17 vjet më parë , u krye mga serbët masakra më e madhe e kohrave , masakra e Srebenicës

Diskutime tek 'Historia' filluar nga Ildri, 12 Jul 2012.

 1. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  [​IMG]
  Sot mbushen 17 vjet nga masakra më a madhe mbas Luftës së Dytë Botërore .. Serbët e Bosnjës , kur hynë në Srebenicë , më 11 Korrik 1995 , mblodhën dhe ekzekutuan mbi 8300 burra të moshave të ndryshme ..

  Kalendari 11 Korrik


  *1767 - lindi John Quincy Adams, presidenti i 6-të i SHBA-së (v. 1848)
  * 1942 - lindi Esat Stavileci, jurist.
  * 1995 - Ushtria serbe hyn në Srebrenicë dhe vrasin rreth 8000 meshkuj mysliman të moshave të ndryshme.
  Masakra e Srebenicës , masakra më e madhe e kohrave Mbas luftës së dytë botërore ..(Vidio , foto)


  Gjenocidi në Srerenicë ka ndodhë në korrik të viti 1995 dhe nënkuptohet vrasje massive e planifikuar e një numri të madh të meshkujve dhe fëmijëve nga 12 deri 77 vjet të boshnjakëve.
  Gjenocidi ka ndodhë në regjionin e Srebrenicës të cilën e kanë kryer ushtria e Republikës Serbe nën komandën e Ratko Madiqit dheë formacionit ushtarak "Škorpioni", nën kontrollën e Ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë. Kjo ngjarje shënon një nga masakrat më të mëdha pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë në të cilën janë vrarë 8 000 Burra Musliman.
  Msakra llogaritët të jëtë një nga ngjarjet më macabre në historinë më të re të Evropës. Gjygji Ndërkombëtar i Hagës ka marrë vendim që masakra e Srebrenicës të kaulifikohet si gjenocid.
  Pamje makabre ..  Përlujtohet sot 17 vjetori i kësaj dite të genocidit serb mbi myslimanët .!


  Bosnje-Hercegovina shënon sot përvjetorin e 17 të masakrës së Srebrenicës ku mijëra burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës.

  Ngjarja kryesore do të jetë varrimi i kufomave të identifikuara kohët e fundit të 520 viktimave të masakrës së vitit 1995. Organizatorët presin më shumë se 30 mijë vetë të marrin pjesë.
  Delegacionet zyrtare nga shumë vende, duke përfshirë edhe Serbinë, do të bashkohen me të mbijetuarit dhe familjet e viktimave në përkujtim të masakrës që u krye nga forcat serbe të Bosnjes 17 vjet më parë.
  Më 11 korrik të vitit 1995, nis masakra më e madhe në Europë që pas Luftës së Dytë Botërore, Masakra e Srebrenicës, ku forcat serbe ekzekutuan 8 mijë meshkuj vetëm e vetëm se i përkisnin një tjetër grupi etnik dhe fetar.
  Në vitin 1992 Serbia nisi luftën e Bosnjes. Në prill të vitit 1995 Organizata e Kombeve të Bashkuara deklaroi Srebrenicën në veri-lindje të Bosnjes si “zonë të sigurtë”. Zona ruhej nga paqeruajtës të OKB-së, të njohur si “kaskat blu”.
  Nga 11 korriku deri më 22 korrik forcat ushtarake të serbëve të Bosnjes të udhëhequra nga Ratko Mlladiç vranë e masakruan mbi 8 mijë vetë, kryesisht meshkuj mbi 14 vjeç.
  Sot 17 vite më vonë, Bosnja përkujton masakrën më të madhe në historinë moderne të Europës. Për këtë ngjarje, përgjegjësit kryesorë, Ratko Mlladiç dhe Radovan Karaxhiç po përballen me drejtësinë në Hagë.//
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Në foto Ish presidenti i serbëve të Bosnjës krimineli ,Radovan Kakxhiç
  [​IMG] [​IMG]
  Ish shefi i ushtrisë , që kreu masakrën me dorën e tij dhe ushtarëve të tij , krimineli Radko Mlladiç ..
   
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  11.07.1995: Massaker von Srebrenica.

  An diesem Tag im Jahr 1995 begannen bosnische und serbische Einheiten (die Armee der Republika Srpska, die Polizei und serbische Paramilitärs) mit der Hinrichtung von rund 8.000 bosnischen Muslimen in der Gegend der bosnischen Stadt Srebrenica.

  Exekutionen der Flüchtlinge

  Am 13. Juli begannen die Exekutionen der Flüchtlinge, diese dauerten mehrere Tage an. Die Opferzahl wird mit 8.000 angegeben, ein Großteil davon konnte aus Massengräbern geborgen und identifiziert werden. Da die Blauhelme das Massaker mitbekamen und beinahe widerstandslos duldeten, sprechen einige Kritiker von Beihilfe zu einem Kriegsverbrechen durch die Vereinten Nationen.

  Später wurden CIA-Dokumente aus den 1990er-Jahren freigegeben, laut denen die USA, Großbritannien und Frankreich bereits sechs Wochen vor dem Massaker über die Situation in Srebrenica informiert. Zudem sei die Stadt absichtlich „geopfert“ worden, wie der britische Guardian die Dokumente zitiert.

  Über Satellit hätten CIA-Agenten das Massaker „fast live“ am Bildschirm verfolgt. Die Gemeinde Srebrenica hatte im Jahr 1991 knapp 37.000 Einwohner, vier Jahre später war die Gegend praktisch verlassen. Heute(sot me 2017) leben dort rund 15.000 Menschen.

  Ehhhhh onu LESHIT....se e paskan kqyr situaten.
  Mjere ata qe i varrosen ...te GJALLE,se ata me plumb kryeve nuk nin gja.
   

Shpërndajeni këtë faqe