerverletzte und Verkehrschaos.

  Nach dem Viertelfinalsieg der kroatischen Fußballnationalmannschaft ist es am Samstagabend in Wien-Ottakring zu gewalttätigen Ausschreitungen gekommen. Dabei erlitten zwei Frauen schwere Verletzungen durch pyrotechnische Gegenstände.

  In mehreren Lokalen entlang der Ottakringer Straße wurde das Match zwischen Russland und Kroatien, das um 20.00 Uhr begann, übertragen. Eine hohe Anzahl an Besucherinnen und Besuchern seien vor Ort gewesen und es sei bereits während des Spiels zu einzelnen Übertretungen nach dem Pyrotechnikgesetz gekommen, berichtete die Polizei am Sonntag.

  Zahlreiche Verletzte durch Einsatz von Pyrotechnik in Wien-Ottakring.

  Unmittelbar nach dem Schlusspfiff wurden erneut zahlreiche pyrotechnische Gegenstände wie etwa Fackeln und Böller gezündet, schilderte Polizeisprecher Patrick Maierhofer, und in die eigene Fan-Menge geworfen. Mehrere hundert Personen liefen auf die Fahrbahn der Ottakringer Straße und brachten den Verkehr in diesem Bereich komplett zum Erliegen.

  Zwei Frauen wurden während der Randale durch pyrotechnische Wurfgeschoße schwer verletzt. Einer Frau drohe der Verlust der Hörfähigkeit an einem Ohr, einer weiteren der Verlust der Sehfähigkeit an einem Auge, hieß es vonseiten der Polizei, die sich auf eine Erstdiagnose der Berufsrettung berief.

  Die mehr als hundert eingesetzten Beamten wurden ebenfalls immer wieder mit pyrotechnischen Gegenständen, Glasflaschen und anderem beworfen. Insgesamt vier Polizisten wurden verletzt. Ein Beamter war mit einer pyrotechnischen Fackel beworfen worden und erlitt eine Brandverletzung am Oberschenkel. Er wurde – wie auch die beiden verletzten Frauen – von der Berufsrettung ins Krankenhaus gebracht. Ein weiterer Polizist wurde an der Hand verletzt, zwei Beamtinnen durch Böller im Bereich des Gehörgangs.

  Schwere Ausschreitungen nach CRO-Halbfinaleinzug: Festnahmen, Anzeigen.

  Nachdem die über Lautsprecher gegebenen Aufforderungen der Polizei, die Fahrbahn freizumachen und strafbare Handlungen einzustellen, völlig ignoriert worden seien, wurde eine Sperrkette in Richtung stadtauswärts aufgezogen, teilte Maierhofer mit. Langsam habe sich so die Situation wieder entspannt, ab etwa 00.00 Uhr wurde die Straße nach und nach wieder für den Fahrzeugverkehr freigegeben.

  Drei Personen, alle österreichische Staatsbürger, wurden wegen Widerstands gegen die Staatsgewalt und schwerer Körperverletzung festgenommen. Dazu kamen u.a. elf Anzeigen nach dem Pyrotechnikgesetz sowie 54 Anzeigen nach dem Verkehrsrecht.

  Augenzeugenberichten zufolge outeten sich bei den Siegesfeiern einige Kroatien-Fans offenbar als Ewiggestrige. Fans hätten nicht nur die umstrittene – und in Kroatien verbotene – Fahne des faschistischen Ustascha-Regimes gezeigt, sondern es habe auch mehrfach “Sieg Heil”-Rufe, auch in Richtung Polizei gegeben, berichtete eine Augenzeugin auf Twitter. Sie postete auch ein Foto, auf dem ein Fan zu sehen war, wie er seine rechte Hand zum Hitler-Gruß zu erheben schien. Derartige Vorkommnisse seien der Polizei jedoch nicht aufgefallen, hieß es auf Nachfrage der APA.(policia nuk mund ti kqyri te xhitha).

  Quelle: Viena online 8.07.2018 um 12.45 uhr.

