A mund te ndikoj stresi ne rezultatet e EKG-s

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Crash, 14 Feb 2017.

 1. Crash

  Crash Primus registratum

  Pershendetje kam pyetjen se a mund ta lexoj ekgn kardiologu nese ne ato momente ke pas rrahje te shpejta dhe atak panikut, dalin rezultatet e gabuara apo mund ta lexoj mjeku zemren e shendosh dhe ta shoh qe ajo ka qen vetem stres i momentit pres pergjigje nga ju, sepse kam be dy ekg njera me ka dal 134 rrahje ne minut tjetra 147 ne ato momente u ndjeva ne panik shum te madhe dhe po them qe mos shkaku i saj ka dhen rezultate te gabuara
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Une nuk eshte se jam ekspert ne keto gjera, por do te me dukej e logjikshme qe stresi ndikon ne rezultate te tilla. Te gjithe jemi te vetedijshem se stresi na ben te mos jemi te qete. Te kemi frymemarrje crregullt dhe rrahje te shpeshta apo te forta te zemres. E njejta gje ndodh edhe kur edhe per arsye nga me te ndryshmet jemi te emocionuar, pavaresisht emocionit: frike, ngazellim, habi, tronditje, dhimbje, etj.

  Ajo cfare ti mund te besh psh ne kete rast eshte qe te matesh vete rrahjet e zemres. Jo nje here, por disa here. Po ta besh nje here apo pak here, perseri do jesh edhe ti vete i stresuar dhe me friken se "ja, si do dale kesaj rradhe?". Per te eliminuar kete efekt emocional, matjen e rrahjeve te zemres tek vetja konsideroje si nje loje, mate si te thuash per qef, dy apo tre here ne dite, cdo dite, per dy jave rresht. Ideja eshte qe te fillosh ta konsiderosh si dicka te zakonshme, te rendomte dhe te merzitshme.
  Heret e para me siguri do te te dalin rezultate alarmante, pikirisht per sa permenda me lart. Pune e madhe. Beji matjet pavaresisht rezultateve dhe mos e vrit shume mendjen. Fillo 'trajno' veten qe dicka te tille ta shohesh si nje loje dhe asgje me teper.

  Keto jane si e mendoj une sidoqofte. Ne cdo rast eshte mire te vazhdosh te kerkosh informacion per kete nga eksperte ne kete fushe.
   
  Airbourne and Eléonoré like this.
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Hey Gurax,
  Long time no see! Uroj te jesh mire.
  Fakti qe iu pergjigje postimit te crash-it me ben te mendoj se edhe ti duhet te kesh probleme me aritmine ne zemer. Elektrokardiograma, megjithate me cfare me kujtohet eshte nje test me i avancuar se sa matja e tensionit qe mund te behet nga vete individi ose nga nje person i afert i familjes.

  Pak a shume si tek filmi «Gataca» ku perzgjedhja e austronauteve behet nder te tjera edhe nepermjet testimit te aftesive fizike, ritmit kardiak, mprehtesise se shikimit dhe testimit te urines per te vertetuar mos/perdorimin e droges ose te ilaceve qe jane tregues te nje shendeti jo te mire, te njejten ndjesi pata edhe une pas nje testi qe duhet t'i nenshtrohesha ne saj te nje ulje drastike te presionit te gjakut. Kardiologu ishte prezent gjithe kohes, dhe, edhe pse ndjeva nje stermundim fizik ndersa here ecja here vrapoja ne pajisjen perkatese, rezultati ishte i shkelqyer. Ritmin e kisha perfekt dhe me te njejtat peaks and lows si dhe me ekzaktikisht te njejten hapesire midis ketyre peaks. (hallall ma beni mungesen e terminologjise se duhur).

  Per sa i perket presionit te gjakut ose tensionit te gjakut, jam e vetmja ne familjen time qe jam dalluar per tension normal, qe nuk e luan topi 120 me 60 qe ne momenti stresi, ndryshe nga gjithe rastet klinike te njohura, ulet aq shume sa syte me erren dhe truri nuk arrin te furnizohet me gjak. Marramendja, ndjesia e plluskimit, ose ndjesia e dehjes (e kam provuar vetem nje here sepse u genjeva nga embelsia e Martinit) por mbi te gjitha ndjesia e thithjes nga rera kur valet e detit perplasen mbi breg dhe nje gropez e vogel gradualisht hapet dhe me thith perbrenda (pershtypje kjo qe edhe e embelson eksperiencen jo te mire te marramendjes), jane disa simptoma qe mund te pershkruaj te cilat duhet te jene rezultat i hapjes se venave te gjakut deri ne ate grade sa qe presioni i gjakut bie. Cuditerisht te njejten ndjesi kam patur edhe kur ne kopeshtin tim, prapa shtepise rrotullohesha me femijet duke i mbajtur prej dore. Rrotullimet beheshin gjithnje e me te shpejta dhe ndjesia e kenaqesise nga shpejtesia ishte e papershkrueshme. Duke patur parasysh qe menjehere pas fillimit te uljes se shpejtesise duhet te kisha pergatitur nje vend paraprakisht zgjedhur per te vendosur femijet ne menyren «safety first», per veten time duke mos patur me rezerve ne kohe bija vend e pa vend ne barin e bute te kopeshtit. Ideja eshte se nuk eshte shpejtesia ajo qe na shkakton marramendje por ulja e saj.

