Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  rruzull i erret rruzull i verber rruzull shkaterrues i sedres se kafshuar.
   
 2. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  te gjitha qeniet njerezore bashkohen ne nje pike ne shpirt. Pikerisht aty ne shpirt ska ndarje ska diferencime ska urrejtje. Aty gjendet qetesia e plote, aty gjendet dashuria , aty gjendet dituria, aty gjendet pajtimi njerezor enddra dhe rruga drejt se ciles synojme qe te shkojme.
   
 3. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  rremuje, zhurma, zera, njerez qe vene e vijne, makina, kamione, tym, pluhur, teknologji, konkurence, urrejtje, intrige, zhvillim, revolucin shkencor, luftra, monotoni...dashuri..... a ekziston valle.
   
 4. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  qofte me hir qofte me pahir
  se edhe aty ku bie zjarri
  shperthen lulja me e mir.
   
 5. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Largesia per dashurine eshte si era per zjarrin, shuan ate te voglin e ndez te madhin.
   
 6. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Lexonte..keshtu i dhuronte vetes ate qe jeta i mohonte.
   
 7. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Kam pasur shume thika te ngulura ne trupin tim. Kur me dhurojne nje trendafil, s'arrij te kuptoj se cfare eshte ne te vertete.
   
 8. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Disa thone qe eshte bekim te njohesh veten, te njohesh cfare je destinuar te besh per mua eshte mallkim.
   
 9. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  jam mes erresires se nje tuneli tpafund ku une kam vrapuar gjith kohen per te arritur ngrohtesine e diellit por sa me teper me duket se afrohem kesaj ngrohtesie ajo me largohet une perseri vrapoj por forcat po humbin shpirti po plaket para kohe e vetmja qe sndryshon eshte terri.
   
 10. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Askush ne bote nuk mund tme sjelle per dhurate qeesine shpirterore perpos une vetvetes.
   
 11. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  doja te ulerisja ate qe ndjeja
  por qendrova ne heshtje
  nga frika se nuk do te kuptohesha.
   
  Dreamer likes this.
 12. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  te gjithe flene e qete eshte kjo nate dhe vetmia rreth meje qendron.
   
 13. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Ndjesi abstrakte thellesi akustike kateder gjykimi deshmi gabimi qe gjykon distancat tona korniza intime vonesat moderne stacion pendimi bekim udhetimi me drejt.... me drite.... me dashur... si ti tani qe zbret per faqe onde me falje krejt frymen zbathur vorbull urrejtje bashke pa radhe.... pa fjale... pa amen... me titull pa titull hyjnore kapituj ... tempull latuar me shemb mua shemb ty e gjith besimet ndryshe pertej ta dish ta ndjesh....
   
 14. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Dua te flas sa shume dua te flas dhe filloj te flas me mikun me tmire.... Vetveten, a po harrova dhe goten qe e kam mik tpa ndare. Flas me ta dhe clirohem ne shpirt. Sepse vetvetja dhe gota arrijne tme kuptojne me se miri.
   
 15. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Njerzit nuk qajne se jane te dobet por se kane qene te forte per nje kohe te gjate.
   
 16. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Ai kerkonte perqafime dhe dashuri...
  Ajo i dhuronte goditje dhe lendime...
   
 17. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Mu desh vetem nje cast per te harruar te gjitha gjerat dhe te gjithe.
   
 18. Monroe

  Monroe Valoris scriptorum

  Mendo per nje moment per lotet qe ke derdhur deri me sot. Do te duhen shume, pafundesisht shume buzeqeshje per t'i kompesuar, per te krijuar nje kunderbalance lumturie. Fillo qe tani, te lutem: Buzeqesh!

  | Anton Vanligt |
   
 19. Monroe

  Monroe Valoris scriptorum

  Bota është në duart e atyre që guxojnë të ëndërrojnë dhe që marrin përsipër rrezikun t'i jetësojnë ëndrrat e tyre.

  | Paulo Coelho |
   
 20. Monroe

  Monroe Valoris scriptorum

  Kur njerëzit nuk e dinë se ç'ndodh në jetën tënde ata spekulojnë; kur mendojnë se e dinë ata shpifin; dhe kur e dinë se ç'ndodh ata kanë inat.
   

Shpërndajeni këtë faqe