  DhiOiysWkAAN5Rt.jpg

  Shenimi IM: egersirat e ballkanit jane NJELLOJ,biles do flamurtare jane 100 here me te EGER se ustasha+qetnika te marre setoku.
  Apropo....kqyra nja dy kopertina librash per Skenderbeun te datuara apo te shkruara me 1548 dhe 1747-en,por fjalen e kane historianet apo dashamiresit e historise.Per flamurtare ka medalie qe kushton 2.100$ me.....argjend dhe smalt, të shënjuar, me cilësi shumë të shkëlqyeshme të bërë nga "RAVIOLO & GARDINO ROMA" me detaje të shkëlqyera dhe permasat 53mm x 75mm.

  b_6080.jpg

  Naten e mire.


   
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Serbia signs 943 mln euro railway deal with China's CRI, CCCC.

  BELGRADE (Serbia), July 9 - Serbia signed a 943 million euro ($1.11 billion) deal with China Railway International and China Communications Construction Company for the overhaul of the Novi Sad-Subotica section of the railway linking Belgrade with Hungary's capital Budapest, Serbia's infrastructure minister Zorana Mihajlovic said. The modernisation of the 108.1 kilometre-long section, which is expected to start in 2019, will help increase freight traffic along the Belgrade-Budapest railway line, Mihajlovic said in a statement on Friday. Serbia has been negotiating on the contract for more than a year and managed to agree the most beneficial terms for itself, Mihajlovic added. The contract was signed on the sidelines of the seventh summit of heads of government of China and Central and Eastern European countries (CEEC), also known as the 16+1 format in Bulgaria's capital Sofia on July 6 and 7. China Railway International (CRI) and China Communications Construction Company (CCCC) are also the main contractors of the project for the overhaul of the Belgrade-Stara Pazova section of the railway, which is part of pan-European transport Corridor X. ($ = 0.849294 euro).

  Mihajlovic during the signing of the agreement; Source: Serbian Infrastructure Ministry.
  3c00e8b17563f775b0b2e809682c6173.jpg

  Business Inteligjence for Southeast Europe.

  PS: po nga ky burim.
  China's infrastructure investments in Serbia reach 5.5 bln euro.

  Shenimi IM: kaptinat e mdhoja me flamur shkruajne diku....per 28 vjet as nje meter shine ose trase skan bo!!!
  Bashkepuno ne interes te VENDIT TEND,TIMIN,TUAJIN apo te JUVE.

  Le qe......aq te marre sjane KINEZET,se masanej KOKRRAT e VEZEVE te maskuleve do fillojne ti akuzojne.

  Apropo....per Skenderbeun.

  287-20131114153150_540x360.jpg

  Tungi.
   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Grecia espelle 2 diplomatici russi.

  ATENE – La Grecia espelle 2 diplomatici russi, accusati d’ingerenza indebita negli affari interni e azioni illegali contro la sicurezza nazionale del paese.

  In particolare, i russi sono accusati di “tentativi di raccogliere e diffondere delle informazioni, corruzione di funzionari pubblici greci e delle azioni coordinate volte ad aumentare l’influenza russa in Grecia tramite la Società Imperiale Ortodossa di Palestina” (sostenuta dal Patriarcato di Mosca). Atene insiste sulla partenza immediata dal paese del diplomatico russo Viktor Yakovlev. La stampa greca ....PRECISA, che l’ingerenza indebita riguardava la controversia greco-macedone sul nome della Macedonia e gli sforzi russi sarebbero volti a.......MINARE...... l’influenza greca nei Balcani. Andrei Klimov, vice-presidente della Commissione esteri del Consiglio della Federazione (Senato) russo, ha già dichiarato che la Russia intraprenderà una misura identica nei confronti della Grecia.


  Jul 11, 2018 17:36 Roma.

  Shenimi IM: pra ruset qenkan KUNDER shtimit te INFLUENCES se TORREVE ne......TROJE(m.q-se po bejme dhe ratifikacione me shellira).

  Sa ....QUDI.

  AproPO: do PALLOSHA me flamur, para do godina LLAPNIN: Rusia do i Napi tsipras apo QOPOLINOS 10 MILIARDE euro ndihma.

  Tschja.....kur je DEBIL,i ha PRRALLET,se perrallat skiptarucat i kane cejfe.

