Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Po ua le ne fiilim nderin ju /pf/images/graemlins/smile.gif Une do vazhdoj me pas . /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Ma paske hudh, ma paske marre temen nga dora.....
   
 3. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  This is the first day of the rest of your life - American Beauty
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius - and a lot of courage - to move in the opposite direction.
  -- E. F. Schumacher
   
 5. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Mund te jemi te paanshem vetem per gjera qe nuk na interesojne dhe kjo eshte arsyeja qe nje opinion i pamvarur gjithmone eshte pa asnje lloj vlere.
  --Oscar Wilde--
   
 6. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure.
  --Oscar Wilde--
   
 7. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Nje udhetim prej MIjera miljesh FIllon me nje Hap Te vetem ...
   
  Adisram, guest17, smino and 1 other person like this.
 8. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.
  --Erik Holar--
   
 9. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  I VARFERI KERKON DICKA KURSE KERNACI I DO TE GJITHA :thumbsup:
   
  Adisram, Ermiraal and eleni jana like this.
 10. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Gabimi per te cilin udheheqesit gjermane jane ne gjyq nuk eshte se ata e humben luften, por se ata e filluan ate.

  --Nga gjyqi i Nurenbergut--
   
 11. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.
   
  Adisram and Sweety el like this.
 12. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Ndonjehere heshtja eshte me elokuente se fjalet.
   
 13. Guest

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Shume shohin, pak jane largpames.
   
 14. Guest

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Njeriu vdes atehere kur fillon te jetoje me kujtime.
   
  guest17 and eleni jana like this.
 15. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Il mio cuore aveva mai amato?occhi rinnegatelo,perchè non ha mai conosciuto la bellezza fino ad ora.

  - William Shakespeare -
   
 16. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  I have always been delighted at the prospect of a new day, a fresh try, one more start, with perhaps a bit of magic waiting somewhere behind the morning.

  - J.B. Priestly -
   
 17. FALKO

  FALKO Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Injoranca paraqitet ne keto forma:
  Te mos dish
  Te dish gabim ate qe di
  Te dish gjera qe nuk kane vlere.
   
  Ermiraal and eleni jana like this.
 18. Guest

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  a) Victory knowes no strangers, defeat knowes no friends.

  b) defeat is the soil on which victory will grow.
   
 19. Guest

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Ne dyer zemrash trokiti shpesh,
  Hyr i thoshin dikur.
  Nje copez buke ai desh
  Porse i jepnin gure.

  Keshtu i mblodhi gure-gure
  I coi ne shtepi
  Dhe me ta ndertoi nje mur
  Perreth zemres se tij.
   
  Wise and Xhesi Miler like this.
 20. Guest

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Nga te gjitha ngjyrat te bardhen beri Njutoni. Dhe te bardhe e kujtuan gjithcka, pothuaj nje shekull!

  J.V. Gete
   

Shpërndajeni këtë faqe