  Im ate thoshte se nje gote e vogel raki ishte zgjerues i mire i venave, ndersa mami thoshte se nje aspirine e vogel 80 miligrameshe mund te kryeje kete efekt. Une nuk pi dhe nga aspirina kam alergji (me shkakton ulcer ne stomak), keshtu qe po pyesja veten ne se trupi im prodhon dicka qe me krijon sensasione te tilla. Pergjigjja me erdhi papritur kur ndjeva aromen e bukes se ndenjur e cila kishte marre ere alkol. Ahahah te kapa - thashe me vete. Une u dekam (dehem) me buke. Trupi i njeriut eshte fabrike. Ne fusim ushqime te paperpunuara dhe trupi i perpunon. Bilez sa here pi qumesht, pak momente me vone ai me kthehet ne kos ne stomak nga disa baktere aty brenda. Mjafton te hidhem poshte e larte. Ne momente te caktuara kur trupi humb imunitet dhe ndjehet i stermunduar, te marre te gatshme, te paraperpunuar ushqimin eshte ajo qe, kam vene re, lehteson shume funksionimin normal te tij.

  Ju po ankoheni nga tensioni i larte. Une nuk e kam njohur kurre, tensionin e larte ose thjeshte e kam perjetuar por jo konstatuar. Po ju jap nje shembull nga ish vjerri im i cili kishte nje jete te tere qe merrte pilula per uljen e tensionit. Sa here qe ai bente matjen tek infermierja e fshatit, tensioni ishte i larte. Ne shtepi, tensioni ishte normal. U vertetua se emocionet e rezultateve te testit rrisnin edhe tensionin ne menyre artificiale. Jo vetem qe ai nuk kishte patur nevoje kurre te merrte pilula, por me kenaqesi konstatoi se matja e tensionit me nje tensiometer te cilesise se larte ne rrethana shtepiake ishte edhe nje rutine qe sa here shperblehej me rezultate te mira e kthente diten ne nje dite te hareshme dhe energjizante. Kjo per te konfirmuar se ka njerez te cilet kane nje force besimi ne dicka qe u jep edhe a good frame of body & a good frame of mind te gezojne jeten me te gjithe te mirat qe ajo u ofron.

  Ashtu sikur edhe ju Gurax, nuk dua te bej rolin e mjekut, por thjeshtesisht po ofroj eksperiencen time me qellimin primar te identifikimit te simptomave dhe menyres personale te perjetimit te tyre dhe percapjeve individuale per lehtesimin e tyre ne menyre te tille qe ditet tona te kene sa me teper normalitet.

  Kam vene re shpeshhere se dy fenomene te kunderta kane te njejtin efekt. Psh prezenca ose mungesa e nje enzime ne stomak ose prezenca dhe mungesa e drites dhe efekti fillestar qe hyrja apo dalja prej saj ka ne syte tane. Mbase me simptomat e mia (mungese presioni gjaku) mund te identifikohen edhe ata qe kane prezence te nje presioni te larte.
  Nese e vertete mund te diskutojme perseri, ne lidhje me kete ceshtje.

  Gezohem t'ju rishoh Gurax dhe gjithashtu uroj te ndiheni me mire crash (kenaqesi t'ju njoh).
  Kujdesuni per veten,
  Éléonore
   
  Last edited: 20 Feb 2017
  Seyfert likes this.
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kardiologut duhet ti kerkosh qe te besh testin me biciklete.Ai e di si veprohet.
   
 5. Crash

  Crash Primus registratum

  pershendetje nuk e di a je shqiptare sepse perkthimi duket sikur translate, por un kam ba edhe ultrazanin e zemres dhe me doli qe nga stresi kisha ato rrahje por per fat te mir dulen mir rezultatet vetem se rrahjet e shpejta ato i kisha nga stresi me dha disa pilula doktorri por un nuk i perdori, fillova qe mendimet negative ti zavendsoj me ato pozitive te heci qdo dit nga nje or dy disa ushtrime fizike pompa dhe pothuajse jam kthyer ne normalitet faliminderit per kto informata
   
  gurax likes this.

Shpërndajeni këtë faqe