  Nga.....AIRBOURNE=SHENOJENI...ju lutme ne....KRYE.


   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Qfar thote ne 1.22 sec...Qin,QUN,KONG....  Izvinite...prije jedan godina.

  AproPO: sikur rruga e kombit(LESHIT) THONE ka,gropa,shembje dheu,gjujne me pushke.dalin me hanxhar e te tjera.Tek tunelli krrabes,PERSERI THONE...ska mbaruar,DUHET ti binim nga HENA.

  PERMBLEDHJA.....  GRANDE.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Perse je komb....DEFICENCE apo PROSTITUTE.

  Tashti par apo GELLBAZA demokraLESH
  4bpr9d970881a317gs6_800C450.jpg  Naten e MIRE.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Tragjike në Shkodër, ekzekutohen burrë e grua në sy të fëmijës 1 vjeç.

  Një ngjarje e rëndë ka tronditur qytetin e Shkodrës në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku mbetën të vrarë me armë zjarri një çift bashkëshortësh.

  Atentati ndodhi në lagjen “Naim Gyylbegu”. Brenda makinës së tyre u gjet të pajetë burrë dhe grua. Berhan Bërçama 30 vjeç, mësohet që më herët të ketë qenë policë, por nuk ishte më në detyrë.

  Në automjet ka qenë edhe fëmija i vogël i çiftit, vetëm 1 vjeç, i cili fatmirësisht ka shpëtuar pa marrë asnjë lëndim.

  Vrasja dyshohet se ka ndodhur gjatë natës, por është mësuar vetëm në orët e para të mëngjesit.

  Çifti ndodheshin në një makine tip Benz me targe AA 006 HA

  Ende nuk dihen motivet e ngjarjes ndërsa policia vijon hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

  Paraprakisht dyshohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të detyrës kur Breçani shërbente në Policinë e Shtetit

  Express

  Qe mos ta ....Borselino tha: nuk eshte pyetja a do me vrasin, por....KUR??????????????????

  Merruni tashti me turqit,greket apo serbet.
  LG.   
 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Shqipëria e Bukur: Freskia e Alpeve shqiptare.

  Duket e pazakontë që në mes të sezonit veror, të plazhit e të detit, të flasësh për Alpet. Por është fuqia e kësaj zone, që jo më kot nuk e kanë thënë mediat ndërkombëtare, të gjitha rrugët në çojnë Alpe.

  Dhe pavarësisht se është sezon plazhi, nuk mungojë turistët e huaj në rajonin e alpeve. Sepse nuk mund të kuptosh Shqipërinë turistike pa Zonën e Alpeve.

  Kështu u theksua sot në prezantimin e projektit zhvillimor “Alpet Shqiptare – Traditë dhe mite”, në Tiranë, ku ishte i pranishëm edhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi.
  “Alpet janë një nga asetet më unikale që ka rajoni. Është e vështirë që në rajonin tonë të gjesh një aset të tillë siç janë alpet shqiptare, të cilat nuk ekzistojnë në Greqi, Maqedoni, Kosovë, Mal të Zi, Kroaci, Kosovë. Pra, mund të jenë një nga atraksionet më të veçanta, që ne mund t’i ofrojmë turizmit rajonal”, tha në fjalën e tij Klosi.

  Sipas tij, nga sondazhet e bëra nga gjithë institucionet për turizmin në Shqipëri del që 99% e turisteve duan të rikthehen në vendin tonë për të vizituar alpet dhe 100% e tyre e sugjerojnë te miqtë për ta vizituar.

  Ministri Klosi u shpreh se “këtë magji që kanë alpet shqiptare ne do duam sa më shumë ta promovojmë dhe me materiale të thjeshta si ky i sotmi, por të goditura ne duhet ta promovojmë turizmin, këtë pasuri shqiptare”.

  Ne, vijoi ai, do të donim shumë që të mos kishim ndërhyrjen e dorës së njeriut, që ato t’i masakrojë me ndërhyrje për t’i shfrytëzuar në mënyrë të pastrukturuar.

