A e dini se..

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Kordelja, 12 Jun 2003.

 1. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: A e dini se..

  Kordelja ku e ke lexuar kete artikull? Eshte komplet fallco. Rezervat e Arit nuk i dine politikanet se ku jane i dika ky qe paska shkruar artikullin.

  Nuk kishte ne 1857 radio. Radio doli me vone. Telegrafi ishte por ishte me tel & Morse code. Ne 1945 Shteti Amerikan shpenzoi 30 mije dollare per 40 miles per nje linje telegrafi nga Washington ne Baltimore.

  http://inventors.about.com/library/inventors/blradio.htm
  Radio Primitive u be nga Marconi por krediti per FULL Radio iu dha serbit Nikola Tesla sot e kesaj dite Tesla mban patenten e radios.
   
 2. the gimp

  the gimp Primus registratum

  Re: A e dini se..

  shume dakord,vetem me nji korrigjim te vogel:Nikola Tesla ishte nje inxhinier KROAT,jo SERB i emigruar ne amerike.
   
 3. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: A e dini se..

  O zot gjynah po i ndryshoni kombesine. Pse arrijme ne kete nivel qe na verbon urrejtja e tille. Urreji per cfare duhet por jepu hakun per cfare eshte.

  The Power that Made Radio Realistic site: fcc.gov

  citon: "Tesla, a Serbian-American of wide-ranging interests, immigrated to the United States at the age of 28 having already thought through one of his greatest scientific contributions "

  Nuk ka kuptim radioja pa AC. Te gjitha valet e radios, televizor, celular AC waveforms jane pavaresisht se transmetohen ne ajer e jo ne tela & i binden pikerisht ligjeve te Tesles. Drita AC waveform eshte. Kjo eshte arsyeja qe patenta e Radios iu dha Tesles. Gomar burri ja hodhen nuk dinte artin e financave. Kishte shancin te behej nje Super Bill Gates absolut. Vdiq i varfer idiot ne anen sociale/finaciare "gjeni- njeriu qe shpiku shekullin e 20" ne anen shkencore.

  Korrigjimi!
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: A e dini se..

  Ke te drejte per Nikola Teslen, s'me falet per fushen ku operoj dhe aq me shume qe kam lexuar aq shume per te dhe Edison. Sidoqofte, e ka fajin burimi ku une i kam gjetur, duhej ta kisha vene re Kopertoni.
   
 5. the gimp

  the gimp Primus registratum

  Re: A e dini se..

  Dakord,mer koperton,e kisha une gabim.Nikola Tesla ishte serb.Pse merr zjarr si pushka e jevgut,ti mer rrote furgoni?Une nuk shpreha as urrejtje,as fyerje.Nuk e dija qe prekeshe kaq lehte.E admiroj sensibilitetin tend.Jam shume i prekur. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: A e dini se..

  Mesuese historie jeni? Megjithate hajde se Albforumi eshte, the pimp psh. ne vend te vleresoje nderhyrjen time si nderhyrje per te saktesuar nje te te vertete e quan sensisble aktin. The Pimp te lutem, te lutem bej cfare te duash.

  Te mos dale nga tema e pergjithshme <<A E DINI SE>>: per shqiptaret fati ka qene ironik ne cdo rast te mesojme vetem fakte te rreme asnjehere ato te vertetat?
   
 7. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: A e dini se..

  Hehe! Kurrigjim: Bue pa r jo Burre. Zoti i dha rr. Deri tani ka humbur nje r. Do vij koha do humbe r tjeter. Jo me veze tani eshte me spermatozoid insemination pa bere sex fare. Cpatem ne qe e shpiken xhanem. Koka e beri koka peson.

  Ceshtje vitesh do na heqin kenaqesine e depozitimit te spermit tek femra per lindjen e nje femije ne menyre naturale se femra do veje ne klinika ku do beje clean clinical spermatozoid insemination ne ovum te femres te prodhohet embrio i nje femije. Do jete mire per ata qe kane probleme per lindjen e nje femije.

  A e dini se do behet e vertete???
   
 8. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: A e dini se..

  Emri i tij ishte Fleming,nje fermer i varfer Skocez.
  Nje dite ku si gjithe ditet e tjera fermeri rraskapitej per nje dite me te bukur,degjoi nje thirrje per ndihme ....
  Me nje fryme la punen dhe vrapoi drejt mocalit nga vinte zeri,ku u perball me djaloshin e tmerruar qe si ne agoni vazhdonte ti kerkonte ndihme dikujt dhe askujt.Fermeri Fleming e shpetoi djaloshin nga vdekja e ngadalte dhe e frikshme.

  Nje dite me vone ne shtepine e fermerit duket nje burre elegant dhe i veshur mire i cili e prezantoi veten si i jati i djaloshit te shpetuar.

  Dua tu paguaj,-tha burri elegant.
  -per ate c’ka bete per djalin tim,-vazhdoi.
  -Nuk dua te me paguani zoteri,-tha Skocezi i varfer dhe ne kete moment u duk ne prag te deres biri i tij
  -Djali juaj?
  -Po,-u pergjigj Skocezi
  -Dua te bejme nje marrveshje bashke,lerme te paguaj shkollen e tij si do te beja per djalin tim dhe ndoshta ai do te behet dikush, dikush qe do t’ju beje te ndiheni krenar,-tha “eleganti”.

  ..dhe keshtu ndodhi,djali i Fleming sdudioi ne shkollat me te mira,u dipllomua ne St.Mary,shkollen mjekesore ne Londer dhe u njoh ne gjithe boten si “sir” Alexander Fleming,shpikesi i penecilines.

