Çfarë përshtypjesh krijohen tek ju kur shikoni një vepër të realizuar në film?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga samanta, 24 Mar 2004.

1. samanta

samanta Primus registratum

Cfare pershtypjesh krijohen tek ju kur shikoni nje veper te realizuar ne film?

Cdonjeri prej nesh kur lexon nje veper imagjinon personazhet.Sa afer ka qene ky imazh me ate qe keni pare ne nje film :confused: :wave:

2. Prodigychild01

Prodigychild01 Primus registratum

Re: Cfare pershtypjesh krijohen tek ju kur shikoni nje veper te realizuar ne film?

Imazhi i imagjinuar prej meje gjithmone i ka kaluar shume here personazhet ne filma.

Rasti me tipik per mua eshte Konti i Montekristos qe ne shqip ishte 4 volume te trashe per mua ishte nje liber ku une humbesha me ore te tera.

Filmi nuk i afrohet fare skenave te inspiruara ne mendjen time.

3. true confidental

true confidental Forumium maestatis

Re: Cfare pershtypjesh krijohen tek ju kur shikoni nje veper te realizuar ne film?

Edhe mua po me kujtohet zhgenjimi qe kam ndier kur pashe Zonjen Bovari,ne ekranin televiziv..
    Librat, te percjellin nje teresi emocionesh te detajuara me gjuhen e shkrimtarit qe lexuesi i permbledh ne skena apo personazhe ........filmat shpesh here jane shume larg tyre, me karaktere te sheqerosur, mbase rrjedh nga pamundesia per ta realizuar 100% vepren e shkruar
    Mund te vecoja filmat per femije si p.sh Harry Poter apo filmat e animuar te bazuara mbi libra, ku fantazia e arritur i afrohet disi librit ..... larg

4. Sokol saliu

Sokol saliu Primus registratum

Gjithashtu prisja shume teper nga filmi "Kronike e nje vdekje te paralajmeruar",bazuar ne librin e nobelistit kolumbian Gabriel Garcia Marquez.
    E kaluara ka treguar se ne dobi te biznesit kinematografik shpesh jane bere devijime te skenarit bazuar ne librat ne fjale.

5. bebivogel

bebivogel Forumium maestatis

I vetmi qe me ka pelqyer e i eshte pershtatur shume librit ka qene Lolita e Nabokovit ...
    /pf/images/graemlins/smile.gif

6. jimmy84

jimmy84 Primus registratum

Une jam zhgenjyer shume kur kam pare HARKUN E TRIUMFIT film.As qe i afrohej fare klasit te larte te librit.(megjithese rolin kryesor,Ravikun,e lozte Antoni Hopkins)

7. crazy

crazy Primus registratum

une jam zhgenjyer kur kam pare "shtepia e shpirtrave",nuk krahasohej me librin.

8. ^Res-Cogitans^

^Res-Cogitans^ Primus registratum

C'do njeri perfytyron&imagjinon dhe interpreton nje diçka shum subjektive...qe ndoshta nje regjizor te çon nen zhgenjin te plote.
    Kam evituar gjithmon filmat e marr nga librat... Jan 2 bota te ndryshme.

9. rikima

rikima Forumium maestatis

Asnjehere nuk i afrohet librit.Filmi eshte dicka qe mundohet ta pasqyroje sa me shkurt librin por ste jep emocionet e te lexuarit te imagjinuarit cdo skene te ndjerit cdo emocion.Gjithmone libri mbetet perle para filmit.Filmi me duket thjesht nje permbledhje libri per pertacet.

Hektor12 likes this.
  10. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

Edhe e lexuara klasike e librave duke e shfletuar me dore eshte komplet tjeter krahasuar te lexuarit ne menyre elektronike ... normale qe do preferoja nje liber krahasuar me nje film te bazuar ne kete liber

Shpërndajeni këtë faqe