  “Për këtë ne kemi përcaktuar zona të qarta se ku do të bëhet investimi dhe të shohim se ku kemi nevojë të zhvillojmë turizmin në zonën e alpeve dhe ne kemi për detyrë që të shtohen shtretërit, Guest house dhe hotelet tona tradicionale”, nënvizoi Klosi.

  Duke folur për projektin “Smile Albania”, Klosi tha se “të rinjtë e këtij projekti janë në të gjitha pikat turistike të vendit, në porte, aeroporte pika kufitare. Duhet të kemi materiale shtesë që t’ia shpërndajmë çdo turisti”.

  “Mendoj që turizmi duhet të jetë një astet që duhet ta promovojmë sa më shumë që në radhë të pare nga turizmi i brendshëm ,shqiptarët duhet të njohin nga afër këtë bukuri të jashtëzakonshme”, tha Klosi.

  Me projektin e ri Alpet shqiptare hyjnë tani në një cikël të ri të zhvillimit të turizmit me një qasje tjetër territoriale më të ekuilibruar, me qëllim ruajtjen e mjedisit, një ekonomi lokale të integruar me industrinë e turizmit. /ATSH/

  Shenimi im:kur do heqim dore ne, me shifra imagjinare,per mos me shkrujt......rrena.

  4bprf01a3be71317qut_800C450.jpg

   
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Novichok was in perfume bottle,’ claims brother of Amesbury poisoning victim.

  The Novichok nerve agent which allegedly killed a woman and left her partner seriously ill in hospital came from a perfume bottle, according to the brother of a victim.
  Charlie Rowley, 45, fell ill with girlfriend Dawn Sturgess in Amesbury, Wiltshire after allegedly being exposed to Novichok on June 30. Sturgess, 44, subsequently died on July 8. His brother Matthew claims Charlie told him that the source of the nerve agent was a perfume bottle which he had picked up, according to the BBC.

  The incident happened near Salisbury - where former Russian double agent spy Sergei Skripal and his daughter, Yulia were supposedly poisoned with a nerve agent, which British labs apparently identified as Novichok, in March.

  Matthew, who made the visit to see his brother in hospital on Wednesday, said that he is "absolutely not the brother I know."

  “I wiggled his toes and said to him, ‘Are you OK, Charles?’ He was semi-woken and said: ‘They killed my girlfriend, they killed my girlfriend.’

  “He was very angry and crying. I could hardly recognise him, I nearly cried. He’s skin and bones as he obviously hadn’t been able to eat.”

  Police investigating the incident have so far failed to substantiate the brother's claims about the perfume bottle. Last week, they confirmed that a "small bottle" was found in the house. A statement by counter-terrorism police said: "A small bottle was recovered during searches of Charlie Rowley's house in Amesbury."

  Police revealed on Saturday they have retrieved over 400 “items” in the hunt for evidence, but warned the search could go on for months.

  Police and counter-terrorism investigators looking into the Amesbury incident say they haven’t yet determined if there’s a link to the Skripals’ case. Though the UK Defence Secretary, was among those who did make this claim.

  “The simple reality is that Russia has committed an attack on British soil which has seen the death of a British citizen,”Gavin Williamson, told the Commons following Sturgess’ death.

  Dpa


  Shneta flamurtarna.
   
 15. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Përroi psikik kundër’ SHBA/ Alfred Lela përplaset me Altin Goxhaj për Trump.

  Siç ndodh rëndom, gazetarët, analistët apo edhe personazhe të njohura të shoqërisë civile, përplasen për zhvillimet e politikës botërore.

  Edhe sot ata janë përplasur për presidentin e SHBA-së, Donald Trump.

  Dikush i del në krah e dikush i del kundër.

  Shenimi im: mania per tu treguar kush eshte me pro caubojs=njera shpute lane qetren,dve zajedno.....surratin.

  Apropo: do katnare tirone i jane turrur Muc Nanos per hulumtimin e tij per martesat me shkinat.
  Hmmmmmm ajo pjese qe nuk ju nenshtrua callmave turkoshaker,nuk do mbijetontene si fare ne ate kohe.
  Ende: ne dardani ose mbi kryet e saj nuk kishte qytete,lere me universitete si ne Apolloni.