  Vite me vone,djali i “zoterise elegant” shpetuar nga Skoczei i varfer (babai i Fleming),semuret nga pneumonia.
  Kush e shpetoi nga vdekja kete rradhe?.Penicilina.
  “zoteria elegant” quhej Lord Randolph Churchill dhe djali I tij sir Winston Churchill.

  Dikur dikush tha:
  "wat goes around comes around".
   
 9. zog

  zog Primus registratum

  Re: A e dini se..

  o kaperton or RROTE, na e çave trapin me teslen tend, sa per dijeni ka lind ne Smiljan te KROACISE si dhe mbiemrat pa VIÇ ne fund nuk jane serbe te pakten ne origjine.

  si dhe ne net, çfare s'gjen per origjinen e tij, edhe per nene terezen po ti referohesh netit sheh çudira, hajd e gjeje te verteten.

  siduket vet ai nuk ka dash ta TREGOJE KURRE origjinen e tij. kjo me shtyn te menoj se eshte shqiptar.

  psh edhe ai aktori famshem Moisiu gjithmone e ka fsheh faktin qe ishte me origjine shqiptare.

  pastaj dhe si mbyllje NUK KA serb (bile as rus) gjeni, or toç. jane race e shkartisme pranej.

  duhet te jesh nga mesdheu per te qene gjeni, pat thene Apollineri.
   
 10. Guest

  Re: A e dini se..

  A e dini se....???
  Pika me e madhe e shiut, e matur deri me sot,eshte ajo e permases 9 mm.Kjo eshte nje e dhene e matjes se Amerikanit, nga Illonois gjate nje rrebeshi ne vitin 1953...
   
 11. Guest

  Re: A e dini se..

  A e dini se...???

  Duatrokitjen me te gjate,qe deri me sot eshte regjistruar, ne ndonje shfaqje...eshte ajo qe ka marre Tenori i Famshem Placido Domingo,ne Korrik te vitit 1991..Pas shfaqjes se "Otellos" Ne pallatin e Operas ne Viene..
  Duartrokitja, zgjati 1 ore e 20 minuta.
  Gjithsej u paraqit perpara spektatoreve, 101 here.
  Ndersa me shume paraqitje perpara publikut ka pasur, Luciano Pavaroti ne vitin 1988..165 here(kthime)..
  Gjithashtu, nje duatrokitje e gjate ka qene edhe ajo e gjermaneve, ne Berlin(per Pavarotin 13 minuta)...Viena dihet qe mban rekordin..
   
 12. Guest

  Re: A e dini se..

  A e dini se??
  Makinen, me te gjate ne bote..e zoteron..Amerikani Jay Ohrberg...modelin, Limusine me nje gjatesi prej30,38 metra te gjate... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. Guest

  Re: A e dini se..

  A e dini se??
  Trafiku me i renduar ne gjithe kohrat,ka qene ai i Hong Kongut..ku u be nje resht makinash prej 1400 km te perbere gjithsej nga 447 makina te ndryshme..
   
 14. Guest

  Re: A e dini se..

  A E DINI SE?????
  Majmuni Hajdut i te gjithe kohrave eshte gjykuar ne vitin 1984.
  Shimpazeja Coco...ishte e nje te papuni Artist,i cili arriti me Cocon deri 200 000 Dollar fitime nepermjet vjedhjeve te majmunit.
  Coco paraqiste perpara spektatoreve pjese te shkrutra spektakli..dhe mbasi arrinte te miqesohej me ta, u vidhte cantat atyre.
  Mbas kapjes i zoti i Cocos u denua me dy vjet dhe Cocoja vete duhet te kalonte nje burgim te perjtshem mbase hekurave te nje Burgu kafshesh.... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 15. Guest

  Re: A e dini se..

  Majmunet me te vegjel te botes,jane ata me madhesi, sa nje dore..afersisht,20cm..
  Keta Mini majmune, i takojne familjes Pigmenmajmune.
  Mbas lindjes, ata jane vetem 10 g te rende,mbas nje viti arrijne deri 120 grame.
  Ata nuk rriten ne kopeshtin zologjik,por ne nje familje franceze ne Pyrene te Frances..

  :wave:
   
 16. bob

  bob Primus registratum

  Re: A e dini se..

  A e dini se ne bote ka 80 milione lojtare te golfit.
  ka rreth 25 mije fusha golfi ne te gjithe planetin.
  1073 jane vetem ne shtetin e Floridas.
  1822 ne U.K.
  230 ne ITA
  9 ne TUR
  6 ne GRE
  3 ne RUS
  pra e gjithe BOTA po shkon ne nje vrime!!!
  /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 17. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: A e dini se..

  Kinetoskopi
  Kinetoscopi, aparati qe sherben per regjistrimin e imazheve (pamjeve)
  eshte regjitruar (brevetuar) ne 1891 nga "Thomas Edison" (shpikesi i llambes) ku eshte bazuar ne fillim tek "Fonografi", qe sherbente per regjistrimin e tingujve edhe kjo e regjistruar (brevetuar)nga "Edison" ne 1877.
   
 18. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: A e dini se..

  Filmat qe shihen nga nje pale syze te posacme, quhen "peep-show"
   
 19. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: A e dini se..

  Kinematografo

  Fjala kinematografi hyn ne histori ne vitin 1892,kur francezi "Leon Bouly" arrin te regjistroj (breveton) aparatin per regjistrimin e filmave, i quajtur pikerisht "kinematografo".
   
 20. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: A e dini se..

  Tingulli pare ne shiritin e nje filmi.

  Filmi pare me tinguj muzikor, jo i folur por i shoqeruar nga njo koment muzikor dhe i regjistruar direkt ne shirtin e filmit, ishte "Don Juan", i drejtuar nga "Alan Krosland" dhe e prodhuar nga "Warner Bros" ne 1926.
   

Shpërndajeni këtë faqe