  Tungi specie me flamur.

  623CA201-CF1C-4816-A156-6DBFADDA1C3F-750x430.jpeg auto_3c479b3a-42a4-4e98-9328-9fbd01dfc5851531860471 (1).jpg

  Shttttttttttttttttttttttt....mizerabel Volk.


   
 16. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  .

  Sipas meje.......Motivi i Putinit për intervistën ishte që shikuesit amerikanë të dëgjonin shpjegimet e tij drejtpërdrejt, pa keqinterpretimin dhe shtrembërimin e medias amerikane.

  thujini bledi ftyreMUT te beje nje opinion.

  ENJOY.

  WOWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.
  Tung mer DERRA.
  ALE.
   
 17. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 18. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Avramopoulos: Kosova ka qenë 1 km larg liberalizimit, tash vetëm 100 metra.

  http://fax.al/read/news/16864865/18...-1-km-larg-liberalizimit-tash-vetem-100-metra

  APROPO: te jesh pak hulumtues e gjen qfar HALEJE eshte ky stoputhiPUTANAS me kos...ose 70 MILION jevgj ne dy dekada do MBYSIN e eu-ne e DARIT.
  Por kur je IDIOT me flamur si kupton.
  SHTTTTTTTTTTTTTTTTTT....PISA.

  Noten....EDIT: tundni dhe flamurin caubojs.
  THINA.
  ZDRAVO.
   
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Serbian Human Rights Activist Receives the 2018 Trafficking in Persons Report Hero Award.

  The United States Secretary of State named Ivana Radović a Trafficking in Persons (TIP) Hero. Ms. Radović is Head of Policy and Learning at ASTRA, one of Serbia’s premier grassroots anti-trafficking NGOs. The Department of State also upgraded Serbia to Tier Two on its annual TIP Report, a reflection of the work that the Serbian Government did in 2017 to combat and suppress human trafficking.

  Ms. Radović is the first TIP Hero from Serbia. Secretary Pompeo selected her because of her exemplary work to strengthen Serbia’s response to human trafficking through advocacy and engagement with the government; the development of reports and resources for practitioners; and the provision of legal representation for victims, including free legal review of workers’ employment contracts to ensure compliance with labor laws. The U.S. Embassy in Belgrade hopes that her excellent example will inspire future generations to work on preventing these kinds of crimes and working for justice for the victims.

  Serbia’s anti-trafficking efforts throughout 2017 are reflected in its move up in the rankings to Tier Two, and the United States wholeheartedly endorses Serbia’s goal to reach the Tier One ranking by 2022. Freeing victims, preventing trafficking, and bringing traffickers to justice are the ultimate goals of the annual TIP Report and the U.S Government’s anti-trafficking policy.

  The U.S. Embassy in Belgrade looks forward to working with Serbia to accomplish its goals and stands ready to assist and support the Serbian Government and NGOs working to stop modern slavery. The Department of State and the United States Embassy in Belgrade extend our sincere congratulations to Ms. Radović and thank her for her work on behalf of trafficking victims.

  Burimi ahhhhhhhhhhhhhhh: ambasada amerikane ne Serbi.

  43078723461_1fbdbabb8b_h-1140x684.jpg

  PS: per interesat <MIA> ene me shkinat behemi zajedno.

  Tungi THINA me flamuej.....kqyrni ne kte kryeMAGARAC size02-712x607.jpg
  maj 2017 tu trajnue shkina.


  zdravo
   
 20. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  DiUboDyU0AEgGJg.jpg

  People like to throw this term around, "act of war." I don't think they're being very thoughtful about what that means. An act of war justifies military action.

  They are certifiably insane. We need to force mental health checks on everyone in Congress. I wish this wasn't true. They all seem batcrap crazy nowadays.

  PS: zoti na rujt ne krye, ka PSIKOPATET ne usa.

  Tashti njoni do kqyri do dialoge....ma dhe,ta napa,ta pashe,ma lype,ta kapa.....dhe naten e mire se po maro NATA.

  Tungi vllazen.

  16865000_1254232151334107_459735382719346190_n.jpg
   

Shpërndajeni këtë faqe